Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Čerpadlo probíjí přes hadici

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Elektrické nářadí
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9743
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: so červenec 24 2021, 12:35    Předmět: Čerpadlo probíjí přes hadici Citovat

Hezký odpoledne.
Rozhodl jsem se popsat zkušenost s ponorným čerpadlem:
jednalo se o podobný model, jako se občas objevuje v Lídlu - ovšem výrobce byl jiný.
Čerpadlo bylo ponořeno trvale ve studni asi v hloubce 5m (hodně hrubý odhad)
Čerpadlo bylo připojeno originálním síťovým přívodem k zásuvce opatřené dvoupólovým vypínačem (otočný přístrojový cca 16A,odpojuje fázu i nulák) Na čerpadlo byla připojena hadice - zelená průhledná z vnitřní bílou síťovinovou výstuží. Konec hadice je izolačkou připevněn ke kusu tyčoviny, ktera ji drží tak, aby nezapadla do studny.
Bylo mi řečeno, že čerpadlo po pár vteřinách provozu vyhazuje fíčko. Fajn, přišel jsem k němu a dal pod hadicu plechový lavor, do kterýho jsem čerpal vodu. Čerpadlo běželo do doby, kdy jsem se dotkl lavoru, dostal jsem ťafku a vylítl chránič - voda tekla do lavoru souvislým proudem, ale hadice byla od něj asi čtvrt metru, lavor ležel na trávníku. Nějak si nevybavuju, zda jsem se opíral i o betonový poklop studni, ale i tak, byl stejně suchý.
Měřením a testem byla prověřena zásuvka jako bez závad. Čerpadlo bylo sice třížilově zapojeno, ale bylo celoplastový. Čerpadlo jsem doporučil vyhodit a tak jsem mu ustřihl vidlici, protože tohle si na triko nevezmu. Čerpadlo bylo rozebráno, ale uvnitř nebyly stopy po vlhkosti, ale spodní kryt, kterým leze hřídel už byla hodně zrezlej..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: so červenec 24 2021, 17:51    Předmět: Citovat

To tam bude asi hodně mineralizovaná voda...

Každopádně správnej zásah, takový čerpadlo patří do šrotu. A ten chránič byl asi dost citlivej, ono vyrazit třeba 30mA dá trošku práce, i když já to dal jen palcem mezi L a PE... Very Happy

Je divný, že to fíčko nevylítlo hned, protože PE bylo určitě připojený na "veškerý železo, co se uvnitř nacházelo", přesto to dokázalo nakopnout přes vodu. Zajímavý. Asi to prostě upadlo.

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18639
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: so červenec 24 2021, 20:22    Předmět: Citovat

Čemu se divíš . Čerpadlo je určeno k dočasnému , ne trvalému ponoření .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samec



Založen: Dec 19, 2017
Příspěvky: 4077

PříspěvekZaslal: so červenec 24 2021, 23:09    Předmět: Citovat

Tak ti treba, keď sa bojíš. Teraz sa už nikdy nedozvieš, ako to bolo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
scorpions-cz



Založen: Mar 19, 2011
Příspěvky: 1859
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

PříspěvekZaslal: ne červenec 25 2021, 9:51    Předmět: Citovat

nechci zakládat nové téma a tak včerejší poznatek napíšu sem Laughing
Volal mi zákazník, že má satelit na 2 TV a že mu ani jedna nejde. Na místě jsem zjistil, že jedna TV má sat tuner v sobě a u druhé měl sat přijímač. Po změření jsem zjistil, že z LNB nic neleze a tak jsem ho vyměnil. Připojil jsem hlavní TV a žádný signál. Šel jsem zkontrolovat tu druhou a když jsem sáhnul na kabel od LNB, tak jsem dostal ránu jako z děla. Fíčko doma nemají. A tak jsem se začal dožadovat vysvětlení, jak k tomu vlastně došlo a z pána vylezlo, že jim přestala jít ta TV jak je u ní sat. přijímač a že si donesly telku od známého a ta po zapojení vyhodila pojistky. Mimo jiné na této TV sice svítila kontrolka, ale zapnout stejně nešla.
Vzal jsem fázovku a kolík na dělané prodlužce svítil jak maják na moři. Pán se ohrazoval, že to tak chodilo přes 10 let a že tím to být nemůže. Ukázal mi starou telku a ta byla připojena dvoudrátovou vidlicí no a tato staronová měla připojení 3 drátama. Nakonec mi uvěřil, že díky své prodlužce zničil 2 TV, satelitní přijímač a LNB. Prodlužku jsem rozebral a ve uvnitř byla zapojena jako zásuvka fáze vlevo a nula vpravo spojená s kolíkem, jenže na druhé straně jen plochá vidlice. Tu jsem taky odcvakl.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9743
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: ne červenec 25 2021, 11:55    Předmět: Citovat

samec napsal(a):
Tak ti treba, keď sa bojíš. Teraz sa už nikdy nedozvieš, ako to bolo.

