Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Blesk vs. notebook
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Kocourekpuci



Založen: Jul 20, 2009
Příspěvky: 33

PříspěvekZaslal: po červenec 12 2021, 6:28    Předmět: Blesk vs. notebook Citovat

Dobrý den,
potřeboval bych poradit ohledně nb. V první řadě chci říct, že elektrice nerozumím, je to pro mne španělská vesnice. Proto buďte ke mně shovívaví.

Předevčírem večer se blížily super silné bouřky, tak jsme doma vše odpojili od zásuvek, odpojil jsem drát od telefonní zásuvky, z modemu vytáhl přívodní napájecí kabel, od nb odpojit větrákovou podložku, odpojit nb a obojí položil na sekretář.
V noci došla bouřka, asi se jí zde zalíbilo, tak zde byla hodinu nad námi, bylo to úděsné....z telefonní zásuvky sem tam vyletěl blesk, na což jsme již zvyklí, sem tam prskala nějaká zásuvka atd. Ráno vše jelo, kromě nb.

Jediné po startu co sem tam jelo byla lišta pod monitorem, ale jen slabě blikla a to bylo vše. První na co jsem koukal byl chladič a procesor. Chladič byl tak připečený, že nechtěl jít ani oddělat, ale poradil jsem si. Vodivou pastu mám Arctic MX-4 a byla vyměňována před cca 3 měsíci. Teplota nb i při hraní her díky větrákové podložce i v největším vedru neukazuje víc jak 45°C a hdd kolem 23°C. Kapl jsem novou pastu, složil a zas nic. Zjistil jsem, že odešla klávesnice, obě RAMky a hdd. Vše jsem vyměnil ze stejného modelu, do kterého manželka nalíla polévku a zas nic. Teprve u dalšího restartu ukázala bootovací obrazovka, že jsou vymazány nějaké spouštěcí protokoly, tak jsem do nb nainstalovat Hard Disk Sentinel a prošel nb všemi testy. Spustil jsem opravu hdd přes opravu chyb a jediné co bylo, že u druhého kroku kontroly se to asi na 10 minut zaseklo a opravovalo. Pak to napsalo, že je vše OK.
Podle testu je vše ok, tak jsem tam nainstaloval vše původní co v nb bylo, jediné, co odešlo byly ramky. A znovu Sentinel ukázal vše OK.

Měl jsem tu na návštěvě "elektráře," ten tvrdil, že za to může vložená baterie co normál v nb je a že největší pravděpodobnost je ta, že okno, kde v dálce cca 400 metrů švihl opakovaně blesk může za problémy s nb, jenže naproti oknu s blesky je i TV se satelitem, samo vše vypnuté a to jelo v pohodě.

Pro zvědavce: nb večer před bouřkou jel, bo jsem na něm hrál hru, žádné problémy se zaváděcími sektory neměl, vše jelo jak mělo......a i když jsem elektrický laik, nikdy jsem neslyšel že by blízký záblesk blesku zničil nb jen kvůli vložené baterii.

Poradíte mi? A prosím po lopatě, vážně jsem laik.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jjilek



Založen: Mar 29, 2009
Příspěvky: 4006
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: po červenec 12 2021, 7:02    Předmět: Citovat

Já jsem minulý týden na kryté terase odložil na stůl náramkové hodinky. Přišla bouřka, poblíž zahřmělo. Hodinky se resetovaly a musel jsem je znovu nastavit. Již v noci se automaticky nastavil správný čas a všechno je OK. Hodiny, router, PC i smart TV vedle cca 3 -5 m v místnosti to nepostihlo. Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Sandal



Založen: May 22, 2006
Příspěvky: 2566
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

PříspěvekZaslal: po červenec 12 2021, 8:56    Předmět: Citovat

To je jednoduché. Způsobilo to naindukované napětí. Silné magnetické pole od blesku, se ve vodivých částech NTB přemění na elektřinu, která odpálí kde co. Těžko říct, jestli na to baterie měla nějaký vliv. Tohle jsou tak trošku nevyzpytatelné děje.
_________________
Lepší jednou ukázat, než desetkrát vysvětlovat Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: po červenec 12 2021, 9:58    Předmět: Citovat

Dokud tady byla síť TT, tak se v zásuvkách taky děla podobná hitparáda. Ovšem největší se děla v rozvodně, tam to lítalo proti rámu. A samozřejmě co blesk, to chránič venku.
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Kocourekpuci



Založen: Jul 20, 2009
Příspěvky: 33

PříspěvekZaslal: po červenec 12 2021, 11:01    Předmět: Citovat

Domnívám se, že by to mohla způsobit baterie v nb, protože když jsem měl dřív nějaký nb, baterie byla vyhozená a vlastně to jelo jen na síť. Baterie šla do nb až po té, co si zde elektrikáři někde hráli s proudem a nb se co 2-5 minut restartoval.

Jen mi ale neříkejte, že jsem jediný člověk, co mu u domu cca 400 m flákne blesk a vyhoří mi skoro nb. Protože v podstatě to odpálilo jen ramky a vymazalo bootovací sektory.

Ale někdo tu psal o kulovém blesku. Ten tu byl asi před 5 lety, proběhl barákem a zůstal v povětří ale metr od okna a metr od pojistek. Byl tak velikosti kopačáku. Blikal, jiskřil, pak si to rozmyslel, blikl a zhasl. Vím, klika jak hrom. Ale nb byl na stole, vše v domě vypojené ze zásuvek a nic se ničemu nestalo, jen celá dědina do vzdálenosti 5km prostě byla bez proudu.

Tady vznikl ještě ten názor, že za to může to, že nb ležel proti oknu a jakmile se zablesklo, tak vlastně EMP pulz to vypálil, ale on ho nezničil celý, což by podle mne EMP zničil vše. Nebo vše pod proudem. Tady si moc jistý nejsem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33960
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: po červenec 12 2021, 11:36    Předmět: Citovat

To akoze od blesku sa rozbehol disk, inicializoval, aby prepisal boot sektor? Rolling Eyes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12069
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: po červenec 12 2021, 12:06    Předmět: Citovat

Kocourekpuci napsal(a):
nb ležel proti oknu a jakmile se zablesklo, tak vlastně EMP pulz to vypálil, ale on ho nezničil celý, což by podle mne EMP zničil vše. Nebo vše pod proudem. Tady si moc jistý nejsem.

ale každý vodič funguje jako anténa a přijme i EMP.
a záleží na použitých součástkách, jaké snesou pulzní napětí.
Takové RAMky fungují od 1,5 do 3 voltů a už i napětí 5V je může nenávratně poškodit.
V NB je těch napájecích napětí více, jsou tam obvody kde jsou součástky "polem" řízené(CMOS), které odchází obvykle nejdříve.
Při dostatečném elektromagnetickém pulzu může stačit pár centimetrů přívodních vodičů k tomu, aby se nejcitlivější součástky prorazily a přestaly fungovat.
Když je ten EMP hodně silný, může odejít úplně všechno, ale pokud je slabší, odejde jen něco a nejcitlivější jsou právě RAMky . . .
a RAMky nejsou jen na mainboardu, ale jsou součástí struktury procesoru i uvnitř HDD . . .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19545
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po červenec 12 2021, 13:00    Předmět: Citovat

Před účinky blesku neexistuje dokonalá ochrana, jen lze rizika škod různě účinně omezit. Samozřejmě, čím více rizik chceš omezit, tím vyšší exponent je nad éčkem za číslem udávajícím cenu takových opatření.
Blesk je už široce prozkoumaný, je známý mechanismus jeho vzniku i jeho účinky. Přesto o jeho chování pořád ještě víme kulový.
A tím kulovým nemyslím blesk, pořád se bavíme o tom "obyčejném", po kterém vždycky zahřmí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rezis



Založen: Nov 17, 2005
Příspěvky: 5230

PříspěvekZaslal: po červenec 12 2021, 13:06    Předmět: Citovat

Kocourekpuci napsal(a):
...
z telefonní zásuvky sem tam vyletěl blesk, na což jsme již zvyklí, sem tam prskala nějaká zásuvka atd. ...

Omlouvám se, ale nevěřím.

_________________
Internet - metla lidstva
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: po červenec 12 2021, 13:21    Předmět: Citovat

Moje máti se strašně bála bouřky, tak se vždycky schovala na chodbu na schody (to jsme ještě bydleli ve starým baráku). Jenže tam byla na zdi "rozvodna", taková ta stará na kusu dřeva. I já jsem viděl ten půlmetrovej výboj, co z ní vyletěl. Od té doby tam máti už nesedávala...

Ještě si pamatuju jako kluk, že jsem seděl u okna a z druhý strany byl svod ze střechy, a když tam švihlo, tak jsem cítil něco jako statiku ve vlasech a praskání v uších.

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Sandal



Založen: May 22, 2006
Příspěvky: 2566
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

PříspěvekZaslal: po červenec 12 2021, 14:09    Předmět: Citovat

Výboj v pohodě naskáče ze svodu přes zeď do kabelů. To se stane, když je hromosvod v nepořádku. Z toho důvodu se říká, že lepší je žádný hromosvod, než špatně udělaný, nebo je v bordelu uzemění. Svody nacpaný do kopoflexu pod fasádou, jsou na tom ještě hůř. Vypadá to eseticky, ale nikdy bych to tak nechtěl.
_________________
Lepší jednou ukázat, než desetkrát vysvětlovat Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kocourekpuci



Založen: Jul 20, 2009
Příspěvky: 33

PříspěvekZaslal: po červenec 12 2021, 15:04    Předmět: Citovat

rezis napsal(a):
Kocourekpuci napsal(a):
...
z telefonní zásuvky sem tam vyletěl blesk, na což jsme již zvyklí, sem tam prskala nějaká zásuvka atd. ...

Omlouvám se, ale nevěřím.


Věřit nemusíš, ale já coby kocour jsem si v posteli málem cvrnkl i na tlapky jak jsem se lekl. Načež jsem volal do O2, přijel sem super odborník a vysvětlil mi, že pokud mám obavu, mohou do země vedle kabelového přívodu internetu natlouct 4 kovové tyče, co to jako uzemní, ale protože telefonní kabel není uzemněn a flákne v okolí do 2 km pozitivní blesk, což u nás je běžný jev, tak se může stát, že ze zásuvky lítají blesky.

A dodatek navíc: soused má dům přes louku, cca 300-400 metrů, vypadá jako ježek v kleci, myslím na počet hromosvodů, blížila se plusová bouřka, my vše vypli ze zásuvek a když následně do souseda v rozmezí 5 vteřin 3x flákl plusový blesk, jednak mi to málem urvalo srdce, za 2/ soused svítil jak světlice a za 3/ celá dědina byla bez proudu a za 4/ vyhořela komplet celá krabička na telefon na zdi. Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rezis



Založen: Nov 17, 2005
Příspěvky: 5230

PříspěvekZaslal: po červenec 12 2021, 15:31    Předmět: Citovat

ZdenekHQ: věřím že když někde švihne a jde přes nějaký rozvaděč tak hledá cestu a přitom se mohou dít věci. Ale byl jsem v domě kam se trefil do antény a místy byla po drátech vytrhaná omítka, přívod od TV k zásuvce jsem nenašel. V tom domě chcíplo prakticky všechno. Byl jsem v domě kde švihlo vedle do stromu... tam pochcípala většinou síťařina, a byl upálený kus zvonkového drátu co měli mezi brankou a domem vzduchem. Tam kde to měli na trámku to prý doutnalo. Hodně dávno jsem viděl upálenou bleskojistku na Vn.
A sám doma mám v rozvaděči kombinovanou přepěťovou ochranu B+C a už dvakrát jsem měnil. (nic neumřelo) Takže mám fakt respekt.
Ale nevěřím tomu, že blesky pravidelně vylétávají ze zásuvek a zase se tam vrací a vše funguje. Ten drát by tam už nebyl...

