Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Průmyslová sběrnice.

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měření, regulace a automatizace
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
zedisdet



Založen: Mar 21, 2015
Příspěvky: 85
Bydliště: Noyal Pontivy

PříspěvekZaslal: út srpen 24 2021, 14:20    Předmět: Průmyslová sběrnice. Citovat

Zdravím místní nadšence. Našel by se tu někdo kdo by mi poradil s výběrem vhodné průmyslové sběrnice pro řízení systému dopravníků?.
Zadaní: Udělat retrofit automatizace válečkových dopravníků(transport matrací).
Stav: Stávající sběrnice AS-i (zřejmě první generace). Je zde jeden post kde se matrace vychystá, pět postů pro obšití matrací, jeden post pro vstup pro balení již hotových matrací. Celkem asi 25motorů, cca 70 opt. snímačů a asi 30 indukčních. Vše do vzdálenosti max 50m tzn kabel sběrnice nepřesáhne 100m, pozice Plc je cca uprostřed toho všeho, tzn sběrnice je tažená do levé a pravé strany od Plc . Plc je Telemecanique TSX (zatím neověrěno) . Rušení zřejmě minimální, jen několik malých frekvenčáků.

Požadavek: Samozřejmě dobrý poměr výkon cena. Moznost rozšíření do budoucna. Možnost připojení k ethernetu a grafické znázornění linky(to je samo otázka Plc). Není to nijak náročná aplikace, takže bych se nebránil něčemu alternativnímu např, něco na bázi Raspberry Pi nebo Arduino.

Předem děkuji za rady a nápady.
J.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bdn



Založen: Jan 16, 2020
Příspěvky: 468

PříspěvekZaslal: út srpen 24 2021, 17:39    Předmět: Citovat

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rezis



Založen: Nov 17, 2005
Příspěvky: 5226

PříspěvekZaslal: út srpen 24 2021, 20:06    Předmět: Citovat

Jestli Arduino tak Modbus.
Ale s Arduinem jít do průmyslu bych se neodvážil. Však AS-i je dobrá - pokud tedy funguje Surprised
Jinak profibus, profinet....
Něco máme na IO-Link - taky zajímavá sběrnice.

Byl jsem na prezentaci IFM ti měli nějaký šílený modulární systém jenž se mi strašně líbil .... koukni na ně.

_________________
Internet - metla lidstva
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mihal



Založen: Apr 06, 2005
Příspěvky: 1836
Bydliště: Zilina

PříspěvekZaslal: út srpen 24 2021, 20:37    Předmět: Citovat

Tým retrofitom automatizácie sa stávaš výrobcom zariadenia, z toho by som mal viac obavy ako z ceny zbernice. Smernicu 2006/42/ES máš dúfam dobre naštudovanú. Začni analýzou rizík alebo ju daj vypracovať, možno ti z nej vypadne taká trieda, že investor sa rád spokojí so stávajúcim stavom. Ak chce investor len výmenu plc, nechaj si od neho podpísať že preberá na seba všetku zodpovednosť za elektrickú aj strojnú bezpečnosť.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: út srpen 24 2021, 21:33    Předmět: Citovat

Hlavne se nenech odradit "normovaci" pro ktere je norma pismo svate Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31799
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: út srpen 24 2021, 22:03    Předmět: Citovat

mihal napsal(a):
Tým retrofitom automatizácie sa stávaš výrobcom zariadenia, z toho by som mal viac obavy ako z ceny zbernice. Smernicu 2006/42/ES máš dúfam dobre naštudovanú. Začni analýzou rizík alebo ju daj vypracovať, možno ti z nej vypadne taká trieda, že investor sa rád spokojí so stávajúcim stavom. Ak chce investor len výmenu plc, nechaj si od neho podpísať že preberá na seba všetku zodpovednosť za elektrickú aj strojnú bezpečnosť.
Blbost. Pokud to poskládáš z nějaký "stavebnice" hotovejch výrobků, na který jejich výrobce dává "Prohlášení o shodě" a tvoje originální myšlenka bude jen ten způsob jejich zapojení a případně nějakej soft, tak pokud dodržíš veškerý požadavky na napájení, oddělení, použití galvanicky oddělenejch zdrojů (samozřejmě koupenejch s certifikátem) etc etc etc, tak se žádným výrobcem nestáváš, jseš jen na úrovni uživatele, kterej si koupil stavebnici a tu nějakým způsobem používá - veškerý odpovědnosti při dodržení požadavků výrobce jdou za ním. Abys byl výrobcem, musel bys přímo nějakej ten komponent vyrobit - a tady je podmínka, že ten komponent musí bejt elektrickej. Pokud budeš něco řídit, ovládat a pohánět a všecko až po výstupní hřídele motorů budeš mít nakoupený s certifikátem, můžeš za tím mít napojenou i kosmickou drtičku asteroidů - a výrobcem elektrickýho zařízení nebudeš ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Ruprecht



Založen: Sep 28, 2005
Příspěvky: 1275
Bydliště: ZČ + JM

PříspěvekZaslal: út srpen 24 2021, 23:20    Předmět: Citovat

Ono je trošku rozdíl mezi "výrobcem zařízení" (mihal) a "výrobcem elektrickýho zařízení" (EKKAR)
jen abyste se špatně nepochopili

_________________
Kampaň, účelovka, nepodepsal, Palermo, ODS, Kalousek, je líp a jsou na to čísla, nastudujte si to.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bu2520



Založen: Jul 16, 2007
Příspěvky: 4232
Bydliště: u HK

PříspěvekZaslal: st srpen 25 2021, 7:05    Předmět: Citovat

je jistě důležité zmínit administrativní rizika, ale často mi přijde to jezuitské pranýřování až moc. Docela by mě zajímalo jestli se všichni "opatrní " skutečně řídí tím , že si nechají svá díla certifikovat na vše možné a nebo nesou svou kůži na trh s přiměřeným rizikem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Yarda1



Založen: Feb 11, 2009
Příspěvky: 2569

PříspěvekZaslal: st srpen 25 2021, 7:39    Předmět: Citovat

termit256 napsal(a):
Hlavne se nenech odradit "normovaci" pro ktere je norma pismo svate Smile
Chlapče, teď jsi to rozsekl.
Pokud to zařízení není pro mne na automatické otevírání dveří u kadibudky na mé chalupě ale do nějakého průmyslu, tak bych se norem a vyhlášek držel zuby nehty. Ono není málo skladů co tam v poslední době hořelo.
Sad

bu2520 napsal(a):
...Docela by mě zajímalo jestli se všichni "opatrní " skutečně řídí tím , že si nechají svá díla certifikovat na vše možné a nebo nesou svou kůži na trh s přiměřeným rizikem.

Ty jsi asi s podobnými záležitostmi moc do styku nepřišel. Já jsem se tím pár let zabýval. Nevíš, kdy narazíš na zákazníka co ho tvá kůže nebude zajímat, ale bude požadovat ty certifikace a mnohdy i něco navíc. Třeba když zákazník objednal náhradní díl k zařízení co jsme mu dodali, chtěl k tomu i "Prohlášení o použitelnosti". A pro mne bylo jednodušší sepsat lejstro, že "Díl ABCD dodaný podle obchodní smlouvy EFGH byl vyroben podle platné výkresové dokumentace IJKL a technologického předpisu MNOP a lze ho použít jako originální náhradní díl do našeho výrobku typu RSTU", než se dohadovat, že je to 3,14čovina.

BTW: Když jsem ještě pracoval, chodil jsem na školení sem:
https://www.cczdata.cz/
Občas jsem se tam dozvídal zajímavé informace.

Veselá historka z natáčení:
Jednou zazvonil telefon, zákazník vyžadoval u zařízení co od nás chtěl koupit nějaké dodatečné zkoušky. Tak jsem zalitoval, že pro ně nemohu nic udělat, protože v práci jsem ten den naposled a od dalšího dne už budu v důchodu. Akorát jsem mu dal kontakt na maníka co to měl po mně převzít.
A jak jsem se dozvěděl, ten maník půl roku na to zahnul kramle.

_________________
Ve strojovně je voda a na palubě se tančí.


Naposledy upravil Yarda1 dne st srpen 25 2021, 8:45, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: st srpen 25 2021, 8:37    Předmět: Citovat

Tak kdyz dela linku s desitkami motoru, je predpoklad ze o elektrice neco vi. Jenze normovaci vzdycky vytasi sve svate knihy a zacnou se zdlouhave dohadovat co ktera norma dovoluje nebo nedovoluje, co muze delat nebo nemuze a podobne zbytecne uvahy. Ja napriklad uz nekolikatym rokem mam fungovat podle EN ktera neni schvalena, harmonizovana ci co, ale CSN podle ktere se jelo driv je zrusena. Proste je v tom bordel a jak je to pravne spravne nevi ani chlap ze zkusebny co mi dela dohled kvuli CE.

Ale k te sbernici. Nikdo nezna tve konkretni pozadavky, financni moznosti apod. a proto ti tezko takhle od stolu poradi nejvhodnejsi volbu. Bude rozdil jestli ty motory jsou serva s enkodery s rozlisenim milion pulzu na otacku, nebo asynchronaky spinane stykaci apod. Podle toho musis volit sbernici. Mrkni treba na ethercat, s tim bys nemel mit problem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
zedisdet



Založen: Mar 21, 2015
Příspěvky: 85
Bydliště: Noyal Pontivy

PříspěvekZaslal: st srpen 25 2021, 12:19    Předmět: Citovat

Dekuji Bnd , Rezis za nápady a rady, i ostatním samo.

Neodpustím si jednu věc. Před x lety jsem přestal chodit na tohle formu právě kvůli lidem jako Mihal. Proč řešíš něco na co jsem se neptal a co je naprosto mimo dotaz. Řešíme sběrnici né normy ani zákoník práce a další zbytečná lejstra. Já jsem jen hloupej mechanik/elektronik , certifikace není moje práce to má na starosti můj šéf.

A ano, už mám nemálo projektů za sebou. Bohužel až do teď jsem nepotřeboval "vzdálené vstupy/výstupy"

Termit256: Neblázni, je to dopravník. Není to CNC, tzn zádný serva , ani enkodery. To bych napsal do popisu. Motory tu jsou asynchroní, řízení zcela hloupé. Něco přijede k senzoru a motor se zastaví.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: st srpen 25 2021, 15:04    Předmět: Citovat

V dopravnicich se serva naprosto bezne pouzivaji, ja je mel treba i ve stroji ktery rozkvedlava v kyblu lepidlo. To je prave to o cem mluvim, nikdo nezna konkretni pozadavky lip nez ty.
Pokud je tlak na cenu, muzes klidne pouzit RS485, nechat si v Cine vyrobit par desitek i/o modulu a mas to prakticky zdarma. Kdyz si napises protokol s CRC a detekci chyb, neni zadny duvod proc by to nemelo spolehlive fungovat. Pokud se ti s tim nechce jebat, pouzij treba zmineny ethercat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
zedisdet



Založen: Mar 21, 2015
Příspěvky: 85
Bydliště: Noyal Pontivy

PříspěvekZaslal: st srpen 25 2021, 15:22    Předmět: Citovat

termit256: Není důvod dávat servo do dopravníku. Ale to je fuk.
Tlak na cenu je a není. Spíš jde o to že třeba modul pro sběrnici AS-i 4xvstup vyjde cca na 380e bez dane, potřebuju jich cca 25, to je necelých 10tis euro. To mi rozumné nepřijde.
Vlastní protokol už jsem jeden psal když jsem ještě dělal měřící ústředny, ale tomu se chci vyhnout. Tuhle prací by mi nikdo nezaplatil.

Uvidíme, jdu studovat
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Puda



Založen: May 20, 2005
Příspěvky: 394
Bydliště: krkonoše

PříspěvekZaslal: čt srpen 26 2021, 15:29    Předmět: Citovat

Použil bych starou osvědčenou modbus, protože to umí naprostá většina frekvenčáků a vstupy-výstupy pro modbus skoro nic nestojí, mohl bys to tahat skoro celé jen pár kabely a tam kde se koncentrují čidla, solenoidy a pod. bys dal akorát vstupně výstupní modul. Ale dej pozor, jak tu píší kluci, je spousta sado-masochistů, pro které je lejstro víc, než fyzická existence, takže do smlouvy vážně napiš o stávajícím havarijním stavu, že jde o přezbrojení a že se (jako pfizer) zříkáš odpovědnosti za např. případný zadřený nehet. Viz např:
https://cz.rs-online.com/web/p/plc-programovatelne-logicke-kontrolery/9176389/?cm_mmc=CZ-PLA-DS3A-_-google-_-CSS_CZ_CZ_Automatizace_a_řídicí_zařízení_Whoop-_-(CZ:Whoop!)+PLC+–+programovatelné+logické+kontroléry-_-9176389&matchtype=&pla-337165888281&gclid=EAIaIQobChMI4ua5tvPO8gIVSgOLCh1OXAMMEAQYBiABEgIi0fD_BwE&gclsrc=aw.ds
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Radim



Založen: Aug 17, 2013
Příspěvky: 305

PříspěvekZaslal: čt září 23 2021, 9:49    Předmět: Citovat

Je taky ještě možnost všec hno vykoumat, jak to má běžet, dát to na papír dohromady a potom to jako zadání dát zkreslit do formy projektu živnostníkovi nebo organizaci s příslušnými certifikacemi. Tím, že technické věci tam budou vyřešeny, nemusí nic hledat, zkoušet, dotazovat se výrobců, ale jen to mechanicky nakreslí a napíšou. Tím to bude levbnjší, ale dodají tomu potřebné certifikáty. Vy to potom můžete akorát realizovat, pokud máte příslušné zkoušky nebo zase si to třeba od nějakého živnostníka nechat namontovat a přitom mu třeba pomáhat, a pokrýt tak certifiakčně i tu montáž.
Jinak dnes ta certifikace není jen o bezpečnosti. Ale taky i o marketingu. Příslušné normy jakosti, bez kterých si neškrtnete třeba v automotive a dnes už při dodávkách spoustě větších odběratelů, vyžadují i určitým způsobem zpracovanou dokumentaci výrobního zařízení, z hlediska opakovatelnosti výroby, bezpečnosti výroby atd, tedy těch norem a certifikátů. A dneska k tomu brzo přibudou i požadavky na všelijaké zelené certifikáty, kde ty požadavky na dokumentaci výrobního zařízení určitě budou taky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měření, regulace a automatizace Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.26 sekund