Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Programátor pamětí Tesla PRM 80 - dokumentace

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Programování PIC, ATMEL, EEPROM a dalších obvodů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
solis123



Založen: Nov 30, 2020
Příspěvky: 46
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: ne květen 23 2021, 17:44    Předmět: Programátor pamětí Tesla PRM 80 - dokumentace Citovat

Zdravím,

nemá někdo náhodou dokumentaci k tomuto programátoru, popřípadě nějaký manuál obsluhy?

Mám v plánu si jej opatřit, ale nejdříve by mě zajímalo, jestli vůbec splňuje moje požadavky, jelikož jsem o něm na internetu nenašel jedinou zmínku. Dále bych se chtěl zeptat, jestli je PRM 80 nějak vázaný na SAPI 80 (JPR 80), pro který byl navržen nebo jestli jej lze využít s libovolným počítačem a adekvátním softwarem? (např. PC XT/AT nebo moderní PC)

Datový konektor má 25-ti pinový D-sub, ale nevím, jestli je to paralelní nebo sériový konektor? (čerpám jen z fotek na aukru).

Děkuji za rady a přidávám ještě foto,
solis123



programator-prm-80-sapi-80-100648296.jpeg
 Komentář:
 Velikost:  52.61 kB
 Zobrazeno:  271 krát

programator-prm-80-sapi-80-100648296.jpeg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samec



Založen: Dec 19, 2017
Příspěvky: 4082

PříspěvekZaslal: ne květen 23 2021, 20:08    Předmět: Citovat

solis123 napsal(a):
ale nejdříve by mě zajímalo, jestli vůbec splňuje moje požadavky
Aké požiadavky? Chcceš programovať pamäte MH74188, MH74S287, MH74S571, MHB8708, alebo MHB2716?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
solis123



Založen: Nov 30, 2020
Příspěvky: 46
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: ne květen 23 2021, 20:31    Předmět: Citovat

to samec:

Jde mi hlavně o paměti MH74s287, jelikož pracuji na replice počítače Apple I a ten využívá dvě tyto paměti.
Moderní programátory (nebo minimálně ty levnější jako tl866) paměti PROM vypalovat neumí a také jsem se pokoušel o ruční programovač podle návodu z Amatérského rádia. V té konstrukci mám ale nějakou závadu, takže jsem se chtěl poohlédnou po jiném řešení (Schéma se v Amaru neshoduje s fyzickým rozložením tišťáku a to se neshoduje se seznamem součástek. Málem mi chyběl jeden tranzistor, kdybych neobjednal pár navíc.).

Určitě bych využil možnost programování MHB8708 (několik ruských ekvivalentů mám doma) a také MHB2716.

Dále jde o to, jestli se tento programátor vyplatí a hlavně, jestli jej lze používat s jiným počítačem než SAPI-80 (typoval bych že ano, ale musel bych si pro to napsat vlastní software).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17512
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: ne květen 23 2021, 22:20    Předmět: Citovat

Zkus oslovit EC1045 zde na fóru nebo na http://www.sapi.cz. Ten by k tomu mohl měco mít, či aspň vědět. U Sapi1 byl programátor tesláckých PROM jako přidavná destička na DPP-1 (deska paralelních portů) a programový vybavení bylo v asembleru Z80 pod CP/M 2.2. Vím to určitě, psal jsem ho. Wink Programátor Eprom od 8708 do 27128 byl přídavná destička k DSE-1 (deska simulátoru Eprom). Taky jsem ho psal před cca 36 lety. Wink
Možná že bych ještě někde našel ty programovací sekvence pro PROM a Eprom kdybys chtěl něco tvořit.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
solis123



Založen: Nov 30, 2020
Příspěvky: 46
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: po květen 24 2021, 14:26    Předmět: Citovat

to Celeron:

Děkuji za informaci, web Sapi.cz znám, ale žádné informace jsem tam o PRM 80 nenašel. Nevšiml jsem si ale, že na webu je i kontakt na jeho tvůrce, který určitě o tomto programátoru něco vědět bude, takže jej v budoucnu kontaktuji.

Co se týká počítačů SAPI, tak o nich moc nevím, jelikož jsem se o ně doposud nezajímal (na Aukru nejsou za moc lidové ceny). Jsem spíše zastáncem procesoru MOS 6502 a jeho rodiny čipů (který bohužel Tesla neklonovala a nevznikl ani jeden československý počítač založený na tomto procesoru), každopádně jsem plánoval se něco přiučit o Z80 nebo Intel 8088 (assembly bude určitě podobné až na odlišnou instrukční sadu).

Průběh propalovacího impulsu paměti MH74s287 je uveden v katalogovém listu, ale já jsem spíše amatér a o vytvoření programátoru od píky jsem se zatím nikdy nepokoušel, takže bych raději zkonstruoval už existující a otestovaný programátor.

