Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Repas osciloskopu C1-94

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Pomaranc



Založen: Jan 28, 2022
Příspěvky: 10
Bydliště: Trnava

PříspěvekZaslal: pá leden 28 2022, 1:13    Předmět: Repas osciloskopu C1-94 Citovat

Zdravím, po 11 rokoch vlastníctva osciloskopu C1-94 (posledných cca 7 rokov ležal v skrini - elektrotechnike som sa nevenoval) som ho znova vytiahol a chcem ho začať používať - na moje merania úplne postačuje a asi aj vždy postačovať bude Very Happy

Keďže idem meniť konektor DIN5 na BNC (a kúpiť k nemu novú sondu) som sa rozhodol ho aj preventívne zrepasovať, aj keď všetko funguje dobre - robím tohlavne pre to aby mi napr. vadný kondenzátor/dióda nezobrali niečo so sebou a je to len cca 5-10€ za materiál čo je nič (aj keď 1/3 hodnoty stroja Laughing ). Sám by som ho už isto neopravil.

Chcem sa poradiť s ľudmi čo to už robili/vlastnili C1-94 - aké hodnoty súčiastok použiť.
Chystám sa :
1. Vymeniť DIN5 za BNC
2. Prehodiť odbočku na trafe z 220V na 240V (odporúča sa to)
3. Opraviť výrobnú vadu - prepoj na PCB (AR A10/95)
4. Vymeniť blokové diódy D1 a D5 za 5x UF4007
5. Vymeniť elektrolity.

Takže otázka 1 - mám sa do toho vobec púštat - alebo to mám nechať tak a nerýpať do funkčného prístroja ? Very Happy

Otázka 2 - treba vymeniť len elektrolity C1-C6, alebo vemniť komplet všetky ? Viem že s C1-C6 boli najvačšie problémy, zvyšok som nikoho meniť nevidel. Mám použiť low ESR ?

Tiež by som chcel vymeniť zvitkové ? kondenzátory C7 a C8 vo VN násobiči - no neviem aké majú mať parametre. Na schéme sú asi 100n - ale neviem na aké napatie a aký typ tam je použitý. Stačia na 1000V ?

Osciloskop bol zrejme málo používaný, z obrazovky sa dá aj po 37 rokoch odčítať aj pri najnižšej intenzite jasu.
Dík.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jardafiala



Založen: Jun 20, 2010
Příspěvky: 1688
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: pá leden 28 2022, 9:43    Předmět: Citovat

Zdar, mám tento ocsiloskop a několik let s ním měřím (téměř) bez problémů. Upraveno napájení - přepojeno na 240V a vyměněny elektrolyty ve zdroji, můžeš upřesnit bod 3, co tam je za výrobní vadu? Jen pro info - na mém osciloskopu nešla synchronizace, podle schematu jsem našel tranzistor, který za to mohl (T15). Vypájel jsem ho, změřil a ukazoval, že je funkční. Takže jsem měl podezření na studený spoj. Druhý den se ovšem závada opakovala, tranzistor vypájen, změřen, ukazoval, že je v pořádku. Nenechal jsem se nachytat, nahradil ho nějakým spínacím BSX (už si přesně nevzpomínám) a od té doby je klid.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 4993
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: pá leden 28 2022, 11:39    Předmět: Citovat

Taky jsem ho měl kdysi jako hlavní osciloskop.
Ty rozměrově velké elyty na malé napětí (ve zdroji) jsou asi spolehlivé. Ty rozměrově maličké jsou dost často špatné - soudě i podle jiných ruských osciloskopů co jsem zprovozňoval.

Já měl vadný C5 1MK/100B (1uF/100V), malá kapacita, ESR>50Ohm, modul Razvertka.
Další vadný (bez kapacity) byl svitek C7 0,01MK/1500B (10nF/1500V) v modulu "Razvertka". Nahradil jsem ho modrým svitkem 15nF/1400V z nějakého monitoru k PC.

Dále byl vadný vadný T1 KT940B v modulu Usilitěl Y2. Dal jsem tam BF459. Po dvou letech odešel sousední T2; taky nahražen typem BF479. A při této opravě jsem jsem konečně přepojil primár na odbočku pro 240V. Což snížilo napájecí napětí modulu Usilítěl asi na 110V. Papírově má být v bodě 8 jen 100V. Před přepojením primáru bylo asi 120V. Pak už se nic nepokazilo, ale zakrátko jsem osciloskop přestal používat a přešel jsem na lepší stroj. Přepojení primáru udělej určitě. I po přepojení jsou napájecí napětí "+100B" a "+200B" vyšší o 10%. V mém případě - záleží na napětí v síti. Ale 240V tu nemám.

Ještě jsem našel elyty: Vyměnil jsem raději C10 100MK/16B v Y1 - měl ESR 4 Ohm. A taky C7 100MK/16B. Ale neprojevovaly se závadou. Dal jsem co bylo doma - 220u/25V. Teslácké válečky v modré izolaci.

Propoj na PCB - jestli je to zkrácení meandru na napájení - jsem taky preventivně udělal, ale nebyly problémy ani předtím.

Sovětské výrobky, barevné televize i osciloskopy, jsou velmi dobré na zvyšování kvalifikace opraváře.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Pomaranc



Založen: Jan 28, 2022
Příspěvky: 10
Bydliště: Trnava

PříspěvekZaslal: pá leden 28 2022, 19:00    Předmět: Citovat

Takže dnes osciloskop otvoril a pozrel sa dovnútra - nebolo v ňom ešte nikdy nič menené - všetko je ešte originál z r. 1986.

Prehodil som odbočku pprimáru na 240V a urobil prepoj - pridám aj foto ak by to niekto chcel urobiť tiež.
Po prehodení odbočky klesol odber osciloskopu z 24.5W na 22W.

Rozhodol som sa vymeniť len kondenzátory C1-C6 a C7 a C8 v násobiči. Diódy nechám zatiaľ tak.

Aké hodnoty vybrať ?
C7 a C8 - fóliové 10-15n/1500V
C1, C2, C4 - Low ESR 22uF/100V
C3, C5, C6 - Low ESR 1uF/160V (alebo 2.2uF ?)

Aká by bola najvhodnejšia sonda pre tento osciloskop ?



IMG_5667.JPG
 Komentář:
 Velikost:  207.44 kB
 Zobrazeno:  155 krát

IMG_5667.JPG



IMG_5668.JPG
 Komentář:
 Velikost:  243.46 kB
 Zobrazeno:  153 krát

IMG_5668.JPG


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: pá leden 28 2022, 19:15    Předmět: Citovat

Až ti začne klesat jas paprsku nebo se úplně ztratí, zkontroluj ty dva špalky v násobiči - diody. Bývají častým zdrojem poruch. Chytají svod či se proráží, nevím co z toho je přesnější. Někdy krátký čas po zapnutí fungují, pár desítek sekund, pak se jejich parametr (svod či průraz) začne pomalu či rychle zhoršovat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Milan_F



Založen: Oct 03, 2005
Příspěvky: 1520
Bydliště: nedaleko Humpolce

PříspěvekZaslal: pá leden 28 2022, 20:55    Předmět: Citovat

Pomaranc napsal(a):
3. Opraviť výrobnú vadu - prepoj na PCB (AR A10/95)

V AR A10/95 není o C1-94 ani zmínka. Úprava je popsána v AR A10/91.



91-10.jpg
 Komentář:
 Velikost:  289.64 kB
 Zobrazeno:  261 krát

91-10.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 4993
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: pá leden 28 2022, 21:15    Předmět: Citovat

Pomaranc napsal(a):
.... Aké hodnoty vybrať ?
C7 a C8 - fóliové 10-15n/1500V
C1, C2, C4 - Low ESR 22uF/100V
C3, C5, C6 - Low ESR 1uF/160V (alebo 2.2uF ?)
Prostě tam dej přibližně stejné hodnoty které tam jsou teď. Low ESR je samožřejmě plus.

Pomaranc napsal(a):
.... Aká by bola najvhodnejšia sonda pre tento osciloskop ?
Běžná sonda 1:10 do 100MHz. Musí umět vykompenzovat vstupní kapacitu osciloskopu 40pF a to běžné 100MHz sondy dokážou. Jinak je to jedno. Podle stavu peněženky či spíše účtu. Laciné sondy dlouho nevydrží a kvalitní sonda by stála stejně nebo víc než osciloskop. Ale kvalitní sondu můžeš použít k lepšímu osciloskopu v budoucnu.

Pár sond za 250Kč vypadá na oko velmi lákavě, ale ulámou se jim vodiče překvapivě brzy.
Sonda 100MHz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Pomaranc



Založen: Jan 28, 2022
Příspěvky: 10
Bydliště: Trnava

PříspěvekZaslal: út únor 15 2022, 14:20    Předmět: Citovat

Tak dnes som chcel vymeniť DIN5 za BNC a narazil som na problém - neviem ako demontovať dva veľké prepinače z čelného panelu (časová základňa a V/diel).
Mal to tu niekto už rozobraté ? Smile Prepinače nemajú žiadny šrób/červík a nejdú vytiahnuť ani silou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 4993
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: út únor 15 2022, 14:34    Předmět: Citovat

Nevím jak C1-94, ale C1-112 a C1-118 měly knoflíky s odlupovací krytkou a pod ní "matici" se dvěma zářezy. Musel jsem si udělat speciální trubkový klíč se dvěma zobáčky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PotPalo



Založen: May 13, 2009
Příspěvky: 4914
Bydliště: BA-Petržalka :(

PříspěvekZaslal: út únor 15 2022, 17:41    Předmět: Citovat

Tiež som tie dva prepínače na C1-94 nevedel dať dolu keď som ho opravoval. Stačí ich ťahať, sú iba nacvaknuté, akurát držia fest silno. Musel som ich uviazať na pevný špagát a tak ťahať. Kovová krytka na nich je iba ozdobná, nedáva sa dolu, nič pod ňou nieje.
_________________
Silou vybrať peniaze od ľudí a následne za ne spraviť niečo proti ľuďom, s čím nesúhlasia, to je civilizácia?! Tento systém je chorý a vedie do záhuby.
Ideológie developerov niesu kompatibilné so šťastným životom.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Pomaranc



Založen: Jan 28, 2022
Příspěvky: 10
Bydliště: Trnava

PříspěvekZaslal: čt únor 17 2022, 4:09    Předmět: Citovat

Ďakujem, skúsil som tie plasty vypáčiť a podarilo sa, pod krytkami boli zaisťovacie šróby.

Tak kondenzátory vymenené, zdá sa mi že lúč ide o dosť lepšie zaostriť Smile regulácia intenzity jasu má teraz ale torchu oneskorenie/dobeh čo pred výmenou nemala - vtedy reagovala okamžite.

Osciloskop som skúšal s odpojeným konektorom sondy a zistil som zaujímavú vec - neviem či je to chyba alebo vlastnosť Very Happy
Po prvom spustení po výmene kondenzátorov bol na obrazovke len svietiaci bod, po zosilnení V/diel sa začal vertikálne pohybovať - teda osa Y fungovala, no nešla časová základňa.
Časová základňa sa ale rozbehla po priložení hrotu šrobováku na vodič signálu zo sondy (stále odpojený "vo vzduchu") - po priložení šrobováka časová základňa nabehla a naopak po odobratí zas zastavila Very Happy
Zaniesol som tam chybu, alebo to je normálne ?

Zem sondy mám spojiť so zemou osciloskopu ? Nastavitelný kompenzačný kondenzátor vedľa DIN5 zapájať asi už nemám že Smile keďže nové sondy ho majú už v sebe.

Diódy som nechal povodné Smile



IMG_6131x.jpg
 Komentář:
 Velikost:  183.29 kB
 Zobrazeno:  133 krát

IMG_6131x.jpg



IMG_6144x.jpg
 Komentář:
 Velikost:  189.88 kB
 Zobrazeno:  127 krát

IMG_6144x.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
passion



Založen: Jul 22, 2005
Příspěvky: 900
Bydliště: Žilina

PříspěvekZaslal: čt únor 17 2022, 7:09    Předmět: Citovat

Nemáš zapnutú čakajúcu časovku? Tuším tlačítko pod tlačítkom ms/µs.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 4993
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt únor 17 2022, 11:41    Předmět: Citovat

Může to být tlačítkem "ЖДYЩ/ABT".

V poloze ЖДYЩ časovka čeká na signál, který ji spustí. Ale nevím, jestli má být vidět bod v případě kdy časovka stojí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jardafiala



Založen: Jun 20, 2010
Příspěvky: 1688
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: čt únor 17 2022, 12:06    Předmět: Citovat

NE v této poloze je obrazovka zhasnutá, jak už název napovídá, čeká na signál. Popsané příznaky napovídají, že se nerozbíhá, či spíše neochotně rozbíhá, horizontální časová základna.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
robo



Založen: Apr 08, 2004
Příspěvky: 3292
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so březen 05 2022, 19:09    Předmět: Citovat

Zem na zem a ten komp. kondenzátor pryč, už není potřeba.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund