Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Tesla 4002A, trafo vertikálu
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Jarda-k



Založen: Feb 16, 2011
Příspěvky: 138
Bydliště: Kaznějov

PříspěvekZaslal: so duben 17 2021, 19:22    Předmět: Tesla 4002A, trafo vertikálu Citovat

Ahoj,
renovuju tuhle telku a odešlo výstupní trafo snímkového rozkladu. Přerušený primární vinutí, bohužel v pájecích bodech to není.

Zkusil jsem tam připojit trafo z Kriváně a s ním telka jede OK. I linearita se zdá dobrá. Problém je, že je o dost větší než to původní.

Nemáte někdo zkušenost čím ho nahradit, případně nemáte ho někdo navíc a můžete ho postrádat?

Napadá mě jestli by se nedalo nahradit normálním výstupákem podobných rozměrů....


Naposledy upravil Jarda-k dne so duben 17 2021, 21:21, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6080
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: so duben 17 2021, 19:57    Předmět: Citovat

A jak je velké to původní ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jarda-k



Založen: Feb 16, 2011
Příspěvky: 138
Bydliště: Kaznějov

PříspěvekZaslal: so duben 17 2021, 20:22    Předmět: Citovat

To větší je z Kriváně, menší z 4002A.


IMG_20210417_211858.jpg
 Komentář:
 Velikost:  109.67 kB
 Zobrazeno:  96 krát

IMG_20210417_211858.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mihal



Založen: Apr 06, 2005
Příspěvky: 1837
Bydliště: Zilina

PříspěvekZaslal: ne duben 18 2021, 12:02    Předmět: Citovat

Asi by som ho previnul, to nemôže byť problém.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19521
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne duben 18 2021, 20:21    Předmět: Citovat

Jestli si dobře pamatuji, oba výstupáky v 4001A musí mít vzduchovou mezeru (střední pracovní proud 6L31 je něco málo přes 14 mA, úbytek napětí na něm také odpovídá stejnosměrnému odporu primáru trafa 2,45 kΩ).
Je použité jádro EI s vymezovací pertinaxovou vložkou, takže trafo jde poměrně snadno rozebrat na převinutí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jarda-k



Založen: Feb 16, 2011
Příspěvky: 138
Bydliště: Kaznějov

PříspěvekZaslal: ne duben 18 2021, 21:04    Předmět: Citovat

No nakonec jsem tam dal trafo z toho Kriváně. Sedlo tam poměrně slušně a do šasi stačilo vyvrtat jednu malou dírku.
Pokud bych časem narazil na origo trafo, tak tam půjde snadno vrátit. Jinak na ní mám ještě spoustu práce, zejména se synchronizací. Náznak držení má jen řádková, snímková zcela plave.



IMG_20210418_202026.jpg
 Komentář:
 Velikost:  290.94 kB
 Zobrazeno:  119 krát

IMG_20210418_202026.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jarda-k



Založen: Feb 16, 2011
Příspěvky: 138
Bydliště: Kaznějov

PříspěvekZaslal: út duben 20 2021, 19:29    Předmět: Citovat

Tak telka s výstupákem z Kriváně šlape v pohodě. Proud 6L31 je asi 17 mA, což je trochu víc něž by mělo, ale to bude způsobeno spíše větším síťovým napětím. Osadil jsem nové elektronky do obou VF dílů a trochu jsem doladil jejich okruhy a řekl bych, že obraz i zvuk je ucházející.

Tady jsem se pokusil vytvořit video:
https://www.youtube.com/watch?v=48HzLVP4Nr8



102.jpg
 Komentář:
 Velikost:  284.49 kB
 Zobrazeno:  125 krát

102.jpg



101.jpg
 Komentář:
 Velikost:  238.95 kB
 Zobrazeno:  99 krát

101.jpg



103.jpg
 Komentář:
 Velikost:  269.24 kB
 Zobrazeno:  125 krát

103.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hejnicek



Založen: Jun 16, 2004
Příspěvky: 2094

PříspěvekZaslal: út duben 20 2021, 19:34    Předmět: Citovat

Bravo.
Mas na trubce like.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4047
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: út duben 20 2021, 19:36    Předmět: Citovat

Jak to děláš, že ti ty telky chodí tak dobře. Nezkoušel jsi pro zajímavost změřit VN? U různých kusů se dost liší a na jeho výši dost závisí jas a celková kvalita obrazu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Jarda-k



Založen: Feb 16, 2011
Příspěvky: 138
Bydliště: Kaznějov

PříspěvekZaslal: út duben 20 2021, 20:14    Předmět: Citovat

Jak to dělám? Myslím si, že to víš moc dobře...
Základ je koupit přístroj ve slušným stavu, hlavně nepřebastlený neznalým amatérem. Tuhle konkrétní telku jsem koupil za 3tkč z bazoše od syna prvního majitele a celou dobu byla v obýváku pod dekou. Prostě sen. No a pak dostatečné množství vhodné literatury, trochu zkušeností a spoustu hodin práce.

Vysoké napětí neumím měřit, takže nevím kolik tam je. VN trafo je tam to nejstarší provedení. Jinak ale obrazovka měla dost malý jas, ale po regeneraci opravdu prokoukla. Teď je v jasu slušná rezerva. I v zesílení (kontrastu) je dobrá rezerva, potenciometr je cca v půlce dráhy. Literatura udává citlivost 1,5mV, ale tak špatná určitě není.

PS: Lukáši, nemáš to trafo vertikálu náhodou navíc?



104.jpg
 Komentář:
 Velikost:  284.26 kB
 Zobrazeno:  125 krát

104.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6080
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: út duben 20 2021, 21:04    Předmět: Citovat

Na dobré VN musí být dobrá 6L50.
Mám je nepoužité skladem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jarda-k



Založen: Feb 16, 2011
Příspěvky: 138
Bydliště: Kaznějov

PříspěvekZaslal: út duben 20 2021, 21:19    Předmět: Citovat

6L50 i 6Z31 jsou tam nové. 6L50 mám ještě 2 nové nepoužité a jednu mírně jetou v rezervě, s těmi asi vystačím...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4047
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: st duben 21 2021, 20:12    Předmět: Citovat

Jarda-k napsal(a):
PS: Lukáši, nemáš to trafo vertikálu náhodou navíc?

Nemám, 400x se mi ve sbírce ještě neocitla.

Takto dokonalý obraz u těchto televizí rozhodně nebývá zvykem. Ať se jedná o činnost rozkladů (linearita, zpětné běhy), vf části (překmity, rušení) nebo obrazovky (jas a ostrost).

VN měřič by šel jednoduše vyrobit z multimetru a příslušně velkého předřadného odporu. Ale taky ho zatím nemám.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Jarda-k



Založen: Feb 16, 2011
Příspěvky: 138
Bydliště: Kaznějov

PříspěvekZaslal: st duben 21 2021, 22:37    Předmět: Citovat

Úplně dokonalý ten obraz určitě není.

Zejména není úplně ostrý po celé ploše. Ale to je zřejmě vlastnost i v návodu k údržbě těchto telek se udává, že obraz jde zaostřit jen na 70 - 80% plochy.

Snímkové zpětné běhy jsou potlačeny - zhášení zpětných běhů jsem doplnil podle knihy Úpravy televizních přijímačů.

Co se týče překmitů, rušení a činnosti synchronizace, tak když pominu změny hodnot příslušných odporů a svodů kondíků, tak velký vliv má naladění kmitavých okruhů. Tuhle telku jsem celou přelaďoval - obraz byl prostě stále rozmazanej a synchronizace nestabilní.

Vlastním TV generátor BM261, kterej podle kalibrace je OK, ale i když jsem dodržel předepsaný postup slaďování, tak výsledek nebyl uspokojivý. Nakonec jsem celou telku sladil podle televizního signálu ze STB přes modulátor MD5s. Na STB jsem zvolil menu kde je hodně drobnýho textu a VF obvody jsem ladil na kompromis mezi rozlišovací schopností a zisku VF stupně. Zvukovou mezifrekvenci už klasicky podle ss napětí a diskriminátor klasicky na nulu. Vím, že to není předepsaný postup, ale výsledkem je slušný obraz a také stabilní obě synchronizace.

Popsaný postup jde ale použít jen na tyto jednoduchý telky - u seperhetu bych se toho ale neodvážil - tam běžně slaďuju jen zvukovou mezifrekvenci.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jarda-k



Založen: Feb 16, 2011
Příspěvky: 138
Bydliště: Kaznějov

PříspěvekZaslal: ne duben 25 2021, 15:17    Předmět: Citovat

Rozhodl jsem se ještě jednou telku přeladit TV generátorem BM261. Dodržel jsem předepsaný postup, jen s tím rozdílem, že výstupní napětí jsem snímal z výstupu obrazového zesilovače na řídící mřížku obrazovky. Dává to jednoznačnější výsledky. Kvalita obrazu i zvuku se zlepšila - víc už s toho asi nevymáčknu....


105.jpg
 Komentář:
 Velikost:  264.72 kB
 Zobrazeno:  88 krát

105.jpg



104.jpg
 Komentář:
 Velikost:  275.96 kB
 Zobrazeno:  100 krát

104.jpg



IMG_20210425_155029.jpg
 Komentář:
 Velikost:  284.79 kB
 Zobrazeno:  91 krát

IMG_20210425_155029.jpg



106.jpg
 Komentář:
 Velikost:  248.33 kB
 Zobrazeno:  84 krát

106.jpg



IMG_20210425_153204.jpg
 Komentář:
 Velikost:  263.47 kB
 Zobrazeno:  89 krát

IMG_20210425_153204.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund