Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Náhrada ARZ 4608
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
lgubik



Založen: Feb 22, 2022
Příspěvky: 10
Bydliště: okr. Levice

PříspěvekZaslal: st únor 23 2022, 14:05    Předmět: Citovat

TheLastUnicorn napsal(a):
No...vezmime to poporiadku:
Náhradou za akýkoľvek reproduktor v sústave je vždy len ten istý reproduktor. A aj to treba občas dávať pozor ešte aj na výrobnú sériu. V momente, kedy sa použije čokoľvek iné, rozladí sa sústava. Ona totiž tá výhybka je ladená pre konkrétne reproduktory - s konkrétnymi vlastnosťami. Ešte na mieste basového meniča sa toľko škody narobiť nemusí. No na pozícii streďáku (kde je ucho najcitlivejšie) naozaj nie je možné bez patričných zmien vo výhybke len tak prehadzovať meniče a myslieť si, že je to OK.
Čo sa týka kondenzátorov - kondenzátory poznáme elektrolytické, nie elektrolitycké. Je v nich elektrolyt, nie lítium. Svitkové krabicové kondenzátory Tesla už takisto dávno nie sú OK, keďže sa v nich hromadne začína vyskytovať zvod. Čo to znamená v paralelnej vetve výhybky je asi každému jasné.
Z celej trojice uvedených meničov (IRB20, IRB16, IRT10) je jediný použiteľný IRB20...v trojpásme, s výhybkou ladenou na mieru. Rozhodne nie, ako náhrada za ARN66X a 660X. Sú to diametrálne odlišné meniče.
Záverom, neviem či si nejaký obchoďák od Dexonu, alebo si práve Dexon objavil...no na trhu je hromada ďaleko lepších produktov za prijateľné ceny. A tieto rady sú poplatné možno tak 80- tym alebo 90-tym rokom. Dnes sme niekde úplne inde. A niekedy je lepšie byť ticho, než rozdávať rady za každú cenu...hlavne, ak v problematike nie som doma.

Nie, nie som obchodník Dexonu. Dexon som vybral iba preto, lebo pri tých reprákoch priamo oni uvádzajú možnosť náhrad. Vy tam uvádzate, vlastne múdrujete okolo ARN560x a uvádzate ďalšie hmlisté (z pohladu konkrétnej otázky) všeobecnosti. Dotyčnému to iste pomôže (nakoniec z toho vykukne možné doladenie u Vás). Jemné doladenie citlivostných rozdielov je možné docieliť aj s odpormi, trocha to rozladí aj frekvenčne, ale bude to hrať istotne lepšie, ako teraz - ináč aj rovnaké série majú niekedy značné rozdiely, čo sa týka citlivosti. V 80-tych a 90-tych rokoch ešte existoval aj pojem "slušnosť" (či sme sa potykali o tom už naozaj neviem). Za preklep y-u sorry (mno ale ten elektrolyt a lítium, och Bože...) Pri toľkej empátii s akou moje vedomosti posudzujete dovolím si citovať starého pána J. Wericha:
"Arogance je parukou k zakrytí duševní pleše."
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TheLastUnicorn



Založen: Jan 17, 2018
Příspěvky: 420
Bydliště: Trenčín

PříspěvekZaslal: st únor 23 2022, 15:41    Předmět: Citovat

Vieš čo, nechaj si tie svoje srdcervúce výlevy pre podobných drístačov, ako si Ty. Ak si myslíš, že ho máš väčšieho, tak ho vytiahni a ukáž. Ak nie, tak ma môžeš svojho moralizovania ušetriť. Na mňa to neplatí.
Kompetentnosť sa meria výsledkami. Ak nejaké máš, ukáž. Ak nie, nemáme sa o čom baviť.
A áno, ak veríš tvrdeniu, že menič s absolútne inými vlastnosťami je náhradou a stačí doladenie odpormi, tak to o Tvojich znalostiach ohľadne reproduktorov vypovedá dosť na to, aby Ťa každý trochu znalý veci rovno zaradil. Ja jednám úprimne a narovinu...keď máš problém, stále je možnosť na mňa nereagovať.
Btw., ak si si nevšimol, na diskuzných fórach si ľudia väčšinou tykajú.

P.S. prečo nedám radu, čím nahradiť ARZ460x? Pretože žiadna priama náhrada bez potreby preladenia celej výhybky neexistuje. Náhrada za ARZ460x je len ARZ460x.
Pekný deň prajem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lgubik



Založen: Feb 22, 2022
Příspěvky: 10
Bydliště: okr. Levice

PříspěvekZaslal: st únor 23 2022, 16:32    Předmět: Citovat

TheLastUnicorn napsal(a):
Vieš čo, nechaj si tie svoje srdcervúce výlevy pre podobných drístačov, ako si Ty. Ak si myslíš, že ho máš väčšieho, tak ho vytiahni a ukáž. Ak nie, tak ma môžeš svojho moralizovania ušetriť. Na mňa to neplatí.
Kompetentnosť sa meria výsledkami. Ak nejaké máš, ukáž. Ak nie, nemáme sa o čom baviť.
A áno, ak veríš tvrdeniu, že menič s absolútne inými vlastnosťami je náhradou a stačí doladenie odpormi, tak to o Tvojich znalostiach ohľadne reproduktorov vypovedá dosť na to, aby Ťa každý trochu znalý veci rovno zaradil. Ja jednám úprimne a narovinu...keď máš problém, stále je možnosť na mňa nereagovať.
Btw., ak si si nevšimol, na diskuzných fórach si ľudia väčšinou tykajú.

P.S. prečo nedám radu, čím nahradiť ARZ460x? Pretože žiadna priama náhrada bez potreby preladenia celej výhybky neexistuje. Náhrada za ARZ460x je len ARZ460x.
Pekný deň prajem.

Tykanie neznamená grobianstvo! Grobianstvo miešať s úprimnosťou a s jednaním narovinu, vypovedá aj trocha o úrovne tej roviny... No nič, ale asi mi uniklo, (na P.S.) že sa tu debatuje o nejakých desať až státisíc eurových "hájgendov". Mimochodom poučky a pomenovania si nechajte láskavo pre seba. Keď prečítate môj príspevok, začína sa: "Ja by som použil..." Na to "že ho máš väčšieho...", asi som naozaj blbec, že na také krčmárske kavbojské samoleštiačky-"drísty" vôbec reagujem, alebo nabudúce už aj po hube dostanem? Prepáčte, slúbim, že budem dobrý a nebudem na Vás reagovať! A úprimne, a na rovine, pekný deň prajem aj ja Vám!
Děkuji za pozornost
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12326
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: st únor 23 2022, 17:34    Předmět: Citovat

No, ať ho má kdo většího, menšího, nebo žádného, přesná náhrada za ten kýblový ARZ prakticky není. Někde jsem měl asi 5 tipů, co do toho kýblu pasuje a co by se s malou úpravou výhybky vyplatilo zkusit, nicméně myslím, že ani tyhle typy nebudou dnes dostupné. Když už do toho investovat čas a námahu, tak raději celková rekonstrukce včetně výměny výškáčů a překopávky výhybek.
_________________
Curvetraceristé všech zemí spojte se!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TheLastUnicorn



Založen: Jan 17, 2018
Příspěvky: 420
Bydliště: Trenčín

PříspěvekZaslal: st únor 23 2022, 17:50    Předmět: Citovat

Ja by som použil do motoru M102.963 hlavu z C20NE...však oba motory sú dvojlitre s OHC rozvodom a dvoma ventilmi na valec. Na internete kdesi písali, že je to náhrada. A ak mi motorár povie, že nič o tom neviem a nemám radšej niekomu dávať hlúpe rady, tak mu vynadám do grobianov, začnem sa urážať a kázať o morálke...prípadne mlieť niečo o hájgende...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PeterBA



Založen: Mar 23, 2022
Příspěvky: 6

PříspěvekZaslal: st březen 23 2022, 10:42    Předmět: Citovat

Nerád vidím takéto zbytočné hádky. Zvuk ARZ 460x v pôvodnom stave je problém a každý má na jeho riešenie svoj názor a svoju 'pravdu'. Ale vôbec nie je nutné robiť takúto hystériu, ani ho vymieňať, pretože som prišiel na spôsob výrazného skultivovania jeho zvuku a odstránenie nepríjemného ujačaného skreslenia. Jeho zvuk sa po tejto úprave podobá na zvuk ARE 460x, samozrejme pri zohľadnení rozdielov medzi jednotlivými sériami, ktoré sú značné. Už som ich takto upravil niekoľko párov a ďalšie sú na ceste. https://tesla-archiv.estranky.sk/clanky/opravy/tuning-arz-4604---aktualizacia-2022/
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
h_honza



Založen: Feb 01, 2020
Příspěvky: 126
Bydliště: Praha 1

PříspěvekZaslal: pá březen 25 2022, 14:54    Předmět: Citovat

Úprava vypadá velmi rozumně, žádné hadí sádlo. A to jsem si myslel, že na takovém reproduktoru není co zkazit. Jestli tomu dobře rozumím, tak navrhované otvory propojují vnitřek "kýblu" s venkem? Ten hrb na 5kHz moc nevypadá, ale tam už by výhybka měla mít dostatečný útlum.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PeterBA



Založen: Mar 23, 2022
Příspěvky: 6

PříspěvekZaslal: pá březen 25 2022, 17:56    Předmět: Citovat

Otvory tu nikde nenavrhujem. Treba urobiť dva hlavné kroky - odstrániť veľký papierový vrchlík a spevniť blatový spoj nosiča cievky a membrány. A potom namiesto papierového vrchlíka použiť vzdušný textilný.
Ten hrb sa môže nachádzať aj na inej frekvencii, sú v tom určité rozdiely či už medzi sériami, ako aj medzi konkrétnymi kusmi. Ale či sa nachádza na 4000, 4500 alebo 5000 Hz, zafarbuje a znepríjemňuje celkový zvukový prejav.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TheLastUnicorn



Založen: Jan 17, 2018
Příspěvky: 420
Bydliště: Trenčín

PříspěvekZaslal: so březen 26 2022, 9:45    Předmět: Citovat

Tie break-up-y sú bežnou vecou aj u lepších meničov. Menič by sa mal používať tak, aby daný break-up nevadil - takže deliť aspoň oktávu pod, prípadne použiť výhybku s väčšou strmosťou, alebo to núdzovo zatĺcť RLC-čkom. Osobne by som to ale vyššie, než do cca 2,5kHz (max 3kHz) neťahal, takže na odstránenie problému by mal stačiť kompetentne navrhnutý filter so strmosťou 2.-3. rádu.
Aby som vedel celú úpravu nejak rozumne posúdiť, musel by som mať tie meniče k dispozícii a urobiť nejakú normálnejšiu sadu meraní (osovú, mimoosové, skreslenia aspoň 2., 3., 4. harmonickou a impedančku). Z merania, ktoré máš na stránke toho moc nevidno a zvuková ukážka mňa osobne nepresvedčila už vôbec.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PeterBA



Založen: Mar 23, 2022
Příspěvky: 6

PříspěvekZaslal: so březen 26 2022, 13:43    Předmět: Citovat

Ja vôbec nie som žiadostivý kohokoľvek o čomkoľvek presviedčať. Tí, ktorí takto upravené ARZ už majú, sa presvedčil sami. Ide o prvú pomoc, keď sa odstráni nepríjemný ostrý a urevaný zvuk všetkých sústav, ktoré tento menič obsahujú. Bez novej výhybky, bez výmeny meniča, všetko v pôvodnom stave. Buď sa teda budeme navzájom presviedčať o svojich pravdách a svojej výnimočnosti, alebo podnikneme v rámci možností nejaké praktické kroky na skorigovanie. Ja som zvolil tú praktickú možnosť.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
h_honza



Založen: Feb 01, 2020
Příspěvky: 126
Bydliště: Praha 1

PříspěvekZaslal: so březen 26 2022, 14:10    Předmět: Citovat

PeterBA napsal(a):
Otvory tu nikde nenavrhujem.

Z Vašeho citovaného článku: Okrem toho je potrebné všimnúť si aj to, čo tu nie je a malo by byť - obzvlášť v takejto situácii, keď je použitý nepriedušný papierový vrchlík - vetracie otvory v stene nosiča kmitacej cievky. Jednoducho tu nie sú. OK, v případě prodyšného vrchlíku nejsou třeba.
PeterBA napsal(a):
Ten hrb sa môže nachádzať aj na inej frekvencii, sú v tom určité rozdiely či už medzi sériami, ako aj medzi konkrétnymi kusmi. Ale či sa nachádza na 4000, 4500 alebo 5000 Hz, zafarbuje a znepríjemňuje celkový zvukový prejav.

To určitě, právě proto by bylo dobře, kdyby byl mimo pásmo tím měničem přenášené. Dík.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PeterBA



Založen: Mar 23, 2022
Příspěvky: 6

PříspěvekZaslal: so březen 26 2022, 16:11    Předmět: Citovat

No samozrejme, v pôvodnom stave by otvory v nosiči cievky boli užitočné na vyrovnávanie tlaku vzduchu a neexistuje možnosť, ako ich tam neškodne dodatočne doplniť. Prevŕtavanie neprichádza do úvahy, pretože by znamenalo mechanickú devastáciu. A pri použití textilného vrchlíka už nie sú potrebné, pretože vzduch prefukuje cezeň.

Zvuk tohto reproduktora je problematický, skreslený a neprirodzený v oveľa širšom pásme, než len v blízkosti toho hrbu. Bolo by nesmierne náročné vymyslieť filter, ktorý by ho úplne eliminoval. Prakticky je v pôvodnom stave nepoužiteľný. Touto úpravou získa zvuk porovnateľný s oveľa lepšie a univerzálnejšie použiteľným ARE 460x.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TheLastUnicorn



Založen: Jan 17, 2018
Příspěvky: 420
Bydliště: Trenčín

PříspěvekZaslal: so březen 26 2022, 17:20    Předmět: Citovat

Ciplox, vymyslieť normálne fungujúcu výhybku dnes už zas taký problém nie je. Pre mňa je podstatne jednoduchšie celú sústavu nanovo pomerať a navrhnúť tam niečo, čo umravní rovno všetky meniče, než upravovať niektorý menič ako taký.
Ale OK. Vymieňajte vrchlíky a spevňujte spoje. Možno to z nepoužiteľných sústav urobí aspoň znesiteľné...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PeterBA



Založen: Mar 23, 2022
Příspěvky: 6

PříspěvekZaslal: so březen 26 2022, 20:35    Předmět: Citovat

To je presne cieľ. Nie každý má možnosti a ochotu navrhovať nové výhybky a chce bedne zachovať v stave čo najviac pôvodnom, ale pri lepšom zvuku. A aj keby sme sa napriek tomu odhodlali navrhnúť sústavu s ARZ 460x úplne novú, s takouto úpravou na ARZ to bude neporovnateľne jednoduchšie a zmysluplnejšie, než so šrotom, akým je v pôvodnom stave. Komu sa nepáči, nemusí. Komu sa páči, môže.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TheLastUnicorn



Založen: Jan 17, 2018
Příspěvky: 420
Bydliště: Trenčín

PříspěvekZaslal: ne březen 27 2022, 9:52    Předmět: Citovat

Rozhodne vyzerá samozrejme po estetickej stránke lepšie, než ARE46x...o to pokoj. Ja sám momentálne skladám bedničky s ARZ669 + ARE467 + Dayton ND25FA. Ten ARZ4604 by tomu vzhľadu uškodil samozrejme menej. Ale aj tak som vsadil radšej na to širkopásmo, pretože s ním je úspech zaručený.
Na RM som sa dávnejšie vyjadril, že ak mi niekto prinesie hocijakú teslácku bedňu, ktorá dáva aspoň trochu zmysel, kľudne na ňu urobím novú výhybku. Zatiaľ to bola vlastne len 1PF 067 08.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund