Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Moje neúspěchy
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31801
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: pá červen 18 2021, 18:20    Předmět: Citovat

Vono kdyby v tý baterce bylo toho asfaltu coby izolačního materiálu tolik kolik popisuješ, tak by asi měla co dělat aby rozsvítila i tu nejslabší žárovičku, protože by neměla dost aktivní hmoty ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
lubos1961



Založen: Jul 20, 2010
Příspěvky: 397
Bydliště: Nový Jičín

PříspěvekZaslal: pá červen 18 2021, 20:44    Předmět: Citovat

Nejpoctivěji zalívané baterie byly ještě původní Palaby, ty byly zalité až po povrch. Bateria Slaný už to jenom zaslintávala a v každé toho asfaltu bylo porůznu a čím novější výroba, tím méně asfaltu. V dnešních již plastových obalech není žádný.


4,5V.jpg
 Komentář:
 Velikost:  43.46 kB
 Zobrazeno:  44 krát

4,5V.jpg



211545.jpg
 Komentář:
 Velikost:  139.5 kB
 Zobrazeno:  54 krát

211545.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lubos1961



Založen: Jul 20, 2010
Příspěvky: 397
Bydliště: Nový Jičín

PříspěvekZaslal: pá červen 18 2021, 22:55    Předmět: Citovat

Když tu máme téma o neúspěších, tak si dobře pamatuji když jsem začínal s elektrikou a byl úplný samouk, neboť jak u většiny z Vás nebyl ani v mém okolí nikdo kdo by mi poradil, jaké jsem měl problémy s prachobyčejnou krystalkou. V té době jsem měl dokonce již funkční tranzistorový zpětnovazební přijímač ale krystalka prostě nehrála. Přesně jsem se snažil podle popisu vše poctivě zapojit a všude bylo zdůrazňováno pro úspěšný příjem dokonalé uzemění a hlavně anténa. Tehdy jsme se nastěhovali do nového panelového domu a součásti byla i společná anténa. Tam byly ještě elektronkové zesilovače a i vložka na AM příjem. Takže uzemění byl radiátor a anténa píchnutá do anténní zásuvky. Nechápal jsem proč tam přes sebe hraje několik krátkovlnných stanic, ale česky tam nic ani nepíplo. Několikrát jsem to kontroloval a opakoval, ale bez úspěchu až mi omylem vypadl drát z anténní krabice a zjistil, že mi stačí i metr anténního drátu a už to hraje. Také jsem se hodně natrápil z dostupností vhodných schémat, když už někde nějaké bylo, většinou v každém byla nějaká chyba, což jsem tehdy nebyl schopen odhalit, byla to útrapná a neúspěchy vydlážděná cesta ale dobrá škola. Moc nechybělo abych se na to tehdy vykašlal.
Jako velkou chybu dnes hodnotím, že mi z té doby nezůstala téměř žádná konstrukce. Jednak nebyly peníze na součástky, takže se kanibovaly starší věci, poté dvojí stěhování, co se spousta věcí zlikvidovala atd. Takže mi zbyla jenom vzpomínka na rádio na umakartové destičce, blikátka, barevné hudby, zesilovače, první pokus o sestrojení magnetofonu, a jiné.
Při prohledávání bordelu jsem náhodou našel zbytek vrabčího hnízda upravené schémy Algeny vpravené do zápalkové krabičky a napájený na jeden knoflíkový článek. Tehdy mi tam hrála hvězda a první rytkem drápané plošné spoje.



48.jpg
 Komentář:
 Velikost:  43.27 kB
 Zobrazeno:  73 krát

48.jpg



33.jpg
 Komentář:
 Velikost:  112.24 kB
 Zobrazeno:  63 krát

33.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Nika



Založen: Feb 17, 2008
Příspěvky: 199
Bydliště: Dačice

PříspěvekZaslal: so listopad 27 2021, 21:50    Předmět: Citovat

Vážení kolegové lehce staršího data narození. Nevzpomenete si na tento plošňák, na co byl a odkud to pochází? Prohrabala jsem AR, ABC, staré knihy, ale nedaří se mi to dohledat a skleróza mi brání si přesně vzpomenout. Jde o dvě varianty provedení téhož. Je to, odhaduji, cca z roku 1972-3. Děkuji.


260287380_4653365984755790_2066464360936534829_n.jpg
 Komentář:
 Velikost:  277.68 kB
 Zobrazeno:  76 krát

260287380_4653365984755790_2066464360936534829_n.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
robos



Založen: Dec 28, 2017
Příspěvky: 336

PříspěvekZaslal: pá říjen 21 2022, 18:49    Předmět: Citovat

Zdravím páni. Jedným dychom som si prečítal túto diskusiu a úplne som sa v tom našiel. Až teraz zisťujem, že som nebol sám, kto prechádzal týmito pocitmi a zážitkami - vzrušenie z tajomna rádiotechniky, neuspešné pokusy, otázky, nemožnosť niekoho sa spýtať, problémy so súčiastkami.... Pridávam jeden svoj zážitok, na ktorom som sa síce niečo naučil, ale nie to, čo som chcel...

