Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Z čeho je tento zdroj?
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
houmr



Založen: Nov 01, 2016
Příspěvky: 974
Bydliště: Dřísy nedaleko Staré Boleslavi

PříspěvekZaslal: pá duben 15 2022, 8:35    Předmět: Citovat

Já už jsem je opravoval na přelomu tisíciletí pro reexport na Ukrajinu a obrazovek do nich byla kvanta. Byly snad ve všech porevolučních dovezených nebo prodávaných Clatronicech, Intervisionech, Elekt, Interbuyích, Toshibách a já nevím v čem všem, které dojížděly na VN trafa a různé složitější závady, které už nebyly tak "unifikované" jako v těch Rubínech. Stejné zakřivení, stejné hrdlo, stejný vychylovací úhel, jen jiný plast na patici (při troše opatrnosti ho šlo přehodit, jinak se přehazovala patice na tišťáku. Takové černé Rubíny C381,391 s obrazovkou se zatmaveným stínítkem vypadal skvěle. Šly tam dát i úzká hrdla, v ostřícím napětí tam byla rezerva. O co byla snadná výměna v Rubínech, o to horší byla v Selenách - zadem a se strašně dlouhým závitem, často ještě zalepeným od barvy...
Ty impulzáky byly myslím z toho spolehlivějšího co v tam bylo. Skvělá byla ta modulová koncepce, takže snadno to šlo poskládat z náhradních dílů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8803
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: pá duben 15 2022, 8:44    Předmět: Citovat

Tak já problém s obrazovkami neměl - vozil jsem je na repasi do RETONu (v Rožnově p.R.) - většinou "výměnným způsobem". A tyto repasované měly "výdrž"!

A velmi často jsme s kolegou kupovali obrazovky II., či III. jakosti (kvůli nižší ceně a tím pádem i nižší ceně za opravu) - ty třetijakostní ještě raději.
Obrazovka II. jakosti měla většinou tzv. "ucpaňáky" - tj. několik otvorů v masce bylo ucpaných (zřejmě už "od nova" - pravděpodobně přímo "odpadem" při jejich lisování). Ještě se mezi sebou lišily a byly rozdělovány na třídu A, anebo B. Podle toho, zda byly "ucpaňáky" uprostřed, anebo po okrajích stínítka obrazovky.
Třetijakostní mívaly zakryto i několik otvorů vedle sebe - bylo to způsobeno odpadlým kousíčkem vnitřního aqadaku v báni, který držel statikou na masce.
Když jsem kdysi zjistil, že "se dá odstranit", tak jsem je kupoval raději, než II. jakost - protože po "odstranění" z ní byla v podstatě obrazovka prvojakostní.
A jak jsem na to přišel? Náhodou - když jsem měl zapnuto několik tvp naskládaných na sobě. Pravděpodobně při zapnutí tvp a proběhnuvším proudem degaussing cívkou, mělo za následek, že ten kousíček aqadaku (v "sousedním" tvp) z masky odpadnul a zůstal ležet někde vespod té báně Surprised
Taky bývaly levnější obrazovky se zhoršenou čistotou barev, ale to jsme raději kupovali ty s vadou na masce. Zhoršené podání barev bylo více vidět, než třeba 4 "ucpaňáky" na celé ploše Wink

Sry - a to už jsme zase v nostalgii Very Happy

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12307
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: pá duben 15 2022, 10:53    Předmět: Citovat

Z těch ruských TV zdrojů - výprodej tuším koncem 90. let - někdo konstruoval laboratorní zdroj, nepamatujete to někdo?
_________________
Curvetraceristé všech zemí spojte se!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8803
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: pá duben 15 2022, 14:46    Předmět: Citovat

foxrider napsal(a):
Dobrý den, díky za informace a schéma. Aha, takže teda z telky to je...Very Happy

Vzpomínám si že ten Elektron C380D jsme kdysi měli. Jednou nám ho přímo doma opravoval TV opravář, byla tam prý vadná (proražená) dioda ve zdroji, pamatuju se že taková malá, asi jedna z primárního usměrňovače - vyrážel totiž pojistku.

Ano - dioda v síťovém můstku má označení КД209Б lépe КД209В a je zhruba stejně velká, jako dioda 1N4007 - kterou by snad taky šla nahradit.
Jen mně trochu zaráží, že si tento zdroj vůbec nepamatuješ, zvláště když jsi tenkrát tomu servisákovi "asistoval" (hleděl pod ruce) Surprised Very Happy

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: pá duben 15 2022, 15:04    Předmět: Citovat

Mi byly tyto zdroje sympatické, i když první jeho opravu jsem úspěšně nedokončil, měl jsem omezený čas a druhý den byla telka opravena v servisu výměnou celého zdroje, tak jsem se ani nedozvěděl co mu bylo (běžel jen někdy).
Jeho schéma je blbě rozkreslené, když se kulturně překreslí, je jasně patrné jak pracuje. Taky jsem si s ním později hrával. Neměl rád, když se mu na sekundár pověsil násobič napětí, to pak všechna jeho napětí lezla nebezpečně nahoru. Spínací trand všechny mé pokusy však přežil.
Když však odejde a přeruší se jeho emitorový odpor, odskáče to hodně dalších součástek. To je asi jediná jeho nevýhoda.
Nalezený zdroj autora vlákna by šel v pohodě rozběhat. Pokud nemá šluslý trand, skoro nic mu vlastně není.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7348

PříspěvekZaslal: pá duben 15 2022, 19:10    Předmět: Citovat

Problém byl i ten tyristor, pokud jsi ten ruský neměl. On je totiž docela rychlý a z našich za něj není rozumná náhrada. Párkrát jsem ho "vyrobil" ze 2 tranzistorů, některé zdroje podobné koncepce tak i zapojené byly, nebo používaly místo něj tranzistor s dostatečným zesílením. Podobný samokmit byl i v jugoslávské Tesla in-line 110, která jinak s Teslou neměla nic společného. Ale ten se vyráběl 5 let předtím, než přišly tyhle ruské.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
foxrider



Založen: Sep 28, 2013
Příspěvky: 862
Bydliště: Praha- východ

PříspěvekZaslal: so duben 16 2022, 10:22    Předmět: Citovat

kokun: Nene, neasistoval. Jen si matně vybavuju že u odkryté telky měl na stolku takovou nějakou černou krabici - něco vedle pájel a pak až jak jí šrouboval kryt a dával do telky.. A když už bylo hotovo, jsem se ho ptal co s tím vlastně bylo. Povídal že dioda ve zdroji. Nechal jí tam ležet, taková malá černá. Jako je ta 1Nxxxx.
Ani se nepamatuju kdo to tehdy vlastně opravoval, jestli p. Pařízek, nebo Rumler, Pittner to asi ale nebyl. Fakt nevím. Tady opravářů bylo několik.

Kremik: už je vytěženo, doutnavka, ty velké sekundární diody (asi budou rychlé), červené velké odpory, (asi) svitkové kondíky a jeden keramický, ten je až na 5kV. Ještě teda zkusím ten tyristor.
Šlo to ale těžko odpájet, vše strašně zoxidované.

Taky mně nejdřív napadlo zkusit ho "ze srandy" rozběhat, ale když jsem to detailně prohlédl, ještě tam byla nějaká součástka prasklá - takový dlouhý váleček (nebyl to odpor), průchodky elytů na primáru zpuchřelé a jsem musel vývody rovnat, tyjo kdyby vybouchly... kdo ví jak to dlouho leželo venku. Ale je to pěkný zdroj, působil na mně dost poctivě, masívně... Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8803
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: so duben 16 2022, 12:24    Předmět: Citovat

foxrider napsal(a):
kokun: Nene, neasistoval. Jen si matně vybavuju že u odkryté telky měl na stolku takovou nějakou černou krabici - něco vedle pájel a pak až jak jí šrouboval kryt a dával do telky.. A když už bylo hotovo, jsem se ho ptal co s tím vlastně bylo. Povídal že dioda ve zdroji. Nechal jí tam ležet, taková malá černá. Jako je ta 1Nxxxx. ...

Tak zřejmě to byl ten zdroj (zakrytovaný z obou stran) - i když barva těch krytů bývala spíše tmavě šedá (jako na foto níže).
Na tvých fotkách je z toho krytu (ze str. součástek) jen pouhé torzo - z druhé strany je ten kryt téměř celý.
Jo a ty vývody síťových ellytů jsou "zkřivené" už v originálu.

Takto vypadá zakrytovaný zdroj v tvp - do jeho konektoru je zasunuta ta DPS s mnoha přípojnými konektory s kabeláží
(zasouvá se po těch bočních rybinách):


Několik pohledů na tento zdroj: tady

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8803
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: so duben 16 2022, 12:57    Předmět: Citovat

Sendyx napsal(a):
Z těch ruských TV zdrojů - výprodej tuším koncem 90. let - někdo konstruoval laboratorní zdroj, nepamatujete to někdo?

V našich časopisech nevím - ale tady ho upravoval rusák Wink

Podrobný popis zdroje: https://nvs-mvv.ru/obzor-programm/blok-pitaniya-mp-3-3s-shema-istochnik-pitaniya-iz-televizionnogo-modulya/
A ještě jednou - tady: http://davsergej.narod.ru/blmp3-3.htm

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund