Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Tlumivka v operačním zesilovači
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Teorie
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6290
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: so březen 26 2022, 22:13    Předmět: Citovat

Jo, je to funkční. Je to nábojový zesilovač. Ano offset není tak důležitý jako šum.
Bohužel, nemám kapacitu řešit induktor v OZ.
Nicméně udělat OZ s šumem jdoucím k nesmyslu by se mi hodilo. Tedy byť mi vypadnul otazník, byl to dotaz.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Lojza1



Založen: Nov 23, 2021
Příspěvky: 283
Bydliště: Uh. Hradiště

PříspěvekZaslal: so březen 26 2022, 22:48    Předmět: Citovat

Přestože známe operační zesilovače jako poměrně univerzální součástky, z diskrétních součástek lze a má smysl navrhnout zesilovač co nejlépe pro určité použití. Třeba už jen napájecí napětí a napěťový rozkmit vstupu a výstupu se u novějších typů hodně rozrůznil v nepřímé úměře s dosažitelnou rychlostí.
Ten požadavek mě na chvíli inspiroval k promýšlení koncepce rychlého nízkošumového zesilovače. Případně bych mohl slepé schéma naskenovat a vložit. Nároky se nesejdou se zesilovači se vstupy J-fet, protože jsem se soustředil na malé vstupní šumové napětí, malý offset a drift. Vstupní proud je asi nejmenší možný s bipolárními tranzistory, ale ne v pA. A navíc je složitý, 30 tranzistorů a dva dvojtranzistory. Těžko říct, k čemu by se vlastně hodil. Snad jako aktivní sonda k osciloskopu pro slabé signály, ale nějaký zbytkový vstupní proud tam je.
Původní téma tlumivky se týká běžnější koncepce, která byla pro mou aplikaci vyhovující a vhodnější nejen pro menší složitost. Rozhodně jsem přitom potřeboval minimalizovat vstupní napěťový drift, proto bipolární dvojtranzistor na vstupu a v následujícím stupni.
Vstupy s J-fet umožňují dosáhnout velkého proudu kanálem a dobré strmosti při nepatrném vstupním proudu. Celkově je to pak jiné. Tlumivka se mi osvědčila u bipolárních tranzistorů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
makak



Založen: Jul 28, 2019
Příspěvky: 505

PříspěvekZaslal: ne březen 27 2022, 0:04    Předmět: Citovat

Nechci Ti kazit radost, ale tlumivky paralelně k degeneračním odporům dif. dvojice nejsou ničím novým. Je to ve více diskrétně řešených zesilovačích, typicky John Hardy:
http://www.johnhardyco.com/pdf/990.pdf

Také je to patentované od roku 1981:
U.S. patent #4,287,479

Pravda, tam to mají hned v prvním stupni, ale princip je identický.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lojza1



Založen: Nov 23, 2021
Příspěvky: 283
Bydliště: Uh. Hradiště

PříspěvekZaslal: ne březen 27 2022, 0:44    Předmět: Citovat

makak:
Ono mi u zveřejnění nešlo o radost z vynálezu, ale o sdílení vyzkoušené myšlenky a jak jsem psal, nedělám si nároky na originalitu.
Za odkaz díky. Nicméně zesilovač v odkazu má vstup jednostupňový a význam tlumivky je tam jiný, s jiným cílem. Na první pohled mě překvapuje, že někdo dal tlumivku už do prvního stupně. Má to v kompaktním plechovém stínění, tak asi OK. Ale o to nejde, je to jiná myšlenka.
Pak je tedy zatím otevřenou otázkou, jestli ta zmíněná další řešení jsou také vlastně o něčem jiném. Prosím odpovídající odkazy.

Operační zesilovač podle odkazu výše je určený pro audio, tedy pro signály bez stejnosměrné složky. Rezistory v emitorech mají nebo mohou mít opodstatnění, ale tlumivka paralelně k nim má v tomto celkově banálním řešení přinejlepším (ve stínicím krytu) mizivý užitek. Vypadá to jako samoúčelný patent snad jen pro zajímavější a nějak chráněnou image výrobce. Nebo se mýlím?
Já jsem ve svých operačních i koncových zesilovačích pro aktivní reproboxy také použil rezistory v emitorech vstupního diferenciálního páru, ale tlumivky ani omylem. Naopak jsem si dal záležet na tom, na čem tam opravdu záleželo. Přikládám pár pro mne už nostalgických fotek, protože ten projet se nikdy nerozběhl kvůli zániků či neschopnosti potenciálních výrobců basreflexových ozvučnic. Zbylo po něm jen několik párů těchto špičkových studiových monitorů s dvoupásmovým měničem SEAS. Zajímavostí je i sladění výhybky s koaxiálním měničem tak, že v přechodové oblasti mezi pásmy tvoří akustickou vlnu oba systémy reproduktoru vzájemně ve fázi a mimo oblast rezonance basreflexu v celém pásmu bez fázového zkreslení. Přestože podle historických představ ucho fázové poměry ve zvuku nemá vnímat, je to u některých ostřejších zvuků znát. Ovšem ocení to spíš profesionál, je to už trochu detail.



