Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Propálená součástka na dekodéru ZIMO MX659N18 [vyřešeno]
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
zubozrout



Založen: Apr 17, 2021
Příspěvky: 8

PříspěvekZaslal: so duben 17 2021, 21:50    Předmět: Propálená součástka na dekodéru ZIMO MX659N18 [vyřešeno] Citovat

Dobrý den,
kvůli zkratu z vlastní blbosti se mi podařilo propálit pro mě neznámou součástku, na které zdá se být napsáno "A/∀". Začalo se z ní kouřit a celá deska se významně zahřála.

V aktuálním stavu vede proud oběma směry a naměřím na ní odpor cca 2.6Ω (ovšem předpokládám, že původní vlastnosti již ztratila).

Přikládám dvě fotografie z trochu různých pohledů z internetu s označenou problémovou součástkou, zdroje:
https://modelleisenbahnservice.eu/WebRoot/Store23/Shops/83521666/5BD5/D15C/345B/F046/8E2B/0A0C/6D04/2BB2/100078b.jpg
https://www.espb.cz/fotky73940/fotos/_vyrp11_421MX659N18-4.jpg

A třetí vlastní, na níž je vidět, že utrpěla.

Pokud máte někdo tušení, o jakou by se mohlo jednat součástku (2 piny, SMD - vzdálenost mezi piny cca 2mm, šířka součástky cca 1mm a nevidím na ní žádné značky ani ze stran a zespoda, kromě zmíněného popisku), budu moc rád za informaci.

Nejprve jsem si říkal, že by to teoreticky mohla být nějaká dioda nebo pojistka, ale dioda má snad pokaždé na jedné straně pruh (tady žádný není) a pojistky (co jsem viděl) vypadají jinak. Na druhou stranu kouř, zápach a znečištění okolo součástky mi připomíná elektrolytický kondenzátor, ovšem v tomhle SMD provedení jsem ho nenašel a na součástce by také musela být uvedena polarita. "A/∀" mi taky indikuje něco, co by mohlo fungovat na střídavém proudu - což by rovněž odpovídalo, neboť napájecí vstupní piny počítají s cca ~10-20V a součástka patří mezi ty větší na desce, takže snese patrně i řádově větší proudy, než (předpokládám) hlouběji osazené jemnější součástky. No ale to by pak opět mohla být nějaká dioda usměrňující napětí.

Počítám s tím, že je možné, že ani výměna poškozené součástky mi nepomůže a budu muset koupit celou novou desku, ale pokud se mi podaří dopátrat, o jakou součástku se jedná, rád bych se alespoň pokusil ji vyměnit (odpájenou ji již mám). Menší 0201 součástky okolo bych se svým pájecím kopytem zvládl jen těžko a určitě ne u takto nahusto osazené desky. A obecně se obávám ani nemám schopnosti na to, dopátrat se případnému jinému problému.

Velice děkuji za pomoc.



photo_2021-04-17_22-05-36.jpg
 Komentář:
 Velikost:  20.19 kB
 Zobrazeno:  85 krát

photo_2021-04-17_22-05-36.jpg



photo_2021-04-17_22-05-38.jpg
 Komentář:
 Velikost:  20.52 kB
 Zobrazeno:  82 krát

photo_2021-04-17_22-05-38.jpg



photo_2021-04-17_22-07-08.jpg
 Komentář:
Moje deska se zničenou součástkou
 Velikost:  58.79 kB
 Zobrazeno:  77 krát

photo_2021-04-17_22-07-08.jpg




Naposledy upravil zubozrout dne st duben 28 2021, 6:48, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33903
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: so duben 17 2021, 22:05    Předmět: Citovat

Vyzera to ako dioda a takto sa nespalila bez dovodu. Bude tam niekde skrat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kvicala_r



Založen: Jan 19, 2005
Příspěvky: 3365
Bydliště: Haná / N.J.

PříspěvekZaslal: so duben 17 2021, 22:22    Předmět: Citovat

Není náhodou paralelně ke vstupu? Pak by pouzdro a funkce mohl být obousměrný transil.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
zubozrout



Založen: Apr 17, 2021
Příspěvky: 8

PříspěvekZaslal: ne duben 18 2021, 19:49    Předmět: Citovat

Kvicala_r napsal(a):
Není náhodou paralelně ke vstupu? Pak by pouzdro a funkce mohl být obousměrný transil.


