Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Co nebrat z Hadexu ?
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4 ... 17, 18, 19  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> "Čínský" a jiný šmejd
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: út prosinec 14 2021, 23:33    Předmět: Citovat

Kde jste přišli na to, že KU6x1,2 s menším čipem jsou novější a ty s větším čipem starší?
Já měl za to, že je to přesně naopak.
Ano, v dnešní době to zní nelogicky, ale kdysi se myslelo jinak.

Jinak na ty s menším čipem jsem snad ani ještě nenarazil, kdežto velký čip byl zatím ve všem co jsem otevřel. Navíc i trochu pochybuju, že malý čip by vydržel 60W, takže vlastně ani není potřeba klobouk sundávat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Lojza1



Založen: Nov 23, 2021
Příspěvky: 283
Bydliště: Uh. Hradiště

PříspěvekZaslal: st prosinec 15 2021, 0:16    Předmět: Citovat

60 W u KU601/2 a KU611/2? Podle katalogu u všech 10 W. A to je asi jeden z důvodů, proč se nejspíš čip časem ukázal být "zbytečně" velký.
Podle novějšího katalogu jsou KU601/2 neperspektivní, takže už proto asi starší. U nich jsem vždy detekoval krásné saturační napětí. Také u nejstarších KU611/2, ještě s obtiskem místo razítka. U novějších KU611/2 bylo mizerné. Neotevíral jsem je, ale podle debaty zde to vypadá na pozdější přechod od většího čipu k menšímu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: st prosinec 15 2021, 1:10    Předmět: Citovat

Lojza1 napsal(a):
60 W u KU601/2 a KU611/2?

Ne, 60W jen KU601 a 602. 611 a 612 nejde nad 10W provozovat, čipy jsou na železe a to je neuchladí.
"Podle debaty to vypadá" není odpověď. Dotaz jsem myslel tak, jestli někdo neví něco konkrétního.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Lojza1



Založen: Nov 23, 2021
Příspěvky: 283
Bydliště: Uh. Hradiště

PříspěvekZaslal: st prosinec 15 2021, 1:17    Předmět: Citovat

Najděte prosím v odkazu
http://teslakatalog.cz/KU601.html
údaj 60 W.

Pokud odpovím, je to odpověď. Pokud odpovím nejlépe, jak umím, je to ode mne nejlepší možná odpověď. Tak se stalo. Důkazy nemáme.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lojza1



Založen: Nov 23, 2021
Příspěvky: 283
Bydliště: Uh. Hradiště

PříspěvekZaslal: st prosinec 15 2021, 2:04    Předmět: Citovat

Mimochodem, i když to s Hadexem přímo nesouvisí (ale s jeho sortimentem ano), nezkoušel někdo s nějakým takovým KU6.. postavit třeba i úzkopásmový zesilovač pro desítky MHz, třeba v zapojení se společnou bází? S jakým výsledkem? Nebo je o tom něco v jiném vlákně?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17508
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st prosinec 15 2021, 2:37    Předmět: Citovat

Někdy v roce 1972-73 byl v Amáru na pokračování CW transceiver, co měl v budiči a koncáku KU-čka. Vím že to jeden spolupracovník pípálista stavěl v práci "pod stolem" , něco jsem mu i pomáhal ale pak jsem šel dělat jinam a tak nevím, jak to dopadlo.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lojza1



Založen: Nov 23, 2021
Příspěvky: 283
Bydliště: Uh. Hradiště

PříspěvekZaslal: st prosinec 15 2021, 2:45    Předmět: Citovat

Díky, já byl tenkrát malé děcko a ta amára nemám. Ale tipoval bych, že by to na nízkých desítkách MHz úplně marné být nemuselo. Ovšem, samozřejmě, jsou na to dnes vhodnější součástky. Kdyby si někdo chtěl na svém rozsáhlém panství vynahradit vypnuté analogové TV vysílání, pro I. pásmo by KU v koncovém stupni mohlo být stylové.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: st prosinec 15 2021, 15:49    Předmět: Citovat

Lojza1 napsal(a):
Najděte prosím v odkazu
http://teslakatalog.cz/KU601.html
údaj 60 W.
... Důkazy nemáme.

Takže domněnka, děkuju. Neboj, datasheet znám. Ale jestli máš trošku času, zmíněný trandík, vhodný chladič a trošku pasty, skus to poskládat a dopřát trandíku 30V 2A.
Byla to opravdu zvláštní doba..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Lojza1



Založen: Nov 23, 2021
Příspěvky: 283
Bydliště: Uh. Hradiště

PříspěvekZaslal: st prosinec 15 2021, 18:11    Předmět: Citovat

Řekněme, že dost dobře odůvodněná domněnka to je. Přinejmenším rámcově. Detaily těžko říci. Nemá srovnatelně odůvodněnou antitezi.
Přece nepopírám, že původní provedení s větším čipem bylo zbytečně výkonné ve smyslu katalogem zaručených vlastností. Naopak z té představy vycházím v domněnce, že Tesla později uvedla do souladu skutečnost s katalogem a snížila tím špatně obhájitelné výrobní náklady, když objem výroby rostl. Nejspíš napřed zavedla pro zamýšlené použití vhodnější, menší a levnější pouzdro, což se neobešlo bez nového typového označení, a staré se pomalu stalo neperspektivním. A následovalo i zmenšení čipu už u stejně označené a montáží shodné součástky.
Z toho vyplývá, že pokud máme s takovou součástkou nějakou zkušenost (těch 60 W), neznamená to, že bude stejně použitelná i třeba v pozdější výrobě, pokud požadavky překračují katalogem zaručené vlastnosti. Mne zajímalo saturační napětí a to se tu probralo s věrohodným závěrem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: st prosinec 15 2021, 18:31    Předmět: Citovat

Až teda na to, že na trand s malým čipem nenaraziš, zato trandů s velkým čipem je všude mraky. To jako že nové trandy záhadně zmizely, a všude se teď vyskytují jen ty staré?
Ono to bude naopak. Napřed se dělaly čipy malé, později VĚTŠÍ.
Nejde jen o tento jediný čip. V průběhu výroby docházelo ke změnám u více čipů. Např. KF50x, 51x. I u nich došlo k inovaci, ty novější byly pravděpodobně lepší, ale nezkoumal jsem to. Čip se asi příliš nezvětšil, možná vůbec, ale byl lépe využit, tedy proud tekl větší plochou.
Výroba se postupně s časem vylepšovala. Dnes je to pro mnohé nepředstavitelné, protože právě převládá trend opačný.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9743
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: st prosinec 15 2021, 18:41    Předmět: Citovat

Já narazil na KUčka v plastu. (KU607P v pouzdře TO220). Byly v nějakým zářivkovým měniči.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Lojza1



Založen: Nov 23, 2021
Příspěvky: 283
Bydliště: Uh. Hradiště

PříspěvekZaslal: st prosinec 15 2021, 20:00    Předmět: Citovat

Tím se stále vracíme ke zde už probranému přímo nebo v odkazech s dokumentačními fotkami.
KU611 i KU612 s vlastnostmi odpovídajícími zmenšenému čipu lze skoro zdarma získat v Hadexu. Jejich použití je omezené jejich horšími nebo řekněme odlišnými vlastnostmi, ale odpovídajícími katalogovým mezím. Už od pohledu to zjevně nejsou ty nejstarší série.
Kdysi jsem použil dost staré BF547 vypájené z TV Grundig a bylo na nich vidět, že v počátcích výroby byly katalogové parametry obtížněji dosažitelné. Pozdější už v méně povedených sortách vymizely. Třeba u EPROMek bylo vidět, jak se u stejného typu postupně zmenšoval čip, rostla jeho rychlost a nominální cena spíše klesala. Do dlouho vyráběných typů se technologický pokrok nějak promítne. To mohlo platil i pro tradiční KF5xx. Je možné, že v počátcích KU601/2 ještě ani nebylo jisté, jak velký čip spolehlivě vyhoví požadavkům, a v předpokládaných nákladech byl prostor použít čip raději větší. Později už bylo více zkušeností a méně rezerv v nákladech, třeba se ten čip ukázal býti zbytečně velkým už na začátku a později určitě.
Nejde mi spolknout představu, že zjevně novější KU611/2, s násobně vyšším saturačním napětím Uce při max. Ic, by navíc měly větší čip, než ty starší a lepší. Pokud to někdo neprokáže odříznutím čepičky nebo změřením korelace mezi Uce sat a vnitřními elektrickými kapacitami čipu, už se tomu nechci věnovat.
Na konci osmdesátek a asi ještě na začátku devadesátek se vyrojilo dost nových a aktuálnějších typů součástek Tesla, které se už třeba ani nedostaly do katalogů. Tedy asi i KU v plastu, tak jako jiné tradičně kovové polovodiče, například MA78xx. Proč ne. Třeba se nadšenci snažili jít proti větru a končící Teslu zachraňovat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: st prosinec 15 2021, 20:59    Předmět: Citovat

KU611 a 612 z Hadexu nevím jaké jsou, mám je z jiných zdrojů. Asi i pár z Hadexu, ovšem vzhledem k pouzdře je nemá moc smysl řešit, resp. bez extrakce samotného čipu to ani moc nejde.
KU601 z Hadexu 60W dala. Zdaleka není jediná. Šestinásobné výkonové zatížení dalo více čipů. Čipy sleduju někdy od začátku 90. let, tak už o nich něco vím. Pokud však chceš věřit nějaké domněnce, je to tvoje volba.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Lojza1



Založen: Nov 23, 2021
Příspěvky: 283
Bydliště: Uh. Hradiště

PříspěvekZaslal: so leden 15 2022, 5:37    Předmět: Citovat

Když už se tu okrajově zmínily tantaly s tekutým elektrolytem ve stříbrných pouzdrech, tak nějaké TE192 a TE193 jsou i v nabídce Hadexu. Používáte je někdo? Podle katalogu jsou zajímavé pro extrémní podmínky, konkrétně pro hluboký mráz. Což neznamená, že by při deklarovaných -55 st.C. měly kdovíjak nízký ESR. Zkoumal jsem letmo své zásoby, ne z Hadexu, a nebyl jsem z jejich vlastností nadšený v porovnání s těmi kapkovými. Některé kusy jsem i musel po dlouhém skladování vyřadit; ten agresivní tekutý elektrolyt nejspíš jejich životnosti neprospívá. Předchozí provedení tantalů Tesla v pouzdrech ve tvaru baculaté šipky jsem nikdy nezažil funkční, všechny v běhu časů zkoumané byly víceméně bez kapacity. Tedy, při jejich luxusnějším image, má vůbec smysl se takovou součástkou zabývat mimo speciální použití v arktických teplotách? Kdysi se osazovaly i do profesionálnějších konstrukcí určených pro normální podmínky (jako předtím ten předchozí typ, už odešlý), ale nevím, jestli to nebylo z nedostupnosti obyčejnějších součástek.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33750
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: so leden 15 2022, 11:12    Předmět: Citovat

Nema to zmysel, kupis spolahlivy tantal s pevnym dielektrikom a ten ma tiez uvedene -55°C. Bezne elyty maju uvedene -40°C.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> "Čínský" a jiný šmejd Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4 ... 17, 18, 19  Další
Strana 3 z 19

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund