Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Zkušenostií s TDA 2005 ?
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
padik



Založen: Jan 02, 2015
Příspěvky: 345

PříspěvekZaslal: po květen 16 2022, 10:29    Předmět: Zkušenostií s TDA 2005 ? Citovat

Ahoj. Potřebuju jen malý zesik pro přídavná výšková repra. Nesymetrické napájení pro jednoduchost. Koukám na datasheet, vstupní citlivost asi 10 mV. Kdysi dávno jsem s tím bastlil a měl problémy, možná to bylo až moc citlivé. Ale už si nepamatuju. Dík.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
css



Založen: Jan 05, 2011
Příspěvky: 354
Bydliště: Karlovy Vary

PříspěvekZaslal: po květen 16 2022, 11:25    Předmět: Citovat

Ahoj, před pár roky jsem si postavil s 2005kou malý zesík pro dvojpásmové podhledové reproduktory a jsem s ním maximálně spokojený. Hraje fakt nádherně, čistě, bez zkreslení a absolutně bez šumu.

ALE, oproti doporučenému zapojení z datasheetu, které se na internetu klonuje stále dokola, jsem upravil zesílení - schéma přikládám. Pomocí odporů ve zpětné vazbě 1200R a 33R jsem zesílení snížil jen na cca 37x, pro plný výkon je tedy třeba na vstupu úroveň asi 120mV.

Přikládám schéma a fotky mého zesíku Wink



a2005-02.jpg
 Komentář:
 Velikost:  267.09 kB
 Zobrazeno:  135 krát

a2005-02.jpg



a2005-01.jpg
 Komentář:
 Velikost:  296.05 kB
 Zobrazeno:  195 krát

a2005-01.jpg



Zesilovač 2x5W-4Ohm s A2005V.pdf
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Zesilovač 2x5W-4Ohm s A2005V.pdf
 Velikost:  264.82 kB
 Staženo:  1208 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19433
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po květen 16 2022, 11:35    Předmět: Citovat

Nepíšeš, jestli to chceš do beden na doma, do auta, na ozvučení konferenčního sálu či stadionu. Ani to, z jakého zdroje jakého signálu to budeš budit.

Na tu citlivost koukáš blbě, ten obvod má nejmenší zkreslení při zisku 31-34 dB, a také nejlepší stabilitu. Proto má v doporučeném zapojení dělič zajišťující zisk koncového stupně právě v tomto rozsahu a citlivost vstupu je kolem 100 mV.
I když je psán horní přenášený kmitočet (pro -3 dB) nejméně 20 kHz, většinu ostatních parametrů výrobce uvádí jen do 15 kHz.
Samozřejmě taky záleží na tom, jaký výkon do těch výškáčů hodláš pouštět, jestli bude stačit jeden kousek pro 2x5 W, nebo budeš muset použít dva zapojené každý do můstku, pak bys z toho dostal 2x20 W.
Ale vzhledem k energetické hustotě kmitočtů nad 7 kHz to obvykle tolik nepotřebuje, zvlášť ne na doma.

Taky jsem s tímto švábem stavěl aktivní dvoupásmové bedýnky, ale výškáč jsem v každé napájel od středobasu přes kondík. Původně to mělo sloužit k Walkmanu, dnes se na ně hraje z PC a občas z mixu analogových zdrojů (gramec či magnetofon) při zahradní párty. Ještě žádná stížnost, jen občas od sousedů.
Samostatné zesilovače pro každé pásmo jsem dodnes nedokázal docenit tak, abych se jimi blíže zabýval.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
padik



Založen: Jan 02, 2015
Příspěvky: 345

PříspěvekZaslal: po květen 16 2022, 12:46    Předmět: Citovat

css napsal(a):
Ahoj, před pár roky jsem si postavil s 2005kou malý zesík pro dvojpásmové podhledové reproduktory a jsem s ním maximálně spokojený. Hraje fakt nádherně, čistě, bez zkreslení a absolutně bez šumu.

ALE, oproti doporučenému zapojení z datasheetu, které se na internetu klonuje stále dokola, jsem upravil zesílení - schéma přikládám. Pomocí odporů ve zpětné vazbě 1200R a 33R jsem zesílení snížil jen na cca 37x, pro plný výkon je tedy třeba na vstupu úroveň asi 120mV.

Přikládám schéma a fotky mého zesíku Wink


Absolutní nádhera, to muselo dát práce. Dík.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
padik



Založen: Jan 02, 2015
Příspěvky: 345

PříspěvekZaslal: po květen 16 2022, 13:07    Předmět: Citovat

Jasně, jeden 2005 pro oba výškáče. Možná jste si všimli, že nekonečně řeším korekce pro svůj nedokonalý sluch. Postavil jsem si bedny, ale nedodržel typ výšek dle návrhu. Těmto svým výškám jsem nedopřál srážecí odpor v serii. Jelikož je dělící frekvence v bednách cca 3000 Hz, teď mám od tohoto kmitočtu "nárůst hlasitosti". Zatím to vyhovuje. No a mám ještě kupované bedny č.2, kde se výšková repra již nedají na výhybce zesílit. Dám tedy na výstup z CD přehrávače, tuneru rozdvojku a signál pošlu navíc do TDA 2005. A přes něj do přídavných výšek k současným bednám č. 2. Jen se musí použít relativně kvalitní repráčky, aby to zvukově neotravovalo. Uvidíme.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZVUK2000



Založen: Apr 22, 2012
Příspěvky: 3996
Bydliště: Karvinsko

PříspěvekZaslal: po květen 16 2022, 17:12    Předmět: Citovat

Co se týče TDA2005 , pak nejlepší zkušenosti byly s jeho klonem z NDR A2005V. A nejhorší pak korejský klon DBL... Klon Tesla MDA2005 jsem fizicky viděl možná 2x v životě.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17508
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po květen 16 2022, 17:17    Předmět: Citovat

Css, kde prosím sháníš ty čela a profily? Vím že podobný různých tvarů jsou na spoustě věcí od elektroniky ale nikdo z dodavatelů se s kusovým odběrem nechce bavit.
Díky!

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31641
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: po květen 16 2022, 17:52    Předmět: Citovat

ZVUK2000 napsal(a):
Co se týče TDA2005 , pak nejlepší zkušenosti byly s jeho klonem z NDR A2005V. A nejhorší pak korejský klon DBL... Klon Tesla MDA2005 jsem fizicky viděl možná 2x v životě.
Měl bych je mít v kutlochu, jestli je chceš vidět, musel bych je vyhrabat, kupoval jsem je normálně v Údolí Opic v krámě se součástkama firmy Elektron (dneska už zavřená). Zesík na DPS podle Amára taky s asymetrickým napájením, zjištěná příšerná citlivost na pokud možno minimální imprdelanci zdroje - jinak se to rozhouká jako lodní mlhová siréna ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19433
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po květen 16 2022, 19:21    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
...nikdo z dodavatelů se s kusovým odběrem nechce bavit.
Díky!

Třeba v Mikulovicích u Pardubic se objednává na délku, ne na kusy. Naporcují ti to na kusy dlouhé nejméně 50 mm (buď o prořez kratší, nebo v přesné délce) a v počtu, jaký objednáš. Platí se za hmotnost.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17508
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po květen 16 2022, 21:40    Předmět: Citovat

Hille, dotaz zněl na čela a profily tý škatule. S nima je problém, o chladičích jsem nic nepsal. Alupu znám už asi 25 let ještě když byla na Chrudimský vedle Star Fishe. A pokud vím, nic z toho nikdy neměli.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18639
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: út květen 17 2022, 7:58    Předmět: Citovat

Taky tam občas zajdu . Jarda nejspíše myslel na materiál na čela . No a potom dovyrobit ........
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19433
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: út květen 17 2022, 9:53    Předmět: Citovat

Kdepak, Jarda myslel na chladičové profily. Kastlík mě vůbec nenapadlo řešit.

Už nějaký čas totiž navrhuji opačně: mám daný prostor s danými rozměry a do něj tu konstrukci potřebuji dostat. A, jestli skříňka dá tu výhodu, být využitá, co součást chladiče, tím líp.
Ale postavit něco a pak teprve na to shánět skříňku či kryt, se mi už ve více případech vymstilo: zařízení třeba hotové a fungující, ale volně ložené na stole a propojené kablíky, zůstalo volně ložené i nějaký ten rok, protože to fungovalo, čili se odpařila část motivace pracovat na tom dál. Některé z těch přístrojů na to také dojely, když se vlivem tvrdého zdroje a zkratu odpařilo i pár součástek (jako naschvál těch, které se nejhůř vyměňují, a nejvíc tu výměnu odnesou plošňáky).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
css



Založen: Jan 05, 2011
Příspěvky: 354
Bydliště: Karlovy Vary

PříspěvekZaslal: út květen 17 2022, 13:36    Předmět: Citovat

Celeron: Krabice i chladič jsou z Alíka Wink

ZVUK2000: Jj v tom mým zesíku je také osazen NDRáckej A2005Vm a na místě vstupního předzesilovače Tesla MDA2054, obojí to spolu hraje skvostně Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17508
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út duben 25 2023, 20:15    Předmět: Citovat

Dostal jsem od známýho pár nepoužitých švábů mimo jiný ST-čkový TDA2005. Koukám do ST-čkovýho datašítu a všude tam melou o variantě TDA2005M jako Bridge a TDA2005S jako Stereo. UTC si na M a S nehraje.
Na tom mým ST-čku nic za 2005 není.
Je nějakej vnitřní rozdíl v M a S?
Dosud jsem si myslel, že Bridge a Stereo je jen o zapojení kolem švába. Pokud je to jinak, tak tedy jak?

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33750
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: út duben 25 2023, 20:34    Předmět: Citovat

Tu nie je ziadne M ani S:
https://www.st.com/resource/en/datasheet/tda2005.pdf
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund