Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Ochrana zařízení na 12 V
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
jirkazprahy



Založen: Sep 11, 2017
Příspěvky: 12

PříspěvekZaslal: st říjen 13 2021, 9:38    Předmět: Ochrana zařízení na 12 V Citovat

Dobrý den,

koupil jsem z druhe ruky hvezdarsky dalekohled na ktery jiz nejsou nahradni dily (tzn odpaleni elektroniky je konec) a nastesti mne napadlo pred zapojenim predaneho sitoveho zdroje jej promerit a zjistil jsem ze misto 12 V je na nem 24 V tzn ze by zapnuti vedlo k zniceni ovladani dalekohledu za 60 tis Kc.

Chci si ted tedy koupit novy zdroj, ale hlavne po teto zkusenosti hledam spolehlive zapojeni ochrany na 12 V, ktere by mi zabezpecilo, ze maximálně odejde toto zapojeni a ne ovladani dalekohledu... Co by jste mi doporucili?

Taky jsem koukal jaky se daji koupit 12V cca 1000 mA - 3000mA DC zdroje a všechny se zdají být v podstate stejne - nespinany jsem nenasel....
Jaky typ/zddroj by jste mi doporucili, aby byl maximalne spolehlivy?

Dekuji predem za pomoc - nejsem si jisty, jestli je tohle spravna sekce fora...

Jirka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jardafiala



Založen: Jun 20, 2010
Příspěvky: 1688
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: st říjen 13 2021, 9:52    Předmět: Citovat

Kdybych chtěl mít 100% jistotu volil bych akumulátor. Při napájení ze síťového zdroje tavnou pojistku a za ni paralelně k napájení tyristor se zenerkou do gate nastavit tak aby dejme tomu při 14V tyristor zareagoval a přerušil pojistku (viz obrázek pro inspiraci). A ten zdroj co jsi zkoušel - napětí jsi naměřil (nejspíš) naprázdno. Pokud bys zapojil nejdřív spotřebič a poté zdroj do sítě možná bys naměřil napětí které tam má být tedy 12V. Tedy pokud je to zdroj přímo k tomu dalekohledu. Ale vzhledem k ceně bych stejně zdroj vyzkoušel někde mimo s odběrem jaký má dalekohled.


tyristor.jpg
 Komentář:
 Velikost:  15.76 kB
 Zobrazeno:  125 krát

tyristor.jpg




Naposledy upravil jardafiala dne st říjen 13 2021, 11:36, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6569
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st říjen 13 2021, 10:07    Předmět: Citovat

Použij pojistku a transil.
_________________
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31646
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: st říjen 13 2021, 10:28    Předmět: Citovat

Jednoznačně akumulátor.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
bdn



Založen: Jan 16, 2020
Příspěvky: 467

PříspěvekZaslal: st říjen 13 2021, 11:18    Předmět: Citovat

TL431, PNP tranzisor, tyristor, pojistka ...
https://www.google.com/search?q=tl431+overvoltage+protection
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jirkazprahy



Založen: Sep 11, 2017
Příspěvky: 12

PříspěvekZaslal: st říjen 13 2021, 12:28    Předmět: Citovat

Dobry den,

libi se mi navrhovane reseni jardyfialy a dalsich s tyristorem... Nasel jsem i nasledujici schema s konkretnima soucastkama:

https://theorycircuit.com/crowbar-overvoltage-protection-module/

Akorat mam jeste tyhle otazky/problemy:

- jak to zapojeni vlastne funguje? Ten tyristor zkratuje zdroj.. OK Ale vydrzi to? Je to tak, ze se spoleha pravdepodobne na rychlou pojistku, ktera se pretavi a nic se nestane?

- dival jsem se do GME na tyristor TYN612, je to nahrada Texas Instruments, ale ani jedno se jiz nevyrabi....

- nemohli by jste mi napsat, jaky dostupny diody a tyristor (nebo zmineny TL431A) bych mel pouzit?

Zkoumal jsem dal a nasel tohle zapojeni ke kteremu snad soucastky existuji:

https://circuitspedia.com/over-voltage-protection-circuit/

Diky... Baterii chci samozrejmne pouzivat v prirode - pripojeni na autozasuvku... Ale doma bych radeji pouzival zdroj... Pokud mi poradite, vyrobim si tuhle zajistujici krabicku a snad bude vse ok...

Diky vsem,

Jirka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31646
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: st říjen 13 2021, 12:58    Předmět: Citovat

TL431 je integráč, kterej se chová jako nastavitelná Zenerova dioda. V zapojení slouží jako porovnávací a zároveň řídící člen výkonovýho prvku - toho spínacího FETu. Celý zapojení z toho odkazu funguje tak, že odporovým trimrem R2 nastavíš nějaký napětí a po připojení napájení na levou stranu schématu se přes odpor R3 otevře FET Q1 (ten IRFZ44) - do zátěže připojený k pravý straně schématu teče proud.

Pokud se napětí na vstupu zvýší nad napětí nastavený tím trimrem, ten stabilizační švábík TL431, kterej se doposavad choval jako dioda zapojená v závěrným směru, se ostře otevře, tím se prakticky uzemní dolní konec odporu R3 a hradlo FETu tím ztratí otevírací napětí = FET se zavře, do zátěže přestane proud téct. Vzhledem k vlastnostem TL431 je hranice poměrně ostrá, vypínač je citlivej i na rozdíl v řádu jednotky mV.

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jirkazprahy



Založen: Sep 11, 2017
Příspěvky: 12

PříspěvekZaslal: st říjen 13 2021, 13:54    Předmět: Citovat

Vse je jasny... Diky vsem... Very Happy Jirka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: st říjen 13 2021, 14:37    Předmět: Citovat

Pokud je to draha zalezitost, radim ti vykaslat se na vsechny tyhle kraviny s tyristory a podobne radobyvtipne zapojeni s pochybnou funkcnosti. Na tohle se dela velke mnozstvi obvodu u kterych je jistota ze opravdu funguji a zarizeni ochrani. Namatkou treba zde https://www.analog.com/en/parametricsearch/11394#/ nebo tady https://www.ti.com/interface/circuit-protection/overview.html apod.
Nechce se mi tu rozebirat kdejakou blbost stazenou z internetu a hledat co je tam spatne, ale staci pouzit selsky rozum. Myslis ze kdyby tyhle jednoduche a vtipne zapojeni spolehlive fungovaly, tak by vyrobci polovodicu produkovali stovky typu obvodu ktere delaji to same? Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31646
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: st říjen 13 2021, 14:59    Předmět: Citovat

Výrobci obvodů produkujou hlavně předem nastavený zařízení = PREFABRIKÁTY pro situace, kde jsou podmínky daný dopředu a je pak lacinější využít sériově vyráběnou součástku než navrhovat a odlaďovat celej obvod sám. Pro individuální a jednorázovou stavbu jsou zapojení z diskrétních součástek naprosto bez problémů použitelný taky. Jedinej rozdíl je v tom, že každej stavitel si musí nadimenzovat součástky a výslednou konstrukci si nastavit podle svejch potřeb - což ne každej stavitel umí ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: st říjen 13 2021, 15:15    Předmět: Citovat

Kdyby ses podival na odkazy ktere jsem tu dal, tak bys tohle nikdy nemohl napsat. Napeti si nastavis delicem, proud velikosti snimaciho odporu, prepololovani je snad jasne apod. Kdyby to slo vyresit nejakym tyristorem, kazdej by ho tam placl a nepotreboval by tyhle obvody. Myslet si, ze konstrukter jez navrhuje HW treba pro CNC stroj neumi stahnout z internetu schema s tyristorem a 5 dalsima soucastkama je opravdu hodne pritazene za vlasy Smile

Ale kazdy sam strujcem sveho stesti, kdyz si nekdo mysli ze ho tyristor ochrani lip, jeho vec.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31646
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: st říjen 13 2021, 15:20    Předmět: Citovat

Ne že to neumí - JEMU SE TO NEVYPLATÍ STAVĚT, obzvlášť pokud to potřebuje opakovaně - i když třeba s mírně odlišnýma jednotlivýma parametrama, ale to mu udělá ten velkovýrobce. Když koupí za U$D 12 specializovanou součástku a ušetří si tím 3 hodiny práce, fajn. Ale amatér kterej čas neřeší si to samý postaví z diskrétních součástek a s prakticky stejnýma vlastnostma - za desetinový hmotný náklady.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: st říjen 13 2021, 15:29    Předmět: Citovat

Nehledej krkolomne duvody, nedelaji to tak protoze ty radobyvtipne zapojeni nefunguji, funguji blbe, jen nekdy apod. Nic jineho v tom neni.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hajeklubos



Založen: May 01, 2008
Příspěvky: 598
Bydliště: Praha 5

PříspěvekZaslal: st říjen 13 2021, 16:39    Předmět: Citovat

Pro Jirku z Prahy
Nechci být válečným štváčem. Nenapsal jsi to hlavní, tedy co to žere.
Dalekohled je dost drahej na to, abys použil nějakého chcípáka 12V do zásuvky.
Zatím tady nebyla řešena rána, která může přijít po síti. A oni chodí.
Vidím to na nějaké průmyslové provedení zdroje 12V, kde je tento problém ošetřen.
Pokud to moc nežere tak se přikláním k akumulátoru. A je to bez zbytečných pohybů.
Rozhodnutí je na tobě
Luboš
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: st říjen 13 2021, 19:16    Předmět: Citovat

termit256 napsal(a):
zapojeni nefunguji, funguji blbe, jen nekdy apod.

Kdybys nemlel nesmysly. Používalo se to léta v počítačovém světě a fungovalo to dobře.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Strana 1 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund