Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Vrtačka EHB 16/2 DDR do stojanu Narex 52mm.

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Dílenské vybavení, nářadí, pomůcky, přípravky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
hajeklubos



Založen: May 01, 2008
Příspěvky: 623
Bydliště: Praha 5

PříspěvekZaslal: čt listopad 25 2021, 11:35    Předmět: Vrtačka EHB 16/2 DDR do stojanu Narex 52mm. Citovat

Vážení,
k tématu bych měl několik postřehů a dat , která se mohou hodit.
Když už jsem začal dohánět to co jsem lety zanedbal, tak jsem se rozhodl, že zprovozním na litinovém, neopotřebeném stojanu Narex pro průměr 52mm také dvourychlostní vrtačku NDR EHB 16/2. Poctivých 550W 710/375 ot. vrták do 16mm . Průměr úchytu je 46mm. Stávající bytelné sklíčidlo MAS ČSSR s kuželem P18 a max. pr. 54mm (původníDDR má 57)délka sevření 3x30mm,musí bohužel ven. Dorazilo sklíčidlo 16 s max pr.51mm, délka sevření 3x 25mm od Kovonástroje Bohuslavice. Délka kužele B18 cca 30mm (stejné jako u sklíčidla MAS ČSSR z Narex 415)Je průchozí pro stahování tří-paknovým stahovákem jak je na obrázku. (to je dobrý) Původní neprůchozí sklíčidlo MAS jsem provrtal a říznul závit M12, kdybych ho tam musel někdy vrátit a znovu stáhnout. Drželo na vrtačce jako bejk. Bohužel jsem nezjistil jaký má průměr nové orig. sklíčidlo Narex, které jsem chtěl původně koupit. Nikdo neodpověděl. Tak toto je náhradní řešení ale nebudu podávat stachanovské výkony při vrtání ingotů,tak by mohlo vyhovovat i toto. Tím jsem doufám vošéfoval otáčky 2t/500 , 700 a 710/375 ve stojanu. Řešení tedy je.
Poprosil jsem svého syna aby vytisknul z obou běžných 3D materiálů redukce 52/43 pro malou vrtačku NAREX a dělenou redukci 46/52 (nepůjde to přetáhnout přes sklíčidlo EHB 16/2- bude 51mm) Pro tuto silnou vrtačku mám trochu obavu z 3D, protože, když to škubne, tak to stojí za to. Podám zprávu jestli je to použitelné v zátěži. Budu to vědět a né si myslet. Když to dopadne blbě, tak to udělám z kovu. To bych stejně viděl jako vhodnější. Svojí 3D tiskárnu nám zatím nevybalenou na skříni a začínám s tím, není to až zas tak jednoduché, musím se to naučit. Jinak doporučuji ke stojanu vždy používat nožní spínač. Jak píšu jinde na EB
Pro zajímavost jsem vyfotil jak dopadlo 13mm rychlosklíčidlo AEG, které se vymlátilo ustavičným dotahování až se předek protočil. Taky to nedrželo vrtáky.
U běžných malých vrtaček 13mm jsou sklíčidla rychlo i ta s kličkou na závitu značeném ½ – 20UNF, u Acu je to 3/8 – 24UNF . Nejprve ale sundat a pak řešit výměnu. Středový pojistný šroub má opačný závit, hlava je na Torx 20 nebo křížák PH2,sklíčidlo má závit běžný. Vyšroubovat pojistný šroub, upnout do sklíčidla velký imbus. Polož vrtačku na hadr na zem, přišlápnout, klepnout kladivem směr povoluj a je to dole. Tahem to většinou nejde. Videa jsou na internetu. Na malé vrtačky kde bylo rychlosklíčidlo a které používám převážně s vrtákem jsem se rozhodl namontovat sklíčidla s kličkou, ta vrták udrží. Neměl jsem to štěstí aby stávající rychlosklíčidla vrták udržela. Nechci tím rozpoutat debatu o kvalitních rychloupínacích sklíčidlech protože na občasném použití malé lehké vrtačky naprosto vyhovuje klička. Kvalitní rychlosklíčidlo stojí víc než sama hobby vrtačka.
Luboš



sklicidla.JPG
 Komentář:
 Velikost:  47.37 kB
 Zobrazeno:  151 krát

sklicidla.JPG



sklicidlo stahovak.JPG
 Komentář:
 Velikost:  66.65 kB
 Zobrazeno:  143 krát

sklicidlo stahovak.JPG



1_2.JPG
 Komentář:
 Velikost:  47.48 kB
 Zobrazeno:  144 krát

1_2.JPG


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Dílenské vybavení, nářadí, pomůcky, přípravky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund