Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Pračka Siemens wm10e467me/14 zlomený uhlík

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Lubos71



Založen: Jun 15, 2010
Příspěvky: 18

PříspěvekZaslal: pá únor 25 2022, 14:07    Předmět: Pračka Siemens wm10e467me/14 zlomený uhlík Citovat

Prosím o radu,
dnes jsem koupil u odborníka uhlíky k motoru pračky Siemens wm10e467me/14. Sjeté jsem vzal ssebou, bohužel mi prodali s o fous širšími kontakty. Připiloval, propivoval, napasoval. Nakonec jsem jeden uhlík při ladění do pouzdra zlomil cca 10mm od vodiče. No nic, tak jsem tam ten ulomený konec nasunul, čistý lom, takže si říkám bude to sedět... Namontoval, připojil konektory a v tu chvíli si říkám: sakra nebude to v tom lomu dělat nějakou elektrickou neplechu, jakože jiskření, atd.?
Zatím jsem to ještě nehodil do sítě a nezkoušel, abych něco nezku*vil.
Jeden opravář mi řekl, že by to nemělo vadit, ale že neví.
Tak se Vás ptám: co vy na to?

Dík
Luboš
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jirkati



Založen: May 21, 2008
Příspěvky: 1409
Bydliště: near Liberec (JO70MT)

PříspěvekZaslal: pá únor 25 2022, 19:32    Předmět: Citovat

Porovnej délku ulomeného uhlíku s těmi původními sjetými uhlíky. Pokud je výrazně delší, tak by to "mohlo" fungovat. Ale řemeslnické to není. Odborník by tam dal nový uhlík.
Ještě je otázkou, zda ty nové uhlíky mají tu správnou tvrdost. Na to se obvykle zapomene a někdy se měkčí uhlík obrousí za půl roku, jindy tvrdší zase vydře komutátor. Obě varianty už se mi přihodily, sice ne u pračky, ale u hobby vrtačky a přímočaré pily.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: pá únor 25 2022, 19:46    Předmět: Citovat

Bude tam nějakej přechoďák, bude to o něco víc hřát, ale pračkovým motorem moc velký proud neteče, tak tohle by problém opravdu být nemusel. Pokud vedení uhlíku není z plastu. Ovšem až se ten ulomený kousek sjede na krátkou délku, může se vzpříčit v uhlíkovém držáku nebo mezi držákem a komutátorem. Tak aby se tohle dočasné ušetření nakonec zbytečně neprodražilo...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Lubos71



Založen: Jun 15, 2010
Příspěvky: 18

PříspěvekZaslal: so únor 26 2022, 9:59    Předmět: Citovat

Dík moc za odpověď,
tak nějak jsem i uvažoval. Pračka je asi 11 let stará a z původních uhlíků zbyl asi cenťák a zhruba v tom místě se zlomil nový 36mm dlouhý. Takže mi logicky vyplynulo, že do chvíle, než se ulomaná část 26 mm dlouhá spotřebuje natolik, aby ztratila vedení a sekla se nebo někde letěla, je spolehlivě třebas 3 roky. O různé tvrdosti uhlíků jsem nevěděl, zajímavé info! Vedení uhlíku je opravdu bytelný profil ze žlutého kovu v plastovém pouzdru a vzdálenost mezi koncem vedení a komutátorem ja cca 4 mm. Ve vedení je tedy min 20mm odlomené části poměrně bez boční vůle.
Byla docela fuška ty uhlíky v pátek narychlo sehnat, eshop mi poslal na základě modelového čísla 13,5mm široké a ty jsem tam nenarval... štěstí se usmálo a sehnal jsem od jednoho mistra nedaleko šířku 12,5mm. Vedení jsem vzal ssebou, pasovalo, ale už jsme nekoukli na ty širší konektory.
Hlavně mi šlo o ten přechoďak, aby nedejbože nesčudnula koupelna:-)
Včera jsem to večer zapojil, vyzkoušel a vypadá to ok. Odstřeďování 1000 ot/min bez problému. Snad to nějaký čas provizorně vydrží. Stejně mi to nedá a seženu v dohledné době nové. snad.

Ještě jednou dík, L.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: so únor 26 2022, 11:25    Předmět: Citovat

Tvrdost uhlíků můžeš alespoň orientačně porovnat tak, že vyzkoušíš jak se s nimi píše na papír. Je to podobné jako s tužkama, taky mají různé tvrdosti - 1, 2, 3, či dneska už nějak HB a nevím ještě jak.
Ale nedá mi abych se nezeptal jak se nedopatřením láme takový uhlík. To už se přece musí pořádně zabrat aby rupnul, ne? Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33753
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: so únor 26 2022, 11:28    Předmět: Citovat

Ak su to uhliky do inej pracky, tak by mala byt trvdost vporiadku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lubos71



Založen: Jun 15, 2010
Příspěvky: 18

PříspěvekZaslal: so únor 26 2022, 15:39    Předmět: Citovat

no nebylo to až zas tak moc složitý. ty kontakty jsem piloval a prořeyával doma v ruce, bo se mi kvůli tomu nechtělo jet do dílny. Svěrák samozřejmě lepší, rychlejší, přesnější, ale povedlo se. No a jedna část kontaktu byla trošičku natěsno, ale říkal jsem si to si sedne a aspoň to nebude mít ve vodítku vůli. No sedlo si to hezky ale musel jsem za to trošililinku zatáhnout kleštěma. A jak jsem to celé držel složené v jedné ruce a druhou zatáhnul, tak uhlík vyjel a proti dlani rupnul. jako když praskne silnější tužka:-).
tak asi tak no...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lubos71



Založen: Jun 15, 2010
Příspěvky: 18

PříspěvekZaslal: so únor 26 2022, 15:46    Předmět: Citovat

2rnbw: uhlíky nejsou do jiné pračky, ale k jednomu typu pračky může být víc typů uhlíků resp. kontaktů. Zjistil jsem, že se prý mají uhlíky kupovat podle typu motoru. V jednom typu pračky můžou být 2-3 motorizace.
Děda, co mi ty uhlíky prodával, se strašně divil, jak se mi podařilo vyndat to vodítko a ukazoval mi motor z téhož modelu a ten měl uhlíky úplně jinak řešené s tím, že motor musí ven. Já to jen hodil na levý bok a vyměnil zespodu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MiracleSky



Založen: Dec 02, 2018
Příspěvky: 91
Bydliště: Brno - střed

PříspěvekZaslal: so únor 26 2022, 18:43    Předmět: Citovat

Ahoj, v ruce nic nepiluji, uhlíky obrušuji na rovné podložce na které je smirkpapír a mám s tím dobré výsledky.
_________________
Mám radost že opravou starších spotřebičů ukousnu podíl prodaných nových šmejdů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6569
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: so únor 26 2022, 21:02    Předmět: Citovat

Chápu to tak, že tazatel omylem objednal širší uhlíky a následně koupil správný rozměr, ale s nesprávným připojením. To upravil a zlomil při tom uhlík. Takže ještě pořád má ty uhlíky nesprávného rozměru. Tedy může širší uhlík přibrousit na šmirglu na rovné podložce na správný rozměr a použít ho, tím se vyhne riziku problémů s tím zlomeným.
_________________
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lubos71



Založen: Jun 15, 2010
Příspěvky: 18

PříspěvekZaslal: ne únor 27 2022, 8:12    Předmět: Citovat

omyl byl na straně dodavatele
zbrousit větší uhlíky mě sakriš nenapadlo Wink
occamova břitva...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jardafiala



Založen: Jun 20, 2010
Příspěvky: 1688
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: ne únor 27 2022, 22:52    Předmět: Citovat

Jenom drobná poznámka k tvrdosti - v nářadí PROTOOL a NAREX nejspíš i FESTOOL je to tak, že v novém stroji jsou kartáče poměrně tvrdé, když dojdou tak další se dávají měkčí protože komutátor je už vybroušený. Aby si to sedlo rychle a nedocházelo k místnímu přehřátí komutátoru. A správný chod se pozná snadno - na odběhové straně kartáče je vidět náznak modrého jiskření.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
bu2520



Založen: Jul 16, 2007
Příspěvky: 4207
Bydliště: u HK

PříspěvekZaslal: po únor 28 2022, 7:43    Předmět: Citovat

Vřele bych doporučil koupit pokud možno originální uhlíky, nebo alespoň ty opravdu prověřené. Je dost velké množství pajců a následky bývají často fatální, dokáží vytrhat lamely, pořípadě zničit elektroniku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.13 sekund