Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Třídění a uskladnění součástek
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
pupek



Založen: Dec 02, 2021
Příspěvky: 10

PříspěvekZaslal: so prosinec 04 2021, 20:44    Předmět: Třídění a uskladnění součástek Citovat

V čem máte roztříděné součástky? Myslím hlavně rezistory a kondenzátory. Říkám si, že vzhledem k počtu hodnot a zabranému prostoru budou asi nejlepší plastové sáčky jak na videu zde: https://www.youtube.com/watch?v=GcOEO5EEpnk
Ty pak srovnat do nějaké papírové krabice = zaberou minimum místa a celkem rychle se dá najít potřebná hodnota.

Takže otázka spíš na příležitostné kutili a obyvatelé paneláků kde se každý ušetřený cm3 hodí = systém který zabere co nejméně místa, je přehledný a zároveň levný.

Máte někdo lepší systém?


Naposledy upravil pupek dne so prosinec 04 2021, 21:53, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12024
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: so prosinec 04 2021, 21:02    Předmět: Citovat

v pracovně používám skříňky MARS
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sr71



Založen: Apr 10, 2004
Příspěvky: 2474
Bydliště: severovýchodní čechy

PříspěvekZaslal: so prosinec 04 2021, 21:13    Předmět: Citovat

Taky používám skříňky Mars, ale jsou dost drahé. Mám i levnější alternativu, která je řekl bych použitím srovnatelná https://www.lidl.cz/p/parkside-organizer/p100333825
U všech těchto skříněk mi vadí, že pokud je šuplík moc plný, kolikrát nejde vyndat, protože se ty věci nahoře vzpříčí o hranu horní příčky nad šuplíkem. To považuji za konstrukční nedostatek. Pokud by spodní plocha vodorovné příčky nad šuplíkem byla hladká bez vystouplé hrany vpředu tak by to bylo ideální.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pupek



Založen: Dec 02, 2021
Příspěvky: 10

PříspěvekZaslal: so prosinec 04 2021, 21:52    Předmět: Citovat

Jasně mars ok. Ale když máš jenom cca 100 hodnot odporů + kondenzátory, tranzistory, integráče, diody... To je na celou stěnu.
Upravil jsem dotaz - hledám systém který zabere co nejméně místa, je přehledný a zároveň levný.


Naposledy upravil pupek dne ne prosinec 05 2021, 1:36, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: so prosinec 04 2021, 21:54    Předmět: Citovat

Sacky jsou nanic, je s tim pomala prace, michaji se, trhaji, blbe se hledaji apod. Proste pruda. Osobne ty levne skrinky podobne marsu taky pouzivam, ale na odpory ne.

Pri cene THT odporu kolem desetniku za kus se to proste nevyplati. Odpory jsem nakoupil v pascich po 50ks od kazde hodnoty v rade E12 a mam je ve starych poradacich na CD. Pokud jsou v pasku, z kapes nevypadavaji a jednou pouzite vetsinou uz dal neskladuju a vyhazuju. Muze se to zdat jako plytvani, ale kdyz si spocitas cenu tech suplicku, jejich potrebny pocet a cenu odporu ktere bys takto opakovane zachranil, nejspis zjistis ze se ti to do konce zivota nevyplati Smile V supliccich mam jen par nejcasteji pouzivanych hodnot typu 220R, 1k, 10k apod. ale ani to se mi nejspis nevyplati pouzivat opakovane.

Na smd mam ty stosovatelne suplicky z ebay, je s tim trochu rychlejsi prace nez je skladovat v pascich, ale i nalepit pasky do poradace je celkem rozumne reseni. Syslit pouzite smd s cenou v jednotkach haleru za kus nema vyznam vubec zadny.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samec



Založen: Dec 19, 2017
Příspěvky: 4081

PříspěvekZaslal: so prosinec 04 2021, 22:19    Předmět: Citovat

Na rezistory, kondenzátory a najčastejšie polovodiče krabičky od zápaliek zlepené do väčších blokov, ostatné zriedkavo používané súčiastky v sáčkoch a krabiciach.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kvicala_r



Založen: Jan 19, 2005
Příspěvky: 3358
Bydliště: Haná / N.J.

PříspěvekZaslal: so prosinec 04 2021, 22:39    Předmět: Citovat

Většinu starších věcí mám v Mars, nebo nové SMD věci napáskované (Rezistory, MLCC, Zenerky) v knížce. Tři takové knížečky a je většina věcí na moje potřeby pokrytá. Stejně jsem v nových deskách líný pájet thru hole komponenty, pokud to není nezbytné...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7808
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so prosinec 04 2021, 22:58    Předmět: Citovat

Já mám rezistory a kondenzátory taky v Marskách.
Třídění následovně - odpory: 0R-5R, 5R-10R, 10R-15R atd.
- kondenzátory: do 50pF, 50-100pF, 100-150pF atd.
Ono třeba ten, kdo dělá hodně VF techniku, si najde jiné třídění u malých hodnot, kdo dělá hodně třeba zdroje, bude potřebovat zásobníky na velké kondenzátory apod.
Jinak IO a tranzistory mám občas v Marskách (třeba šuplík Stabilizátory, šuplík Operační zesilovače), ale většinou mám kartotéku v krabicích od bot. Tam třídím součástky do zipových sáčků (IO a tranzistory), pod zip si napíšu černou lihovkou označení součástky. Hodně velkým písmem.
SMT smetí mám v originálních sešitech, ve kterých jsme tyto součástky kupovali kdysi na servis, po jeho zrušení jsem to zdědil.
Marsek mám hodně, kdysi jsem dělal ve firmě, kde je před stěhováním do větších prostor vyprodali mezi zaměstnance za cenu 100Kč/ks - ty největší (byl to myslím rok 2007).

P.S.: v práci mám různých knih asi 6 ks, pak taky různé krabice se sortimentem kondenzátorů a cívek, jak se dají koupit přímo od jednotlivých výrobců. Ale Marsky tam mám taky, jen je používám spíš na konektory a redukce.

_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 8964
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: so prosinec 04 2021, 23:58    Předmět: Citovat

Taky MARS, a dělám to podobně, jako Michal22. Nemám šuplík na jednu hodnotu, ale na rozsah hodnot od-do. IO a tranzistory mám taky dělený podle určitých vlastností a podle SMD/THT. Pak mám ještě krabice ve skříni, kde jsou zásoby, co se nevlezly do MARSek, Nebudu do šuplíku cpát 100 stejných odporů, ale jen deset třeba, zbytek je popsanej v sáčku v krabici a doplňuju z něj průběžně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33750
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: ne prosinec 05 2021, 0:18    Předmět: Citovat

Mam len jednu MARSku, polovica z nej su elyty. Odpory mam narvate vsetky v jednom stredne velkom sufliku. V jednom malom zdrojove tranzistory, v druhom ostatne, v tretom FETy. A v spodnom velkom veci, co sa nikam nehodia. Niektore sufliky su dost narvate a potom nadavam, ked sa nieco zachyti o tu hornu hranu a nejde to otvorit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
LojzaFernet



Založen: Jan 14, 2017
Příspěvky: 125
Bydliště: Brno jako Brno

PříspěvekZaslal: ne prosinec 05 2021, 2:04    Předmět: Citovat

Mám taky 6x velkou Marsku a u každé rozdílné velikosti šuplíků. Jednotlivé hodnoty ukládám po rozsahových skupinách a třeba ty odpory mám v napáskovaných svitcích. U IO si sháním pěnový antistatický podložky, které se dříve dávaly pod MB a do těch pak zapíchávám statikou ovlivnitelné obvody. Jinak mimo marsek používám i plastové stohovatelné krabičky z Bauhausu pro větší součástky, např. kondenzátory. Taky se mi vyplatilo vymámit od jednoho zubaře při modernizaci ordinace skříňku na vrtáky, která má pod sebou patnáct tenkých zásuvek, kam ukládám diody a tranzistory. Někdy si říkám, kolik z těch zásob, co jsem nashromáždil, ještě dokážu v životě využít a děsí mě pomyšlení, jak s tím asi naloží moji dědicové. Nedělám si iluze, že to, co jsem celý život pečlivě shromažďoval, skončí jednou i s těma Marskama ve sběrným dvoře. Levný odpory, stejně jako pohádkově drahý Tektronixy a mnoho dalších pokladů. Jo, takovej už je život ... Very Happy Very Happy Very Happy

Naposledy upravil LojzaFernet dne ne prosinec 05 2021, 9:29, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7864
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: ne prosinec 05 2021, 2:08    Předmět: Citovat

Používám 16ks "Malý zásobník k organizéru Küpper Caddy L"
https://www.hornbach.cz/shop/Maly-zasobnik-k-organizeru-Kuepper-Caddy-L/5086767/artikl.html
Uloženo to mám v knihovně Ikea Billy.

_________________
01 02 03
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5994
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: ne prosinec 05 2021, 8:51    Předmět: Citovat

Většinou skladuju jenom několik kusů od hodnoty na opravy a příležitostné použití, takže vystačím se dvěma velkými skříňkami Mars.

Na miniaturní pasivní 60 šuplíků, rozdělených na 3 sekce. Odpory a kondenzátory dohromady, například 1R - 10R - 100R + 1pF - 10pF - 100pF. Řada E24 tak zabere 48 šuplíků, zbytek na hodnoty <1Ω, >1M, drátové, trimry, menší elektrolytické kondenzátory apod.

Druhá skříňka 30 malých šuplíků na polovodiče + 6 půlšuplíků na větší součástky. Rozdělení pouze podle prefixu nebo použití: KC-BC, KF-BF, VF, germaniové, tyristory, stabilizátory, OZ, logické apod. Větší šuplíky na potenciometry, polovodiče TO-3 apod.

Na větší konstrukci si objednám součástky jednorázově k okamžité spotřebě.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kutilmil



Založen: Nov 01, 2008
Příspěvky: 4176
Bydliště: Skalica

PříspěvekZaslal: ne prosinec 05 2021, 9:07    Předmět: Citovat

Ja mám marsky. Mám ich 10. kupoval som ich postupne ale aj tak to je hóóódne drahé. mám len tie, kde je najviac šuplíčkov. Teraz nepiem či 60 alebo 72. Mám ich povesené na stene vedľa seba a na ne ukladám (bordel).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pupek



Založen: Dec 02, 2021
Příspěvky: 10

PříspěvekZaslal: ne prosinec 05 2021, 11:56    Předmět: Citovat

Tak zatím se mi nejvíc líbí ta knížka, protože každá hodnota je zvlášť a na rozdíl od marsky neskladuješ vzduch takže nezabírá místo. https://1url.cz/MKItw Ale 700 je celkem dost.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Strana 1 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund