Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Nejefektivnější způsob řízení 12 7-segmentových číslic
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Darthy



Založen: Jan 15, 2008
Příspěvky: 187
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: út červenec 06 2021, 10:10    Předmět: Nejefektivnější způsob řízení 12 7-segmentových číslic Citovat

Jedná se o 4 kanálovou zátěž, na které chci měřit a zobrazovat napětí na výstupu, teplotu tranzistoru a proud zátěže. První jsem zkoušel rozběhnout I2C 4 řádkový LCD displej s 20 znaky (LCD 2004A s PCF8574T) ale nejsem si jistý jestli funguje, protože I2C protokol není schopný najít adresu zařízení a na SCL i SDA pinech je neustále 5V... Tak jsem se rozhodl, že použiji 4x 3 číslicový 7 segmentový displej. Měřené hodnoty budu pak přepínat třeba po 3 sekundách, nebo na tlačítko to už je jedno.

Teď jde o to jak displeje řídit za nejrozumnější cenu s co nejmenším počtem komponent. Displeje jsou se společnou katodou. Mám dvě možnosti; buď použiji na každý kanál samostatně ATTiny85/84 (nejsem si jistý jestli 85 má dost A/D převodníků pro mé účely), nebo pro všechny kanály společně použiji ATmega328. Pro displeje mě pak napadá použít na každou číslici posuvný registr, třeba 74HC595 a zapojit je do série následně je krmit 96 bity. Jsou celkem levné, ale musel bych jich použít 12. Nebo použít 3x nějaký I/O expandér se 16 výstupy, které bych multiplexoval na 4 číslice a použít I2C protokol (např. MCP23016/18 ), ty už jsou trošku dražší. Případně méně přijatelná varianta, kde bych využil menší počet 74HC595 a multiplexování - tam pak záleží jak bych rozložil číslice na úkor jasu, zkoušel jsem dekadický čítač 4017 i ULN2803 s mosfety na uzemňování katod, ale jas byl z nějakého důvodu celkem nízký už na 3 číslice...

Nenapadá mě jiná varianta jak efektivně displeje řídit, aby celková cena byla přijatelná (například MAX7219, který je celkem vhodný už je drahý) a zároveň tam nebyla hromada komponent = komplikace při výrobě DPS a zapojení - ještě je třeba počítat s obvodem pro napájení jednotlivých komponent, řízení tranzistoru a měřících prvků a to na každý kanál...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mihal



Založen: Apr 06, 2005
Příspěvky: 1837
Bydliště: Zilina

PříspěvekZaslal: út červenec 06 2021, 11:11    Předmět: Citovat

S tými registrami 595 som už pracoval viackrát a je to bez problémov, ak ich zreťazíš za sebou tak budú na riadenie stačiť tri dráty. Každá zmena segmentu bude znamenať prepis celej reťaze, tak ak to nevadí tak ok. LED bude ale viac žrať.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Ruprecht



Založen: Sep 28, 2005
Příspěvky: 1279
Bydliště: ZČ + JM

PříspěvekZaslal: út červenec 06 2021, 11:24    Předmět: Citovat

Co dva takovéto?
_________________
Kampaň, účelovka, nepodepsal, Palermo, ODS, Kalousek, je líp a jsou na to čísla, nastudujte si to.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17823
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út červenec 06 2021, 11:29    Předmět: Citovat

Já jsem používal řadiče MM5451 (gme 90 kaček) Umí to 35 segmentů, multiplexně odzkoušeno i 70 segmentů. Vstup sériově po třech drátech, výstupy pro segmenty jsou nastavitelný zdroje proudu, možno měnit intenzitu svitu. Dnes je ale řešení s MAX7219 s displejem od Rychnovskýho arduíňáka levnější a elegantnější řešení.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samec



Založen: Dec 19, 2017
Příspěvky: 4166

PříspěvekZaslal: út červenec 06 2021, 11:36    Předmět: Citovat

Na tri ADC vstupy daj 4-kanálové analógové multiplexory (2x CMOS 4052). Na budenie segmentov použi priamo 8 digitálmnych výstupov. Spoločné katódy jednotlivých segmentoviek prepínaj posuvným registrom. K tomu ti stačí jeden digitálny výstup, prípadne ešte reset, ak by sa ti to po nejakom veľmi dlhom čase rozišlo.

Alebo použi Nextion. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bum



Založen: Sep 04, 2011
Příspěvky: 245

PříspěvekZaslal: út červenec 06 2021, 11:56    Předmět: Citovat

Přes I2C ovládám PCF 8574 tak i PCF8574A v pohodě jde o to jaký řadič máš jsou k dostání dva typy ale každý má jinak připojení řídících a datových vstupů k LCD pak je problém, jinak osobně používám sériový převodník s LCD displejem ať jednořádkovým, dvořádkovým tak i 4 řádkovým s PICAXE 08M2, PICAXE 14M2 tak i PICAXE 28X2 16 nebo 20 znaků na řádek, pro přípravek co popisuješ stačí PICAXE 14M2 a ten LCD čtyř řádkový plus další nutné součástky na měření napětí. Jinak pro inspiraci mám různá zapojení na webu kde používám PICAXE 08M2 s tím sériovým převodníkem na různá měření. S PICAXE 08M2 měřím napětí na třech vstupech zcela běžně a zobrazují na tom sériovém čtyř řádkovém LCD displeji.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Darthy



Založen: Jan 15, 2008
Příspěvky: 187
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: út červenec 06 2021, 13:39    Předmět: Citovat

Ruprecht napsal(a):
Co dva takovéto?


Displeje už doma mám, kupovat další nebudu, objednal jsem pár měsíců zpět 4-číslicové na aliexpressu, ale nepřišly.

samec napsal(a):
Na tri ADC vstupy daj 4-kanálové analógové multiplexory (2x CMOS 4052). Na budenie segmentov použi priamo 8 digitálmnych výstupov. Spoločné katódy jednotlivých segmentoviek prepínaj posuvným registrom.


To je zajímavá kombinace, na to by mohla vystačit jedna ATmega328. Tohle určitě vyzkouším, mám na to doma téměř vše, až na ty multiplexory, jen budou potřeba asi dva zřetězené posuvné registry na 12 číslic (nebo dekadické čítače - těm na přepínání stačí jeden hodinový signál a nemusím je krmit žádnými daty, hm?).

bum napsal(a):
Přes I2C ovládám PCF 8574 tak i PCF8574A v pohodě jde o to jaký řadič máš jsou k dostání dva typy ale každý má jinak připojení řídících a datových vstupů k LCD pak je problém...


Tam bude nějaká chyba v tom PCFku nebo nevím... Pokud mám kód pro vyhledání adresy I2C slave zařízení. Pro dva OLED displeje mi to v pohodě najde adresy, ale pro tento LCD se to sekne na i2c_start() metodě... Je to displej koupený z ebay už s napájenou deskou s PCF. Jedině ji odpájet, vyzkoušet displej a hodit tam vlastní sériově paralelní převodník
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cowley



Založen: Feb 04, 2005
Příspěvky: 3301

PříspěvekZaslal: út červenec 06 2021, 14:49    Předmět: Citovat

Displeji 2004 nic nebude, možná budou jen jinak rozmístěné propoje mezi displejem a porty 8574.
Propípej kam vedou jednotlivé řídící porty.

Taky můžeš zkusit přidat dva 4k7 pull up rezistory do SDA a SCL.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bum



Založen: Sep 04, 2011
Příspěvky: 245

PříspěvekZaslal: út červenec 06 2021, 16:53    Předmět: Citovat

Darthly jak píšeš že na SDA a SCL máš 5V tak jsou již rezistory z kladného napětí na SDA a SCL již osazený. Jaká to je přesně deska s tím LCD displejem a PCF 8574T TYP?. Čím ovládáš ten PCF program jsi si psal sám?. Píšeš že jiný LCD kupovat nebudeš psal jsem jenom jaký řadič používám ve svých přípravcích komunikace po dvou drátech data + GND.

Nyní jsem si stahnul PDF k PCF8574T vypadá to že na té desce LCD je osazený PCF8574A zkus změnit při inicializaci v programu adresu na 112, ta odpovídá PCF8574A, PCF 8574 má adresu 64 pokud jsou A0, A1, A2 spojeny s GND zde budeš mít problém proto ti to nefunguje. To označení PCF8574T to T je pro SMD TYP napiš zda to bylo ono.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Darthy



Založen: Jan 15, 2008
Příspěvky: 187
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: út červenec 06 2021, 19:22    Předmět: Citovat

bum napsal(a):
Darthly jak píšeš že na SDA a SCL máš 5V tak jsou již rezistory z kladného napětí na SDA a SCL již osazený. Jaká to je přesně deska s tím LCD displejem a PCF 8574T TYP?. Čím ovládáš ten PCF program jsi si psal sám?. Píšeš že jiný LCD kupovat nebudeš psal jsem jenom jaký řadič používám ve svých přípravcích komunikace po dvou drátech data + GND.

