Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Jaký 24V DV/DC měnič a filtraci ?
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Firuz



Založen: Apr 17, 2021
Příspěvky: 17

PříspěvekZaslal: út duben 20 2021, 13:37    Předmět: Citovat

Led pásek už mám, 6000K a 4000K variantu.
https://ledme.cz/led-pasky-24v/1134-led-pasek-20wm-24v-cri98-ip20.html#/52-teplota_chromatinost-studen_bl

Větráčku u zdroje jsem si všiml, ale podobných zdrojů, které umí dát na výstupu 30V při výkonu 300W je hodně hodně málo. A případně nejsou třeba skladem. Není na výběr.
Uvidím, jak se ventilátor chová, při jaké zátěži spíná, a pokud bude víc slyšet, tak bych ho vyměnil, a vyřezal nejspíš z té velké horní plochy větší díru a přisadil zvenku tichý 80mm s mřížkou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vav



Založen: May 14, 2006
Příspěvky: 108
Bydliště: SK/MA/

PříspěvekZaslal: út duben 20 2021, 13:48    Předmět: Citovat

Tento by Ti nestačil? Je u vás na cz sklade. https://www.banggood.com/TOPSHAK-K3010D-4-Digits-LED-Display-110V-or-220V-30V-10A-Adjustable-DC-Power-Supply-Switching-Regulated-Power-Supply-p-1419678.html?cur_warehouse=CZ&rmmds=search&ID=47184&DCC=SK&currency=CZK
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: út duben 20 2021, 15:19    Předmět: Citovat

Firuz napsal(a):
Led pásek už mám, 6000K a 4000K variantu.
https://ledme.cz/led-pasky-24v/1134-led-pasek-20wm-24v-cri98-ip20.html#/52-teplota_chromatinost-studen_bl

No tvl, tak tomu cri98 se mi prilis verit nechce. Vypada to na klasickeho preprodejce cinskeho zbozi, neuvadi tam typ ledek, vyrobce apod. Jen klasicky velikost pouzdra.
Kdyz mouser ktery ma ze sve nabidky cca 27.000 typu bilych ledek s cri98 jen techto 15 typu, byl bych opravdu obezretny. https://cz.mouser.com/Optoelectronics/LED-Lighting/LED-Emitters/High-Power-LEDs-White/_/N-8usfj?P=1yo1i7l

Pokud jsi u zdroje smireny s vetrakem, vem klidne jakykoliv z ebay za tretinu ceny, bude fungovat stejne. Muzes se mrknout i na bazary, ja kupoval nekolikrat zdroje od tohoto typka https://elektro.hyperinzerce.cz/ostatni-elektro/inzerat/13479081-hws-600-napajeci-zdroj-nabidka-liberec/
To jsou opravdove prumyslove zdroje. Jen ten vetrak je dost hlucny, ale pokud bys to nejak poladil a neprovozoval ho na plny vykon, mozna by to slo. I kdyz zdroj za 15k bude mit nejspis hlidani poklesu otacek vetraku, takze bys mu musel poslat nejakou frekvenci aby nehlasil chybu.

Nebo zbyva klasike trafo, tech je na bazarech plno za par kacek. Jedou bez vetraku, nerusi, jen ta hmotnost...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Firuz



Založen: Apr 17, 2021
Příspěvky: 17

PříspěvekZaslal: čt duben 22 2021, 7:32    Předmět: Citovat

U ledek to tak trochu beru. Oni vlastně (asi?) všichni prodejci přeprodávají čínské pásky.

Zdroj jsem zvažoval. Docela hezky vypadá právě ten čínský K3010D, který udává 0-30V/0-10A. A za tu cenu ve slevě je super. Díval jsem se na nějáké recenze. Na takové levné nenáročné domácí zkoušení vypadá dobře.
Došel jsem k tomu, že když budu někdy zatěžovat světly na 100% výkonu, tak pojedu několik hodin v kuse, kdy zdroj musí dát hodně zjednodušeně cca 220W výkonu (když připočtu účinost DC DC měniče 90%). A budu zdroji dávat dost výrazně zabrat.
Když jsem si to srovnával s tím MeanWellem, tak 24V varianta má možnost nastavení výstupu od 21.6V do 28.8V. Těch téměř 5V navíc vůči 24V by už mohlo být dobré pro funkci Step Down DC DC měniče. A tento zdroj udává výkon 24V / 14A / 336W. A z mého pohledu je u něho o kousek větší jistota, že vše zvládne v pořádku podle udávaných parametrů dle výrobce.
U čínského K3010D je to trochu větší loterie.

Dnes mi dorazily zmiňované 300W DC DC měniče, tak otestuju, jak si poradí s mou maximální 120W zátěží (na jeden měnič) při vstupním napětí třeba těch 28V.
(Tento krátký test udělám na laboratorním zdroji v práci, kde takový silnější zdroj mám)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Firuz



Založen: Apr 17, 2021
Příspěvky: 17

PříspěvekZaslal: čt duben 22 2021, 18:48    Předmět: Citovat

Udělal jsem malý test DC DC měniče:
( https://www.hadex.cz/m411a-napajeci-modul-step-down-menic-6-40v15-35v-20a/ )

- pro 24V na výstupu je potřeba alespoň 27V na vstupu (úbytek na měniči je 3V)
- Zatížil jsem výstup proudem 4,5A. Pro mě bylo trochu překvapivé, že při nastavení max. napětí bylo výstupní zvlnění nejmenší, cca 40-50mV Pk-Pk i v zátěži. Při menším výstupním napětí pak zvlnění šlo výš, asi na 80-100mV. Vypadalo to, že velikost zatížení v tom až nehraje ani roli.
- Větší rušení bylo ale na vstupních svorkách (sonda osciloskopu s krátkými vývody přimo na vstupní svorky měniče), kde to v zátěži šlo ve špičkách až na 1,5V Pk-Pk v zátěži.
Snímek VSTUPU i VÝSTUPU v zátěži přikládám.

Tím pádem mě to vede k tomu nějáký LC filtr přidat ještě před vstup.
- Často narážím na dvojitou cívku na společném jádře, Common mode, viz. příloha. Má někdo tip nějáké konkrétní jednoduché odrušení ať tak, nebo obyč. LC členem ?



VSTUP.jpg
 Komentář:
 Velikost:  62.67 kB
 Zobrazeno:  48 krát

VSTUP.jpg



VÝSTUP.jpg
 Komentář:
 Velikost:  81.57 kB
 Zobrazeno:  44 krát

VÝSTUP.jpg



Cosel - hodnoty L C_a.png
 Komentář:
 Velikost:  8.01 kB
 Zobrazeno:  48 krát

Cosel - hodnoty L C_a.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: čt duben 22 2021, 19:04    Předmět: Citovat

Podstatne je, pozorujes to ruseni i jinak nez na osciloskopu?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Firuz



Založen: Apr 17, 2021
Příspěvky: 17

PříspěvekZaslal: čt duben 22 2021, 19:50    Předmět: Citovat

termit256 napsal(a):
Podstatne je, pozorujes to ruseni i jinak nez na osciloskopu?

To udivím, až vše zkompletuju dohromady.
Se spínanýma zdrojema nemám moc zkušeností. Vůbec ne s jejich vlastnostma, jejich rušením. To až teď to postupně objevuju. A proto vlastně píšu.
Proto, abych to zapojil rozumně a neopakoval chyby, které dělali ostatní přede mnou.
To, jestli to pak něco bude dělat, sice pak uvidím, ale přijde mi moudřejší případné rizika zmenšit už během návrhu. No ne ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: čt duben 22 2021, 19:59    Předmět: Citovat

S 99% pravdepodobnosti to jsou vyhozene prachy a zbytecna prace.
Nevim proc ses upnul zrovna na tohle. Spinane zdroje jsou uplne ve vsem a zadna katastrofa se nekona.
I blbej mobil ti "rusi" o nekolik radu vic nez ty zdroje. Ten kondik tam muzes pridat kdykoliv
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Habesan



Založen: Jan 12, 2009
Příspěvky: 7070
Bydliště: Plzeňsko

PříspěvekZaslal: čt duben 22 2021, 20:21    Předmět: Citovat

vav napsal(a):
banggood.com/ K3010D
Dá se na tom Banggoodu poznat, jestli je z toho zaplacené DPH, nebo jestli se ten sklad bere jako "území mimo EU" ???
_________________
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Firuz



Založen: Apr 17, 2021
Příspěvky: 17

PříspěvekZaslal: čt duben 22 2021, 20:52    Předmět: Citovat

termit256 napsal(a):
Nevim proc ses upnul zrovna na tohle

- Když něco stavím, tak nechci naslepo něco koput, složit dohromady, a pak teprve zjišťovat, že se to tak nedělá, že to má důsledky...
- Většina lidí si něco kupuje, staví, ale neřeší věci, které zrovna já ano
- Nemůžu si dovolit žádné interference, rezonance, pískání, bzučení.
- Nemůžu si dovolit i blikání pro oko neviditelné, protože pro čip to viditelné být může.
- Nemůžu si dovolit ani rušení mikrofonů, které používám blízko tohoto zdroje.
- Protože se všude píše a mluví o tom, jak různé filtry snižují rušení
- Protože jsem hledal něco konkrétního, co by mi pomohlo, ale moc jsem toho nenašel a tak to zkoušel tady.



Schéma.png
 Komentář:
 Velikost:  14.37 kB
 Zobrazeno:  42 krát

Schéma.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: pá duben 23 2021, 5:45    Předmět: Citovat

Jako ze urcite tim nic nezkazis, muzes si koupit treba tohle Smile
https://www.hifistore.cz/sitove-pracky-purepower-3000-gold-lithium-ka22-vy0-de638.html

Ale ve vysledku to nejspis bude mit na zvuk a blikani stejny vliv - tedy zadny.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vav



Založen: May 14, 2006
Příspěvky: 108
Bydliště: SK/MA/

PříspěvekZaslal: pá duben 23 2021, 20:45    Předmět: Citovat

Habesan napsal(a):
vav napsal(a):
banggood.com/ K3010D
Dá se na tom Banggoodu poznat, jestli je z toho zaplacené DPH, nebo jestli se ten sklad bere jako "území mimo EU" ???


Je to koncová cena pre kupujúceho. Sklad je na území EU, žiadne DPH . V novembri som kúpil dva z Ali, zo španielskeho skladu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Habesan



Založen: Jan 12, 2009
Příspěvky: 7070
Bydliště: Plzeňsko

PříspěvekZaslal: pá duben 23 2021, 21:40    Předmět: Citovat

Díky.
(Přecejenom existujou taky celní sklady do kterých si dovozci ukládají dovezené zboží ještě před jeho proclením.)
Firuz napsal(a):
trochu překvapivé, že při nastavení max. napětí bylo výstupní zvlnění nejmenší
Protože jsou tranzistory otevřené po nejdelší dobu (z periody) a tak se jen po nejkratší dobu spotřebovává náboj z výstupních kondenzátorů (a napětí na nich nejméně stíhá poklesnout).
_________________
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3
Strana 3 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.22 sekund