Dostal som od rodiny televízor, pretože vedeli, že sa o rádia a televízory zaujímam. Stará elektronika šla automaticky ku mne. Bol to televízor Dukla. Starí rodičia si kúpili farebný, tak mi Duklu podarovali. Televízor starý, ale funkčný, teda až dovtedy, kým som ho dostal. Doma som ho občas z dlhej chvíle vyložil na stôl a zapol, vzrušene skúmal plošáky a rozmýšlal, čo s ním. Tak ma napadlo, že si pozriem na osciloskope nejaké priebehy obrazového signálu. Priťahovalo ma preniknúť do tajov televízora a vidieť priebehy na vlastné oči. V tom čase som kúpil od kámoša osciloskop Křížik T565 a tento som skrížil s televízorom Dukla, bohužiaľ bez oddeľovacieho transformátora (keď krížiť, tak bez antikoncepcie). Nejako som už v tej dobe vedel, že televízory majú na chassis fázu a možno som vedel aj o existencii oddeľovacích transformátorov. O to zarážajúce je, ako som uvažoval. Neviem prečo ma nenapadlo otočiť vidlicu v zásuvke. Povedal som si, že keď je na kostre fáza a nie zem, tak pripojím osciloskop "naopak" a ono to snáď bude fungovať. Teda signálový vstup osciloskopu na kostru televízora a zem osciloskopu do meraného bodu. Chcel som merať úplný obrazový signál na výstupe OMF (na to je Křížik naozaj ideálny...) a pripojil som zem osciloskopu na detekčnú diódku D502 GA201, chuderku malú. Nasledoval "po zásluhe" klasický efekt - blesk -> hrom -> cvaknutie ističa, a televízor sa okamžite zmenil na krabicu náhradných dielov. Bola to poprava elektrickým prúdom. Vtedy som ešte nevedel, čo je to Darwinova cena, teraz to už viem. Škoda, že pri tomto prístupe sa človek síce naučí, ale už je neskoro. V televízore som potom vymenil niekoľko spálených súčiastok, ktoré sa ocili medzi zemou a fázou, ale už nikdy som nedostal ani obraz, ani zvuk.

Tak to je jedna z mojich skúseností, pri ktorej som pohorel. A hlavne pohorel televízor. Možno je to skôr téma explózií pri experimentovaní a patrí to do iného vláka, ale to, prečo sa to stalo, je spoločné. Veľmi ma lákala rádiotechnika, ale nemal som sa koho opýtať. Potrebol som veľmi napredovať, pretože som mal chuť odhaľovať tajomstvá rádiotechniky (o tej chuti tu asi nemusím písať), ale nebolo toho človeka s mojom okolí. Nebolo vysokoimpedančných slúchadiel, aby kryštálka hrala (toto bolo veľké sklamanie), nebolo literatúry (našťastie niečo v malej knižnici a hlavne Meluzin - Rádiotechnika od kámoša). Kryštálka nehrala, zosilňovač nezosilňoval atď. Nemal som kde kúpiť súčiastky, takže veľa rokov som trávil iba vzrušením rozoberaním toho, čo sa našlo na smetisku. Ale úspechy z toho, že som niečo dal dokopy podľa knihy a ono to hralo/zosilňovalo, sa dostavovali len vo veľmi malých dávkach.

Keby som mal pridať vhodnejší príspevok na tému neúpech => sklamanie, tak mám jeden aktuálny. Pustil som zo zvedavosti a nostalgie do konštrukcie audiónu podľa knihy od Pacáka - Škola rádiotechniky a narazil som na problém hneď pri prvom elektrónkovom stupni. Je to taký oriešok, že som ho zatiaľ nedokázal vyriešiť a musím priznať, že som v koncoch. Nemám ani vybavenie na hlbšie laborovanie. Možno vytvorím nové vlákno a niekto mi poradí...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: so říjen 22 2022, 10:16    Předmět: Citovat

robos napsal(a):
Pustil som zo zvedavosti a nostalgie do konštrukcie audiónu podľa knihy od Pacáka - Škola rádiotechniky a narazil som na problém

Tento Pacák byl napsán pro dvě generace před námi, ale přesto je to zrovna knížka z hlediska vysvětlování a odstraňování problémů velmi didaktická?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12043
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: so říjen 22 2022, 11:41    Předmět: Citovat

toto je reakce na Lubošovo vrabčí hnízdo . . .
možná už jsem to sem někam dával, ale nenašel jsem to
tak to sem dám ještě jednou, aby bylo vidět jak se na konci sedumdesátých let
doma vyráběl "tišťák" . . .
. . . systém pájecích bodů na umakartu.
je to "rádio Hvězda" s pevně nastavenou frekvencí 272 kHz . . .
bohužel dnes už nic neslyší . . . ikdyž je stále funkční, pouze šum a rušení . . .
(teď tam chybí feritka, na něco jsem ji potřeboval)



radio1.jpg
 Komentář:
 Velikost:  211.4 kB
 Zobrazeno:  26 krát

radio1.jpg



radio2.jpg
 Komentář:
 Velikost:  234.8 kB
 Zobrazeno:  26 krát

radio2.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9757
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: so říjen 22 2022, 12:21    Předmět: Citovat

Jednou jsem stavěl krystalku se dvěma diodama (tlustý Ruský hrotový) a myslím si že 100nF kondenzátorama - paralelní zdvojovač - a když jsem to zapojil mezi zemnící kolík u zásuvky a radiátor, tak to utáhlo i menší reprák, co byl v Junosťu. Bylo zvláštní, že to kdesi hrálo na sluchátka a jako anténa sloužil hliníkový garnýž nad oknem a jako zem zemnící kolík u zásuvky. Každý, kdo byl poblíž, se divil, že to nepotřebuje baterii. No a pak z vykuchaných součástek VN zdroj z TV trafa - schéma je tu zveřejněný - obvod byl původně použit jako měnič pro zářivku, ale ono to chodilo snad ze vším, co mělo symetricky vinutý vinutí. Spousta lidí to převzalo na své webové stránky a některý ani nenapadlo je s tím laborovat, jako třeba změnit tranzistory na současný a nebo měnit hodnoty odporů v bázích, nebo vinutí (který jsem střelil od pasu a ono to fungovalo, tak jsem to tak nechal).
Další úspěch byl ten, že se mi podařilo kdysi dávno postavit vysílač na VKV metodou pokud omyl ze starýho kanálovýho voliče z polotranzistorové televize, co měla předvolby a ještě nějaký lampy v kobce VN. Přesný zapojení si už nepamatuju - byl potřeba jen potenciometr na ladění a zdroj signálu se připojoval přímo na nějaký další vývod. A anténa byla na tom bočním vývodu, který ani nevím, k čemu byl... No anténa, kus zvonkovýho drátu, protože jsem tenkrát o anténách věděl prd. Ale dosah to mělo tak 200M a když jsem se s tím chlubil, tak mě bylo řečeno, že to mám zlikvidovat (bylo to před Listopadem)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
robos



Založen: Dec 28, 2017
Příspěvky: 336

PříspěvekZaslal: ne říjen 23 2022, 16:09    Předmět: Citovat

"je to "rádio Hvězda" s pevně nastavenou frekvencí 272 kHz . . ."
V ktorom časopise alebo knihe bolo publikované rádio Hvězda? Toto mi uniklo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
robos



Založen: Dec 28, 2017
Příspěvky: 336

PříspěvekZaslal: ne říjen 23 2022, 16:26    Předmět: Citovat

Crifodo napsal(a):

Tento Pacák byl napsán pro dvě generace před námi, ale přesto je to zrovna knížka z hlediska vysvětlování a odstraňování problémů velmi didaktická?


Nie že by kniha od Pacáka nebola dobrá, ale to zapojenie na začiatku, keďkryštálku pripojí na NF zosilňovač s EF22, asi nemohlo dobre fungovať. Až dokončím nejaké merania a zosumarizujem si to, otvorím na to diskusiu. Chcel by som ten problém pochopiť, takže som rád, že som narazil na hviezdnu spoločnosť Smile a mám sa s kým poradiť

Artaban001 napsal(a):
jako anténa sloužil hliníkový garnýž nad oknem


Presne takúto anténu mám teraz natiahnutú, a situácia je taká, že na kryštálku zachytím len jednu maďarskú stanicu. S jednotranzistorovým zosilňovačom sú tam dve maďarské stanice a večer sa "pridajú" dve ruské (alebo ukrajinské). Slovenčina už asi jedine ako národnostné vysielanie na tej maďarskej stanici. Možno.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12043
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: ne říjen 23 2022, 16:52    Předmět: Citovat

robos napsal(a):
situácia je taká, že na kryštálku zachytím len jednu maďarskú stanicu. S jednotranzistorovým zosilňovačom sú tam dve maďarské stanice a večer sa "pridajú" dve ruské (alebo ukrajinské). Slovenčina už asi jedine ako národnostné vysielanie na tej maďarskej stanici. Možno.

njn . . .
jdeš s křížkem po funuse . . .
u nás už je všechno vypnuté . . .
nejdříve snižovali výkony, že i na pořádný superhet to bylo slyšet blbě a loni na silvestra to vypnuli úplně . . . v rámci úspor.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
robos



Založen: Dec 28, 2017
Příspěvky: 336

PříspěvekZaslal: ne říjen 23 2022, 17:09    Předmět: Citovat

Ja viem. U nás to malo podobný priebeh. Veľké Kostoľany, vysielač v Nitre atď. Najrpv znižovanie výkonu, potom vypnutie. Nakoniec likvidácia niektorých objektov. Nikdy nezažijem skúsenosť, že by hrali samotné sluchátka s diodou a podobne. Ale zas na druhú stranu, je to príležitosť o snahu zachytiť vzdialenejšie vysielače, je dôvod skúšať lepšie antény, prípadne vyjsť niekam na kopec a tam to rozbaliť. Ale to až na jar.
Jedného dňa, keď vypnú SV vysielače všade, potom bude naozaj s krížikm po funuse. Dúfam, že to tak skoro ešte nebude. Ešte by som chcel trochu poexperimentovať.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7936
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: ne říjen 23 2022, 19:06    Předmět: Citovat

Vědom si konce provozu AM/SV vysílače Liblice jsem si byl minulý rok u patek stožárů užít AM modulace a stavby krystalek z mého mládí. Tady to bylo jednoduchý. Stačilo mezi kontakty vidlice 4kOhm sluchátek zapojit GA detekční diodu a už to hrálo. Bez jakékoliv antény a uzemnění. Pak jsem jako další pokus zapojil LED mezi asi 1m drátu a šroubovák vražený do hlíny. Svítila!! Mám to k liblickým stožárů čarou cca 30km a tak jsem tehdy doma stavěl krystalky kde jsem na místo sluchátek připojoval převodní trafíčko s reproduktorem. Hrálo to dost nahlas. A už tehdy jsem na laděný obvod 638kHz (ano, tehdy ještě nebyl rastr 9kHz) připojil po detekci svoji první LQ 100. LED s tak mizernou svítivostí. Ale i ta svítila. To jely Liblice s full výkonem úctyhodných 1 500 kW. Dneska jsem vděčný kamarádovi Zdeňkovi Rajmontovi, že spustil u Hradce na 792kHz AM 5kW Rádio Dechovka a nedávno na 1260kHz stejný program u Líbeznice 10kW (Líbezníce je severně od Prahy, podle silnice za odbočkou na Mělník). Ten ale stále dolaďuje a přemlouvá anténní stožár, že právě těch 1260kHz je pro anténu to nejlepší. Very Happy PS nejsme staří, jen toho hodně pamatujeme, bohužel.
_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
robos



Založen: Dec 28, 2017
Příspěvky: 336

PříspěvekZaslal: ne říjen 23 2022, 19:30    Předmět: Citovat

mi-ro napsal(a):
Vědom si konce provozu AM/SV vysílače Liblice jsem si byl minulý rok u patek stožárů užít AM modulace a stavby krystalek z mého mládí.

Presne si vystihol, čo ma teraz trochu trápi - že som toto isté neurobil tak 2 roky dozadu, keď ešte nejaké vysielače u nás a u vás bežali aspoň na 50 kW. Keby som chcel ešte experimentovať pri plote nejakého vysielača, tak už jedine podniknúť AM turistiku do Maďarska. Možno si naozaj zacestujem, lebo keď nie prijímať signál, tak aspoň to vidieť na vlastné oči. Vždy, keď niekam cestujem a vidím anténové stožiare AM, otáča mi to hlavu rovnako, ako keď vidím pekné baby Smile (diagnóza elektrikár)
Určite by som chcel vidieť naživo aspoň toto:
https://www.rimava.sk/publicistika/serial-vysielac-rimavska-sobota-uzasna-technicka-stavba/

Mimochodom, keď sme pri tých silných poliach, niektorí ľudia dokazáli detekovať signál plombami v zuboch. Myslím, že to nikdy nebolo potvrdené, ale odborné kruhy to úplne nespochybňovali.
https://backbaybostondentist.com/can-you-pick-up-and-hear-radio-broadcasts-through-dental-fillings/
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31801
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne říjen 23 2022, 19:46    Předmět: Citovat

Jo, to o sobě říkali jedinci, kterým zubař do matroše na plomby namíchal karborundovej prášek kvůli tvrdosti výplně a "zapomněl", že pod plombu patří zubní cement kvůli vyrovnání roztažnosti - a jim se to "náhodou" dostalo do blízkosti zubního nervu. Pak existovala možnost detekce AM v úrovni µV na krystalku karbidu křemíku a vnímání nf kmitočtů nervem - ale tohle se nezkoumalo ani v "Mythbusters" ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další
Strana 5 z 8

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.20 sekund