_________________
Internet - metla lidstva
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kocourekpuci



Založen: Jul 20, 2009
Příspěvky: 33

PříspěvekZaslal: po červenec 12 2021, 15:35    Předmět: Citovat

ZdenekHQ napsal(a):
Moje máti se strašně bála bouřky, tak se vždycky schovala na chodbu na schody (to jsme ještě bydleli ve starým baráku). Jenže tam byla na zdi "rozvodna", taková ta stará na kusu dřeva. I já jsem viděl ten půlmetrovej výboj, co z ní vyletěl. Od té doby tam máti už nesedávala...

Ještě si pamatuju jako kluk, že jsem seděl u okna a z druhý strany byl svod ze střechy, a když tam švihlo, tak jsem cítil něco jako statiku ve vlasech a praskání v uších.


Děkuji za Váš příspěvek.

Tak, jak jste mi vysvětlili jak to s ním nb je - příště půjde ven baterie ať chce nebo ne. A tohle je k EMP.

Na mou otázku mi částečně odpověděl Google. Cituji: "Elektrické přístroje lze ochránit uzavřením do uzemněné kovové krabice nebo Faradayovy klece. Tímto jsou ochráněny před elektrickou složkou pulsu, ochrana i před jeho magnetickou složkou vyžaduje vložení do magneticky vodivé krabice (železo, ferit). Pokud je spotřebič v síti (AC 230 V, LAN atp.), je vhodné jej na rozhraní s touto sítí ochránit transilem nebo trisilem; těmito součástkami se dají ochránit i vstupy antén. Odstíněná rádia samozřejmě nemohou správně pracovat, avšak starší zařízení na bázi elektronek nejsou tak náchylná k působení EMP. Proto byla v době studené války sovětská letadla vybavována elektronickými systémy založenými na elektronkách. Ani sebelepší stínění nicméně nepomůže, je-li přístroji ponechána připojená anténa."

Otázkou zůstává, kde sehnat elektronkový PC Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kocourekpuci



Založen: Jul 20, 2009
Příspěvky: 33

PříspěvekZaslal: po červenec 12 2021, 16:08    Předmět: Citovat

rezis napsal(a):
ZdenekHQ: věřím že když někde švihne a jde přes nějaký rozvaděč tak hledá cestu a přitom se mohou dít věci. Ale byl jsem v domě kam se trefil do antény a místy byla po drátech vytrhaná omítka, přívod od TV k zásuvce jsem nenašel. V tom domě chcíplo prakticky všechno. Byl jsem v domě kde švihlo vedle do stromu... tam pochcípala většinou síťařina, a byl upálený kus zvonkového drátu co měli mezi brankou a domem vzduchem. Tam kde to měli na trámku to prý doutnalo. Hodně dávno jsem viděl upálenou bleskojistku na Vn.
A sám doma mám v rozvaděči kombinovanou přepěťovou ochranu B+C a už dvakrát jsem měnil. (nic neumřelo) Takže mám fakt respekt.
Ale nevěřím tomu, že blesky pravidelně vylétávají ze zásuvek a zase se tam vrací a vše funguje. Ten drát by tam už nebyl...


Vy jste mě nerozuměl. Já napsal, že z telefonní zásuvky při velmi silné bouřce lítají blesky, já nepsal, že pak nezavolám do O2, kdy přijede naštvaný technik a drát nevymění. Ostatně, po takové té mega bouřce tady byli "odborníci" z O2 až po stížnosti u ČTÚ aby zjistili že na sloupě vyhořely 3 bleskojistky a můj i minimální internet jel rychlostí opilého hlemýždě.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund