Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Magnetofon Tesla B115
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 22, 23, 24 ... 51, 52, 53  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
frca



Založen: Jun 09, 2008
Příspěvky: 67

PříspěvekZaslal: čt červen 17 2021, 13:57    Předmět: Citovat

Při zapauzování nepraská, jen při přehrávání. Ale v magneťácích se nevyznám, věděl jsem jen, že to bylo nahráno teslou, tak jsem z toho vyvodil, že i na přehrání bude nejlepší tesla. Upřímně, vůbec nemám povědomí, co by bylo nejlepší použít, jakou značku a typ. Navíc mi přijde, že co člověk, to názor.
Každopádně díky za informace, proces digitalizace jsem pozastavil, aby nedošlo k dalším katastrofám.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: čt červen 17 2021, 16:33    Předmět: Citovat

V takové intenzitě, jaká je tady popisována, jsem se s účinky statického náboje ještě nepotkal. Za celou dosavadní praxi.
Ano, práskalo to všelijak a různě - z unašečů do cívek, z cívek do panelu. Někdy i vevnitř, že to nebylo vidět ani potmě.
Ale aby to poškodilo již existující záznam na pásku, tak to prostě nikdy. Na to by se při přehrávání cennějších záznamů sakra rychle přišlo!
Vidím to jenom na asi dvě příčiny: Velmi nestandardní podmínky, nebo velmi, ale opravdu velmi nestandardně opravený magnetofon Very Happy
O "nestandardní opravě" píšu v té souvislosti, že vlastně žádný tuzemský cívkový magnetofon, vyrobený na počátku 80.let, není v roce 2021 schopen plně fungovat - aniž by u něj předtím proběhla alespoň SO, ale spíš GO.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19558
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: čt červen 17 2021, 20:11    Předmět: Citovat

Je otázka, co to práskání statiky udělá v elektronickém spínání záznamové hlavy (jako jednu z možných příčin). Jen to odhaduji, protože na strojích s mechanickým přepínačem zatím jsem nezaznamenal, že by se statický výboj zaznamenal na pásek.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: čt červen 17 2021, 20:23    Předmět: Citovat

Jardo, nevěřím tomu, že by v magneťáku, byť s celoplastovou kastlí, šly takhle libovolně otvírat-zavírat bipoláry. Ono se to horko-těžko daří s unipolárama, když jsou zapojené..
Teoreticky to asi možné bude, prakticky jsem to ale nikdy neviděl.
Myslím, že i jen simulace takového zjevu, by byla docela problematická.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kratz



Založen: Jan 08, 2021
Příspěvky: 97
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: čt červen 17 2021, 22:22    Předmět: Citovat

Hill napsal(a):
Potíž je jiná: některé ty lupance se můžou nahrát do původního záznamu na pásku. A odtud už odstranit nejdou. V digitální kopii opravdu není problém se jich zbavit, ale originál je znehodnocený.

To mi je jasne, ze analogovy zaznam to odnesl. Ale at hlavne nemaze ty digitalni nahravky poklud je ma, protoze v tuto chvili bych je povazoval za lepsi zdroj pro vycisteni a zachranu. V tom as asi shodneme. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kratz



Založen: Jan 08, 2021
Příspěvky: 97
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: čt červen 17 2021, 22:29    Předmět: Citovat

Ja mam ted na zdejsi osazenstvo ryze mechanicky dotaz. Dostal jsem se ke kompletni dezintegraci mechaniky. Tj. odsrouboval jsem co odsroubovat slo. Nesahal jsem na paskovou drahu a ulozeni loziska pod unasecem, kde me kdosi varoval ze, to je nastaveny z fabriky a jak se to jednou rozhodi tak mam docela problem. Smile
Plechy dostaly lecbu benzinem, kolem hlav jsem to pro jistotu vzal jen isopropanolem a ted to zase skladam dokupy.

Nicmene narazil jsem na jeden problem. V mechanice jsou dve filc-spojky. Jedna na remenici prehazovani rychlosti - tam to jisti kovovy krouzek, takze sla v pohode rozebrat a uz ma novy filc. Mam malicko silnejsi nez original, tak jsem povolil napnelismus zezadu na minimum a pak se to doladi za provozu.
A pak je tam ta druha pod pravym unasecem. Asi hodinu jsem ji prohlizel ze vsech stran a neprisel jsem na zpusob, jak ji nedestruktivne rozebrat, abych mohl taky vycistit vnitrek kolem filcu a pripadne ho i vymenit. Je to vubec rozebiratelny?

Edit: Jeste jsem na ty mechanice narazil na jednu vec: Chybi na ni cast koncovyho vypinani. Podle schematu zde maji byt 2 vypinace - KV1 a KV2. Ty maji pro vypnuti uzemnit vyvod 16 na zdroji, cimz se aktivuje elektromagnet M102. Ovsem tahle mechanika ma pouze KV1 - z levy napinaci tycky vede drat, ktery se pres koncovou vodivou pasku uzemni na kostru. Uplne tu chybi ta mechanicka cast KV2, ktera pomoci packy reaguje mechanicky na uvolneni napnelismu pasku. Je to normalni? Tj. delaly se takovy verze kde to chybelo? Ono tomu celkem napovida i to, ze na ty mechanice neni nic, ani nalisovany osy na ten pakostroj .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19558
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá červen 18 2021, 6:33    Předmět: Citovat

Na koncové vypínání stačí přece jeden kontakt. Nevzpomínám si, že bych viděl dva u Tesly, ale možné to je, třeba mě ten na přivíjecí straně tehdy nezajímal.

Pokud jde o záznam lupanců, jinak se na ten pásek nemůžou dostat, než sepnutím obvodu záznamové hlavy. Je otázka, jestli by bylo někdy pozorovatelné probliknutí LEDek záznamu. Asi by stálo za to prověřit, v jakém stavu jsou kontakty S5 a pérový svazek SV1. Jo, a elektrolyt C12 na základní desce. Jinou cestou k přepnutí dojít nemůže.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7441

PříspěvekZaslal: pá červen 18 2021, 9:49    Předmět: Citovat

Hill napsal(a):
Na koncové vypínání stačí přece jeden kontakt. Nevzpomínám si, že bych viděl dva u Tesly, ale možné to je, třeba mě ten na přivíjecí straně tehdy nezajímal.
Beru to tak, že podle toho popisu to druhé není kontakt, ale reaguje to mechanicky, když pásek zmizí páskové dráhy. Takže to funguje i když na pásku není vodivý kus.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: pá červen 18 2021, 10:09    Předmět: Citovat

Ne, elektricky. Vždyť je to zakreslený i origoš, ale pán rozhodně nemá magnetofon v původním stavu.
Rozjebaný už ho koupil, tak se nedá čekat, že by i v mechanice bylo všecko origoš.
Při zakládání pásku s delší vypínací fólií, bylo potřeba při jejím průjezdu přidržet knoflík Play.
Každý to v návodu nepostřehl, proč to tak je. Někdy, na opakované a výslovné přání těch tupějších uživatelů, se drát od pravé tyčky řízení tahu odpojoval.
Vypínalo to spolehlivě i při převíjení.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kratz



Založen: Jan 08, 2021
Příspěvky: 97
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: pá červen 18 2021, 11:01    Předmět: Citovat

xsc napsal(a):
Hill napsal(a):
Na koncové vypínání stačí přece jeden kontakt. Nevzpomínám si, že bych viděl dva u Tesly, ale možné to je, třeba mě ten na přivíjecí straně tehdy nezajímal.
Beru to tak, že podle toho popisu to druhé není kontakt, ale reaguje to mechanicky, když pásek zmizí páskové dráhy. Takže to funguje i když na pásku není vodivý kus.


Presne tak. Na prave strane paskove drahy je (resp. ma byt) takovy dratek spojeny s dvojitou pakou a par pruzinkama, ktery se shora opre o napnutou pasku. Kdyz paska povoli, tak sjede dolu a propoji kontakt pod tim se zemi. Zem je tam privedena pres sroubek na zavazicku nalevo. A cela tahle vec mi tam chybi. V planku zapojeni (toho vcetne ZD - http://www.radiojournal.cz/schemata/b113-115.pdf strana13) je to znacene KV1 a KV2 jako dva spinace paralelne vedle sebe vpravo od zdroje, jeden mechanicky, druhy vodivou paskou. Dole je k tomu i popis, ale blbe se cte, protoze je rozdeleny na 2 strankach.
Porad tam muzu zapojit aspon tu cast, co bude reagovat na vodivy pasek. Ta mechanicka cast by se teoreticky dala nahradit nejakou dvojici dioda/fototranzistor aby to aspon zareagovalo, kdyz pasek uplne vyjede z drahy. Tehle typ obvodu nastesti spocitat umim (nuly a jednicky, tam je potreba jen dostat spinaci tranzistor do saturace, kdyz se fototranzistor osviti), tak po sestaveni a otestovani toho kramu muzu zkusit neco vymyslet.

Ja jen chci vedet, jestli to z toho nekdo odstranil, nebo se takto nejaky kusy vyrobily.
Ale sinclair ma pravdu, tehle magnetak na sobe nesl stopy nejakyho amaterskyho zasahu. Cely zdroj byl nejak podivne predelany a na vystupu z toho lezlo plny napeti za diodovym mustkem, elektronika byla mrtva.
Proto jsem se rozhodl z toho udelat pokusnyho kralika a cely to rozebrat (vcetne desek) a aspon to poradne prozkoumat. Ackoliv mi to tu nekteri dali poradne sezrat, tak Desky ZD a L mam opet funkcni a byla to nahodou docela zajimava zkusenost ( http://kratz.irc.cz/dps/b115/ZD/ http://kratz.irc.cz/dps/b115/L/ ). Zbytek desek uz budu repasovat setrnejsim zpusobem - ven pujdou jen kapacity, zelenina asi rovnou do kose, zbytek se uvidi. Odpory a polovodice uz necham na pokoji. Very Happy
Ted chci roztlacit tu mechaniku a porad to vidim jako realne. On totiz zrovna tehle kus byl docela dobre skladovany a nikde neni zadny naznak koroze, nebo jen vetsi oxidace povrchu. Hlavy vypadaji neobrousene, napinaci koliky se krasne lesknou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mysteri



Založen: Mar 12, 2008
Příspěvky: 2949
Bydliště: Považie - Vorošilovo

PříspěvekZaslal: pá červen 18 2021, 16:15    Předmět: Citovat

Na mojej B115 sa tie ,,statické" lupance v reprodukcii začali prejavovať asi po 8 rokoch. Príčina bola v prepínači Monitoringu (o kvalite tohto a aj pripínača stôp tu už bolo popísané mnoho...). Na 2-3 roky pomohlo navŕtanie dierok do prepínača (nemal som odvahu to rozoberať) a injekčkou vstreknúť izoprophyl. Neskoršie som zohnal nové a oba vymenil. Avšak do pôvodnej nahrávky sa to nezapisovalo....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kratz



Založen: Jan 08, 2021
Příspěvky: 97
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: so červen 19 2021, 12:04    Předmět: Citovat

Na Audiowebu jsme se o tech prepinacich kdysi bavili. Ono by to slo nahradit jednoduchou logikou a par relatky. Na monitoring staci dva stavy, teoreticky by to vyresilo Danhardovo tlacitko s aretaci (zaroven v sobe podrzi stavovou informaci), coz jsou 2 hradla, k tomu 2-polovy prepinaci rele se zlacenymi kontakty (vyvody 1-3 a 11-9 na prepinaci jsou propojeny, takze staci), 2 diody na indikaci stavu a par drobnosti kolem. Udelat k tomu desticku na kolikach misto prepinace a je hotovo.
Ten druhy bude vetsi orisek. Nicmene schema je celkem v klidu. Vstup se opet da resit jednim tlacitkem (bez aretace) co se vejde do diry po otocnym prepinaci. Za to citac 1-3 (2 bity). Vnitri kod muze byt 00-01-10 nebo 01-10-11, to je celkem fuk stejne z KO leze Q i !Q.
Pred casem jsem nad tim badal a nejvetsi problem je prostorove usporadani - pokud to ze ZD poslu 4-ma radama koliku aby to pasovalo do misto puvodniho prepinace, tak na 1-vrstvy desce od Kohouta to bude docela magie, abych to prodratoval jako planarni graf (obavam se ze to nedam).

Edit: Ale abych tu jen neplacal do vetru, tady je narychlo naklikana simulace: Zaklad je elektronicky aretovany tlacitko. Na jeho vystup jsem hodil 2 indikacni 2mA LED opreny o zem a napajeni (indikace volby monitoru) a zaroven tim pres 2 tranzistory ovladam rele. Nalevo jsou 2 stabilizatory. Pro rele potrebuju cca 13V a pro logiku 5. Tak to srazim ve dvou stupnich. Jeste bych mohl paralelne se zenerkama dat nejaky kondik, ale logickym obvodum je to fuk. Tj. jestli ano tak jedine pokud by to nejak zpetne vadilo ty NF casti.
Kdyz budu mit v tydnu cas, tak zkusim zmatlat nejakou desticku, ktera by presne pasovala misto toho prvniho spinace. Cely to zere cca 10 mA, pokud se pouzije to rele TXS212.
Edit2: Rele nahrazeno za TXS224. Vyhazeny zbytecnosti.


Naposledy upravil kratz dne st červen 30 2021, 19:05, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
AdamVarga



Založen: Nov 04, 2018
Příspěvky: 419

PříspěvekZaslal: čt červen 24 2021, 12:35    Předmět: Citovat

kratz napsal(a):
xsc napsal(a):
Hill napsal(a):
Na koncové vypínání stačí přece jeden kontakt. Nevzpomínám si, že bych viděl dva u Tesly, ale možné to je, třeba mě ten na přivíjecí straně tehdy nezajímal.
Beru to tak, že podle toho popisu to druhé není kontakt, ale reaguje to mechanicky, když pásek zmizí páskové dráhy. Takže to funguje i když na pásku není vodivý kus.


Presne tak. Na prave strane paskove drahy je (resp. ma byt) takovy dratek spojeny s dvojitou pakou a par pruzinkama, ktery se shora opre o napnutou pasku. Kdyz paska povoli, tak sjede dolu a propoji kontakt pod tim se zemi. Zem je tam privedena pres sroubek na zavazicku nalevo. A cela tahle vec mi tam chybi. V planku zapojeni (toho vcetne ZD - http://www.radiojournal.cz/schemata/b113-115.pdf strana13) je to znacene KV1 a KV2 jako dva spinace paralelne vedle sebe vpravo od zdroje, jeden mechanicky, druhy vodivou paskou. Dole je k tomu i popis, ale blbe se cte, protoze je rozdeleny na 2 strankach.
Porad tam muzu zapojit aspon tu cast, co bude reagovat na vodivy pasek. Ta mechanicka cast by se teoreticky dala nahradit nejakou dvojici dioda/fototranzistor aby to aspon zareagovalo, kdyz pasek uplne vyjede z drahy. Tehle typ obvodu nastesti spocitat umim (nuly a jednicky, tam je potreba jen dostat spinaci tranzistor do saturace, kdyz se fototranzistor osviti), tak po sestaveni a otestovani toho kramu muzu zkusit neco vymyslet.

Ja jen chci vedet, jestli to z toho nekdo odstranil, nebo se takto nejaky kusy vyrobily.
Ale sinclair ma pravdu, tehle magnetak na sobe nesl stopy nejakyho amaterskyho zasahu. Cely zdroj byl nejak podivne predelany a na vystupu z toho lezlo plny napeti za diodovym mustkem, elektronika byla mrtva.
Proto jsem se rozhodl z toho udelat pokusnyho kralika a cely to rozebrat (vcetne desek) a aspon to poradne prozkoumat. Ackoliv mi to tu nekteri dali poradne sezrat, tak Desky ZD a L mam opet funkcni a byla to nahodou docela zajimava zkusenost ( http://kratz.irc.cz/dps/b115/ZD/ http://kratz.irc.cz/dps/b115/L/ ). Zbytek desek uz budu repasovat setrnejsim zpusobem - ven pujdou jen kapacity, zelenina asi rovnou do kose, zbytek se uvidi. Odpory a polovodice uz necham na pokoji. Very Happy
Ted chci roztlacit tu mechaniku a porad to vidim jako realne. On totiz zrovna tehle kus byl docela dobre skladovany a nikde neni zadny naznak koroze, nebo jen vetsi oxidace povrchu. Hlavy vypadaji neobrousene, napinaci koliky se krasne lesknou.


Podľa mojej vedomosti áno existovali B115 a 116 bez vypnutia pri strate pnutia pásky alebo roztrhnutí. V podstate chassis B113. Existuje kopa B115 a 116 s klasickými 113tkovimi plastami. Bez odnímateľných krytov. Absenciu vypínača zistíš tak že mechanika B113 tam nemala tyč na ktorú sa táto páčka osadila. B115/116 mechaniky ho tam majú takže keď ti chýba je to jasné že niečo by tam malo byť. Ale ako vravím..niektoré úplne počiatočné série B115/116 ho nemajú. Ak máš ten typ s odnímateľným krytom a tomu chýba určite na 100%
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kratz



Založen: Jan 08, 2021
Příspěvky: 97
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: čt červen 24 2021, 14:57    Předmět: Citovat

Prave ze ja tam nemam ani ty osy. Tj. vypada to, ze to tak je uz z vyroby. A ani na mechanice nejsou stopy po tom, ze by je nekdo odstranoval - diry jsou hladky, bez stop poskozeni pozinkovani. Proto se tak blbe ptam. Smile Na druhy strane kryt je novejsi - B115, kryt paskove drahy se da odsroubovat. Ale muze to byt klidne slozene z vice kusu. Nekdo se v tom vrtal, takze kdo vi.
Zprovoznim to jak to je. Smile Mechaniku mam tak z 60% hotovou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
AdamVarga



Založen: Nov 04, 2018
Příspěvky: 419

PříspěvekZaslal: so červen 26 2021, 12:32    Předmět: Citovat

Tak to máš jasné...máš tam prvotnú sériu B115. Tá oska je to normálne navarená takže odstrániť to bez násilia to nejde. Okrem toho neviem koho by to napadlo so zdravým rozumom. Ja mám dokonca jednu B113 ktorá bola v autorizovanom servise...magnetofón bol tak dlho prevádzkovaný že gumy sa normálne rozpadli a autorizovaný servis nič nečistil len menil.. aj hlavy sú vymenené za ANH200 210 (mazaciu nechali tak) a hlavy sú zaistené hádam litrom červenej farby na každej skrutke Very Happy zo všetký B11x čo mám (5kusov) táto je najviac zaujímavá Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 22, 23, 24 ... 51, 52, 53  Další
Strana 23 z 53

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.21 sekund