Nyní jsem si stahnul PDF k PCF8574T vypadá to že na té desce LCD je osazený PCF8574A zkus změnit při inicializaci v programu adresu na 112, ta odpovídá PCF8574A, PCF 8574 má adresu 64 zde budeš mít problém proto ti to nefunguje. To označení PCF8574T to T je pro SMD TYP napiš zda to bylo ono.


Už jsem našel chybu, SCL a SDA piny jsou naopak než u OLED a já používal stejný konektor, spíš mě zaráží, že za ten počet pokusů, ve kterých jsem se to snažil dnes už připojovat a vždy jsem se na označení pinů díval, jsem si toho nevšiml... Adresa je, řekl bych, nestandartní 0x4E tedy 78, A0-A2 nejsou připojené k zemi, ale ani na 5V. Zítra odpoledne vyzkouším opět nějaké knihovny. Samotné LCD bez PCF se mi rozjet nepovedlo - ale to je jen má neznalost.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cowley



Založen: Feb 04, 2005
Příspěvky: 3301

PříspěvekZaslal: út červenec 06 2021, 19:35    Předmět: Citovat

Tak to bude takto...


Adresses-Interface.png
 Komentář:
 Velikost:  177.46 kB
 Zobrazeno:  121 krát

Adresses-Interface.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bum



Založen: Sep 04, 2011
Příspěvky: 245

PříspěvekZaslal: st červenec 07 2021, 13:58    Předmět: Citovat

Darthy" přehozený SDA a SLC se stane, to že A0 - A2 není připojeno ani na GND ani na +5V je od výrobce takto provedeno a je na uživateli aby si je propojil na GND nebo +5V podle potřeby protože se někdy na I2C současně provozuje více koncových zařízení a pokud by byla adresa pevně daná tak pak se to těžko přepojuje. Tak že máš možnost si zvolit jak je propojíš pokud je všechny (A0 - A2) připojíš na GND tak máš základní adresu u PCF 8574 64 a u PCF8574A 112. Pokud je nikam nepřipojíš bude ti to zlobit. K tomu ovládání LCD bez toho PCF8574 to je opravdu důležité dodržet správně inicializaci toho LCD, čím ho ovládáš bez toho PCF8574?. Osobně jej takto ovládám ve 4-bitovém připojení PICAXEM 28X2, pomocí I2C pak PICAXEM 08M2 s PCF 8574, pomocí tohoto PCF8574 někdy načítám 8- bitovou hodnotu. Po přepnutí výstupních linek na vstupní zvýšením základní adresy, v případě že to v přípravku potřebují.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Darthy



Založen: Jan 15, 2008
Příspěvky: 187
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: čt červenec 08 2021, 16:00    Předmět: Citovat

Ještě jsem to procházel tu desku s tím PCFkem a jsou tam od adresových pinů 1k rezistory na 5V, takže je to 111 pro A0 - A2. Displej a/nebo PCF řídím ATTiny84. Snažil jsem se postupovat dle datasheetu na HD44780, ale zatím bez úspěchu. Musím ho ještě pořádně projít, není mi jasné pulsování s E pinem, má nějak potvrzovat odesílané instrukce/příkazy... Všechno chce čas, na OLED displej jsem taky psal knihovnu pár dní než jsem to rozběhl jak jsem si představoval. Koukal jsem na tvoji stránku, někde to tam popisuješ tu inicializaci displeje. Ta deska s PCF nemá na 8bit komunikaci vyvedené cesty. Takže s tím jen 4bit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bum



Založen: Sep 04, 2011
Příspěvky: 245

PříspěvekZaslal: čt červenec 08 2021, 19:09    Předmět: Citovat

Najdu přímo PDF s popisem inicializace LCD displeje a pošlu pokud to půjde poslat do SZ, má to něco přes 600k, pokud by to nešlo tak pak na tvůj soukromý e-mail pokud jej zde máš. Ty adresy je to dobré že jsi to našel, jinak na webu mám více zapojení s tím PCF 8574 jak s displejem kde data pro odzkoušení zasílám z PC tak i s mikrokontrolérem PICAXE. Aby jsme nezacláněli zde tak pak v SZ.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: čt červenec 08 2021, 19:28    Předmět: Citovat

Na ty segmentovky pouzij 74HC595. Ten obvod nestoji ani korunu a ovladani je tak trivialni ze musi chodit vzdy.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund