Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

zářivka 36W / LED zářivka 18W
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Osvětlovací technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
ronoda



Založen: Dec 12, 2017
Příspěvky: 792
Bydliště: Pardubice

PříspěvekZaslal: pá listopad 26 2021, 18:30    Předmět: zářivka 36W / LED zářivka 18W Citovat

Mám na dílně 12 zářivkových těles - celkem 24 trubic. Už před nějakým časem jsem přemýšlel nad jejich výměnou, protože je potřebujeme umístit tak 120cm pod strop (teď jsou přímo na stropě) A při té příležitosti a pracnosti vyvstala otázka zda je nevyměnit za led zářivky. Líbila se mi úspora el. energie. Teď když jsme se stali taky obětí BE, je to opět aktuelní.
Při hledání informací jsem byl ale velmi zklamán, nebo jsem něco nepochopil.
Nenašel jsem jediný důvod proč jít do LED zářivek Sad Sice poloviční spotřeba 18W ale taky poloviční svítivost 1800lm. Argument že neblikají při zapínání taky neuspěje - ráno v šest si zablikají a v 18. hod se vypnou. Zablikání 1x denně není nic co by vadilo. A argument o delší životnosti? Když se dá nová trubice do tělesa společně s 10 roků starou trubicí, je rozdíl ve svítivostí nepatrný. Složení světla je snad ten rozdíl? Oboje je studená bílá. Jediný rozdíl zatím vidím, že LED trubice je 2x až 5x dražší, takže určitě nějaký čas určitě nespoří a z pohledu na svítivost nespoří nikdy. A to netuším, jak jsou ty LED trubice spolehlivé. S LED žárovkami mám zkušenost z hlediska trvanlivosti hodně špatnou.
---Je tu někdo, kdo v tom má jasno? Já tedy ne.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: pá listopad 26 2021, 18:43    Předmět: Citovat

Mam stejne postrehy jako ty. Dve trubice jsem na zkousku koupil do haly kde mam desitky zarivek. Sice to min zere, ale i podstatne min sviti. Co se tyka klasickych zarivek, maji porad jednu z nejlepsich ucinnosti. Ledkove trubice jsou v tomto smeru k nicemu. Co se tyka zivotnosti tezko rict, ale nedelam si iluze ze led pasek bez jakehokoliv chlazeni uzavreny v uzke plastove trubce bude mit kdovijakou zivotnost. Spis se bude pomalu snizovat svitivost, nez aby to kleklo uplne. Podobne jako u klasickych pasku bez odvodu tepla. Malokdo je si schopnej zmerit svitivost, takze neni moznost to jednoduse reklamovat a proto se to nejspis porad prodava.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33751
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: pá listopad 26 2021, 18:45    Předmět: Citovat

Nerobil by som to. Spolahlivost lacnych LED trubic bude pochybna - ziarivky ich preziju
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7918
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: pá listopad 26 2021, 19:01    Předmět: Citovat

Když LCD televize končily s VN CCFL studenými zářivkami, říkalo se, teď už budou telky bezporuchový. Životnost LED podsvitu 80 k hodin. Very Happy Opak je pravdou. Vydrží sotva záruku. Nehledě na index CRI. Hnusnou, technicky studenou barvu podsvitu LED poznám na první pohled. Zlatý zářivky.
_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 8964
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: pá listopad 26 2021, 19:32    Předmět: Citovat

Tohle jsem si před měsícem koupil a instaloval do pracovny, zatím jsem spokojenej. Barva světla vyhovuje, svítivost taky. Nad stolem stejně ale musím mít ještě další osvětlení, ale to jsem čekal, tam bude normální 36 W zářivka. S životností se uvidí...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: pá listopad 26 2021, 19:59    Předmět: Citovat

Trubice LED se vyrábějí s různou svítivostí, ovšem taky cenou.

U zářivek se dá očekávat, že výrobci budou ojebávat množství rtuti jako to dělali u kompaktních zářivek, evropský výrobce nejspíš neexistuje, takže pak dle toho svítivost, barva světla a životnost. I když drahé tříluminoforové zatím fungujou, ale kupujou se spíš na objednávku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33751
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: pá listopad 26 2021, 20:07    Předmět: Citovat

Myslim, ze Philips vyraba trubice v Polsku. Osram v Cine.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19434
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá listopad 26 2021, 20:13    Předmět: Citovat

Při náhradě zářivkových trubic LEDkovými v tělesech schválených pro zářivky hrozí v případě škodní události ještě to, že pojišťovna odmítne plnit kvůli neoprávněnému zásahu do konstrukce zařízení, protože pro LED nebylo svítidlo schválené.
Ještě jsem se nedověděl, jak se staví k náhradě původních žárovek se závitem E27 nebo E14 úsporkami či LEDkami ve starších žárovkových svítidlech. Pokud vím, tak toto je nikdy nezajímalo...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33751
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: pá listopad 26 2021, 20:21    Předmět: Citovat

Je pravda, ze pri osadeni LED trubice sa musi svietidlo upravit (odstranit starter).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jova1



Založen: Dec 20, 2007
Příspěvky: 1249
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora

PříspěvekZaslal: pá listopad 26 2021, 22:13    Předmět: Citovat

Například u těch co používám, jsou „proklemovací“ startéry přímo součástí balení LED trubice. Osobně vyřazuju i tlumivku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Hubert_79



Založen: Dec 24, 2017
Příspěvky: 7505
Bydliště: Praha 6 - Petřiny

PříspěvekZaslal: pá listopad 26 2021, 22:19    Předmět: Citovat

Hill napsal(a):

Ještě jsem se nedověděl, jak se staví k náhradě původních žárovek se závitem E27 nebo E14 úsporkami či LEDkami ve starších žárovkových svítidlech. Pokud vím, tak toto je nikdy nezajímalo...

Tak pšššt Razz

_________________
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
kejki



Založen: Nov 10, 2009
Příspěvky: 2450
Bydliště: u Velvar, mezi D8 a R7

PříspěvekZaslal: pá listopad 26 2021, 22:32    Předmět: Citovat

Měnil jsem starou trubici, která ještě svítila, ale už měla tmavý pruh. A https://www.mcled.cz/led-trubice svítila rozhodně víc. Do klasických patic sedí bez problémů, do mého svítidla z IKEA, které má uchycení kruhovou objímkou se nevejde, protože koncový plast je malinko širší.
Jednu kWh to ušetří za 55,5h svitu. Takže při 5 Kč to vychází cca na rok 12 hodin svícení v pracovní dny. Záruka pro koncového je 3 nebo 4 roky podle typu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jardafiala



Založen: Jun 20, 2010
Příspěvky: 1688
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: pá listopad 26 2021, 22:42    Předmět: Citovat

Možná to sem nepatří ale mám SHARP LE 37...s podsvitem LCD. Funguje bez problémů už skoro 10 let a vypadá to, že další roky fungovat bude. Na rozdíl od LED podsvitu....A abych psal k věci - v mém posledním zaměstnání byly vyměněny trubice za LED světla - celé svítidlo, led moduly s chlazením. A za pár měsíců už se některé musely vyměnit, odešly předřadníky. Nezkoumal jsme (zatím) proč, použil jsem LED moduly s proudovými zdroji v kuchyni, v chaloupce a podobně.

Naposledy upravil jardafiala dne so listopad 27 2021, 9:57, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Milan_F



Založen: Oct 03, 2005
Příspěvky: 1520
Bydliště: nedaleko Humpolce

PříspěvekZaslal: pá listopad 26 2021, 23:26    Předmět: Citovat

termit256 napsal(a):
Ledkove trubice jsou v tomto smeru k nicemu. Co se tyka zivotnosti tezko rict, ale nedelam si iluze ze led pasek bez jakehokoliv chlazeni uzavreny v uzke plastove trubce bude mit kdovijakou zivotnost.

No když kupuješ nejlacinější plastový sráče, tak se nediv.
Pár LED trubic jsem už osadil a vždy svítily víc než obyčejné zářivky. Typ z hlavy nevím, ale prodejní cena něco přes dvě kila. Led pásek je vlepen uvnitř skleněné trubice, takže nějaký chlazení tam je.
Mám tu i pár opravených trubic s hliníkovým tělesem. Mají za sebou asi 6 let provozu ve skladu asi 9 hodin denně. A to se ke mě dostaly jen tři vadný. Dalších pár desítek těchto trubic svítí bez problémů dál. Tehdy stály kolem osmi kil. Mají teplotu kolem 6000°K, kterou už dnes výrobci nenabízí. Nyní vyrábí jen denní bílou.
Co se týče úpravy svítidel... Modus vyrábí přisazená svítidla, která jsou již vydrátována na použití LED trubic.
Ledkový "trubice" 2G11 dáváme běžně i do LVček veřejného osvětlení a vždy je to na svítivosti a hlavně spotřebě znát.



IMG_20200703_202630.jpg
 Komentář:
 Velikost:  289.43 kB
 Zobrazeno:  144 krát

IMG_20200703_202630.jpg



IMG_20200703_202620.jpg
 Komentář:
 Velikost:  290.38 kB
 Zobrazeno:  148 krát

IMG_20200703_202620.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZVUK2000



Založen: Apr 22, 2012
Příspěvky: 3996
Bydliště: Karvinsko

PříspěvekZaslal: so listopad 27 2021, 8:02    Předmět: Citovat

rnbw napsal(a):
Je pravda, ze pri osadeni LED trubice sa musi svietidlo upravit (odstranit starter).

To nemusí být vždy pravda. Zapojovali jsem LED trubice z Polska které měly přívod L a N jen z jedné strany. Muselo se "překopat" celé zářivkové těleso. Sad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Osvětlovací technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.19 sekund