Nové zpracování fotky - 2011.jpg
 Komentář:
 Velikost:  112.45 kB
 Zobrazeno:  93 krát

Nové zpracování fotky - 2011.jpg



Elektronický modul.JPG
 Komentář:
 Velikost:  196.68 kB
 Zobrazeno:  129 krát

Elektronický modul.JPG



Zesilovač líc.JPG
 Komentář:
 Velikost:  204.99 kB
 Zobrazeno:  114 krát

Zesilovač líc.JPG



Výhybka rub.JPG
 Komentář:
 Velikost:  237.29 kB
 Zobrazeno:  119 krát

Výhybka rub.JPG



Výhybka líc.JPG
 Komentář:
 Velikost:  232.72 kB
 Zobrazeno:  140 krát

Výhybka líc.JPG


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
makak



Založen: Jul 28, 2019
Příspěvky: 505

PříspěvekZaslal: ne březen 27 2022, 19:29    Předmět: Citovat

Děkuju za pěkné fotky. Je z nich zřejmé, že další moje komentáře k tématu by nic užitečného patrně nepřinesly. Pro případné zájemce, jak ty tlumivky fungují je všechno důležité popsáno v citovaném patentu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6290
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: ne březen 27 2022, 19:56    Předmět: Citovat

To je bizarní spojení SMT a THT. Chápu, že audio je nízkofrekvenční aplikace, ale kurnik, bezindukční 1W odpory (SMD) jsem myslel že jsou dnes standard. Tady máš každý rezistor také tlumajznou...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Lojza1



Založen: Nov 23, 2021
Příspěvky: 283
Bydliště: Uh. Hradiště

PříspěvekZaslal: ne březen 27 2022, 20:23    Předmět: Citovat

Cust napsal(a):
To je bizarní spojení SMT a THT. Chápu, že audio je nízkofrekvenční aplikace, ale kurnik, bezindukční 1W odpory (SMD) jsem myslel že jsou dnes standard. Tady máš každý rezistor také tlumajznou...


Zrovna tyhle rezistory jsou většinou v napájení mezi elektrolyty. Koncový stupeň má svá dílčí proudová napájení blokovaná k výstupu a některé ty rezistory to propojují se zdrojem. Sériová indukčnost by rozhodně nebyla na závadu. Je to pro audio, má to nějakou dolní mez frekvenčního pásma a tomu odpovídá možná nezvyklá koncepce.
Maličký SMD rezistor může přeměnit na teplo slušný elektrický výkon, pokud je připájený na přiměřeně velké chladicí měděné plochy.
Jeden rezistor má sice menší hodnotu a je zapojený na audio frekvencích, takže by se s nadsázkou snad dalo uvažovat i o jeho indukčnosti, ale je paralelně ke vzduchové tlumivce, přes kterou se připojuje reproduktor, a jeho úkolem je jen tlumit případné rezonance. Koncový zesilovač se svým zpětnovazebním děličem má v otevřené smyčce jednotkové zesílení na 3 MHz, to by bylo ošemetné snad leda u drátového rezistoru. Tohle jsou všechno vrstvové, drátový tam není žádný.
Ještě přidávám tři fotky.



Zesilovač rub.JPG
 Komentář:
 Velikost:  190.32 kB
 Zobrazeno:  105 krát

Zesilovač rub.JPG



Brazilská třešeň kr red.JPG
 Komentář:
 Velikost:  79.61 kB
 Zobrazeno:  136 krát

Brazilská třešeň kr red.JPG



Zadní pohled brazilská třešeň red.JPG
 Komentář:
 Velikost:  92.69 kB
 Zobrazeno:  122 krát

Zadní pohled brazilská třešeň red.JPG




Naposledy upravil Lojza1 dne ne březen 27 2022, 20:35, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6290
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: ne březen 27 2022, 20:27    Předmět: Citovat

ano, pro audio přaháním, ale to spojení dvou technologií mě trošku dostalo...
Já jedu i v desítkách kW na SMD, tož tak. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Lojza1



Založen: Nov 23, 2021
Příspěvky: 283
Bydliště: Uh. Hradiště

PříspěvekZaslal: ne březen 27 2022, 20:32    Předmět: Citovat

Cust napsal(a):
ano, pro audio přaháním, ale to spojení dvou technologií mě trošku dostalo...
Já jedu i v desítkách kW na SMD, tož tak. Smile


Impulsně?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6290
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: ne březen 27 2022, 20:35    Předmět: Citovat

Impuslně jsem zatím dal max 12 kV, 35 A. Wink
Reálně bude střední příkon max 12 kW,standardně spíše nižší, počítám tak poloviční.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Lojza1