Možná by se to dalo pojmout i moderně a to výrobou programátoru s použitím Arduina nebo něčeho obdobného, s tím ale také nemám moc zkušeností. (jednou jsem vyráběl XUM-1541 s Arduinem pro C64, ale to je tak vše)

Na závěr ještě Buček nabízí programování PROM (1 za 50,- Kč myslím), ale to mi připadá málo flexibilní a ztrácím tak možnost si kdykoliv vypálit další paměť. Takže tuto možnost mám opravdu až jako poslední.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17512
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po květen 24 2021, 15:33    Předmět: Citovat

Na fotce je přídavná destička programátoru Prom k DPP-1 od Sapi1. Jak vidíš, pár součástek. Stačí dva porty pro adresu a data a 2-3 bity pro ovládání. Teoreticky připojitelný k čemukoliv. Potřebuje to +5 a +12V.


prg_prom.jpg
 Komentář:
 Velikost:  296.45 kB
 Zobrazeno:  176 krát

prg_prom.jpg



_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
solis123



Založen: Nov 30, 2020
Příspěvky: 46
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: po květen 24 2021, 17:04    Předmět: Citovat

to Celeron:

Ano, tato destička vypadá velmi jednoduše. Napájení není problém, využiji dvě nabíječky, které jsem si už upravil pro původní programátor, ten také vyžadoval +5V a +12V.

Jak se to vlastně jmenuje? Jestli to má nějaké označení, protože na Sapi.cz to nemůžu najít.
V případě, že to tam není, tak jestli bys mi mohl poslat schéma zapojení?

Děkuji,
solis123
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pepik9



Založen: Aug 31, 2010
Příspěvky: 2397

PříspěvekZaslal: út květen 25 2021, 18:49    Předmět: Citovat

Zmínka o PRM80 je tady . 2 , 3 .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
solis123



Založen: Nov 30, 2020
Příspěvky: 46
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: út květen 25 2021, 20:21    Předmět: Citovat

to pepik9:

Děkuji za odkazy, také jsem na ně narazil.

Bohužel na těchto stránkách není nic týkající se obsluhy programátoru, jen jeho obrázek. Na druhou stranu je tam alespoň zmíněné, že se programátor připojuje přes paralelní port.

Pravděpodobně bude ideální řešení od uživatele Celeron, z důvodu jednoduchosti konstrukce. Navíc PRM 80 určitě nebude levná záležitost (nojo sběratelská hodnota). Schválně by mě zajímalo, jestli za 40 až 50 let budou tyto počítače a hardware opět bezcenné jako kolem roku 2000, protože mladí o ně moc zájem nejeví (snad jen muzea).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pepik9



Založen: Aug 31, 2010
Příspěvky: 2397

PříspěvekZaslal: út květen 25 2021, 22:30    Předmět: Citovat

A ještě jeden , ale bez sw.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
grrrrrrrr



Založen: Jun 15, 2010
Příspěvky: 487
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: st prosinec 15 2021, 14:48    Předmět: Citovat

A jeste jeden s kompletnimi podklady

https://www.8bit-replicas.tech/index.php/2021/08/26/programator-pamati-prom/

https://github.com/Lazarus-L-o-n-g/PromProg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Habesan



Založen: Jan 12, 2009
Příspěvky: 7070
Bydliště: Plzeňsko

PříspěvekZaslal: st prosinec 15 2021, 20:14    Předmět: Citovat

citace:
snažil som sa minimalizovať potrebný počet pinov aj za cenu ďalších obvodov
To je poněkud kontroverzní přístup.
Raději bych tam viděl ATmega2560.

_________________
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
grrrrrrrr



Založen: Jun 15, 2010
Příspěvky: 487
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: st prosinec 15 2021, 20:54    Předmět: Citovat

To jo ale lepsi nez nic Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
grrrrrrrr



Založen: Jun 15, 2010
Příspěvky: 487
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: ne prosinec 26 2021, 21:21    Předmět: Citovat

pepik9 napsal(a):
A ještě jeden , ale bez sw.


Psal jsem autorovi a da se to poridit za celkem akceptovatelne ceny (naprogramovany cpu, deska a ovladaci sw vse za cca 19 euro ) navic to uz umi vice typu:

V súčasnosti existuje už verzia, ktorou sa dajú programovať EPROMky:
Progr. napätie 25V
-2708
-2716
-2532
-2732 (potrebná upravená pätica)
Progr. napätie 21V
-2532A
-2732A
PROM (nutný prípravok s externým napájaním)
-74188
-74S287
-74S571
uP MHB8748 (nutný prípravok)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Programování PIC, ATMEL, EEPROM a dalších obvodů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.20 sekund