Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Dodatečný násobič napětí
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Milan



Založen: Apr 02, 2012
Příspěvky: 1332
Bydliště: Vysočina

PříspěvekZaslal: po duben 04 2022, 19:16    Předmět: Dodatečný násobič napětí Citovat

Zařízení s trafem bez odboček a středu sekundáru 230/6V cca 20VA , usměrnění 4xdioda Graetz + elyty , kolísavý odběr v rozsahu cca 20 mA - 1A bez stabilizátoru.
Potřeboval bych k tomu doplnit nějaký reálný násobič napětí tak, aby měl na výstupu cca 30V ss , odběr max. 5 mA , a aby jeho napětí nebylo příliš svázáno s velikostí ss napětí v hlavní větvi , které s odběrem dost kolísá.
Nespínaný - rušení by vadilo. Minus hlavní větve za Graetzem a minus násobiče musí být společné.
Domotal bych další oddělené vinutí do mezery cívka- jádro, ale bylo by to
odhadem 250 závitů a to už se dělá blbě - plechy jsou svařené a mezera mezi cívkou a jádrem malá.
Díky zdejším teoretikům za nápad - schema .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2802

PříspěvekZaslal: po duben 04 2022, 19:33    Předmět: Citovat

A další trafo (třeba https://www.tme.eu/cz/details/bv202s24003a/transformatory-pro-pcb/zettler/) by se tam nevešlo?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Milan



Založen: Apr 02, 2012
Příspěvky: 1332
Bydliště: Vysočina

PříspěvekZaslal: po duben 04 2022, 19:37    Předmět: Citovat

To asi jo, ale nelíbí se mi to - extra pojistku pro něj atd.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2802

PříspěvekZaslal: po duben 04 2022, 19:52    Předmět: Citovat

Volil bych jednoznačně to trafo (pokud tam fakt nejde dát spínaný měnič - je přece možnost ho celý zakrytovat a udělat dobře vst. a výst. filtr, může být sinusový => méně harmonických atd.).

Násobič musí být nejméně 5x, spíš 6x (velké úbytky na diodách v poměru k sekundárnímu napětí) a bude tedy obsahovat množství kondenzátorů a diod. Kromě toho si teď z hlavy nejsem jistý, zda vůbec bude realizovatelná ta společná zem s jednoduchým sekundárem a souběžným Graetzem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6587
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po duben 04 2022, 21:09    Předmět: Citovat

Pro takto malý proud bys mohl pravděpodobně malé tráfko 230/24 zapojit tím 24V vinutím na 6V výstup tvého trafa a z původního primáru odebírat, co potřebuješ, vyfiltrovat a stabilizovat. Bude to úplně galvanicky oddělené, takže výstup můžeš upnout na minus pól stávajícího zdroje a druhou pojistku nebudeš muset řešit.
_________________
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jova1



Založen: Dec 20, 2007
Příspěvky: 1249
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora

PříspěvekZaslal: po duben 04 2022, 22:14    Předmět: Citovat

A co nějaký obvod step-up?
https://www.hadex.cz/m407b-napajeci-modul-step-up-menic-2a-s-sx1308/
https://www.aliexpress.com/item/33028574598.html
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Milan



Založen: Apr 02, 2012
Příspěvky: 1332
Bydliště: Vysočina

PříspěvekZaslal: út duben 05 2022, 17:59    Předmět: Citovat

Jovo, ty step-up nejsou spínané ? Nějaký nový zázrak z Číny ?
Jinak udělat to jde viz obrázek ze simulace v příloze , stojí to ale zbytečně moc proudu . Je to vlastně násobič 4x + filtr na out oddělený pomocným odporem 47R od hlavní větve resp. trafa . Moc se mi to nelíbí , ještě popřemýšlím . Díky za tipy .



circuit-20220405-1850.png
 Komentář:
 Velikost:  28.18 kB
 Zobrazeno:  40 krát

circuit-20220405-1850.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jova1



Založen: Dec 20, 2007
Příspěvky: 1249
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora

PříspěvekZaslal: út duben 05 2022, 18:35    Předmět: Citovat

Promiň, nevšimnul jsem si požadavku "nespínaný zdroj.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2802

PříspěvekZaslal: út duben 05 2022, 19:07    Předmět: Citovat

Ze studijních důvodů jsem to znovu překreslil a tady je odkaz na simulaci: https://tinyurl.com/ycrs6rnj

Podle mě tam není třeba ten 47R odpor, pouze zmenšuje výstupní napětí násobiče (viz jeho změna "potenciometrem" Resistance vpravo v panelu).

EDIT: na https://tinyurl.com/yap4u4kh jsou změněny diody z "default" na 1N4004 a je doplněna možnost měnit zátěž na větvi 6V.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lubos1961



Založen: Jul 20, 2010
Příspěvky: 397
Bydliště: Nový Jičín

PříspěvekZaslal: út duben 05 2022, 20:19    Předmět: Citovat

Já jsem si vyzkoušel toto zapojení. Podle potřeby lze přiřazovat, popř. ubírat jednotlivé části násobiče. Optimální je nechat nějakou malou rezervu v celkové velikosti napětí a odporem se zenerkou nastavit odběr na třeba nějakých 7mA na zenerce, jinak je to napětí dost rozlítané k rozdílným zátěžím sekunráru. Tím je k dispozici stále stejné napětí pro požadovaný odběr do 5mA.


násobič napětí.png
 Komentář:
 Velikost:  7.42 kB
 Zobrazeno:  35 krát

násobič napětí.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Milan



Založen: Apr 02, 2012
Příspěvky: 1332
Bydliště: Vysočina

PříspěvekZaslal: út duben 05 2022, 20:22    Předmět: Citovat

Když ten odpor ( třeba 47R) odpojím, napětí na out spadne dolů - není co násobit. Když jej nahradím zkratem , teče tím spojem proud jako prase.
Optimum mezi zkratem a odpojením si musí každý zvolit - viz moje poznámka o zbytečně moc proudu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31794
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: út duben 05 2022, 20:23    Předmět: Citovat

lubos1961 napsal(a):
Já jsem si vyzkoušel toto zapojení...
A pro zjednodušení finální konstrukce bych ty kondíky dal všecky stejně velký a diody použil Schottkyho, aby na nich byl menší úbytek napětí.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2802

PříspěvekZaslal: út duben 05 2022, 20:46    Předmět: Citovat

Milan napsal(a):
Když ten odpor ( třeba 47R) odpojím, napětí na out spadne dolů - není co násobit. Když jej nahradím zkratem , teče tím spojem proud jako prase.
Optimum mezi zkratem a odpojením si musí každý zvolit - viz moje poznámka o zbytečně moc proudu.


Při 10 mOhm (z hlediska použitého Ri trafa 500 mOhm prakticky zkrat) jsou špičky cca 230 mA. No, není to "jako prase", ale je fakt, že trochu míň by to být mohlo. Kromě toho ty špičky budou generovat harmonické...

Při 4R7 je střední výkon na odporu cca 5,5 mW a špičky mají max. amplitudu cca 83 mA.

Takže vynechat (pochopitelně jsem myslel nahradit spojem) asi moc rozumné není, ale hodnotu 47 R bych snížil.

Nicméně jak píšu výše, stejně bych tam dal další trafo, nebo dle kolegova pěkného návrhu ho zapojit inverzně na sekundár prvního. Nepřetěžované železné trafo vydrží skoro navěky, na rozdíl od elektrolytů v násobiči...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5014
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: út duben 05 2022, 22:21    Předmět: Citovat

Taky jsem pro miniaturní trafo. Rozměrově či objemově to vyjde nastejno jako kondenzátorový zdroj. Někdy i líp. Hlavně je to nezáludné a spolehlivé.
Jedna nevýhoda moderních trafíček je že se dost hřejí, jsou-li připojeny na jmenovité napětí. Ale v absolutní hodnotě je ztrátový výkon u trafa 0,35VA v podstatě nepatrný. A pak už jen samé výhody. Jenom 4diody a jeden malý elyt a jeden stabilizátor.
S tou druhou pojistkou to moc nechápu. Proč nestačí jen jedna společná. Co na druhém trafu chceš jistit? Pravděpodobně je trvale zkratuvzdorné.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Milan



Založen: Apr 02, 2012
Příspěvky: 1332
Bydliště: Vysočina

PříspěvekZaslal: st duben 06 2022, 7:25    Předmět: Citovat

Máš pravdu Pavle , už se také přikláním k trafu, spolehlivost elytů trvale namáhaných proudovými špičkami v násobiči bude mizerná. 17.4. je ve Svitavách burza včetně elektro , zkusím sehnat vhodné trafo umožňující domotání vinutí pro těch 30V . Aby bylo jen jedno . Co se týče jištění ,
v extrému si představ zkušebnu, kde zkušebník vyrábí nahodile a libovolně
poruchy / zkraty a nesmí to zahořet nebo se zhoršit bezpečnost atd. Jištění těch malinkých traf je problém, deklaraci zkratuvzdornosti od běžného výrobce nevidím ( bývala to zvonková trafa) , někdy výrobce předepisuje velikost pojistky v primáru, pak je zase problém s úbytkem napětí na pojistce třeba 50mA apod. Ale je to problém i u větších traf - mám tu v krabici povícero transformátorů ze starých rádií s prohořelými vinutími a přitom jejich jištění tepelnou pojistkou je ok, jen jaksi nezafungovalo - šikovný polozkrat dokáže ledacos .
Jsem rád , že již delší dobu tyhle problémy se zkušebnami řešit nemusím, přesto opatrnost je namístě, současné běžné
součástky v elektricky a tepelně namáhaných obvodech moc spolehlivé nejsou Smile .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.13 sekund