Vždyť jsem psal, že čerpadlo bylo nakonec rozebraný a že kromě totálně zrezavělého spodního krytu motoru, kterým prochází hřídel na čerpací kolo, tak uvnitř bylo bezestop po vodě. megmet jsem u sebe neměl a tak jsem měřil izolační stav pouze obyč ohmetrem a ani ten neukazoval žádný svod ani na megaohmovým rozsahu. Plovák jsem teda nerozebíral, přívod k němu je plná gumová dvojlinka, takže minimálně přes kabel se do něj voda dostat nemůže, jedině, že by byl prasklý.
Každopádně - pokud by ta venkovní zásuvka nebyla přes FI-čko, tak bych možná měl asi velký problém. Pokud si náhodou nevzpomínáte, tak před nějakou dobou byla v novinách, nebo kdesi zpráva o tom, že zahradní čerpadlo zabilo nějaký osoby - takže se jim mohlo něco podobnýho stát osudným. To je taky důvod, proč jsem tu o tom psal.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
samec



Založen: Dec 19, 2017
Příspěvky: 4077

PříspěvekZaslal: ne červenec 25 2021, 14:09    Předmět: Citovat

Artaban001 napsal(a):
samec napsal(a):
Tak ti treba, keď sa bojíš. Teraz sa už nikdy nedozvieš, ako to bolo.

Vždyť jsem psal, že čerpadlo bylo nakonec rozebraný a...
...a že si v podstate nič nezistil. FI-čko zrejme vyletelo z úplne iného dôvodu a je len zhoda náhod, že práve v okamihu, keď si sa chytil lavora. Voda v čerpadle predsa bola uzemnená z opačnej strany do studne a cez niekoľko metrovú hadicu a podrážky topánok na suchom betóne si tomu uzemneniu nič nepridal. A keďže si nezistil skutočnú príčinu, tak tá tam môže byť niekde nadalej a ohrozovať životy.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9743
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: ne červenec 25 2021, 18:38    Předmět: Citovat

No tak se pochlub, co by to mohlo dělat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Lukar



Založen: Jun 18, 2009
Příspěvky: 415
Bydliště: Karviná

PříspěvekZaslal: út červenec 27 2021, 20:31    Předmět: Citovat

Pravda, také by mě to zajímalo. Vodič PE jsi určitě měřil, kopanec mohl přes vodu vyjít přes hřídel. Ale proč Fíčko nevybavilo hned? Pokud nemáš megmet dá se to hrubě změřit když tam pustíš fázi, a měříš napětí mezi hřídelí a N. Samozřejmě velice opatrně! Jinak nevím....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9743
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: út červenec 27 2021, 22:11    Předmět: Citovat

Měřil jsem pouze zásuvku k čerpadlu - navíc jsem provedl test, kdy jsem přes vadasku přivedl fázu na zemnící kolík a tak jsem vybavil chránič. (Což bylo v pořádku) Zemnění k čerpadlu v přívodní šňůře se změřit nedalo, protože zvenku dostupný kryt byl dost zkorodovaný - proto jsem se ani nesnažil vypreparovat jak keramickou ucpávku ( ta měla sežranou přítlačnou pružinu), tak ani obě gufera.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Behemot
Pod dozorem moderátorů


Založen: Nov 01, 2013
Příspěvky: 1666

PříspěvekZaslal: st červenec 28 2021, 2:25    Předmět: Citovat

Esli to bylo sežraný jak smrkovej les kůrovcem, tak kdo ví co všechno se tam mohlo dít Shocked

BOBOBO napsal(a):
Čemu se divíš . Čerpadlo je určeno k dočasnému , ne trvalému ponoření .

Kde to píšou?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18639
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: st červenec 28 2021, 7:40    Předmět: Citovat

U některých těchto čerpadel .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Behemot
Pod dozorem moderátorů


Založen: Nov 01, 2013
Příspěvky: 1666

PříspěvekZaslal: st červenec 28 2021, 9:34    Předmět: Citovat

Rolling Eyes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Elektrické nářadí Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.23 sekund