Mockrát děkuji. Tohle je parádní tip, nejlepší, který zatím mám. Zkusím to. Až na to bu hrabat a než to napájím taky vyzkouším, jestli je to paralelně zapojené ke vstupu (i když nevím, jestli to poznám, a nenapadá mě nic lepšího, než to proměřit zkoušečkou).

Oni i potisk "A/∀" by docela odpovídal značce bipolárního TVS (transilu) a stejně tak i skutečnost, že na součástce není žádné označení polarity.

Dám zde pak vědět, jak to dopadlo (čekám, že tak za 2 - 3 týdny).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: ne duben 18 2021, 19:57    Předmět: Citovat

Tak ho vytáhni a na chvílu to zapni. Transil je ochrana, ne funkční součástka. Ale pohlídej si to...
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5017
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne duben 18 2021, 19:57    Předmět: Citovat

Deska by měla fungovat i bez součástky, pokud je to skutečně transil, který má jen ochrannou funkci.
Taky by bylo zajímavé, jakým "zkratem" došlo ke spálení. Protože zkrat by transil asi nezničil.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cowley



Založen: Feb 04, 2005
Příspěvky: 3291

PříspěvekZaslal: ne duben 18 2021, 20:36    Předmět: Citovat

Mohl si "škrtnout" někde nějak o součástku na desce.
Koukal jsem na videa na YT. Je to docela pěkná a drahá hračka.


Naposledy upravil Cowley dne ne duben 18 2021, 20:38, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kvicala_r



Založen: Jan 19, 2005
Příspěvky: 3365
Bydliště: Haná / N.J.

PříspěvekZaslal: ne duben 18 2021, 20:36    Předmět: Citovat

Jo já to tazateli hned nechtěl psát. Kdyby náhodou chtěl k testu použít stejný zdroj už to může být totálka Smile
Věřím, že sem se nespletl a po pohlídání jaký zdroj určuje výrobce se lehce dá vybrat něco náhradního, co by pasovalo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
zubozrout



Založen: Apr 17, 2021
Příspěvky: 8

PříspěvekZaslal: po duben 19 2021, 6:23    Předmět: Citovat

Díky moc všem za info. Ano, pochopil jsem, že jedná-li se o transil, pak by deska měla fungovat i bez něj. Ale už jsem si jich pár ks objednal (tme mi méně než 5 ks toho, co mi padlo do oka, nepošle) a raději to tam napájím, než to zapnu. Protože přesně jak píše Cowley, ta destička nebyla úplně zadarmo a já ji dokázal odpálit relativně brzo. Ale dělal jsem to poprvé a příště už bych určitě tak neopatrný nebyl ... a třeba to zničil zase jiným způsobem, který jsem ještě nezkusil Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
zubozrout



Založen: Apr 17, 2021
Příspěvky: 8

PříspěvekZaslal: po duben 19 2021, 6:30    Předmět: Citovat

PavelFF napsal(a):
Deska by měla fungovat i bez součástky, pokud je to skutečně transil, který má jen ochrannou funkci.
Taky by bylo zajímavé, jakým "zkratem" došlo ke spálení. Protože zkrat by transil asi nezničil.


Deska má výstup pro reproduktor. A nejspíš se mi podařilo na relativně krátkou dobu, ale přece, nešťastnou náhodou spojit jeden z pólů se zdrojem. Tj. není to obyčejný zkrat na vstupu (ten by skutečně tolik problémový nejspíš nebyl), ale něco uvnitř. A taky to nejspíš významně zvyšuje šance na to, že tato součástka nebude jediný problém - ale je jediná, která to na první pohled neunesla.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7824
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po duben 19 2021, 13:38    Předmět: Citovat

Pokud je to transil, a je paralelně ke vstupu (což se opravdu nejlíp vyzkouší propísknutím šlusmetrem), tak nemohl odejít ani zkratováním výstupní svorky pro repro vůči čemukoliv. Odpálit jej dokáže jen přivedení většího napětí, než je jeho provozní.

Takže bych spíš začal tím, zda mi zdroj nepouští do modulu moc vysoké napětí - píšeš, že max je 20 VAC.
Z čeho to reálně napájíš?

_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
zubozrout



Založen: Apr 17, 2021
Příspěvky: 8

PříspěvekZaslal: po duben 19 2021, 14:04    Předmět: Citovat

Michal22 napsal(a):
Pokud je to transil, a je paralelně ke vstupu (což se opravdu nejlíp vyzkouší propísknutím šlusmetrem), tak nemohl odejít ani zkratováním výstupní svorky pro repro vůči čemukoliv. Odpálit jej dokáže jen přivedení většího napětí, než je jeho provozní.

Takže bych spíš začal tím, zda mi zdroj nepouští do modulu moc vysoké napětí - píšeš, že max je 20 VAC.
Z čeho to reálně napájíš?


Na zdroji je maximálně 15VDC (takové jsou parametry zdroje, který mám). Ve skutečnosti tam je ale ještě trošku méně, protože to prochází přes další krabičku, která z toho dělá mj. AC, takže tam naměřím něco málo přes 14VAC.

Podle webu navíc deska krátkodobě zvládne až 35V. Tedy zdroj je určitě v pořádku.

PS. zdroj je tento: https://www.digikeijs.com/en/dr60710-m-adjustable-dc-power-supply-with-eu-uk-and-us-cable-and-converter.html, ale to je asi jedno.

Nicméně skutečnost, že transil odpálí jen větší napětí, než na které je stavěný, mě překvapuje a netěší. Doufal jsem, že zkrat by to mohl taky způsobit. Moc jiných možností než to zkusit vyměnit nebo koupit novou desku ale asi nemám.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7824
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po duben 19 2021, 14:40    Předmět: Citovat

Ta krabička, která dělá z DC AC je co?
Klidně je možné, že tvůj napájecí zdroj dává jen 15 VDC, ale pokud je tam nějaký "střídač", mohl na vstup modulu pustit nějakou špičku, která způsobila proražení transilu.

1. zjisti, jak je tam proražená součástka zapojena reálně - šlusmetr
2. nalinkuj ten "střídač"

_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
zubozrout



Založen: Apr 17, 2021
Příspěvky: 8

PříspěvekZaslal: po duben 19 2021, 20:57    Předmět: Citovat

Michal22 napsal(a):
Ta krabička, která dělá z DC AC je co?


Je to toto zařízení: https://www.digikeijs.com/en/dr5000-adj-dcc-multi-bus-central.html a pokud by tam pustilo víc, tak by mi odpálilo spoustu dalších věcí, které k němu toho času byly rovněž připojeny. Je to centrála k ovládání modelové železnice (tj. změna polarity slouží ke komunikaci se zařízeními na drátě) a je stále poměrně nová. Celkem běžela za cca půl roku co ji mám tak maximálně 10 hodin. Nicméně je na to dělaná a je kompatibilní s poškozenou deskou.

Jinak určitě, zapojení součástky mám už jen ze zvědavosti v plánu prozkoušet, ale ještě jsem se k tomu nedostal.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
zubozrout



Založen: Apr 17, 2021
Příspěvky: 8

PříspěvekZaslal: út duben 20 2021, 19:16    Předmět: Citovat

Michal22 napsal(a):
1. zjisti, jak je tam proražená součástka zapojena reálně - šlusmetr


Zkusil jsem to a nejsem o moc moudřejší. Multimetr mi při měření spojitosti obvodu dává pro všechny (4) kombinace vstup a piny SOD323 na místě diody hodnotu cca 1470 (odpor jsem nebyl schopen vůbec "nahmatat", ale faktem je, že to šlo dost těžko, neb vstup je z jedné strany a díra po diodě na druhé straně a všechno je to hodně malé). Možná to nějak souvisí s povahou zařízení, že pracuje ve střídavém proudu a nebo toho na desce shořelo víc.

Shodou okolností se někomu povedlo touto dobou totéž v bledě modrém (spojení repro výstupu se vstupem), jen s trochu jinou destičkou: https://www.facebook.com/groups/246497622197907/permalink/1751997528314568/ ... asi je to standardní chyba Smile. A z komentářů tam jsem se dozvěděl, že toho patrně opravdu odešlo víc, ale současně že existuje možnost opravy levněji, než kolik by stála celá nová deska.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.24 sekund