Založen: Nov 23, 2021
Příspěvky: 283
Bydliště: Uh. Hradiště

PříspěvekZaslal: ne březen 27 2022, 20:53    Předmět: Citovat

Cust napsal(a):
Impuslně jsem zatím dal max 12 kV, 30 A. Wink


Kam ten svět spěje... Ono to jistě jde. Já mám zkušenosti s konstrukcí kilowatových předřadníků pro indukční výbojky, tam to běží na stovkách kHz při napájení 420 V. Jalovina uvnitř výstupního filtru je pod 10 kW. Vinuté díly s vf lanky a s jádry ETD, polypropylénové impulsní Wimy, prostor pro nucenou ventilaci. V SMD mám v podstatě jen řídicí jednotku, u výkonových prvků mě to na jednostranné desce tenkrát nepřipadalo jako téma k úvaze. Ale je to nějakých 20 roků, kdy jsem to vyvíjel. Od té doby to běží ve vícesměnném provozu. U SMD výkonových konstrukcí mám nějakou předtuchu, že by něco mohlo být namáháno směrem ke kratší trvanlivosti. Asi protože se dnes všechno spotřební koncipuje na dobu zákonné záruky. Možná se ze mne prostě jenom stává staromilec.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6290
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: ne březen 27 2022, 22:27    Předmět: Citovat

Naopak, součástky jsou připájené rovnou na mědi, přenos tepla je lepší. No, případné chladiče se musí taky pájet, ale chce to samozřejmě tlustou měď.
A nebo, známý výkonové záležitosti dělal na hliníkovém tišťáku, to je úplná pecka. Jen když mi ukazoval VN aplikaci, tak mu po celém tišťáku jel Eliášův oheň. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Lojza1



Založen: Nov 23, 2021
Příspěvky: 283
Bydliště: Uh. Hradiště

PříspěvekZaslal: ne březen 27 2022, 23:36    Předmět: Citovat

Kdysi jsem vyvinul malý výkonný DC-DC měnič z větší části v SMD na rozlité tlustší mědi, kde plocha na druhé straně desky přebírala na větší ploše to teplo z pájecích ploch polovodičů a vedla ho na měděný rámeček krabičky. To fungovalo dobře i díky tomu, že některé větší součástky byly THT a pod nimi byl na tu měď prostor.
Přikládám několik fotek, ale už jsme úplně mimo téma vlákna.
Chlazení samotným plošným spojem je 2D. Víc plochy pro předávání tepla se dá realizovat ve 3D. Což ovšem samozřejmě nějak jde i s osazením SMD, pokud se ta třetí dimenze uměle doplní.
Jasně že SMD má své výhody. Zároveň se to moc nehodí na levné pokusničení na koleně. Asi to ještě stále znamená místo zásob nakoupit poměrně nové součástky a k některým udělat položky v knihovně pro návrh plošného spoje. Při návrhu pak uvažovat, jestli a jak to půjde pájet při výrobě a při opravách, pokud rozměrnější součástky ční do prostoru a pájecí plošky jsou schované v hloubce mezi nimi.
Speciální plošné spoje mají kromě výrobní náročnosti i nevýhody třeba v parazitních kapacitách a souvisejících intenzitách elektrického pole na hranách spojů, které mohou vést třeba k těm zmíněným vf koronovým výbojům, pokud se to podcení.
U reproboxů jsem použil například jednoprocentní polypropylénové kondenzátory a rezistory, u kterých jsem chtěl snadným a dobrým chlazením omezit kolísání hodnot. Síť k operačním zesilovačům je proto v THT, ale pro samotné operační zesilovače bylo SMD vhodnější. Nevidím v kombinaci obou technologií estetický problém a ani mi to nepřipadá nějak neobvyklé. U jednostranných desek jiných výrobků ostatně osazení součástkami z obou stran umožňuje lepší využití plochy. Zvláště při pájení vlnou je to ekonomické řešení. U výkonových zesilovačů pro aktivní reproboxy to bylo dáno i (tehdejší) dostupností vhodných součástek. Časy se mění a mění se i dostupnost a cenové poměry u součástek, ale stále mi mé řešení nepřipadá staromódní.
Esteticky nepřijatelné jsou pro mne SMD u retro konstrukcí, což se ale týká všech součástek nepřiměřených dané době. Přesto i v té oblasti vídám takové komerční výrobky běžně. Je to věc vkusu stejně jako nesouhlasné vrtění u mých reproboxů.



Batnet T3 bottom.JPG
 Komentář:
 Velikost:  81.26 kB
 Zobrazeno:  105 krát

Batnet T3 bottom.JPG



Batnet T3 front.JPG
 Komentář:
 Velikost:  50.87 kB
 Zobrazeno:  125 krát

Batnet T3 front.JPG



Batnet T3 top.JPG
 Komentář:
 Velikost:  76.42 kB
 Zobrazeno:  116 krát

Batnet T3 top.JPG


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Teorie Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund