Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Dokončení zesilovače po 26-ti letech
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31980
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: pá duben 22 2022, 19:34    Předmět: Citovat

No, to po stranách zřetelně vypadá jako TDA/MDA 2005 nebo 2009 ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Stowik



Založen: Apr 13, 2022
Příspěvky: 16

PříspěvekZaslal: pá duben 22 2022, 19:39    Předmět: Citovat

Jsou to A2005Vm. Asi jsem je chtěl kdysi do Favorita, ale dřív jsem ho prodal než zrealizoval.

Naposledy upravil Stowik dne ne duben 24 2022, 19:35, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31980
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: pá duben 22 2022, 19:49    Předmět: Citovat

No, tak bacha, ty nedávají tuším větší Unap jak asi 28V špičkově, tak je neodstřel hned začerstva, pokud se je rozhodneš použít. A krátký spoje na DPS, filtrace 100uF + 100nF keramika v každý větvi co nejblíž k vývodům futrálu a co nejmenší vnitřní odpor zdroje = krátký a tlustý přívodní dráty, jinak rády kmitají. Speciálně s tím větším Ri zdroje. Stačí na napájení použít tenčí dráty a je vymalováno - osobní zkušenost. Na zvonkovej "ranžír" zapojenej v dýlce asi 40cm k autobaterii to vylo a hvízdalo jak meluzína (a topilo to jak peklo), po náhradě ranžíru kusem CySy 4x1mm² přibližně stejný dýlky a zapojenýma jen 2 žílama bylo bez signálu na vstupu ticho a chladič vlažnej.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Stowik



Založen: Apr 13, 2022
Příspěvky: 16

PříspěvekZaslal: pá duben 22 2022, 19:58    Předmět: Citovat

Nehodlám je tam použít. Nedal jsem to tam tenkrát a dnes už vůbec ne. Navíc jak jsem je měl v ruce, tak mi neunik silně zdrsněný povrch chladící plochy. Netuším jestli je to zub času, nebo je tak už z výroby a je to tedy normální, anebo by se muselo řešit na magnetce srovnání.

Naposledy upravil Stowik dne ne duben 24 2022, 19:36, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BastlDedek



Založen: Mar 30, 2022
Příspěvky: 22
Bydliště: Ústí nad Labem

PříspěvekZaslal: so duben 23 2022, 19:42    Předmět: Citovat

Stowik napsal(a):
Zdravím, jsem připraven na kritiku, a to i na hodně ostrou kritiku...

Proc kritiku? A navic ostrou? Na opak ja posilam palec nahoru. Bastlir neni ten kdo neco koupi ale ten kdo to dotahne dokonce i po dlouhe dobe.
Makni na tom a pochlub se cistotou zvuku a vyvazenosti celeho zvukoveho spektra.

Drzim palce V.

_________________
Diky Vlada
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31980
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: so duben 23 2022, 20:41    Předmět: Citovat

Stowik napsal(a):
Nehodlám je tam použít. Nedal jsem to tam tenkrát a dnes už vůbec ne. Navíc jak jsem je měl v ruce, tak mi neunik silně zdrsněný povrch chladící plochy. Netuším jestli je to zub času, nebo je tak už z výroby a je to tedy normální, anebo by se muselo řešit na magnetce srovnání.
Sorry za pozdní odpověď - to křídlo by mělo bejt měděnný, takže by ti asi klasická "magnetka" neboli bruska na placato s magnetickým upevněním obrobku moc nepomohla. Ale vsadil bych na ostrej plochej pilník a následně na šmirgl zrnitosti 250-600, kterýma by se ty nerovnosti měly dát slíznout. Hlavní při tom bude pozornost k tloušťce tý desky, abys ji broušením moc neztenčil. Jestli ale je to křídlo železný = přicvakne se na magnet, tak bych ty šváby použil tak leda jako střelivo do praku = jsou to žluťácký žabotlamí pajcy ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Stowik



Založen: Apr 13, 2022
Příspěvky: 16

PříspěvekZaslal: ne duben 24 2022, 19:27    Předmět: Citovat

BastlDedek
Proč ostrou kritiku? Protože jsem si vědom všech nedostatků, ať už v zapojení (já je tedy nevidím a po těch letech si pamatuju lautr nic, už ani netuším co a jak nastavit trimry, radši s nima hejbat nebudu Very Happy ), nebo v konstrukci. Můžu je omluvit pouze pro mně tehdy dostupnými možnostmi, dílenským vybavením = 0, možností dostat se k informacím (žádný internet) a co vlastně na trhu šlo sehnat za rozumný peníze v roce 96'. Proto třeba nikde žádný konektory a vše napájené přímo do desek. Už při výměně těch odporů za kondenzátory u přepínače vstupů jsem u toho brečel jak blbě jsem to řešil. Postavené tak, že nějaké rozebírání je peklo a vlastně ani nebylo plánované. Tedy konstrukce na prd, dnes bych to dělal úplně jinak a s jinými možnostmi.

Další podstatný fakt je, že tam nic není přímo obšlehnutý, plošňáky jsem si navrhnul sám, sám namaloval na desku a sám vyleptal, vyvrtal, osadil. Vše na koleni. Takže blbostí v zapojení může být mnohem víc, než jen u toho přepínače vstupů, na což upozornil ZdenekHQ (ještě jednou díky). Bohužel ale na chalupě na půdě jsem víc podkladů nenašel, aspoň že to jedno schéma s deskou a rozmístěním tam bylo.

BastlDedek napsal(a):
pochlub se cistotou zvuku a vyvazenosti celeho zvukoveho spektra

Ke zvuku se můžu částečně vyjádřit už teď. Připojil jsem včera CD RCA na bastl a optikou do AV zesilovače. Zesilovač nastavil na direct a ten můj bastl nastavil korekce na střed a hlasitost na bastlu nastavil, aby byla stejná při přepínání vstupů na zesíku optika z CD a RCA přes bastl. Výsledkem je, že přes bastl je zvuk mnohem prostorovější, basovou kytaru jako bych viděl jak vibrujou struny, oproti tomu zvuk z CD optikou zněl jako bych poslouchal za dekou. Pouštěl jsem Brichtu - Dívka s perlami ve vlasech.
Manželka, na rozdíl ode mně, netušila co je momentálně přepnuto a tohle mi označila rovnou, že hraje a zní líp. Tedy placebo efekt to nebyl. Zároveň jsem oveřil i funkčnost korekcí a oproti tomu co je v AV Yamaha je taky nebe a dudy, rozsah i prostor mnohem lepší.
    AV zesilovač: Yamaha RX-v457
    CD přehrávač: Yamaha CDX 396
    Repro: Tonsil Maestro 180 II



EKKAR
Za pozdní odpověď se nemusíš vůbec omlouvat, nemáš žádnou povinnost odpovídat. Wink Prostě odpovíš až máš čas, chuť a hlavně co napsat. Smile
To jsem jen tak plácnul, že by se to muselo na magnetce před použitím srovnat, protože to fakt je hrubostí jak 60-ka smirgl.
I když materiál není magnetický, řeší se to upínacím přípravkem. Kámoš je nástrojař a běžně na magnetce rovná měděný prvky z bodových svářecích nástrojů. On by si s tím určitě poradil.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Stowik



Založen: Apr 13, 2022
Příspěvky: 16

PříspěvekZaslal: so duben 30 2022, 20:34    Předmět: Citovat

Původně mi měl dělat desky v jedné firmě a slíbil dodat komplet součástky a i sehnat obvody LM3886 (skoro nikde teď nejsou a riskovat pajc s číny s měsíčním čekáním se mi nechtělo), termín postupně ale odkládal až mi nabídl, co kdysi nedokončil, za slušnou cenu. Schéma k tomu neměl, prý je to z AR1/96 akorát dvě na jedné desce. Pro mně je teď hlavní, že mám LM3886-ky pravděpodobně originální.



Deska je dost velká, původně jsem chtěl 2 x mono, co bych umístil na chladiče asi bez větších problémů. S touto deskou, pokud jí nechci rozřezat, budu muset provést uvnitř víc změn. Ve zdroji už mám 2 x 4700µ, ale mám tu další dva páry, které bych rád umístil pro každý kanál jeden pár.


Vygoogli jsem nějaké vzorce pro výpočet výkonu LM 3886 a s trafem co tam mám mi vyšlo 33W.


Rád bych si všechnu dokumentaci dodělal, ale Eagle mi nejde po instalaci spustit. Vidím jen "loading" okno, které zmizí a nezůstane ani spuštěný proces. Nevěděl by tu někdo co s tím? Vyzkoušel jsem několik verzí a vždy to samé.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Stowik



Založen: Apr 13, 2022
Příspěvky: 16

PříspěvekZaslal: po březen 27 2023, 17:29    Předmět: Citovat

Tak to vypadá, že mi není souzeno to dotáhnout do konce. Sad

Dnes jsem modul konců s LM3886 připevnil na chladič přes L profil už s pastou. Připojil jsem na výstupní svorky nejdřív odpor 100R 10W a na něm zkontroloval stejnosměrné napětí, zdroj mi dává 2 x 19,3V naprázdno. Bez signálu na vstupu jeden konec má na výstupu 0V, druhý se pohybuje od +2V do cca +8V. Po připojení signálu na vstup se to nezměnilo, jeden 0V, druhý furt mezi 2V - 8V.

Přitáhl jsem si ze sklepa hodně starý repro (z cca 80 roku, jeden bas a 2x středy [oválný repra], objem asi 40l), co kdysi sloužil k mono kotoučáku a kterého mi nebude líto, když ho odprásknu. Nejdřív jsem ho připojil na ten konec bez stejnosměrného napětí na výstupu, žádný slyšitelný šum ani brum, tak jsem připojil mobil s bluethoot modulem a pustil první em-pé-trosku co mi padla pod prst - André Rieu. Normálně mi spadla brada a málem propadla o patro níž k sousedům co z toho lezlo za zvuk. Potud obrovská spokojenost!

Pak jsem připojil repro ke konci se stejnosměrným napětím na výstupních svorkách (fakt mi ho nebylo líto). Ozvalo se z repra lupnutí a pak ticho. Odpálilo to pojistku v + napájení. Reprák to ale přežil.

Po celou dobu nebylo na chladiči cítit, že by se nějak ohřál, připadal mi stále stejně studený jako před prvním zapnutí.

A teď co s tím dál? Zkontroloval jsem pohledově hodnoty odporů, protože jsem tu našel, že se to takhle chová při záměně hodnot. To se mi zdá v pořádku (ale už jsem slepej jak patrona a ty barvy nějak nedokážu přesně určit). Na fotkách se mi zdají být stejné.

Asi zkusím proškrábnout desku mezi spoji, a proletovat součástky, jestli někde není studeňák.
Nebo někdo nějaký nápad jak rychle odhalit kde je chyba? ... prosím ... prosím ... smutně koukám.



Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31980
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: po březen 27 2023, 18:41    Předmět: Citovat

Jestli to máš vizuálně shodný s tím fungujícím kanálem, zkus napájecí a výstupní spoje od vývodů švába ke svorkám posílit připájením Cu drátu na spoj - snížíš tím jejich vnitřní odpor. Ty Overtury mají docela dost vysokej odběr, jestli se to zavazbí ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: po březen 27 2023, 18:53    Předmět: Citovat

No jestli k tomu přistupuješ jak k připojení toho repra...
Když už chceš tahat zvuk z neoživeného zesilovače, a víš že tam máš stejnosměr, to je takový problém vrazit mezi zes a repro kondík? Nebo aspoň odpor...
Repra Ti není líto, přitom ho potřebuješ, bo jinak by ses s ním ze sklepa netahal.
Nechápu, ale to nic. Jako první je potřeba dostat na výstupu nulu. Svod kondu, studeňák, zřejmě něco nestabilního, když se to mění. To najdeš i s voltmetrem. Navíc máš ještě možnost porovnávání s dobrým stupněm. Jenom si ho neodpal.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Stowik



Založen: Apr 13, 2022
Příspěvky: 16

PříspěvekZaslal: po březen 27 2023, 19:15    Předmět: Citovat

Kremik nemusíš tak jízlivě.
Fakt mi repra ležícího 30 let ve sklepě nebylo a není líto, divil jsem se, že jsem ho tam vůbec ještě našel, taky moh být už dávno vyhozený. Ze sklepa jsem se s ním tahal a víš co s ním udělám pak? Vyhodím ho.
Spíš jsem čekal přímou zkušenost s tímto chováním, protože jediný co jsem našel byly přehozený hodnoty odporů ve zpětné vazbě, ale nezmiňuje se tam o proměnlivosti napětí.
Měřit a porovnávat s dobrým kanálem mi napadlo ještě před napsaním postu, tedy nic nového jsem se nedozvěděl.

EKKAR uvidím, jestli bude potřeba, posílím spoje. Ale nemyslím že by to vyřešilo ss napětí na výstupu. Pokles napětí za usměrňovačem byl zanedbatelný i při dost vysoké hlasitosti (toho dobrého kanálu).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jenicek



Založen: Dec 28, 2022
Příspěvky: 370
Bydliště: Krakonošovo

PříspěvekZaslal: po březen 27 2023, 19:38    Předmět: Citovat

Pokud bys chtěl pálit LM3886, tak mám doma zásobu novejch nepoužitejch cca 20-25 let starejch.
Tyhle zesilovače byly relativně blbuvzdorný, takže koukni do katalogovýho listu a měř. Máš výhodu že můžeš porovnávat s druhým kanálem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31980
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: po březen 27 2023, 19:57    Předmět: Citovat

Stowik napsal(a):
...
EKKAR uvidím, jestli bude potřeba, posílím spoje. Ale nemyslím že by to vyřešilo ss napětí na výstupu. Pokles napětí za usměrňovačem byl zanedbatelný i při dost vysoké hlasitosti (toho dobrého kanálu).
Tam nejde jen o úbytek napětí za usměrňovačem, tam jde právě i o lokální úbytky na jednotlivejch spojích. Přeci jen ty Overtury berou víc než pár mA, ty případný úbytky rozhodně nebudou zanedbatelný.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Stowik



Založen: Apr 13, 2022
Příspěvky: 16

PříspěvekZaslal: po březen 27 2023, 20:05    Předmět: Citovat

Co jsem zkusil porovnávat měřením, tak rozdíly jsou okolo zpětné vazby R3, R4, R5. Ale budu to muset celé rozebrat protože je to na L profilu, abych to zkusil propájet.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 3 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.26 sekund