Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

...aneb, jak přijít k signálu tam, kde není (odděleno)
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Příjem DVB-T, DVB-C, DVB-S, IPTV a dalších
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19434
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: út březen 23 2021, 11:28    Předmět: Citovat

Ale jo, proč ne? Jestli někde někdo má kliku na místo, kde to na tu anténu hraje, ať mu slouží. A, jestli tento model proti předchozím skutečně má lépe potlačený příjem mimo TV pásmo, pak takových míst mohlo přibýt.
Asi by byla zajímavá nějaká ta statistika, kolik diváků s jakou anténou dobře pořídilo, kolik jich potřebovalo rozsáhlejší pomoc se zprovozněním, a kolik jich takovou anténu už nepoužívá, i když ji třeba nešli na prodejnu vrátit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mira_A



Založen: Apr 06, 2013
Příspěvky: 1005
Bydliště: RpR

PříspěvekZaslal: po duben 05 2021, 15:17    Předmět: Citovat

Chytat se dá i na kus drátu. Tam kde je dobrý signál. A když né, tak silný zesilovač to vyřeší. Já např. ze zesilovače s rozbočovačem který bylo nutno vykuchat.
Anténu jsem udělal z kusu odpadního měděného drátu o délce 1,2m. reflektorová stěna je z krabice od nápoje. Velikost antény je cca A4 a má dva čtverce o straně cca 15cm.
Konstruována jako celovlnná. Tj. přívody nejsou na středu, ale na koncích drátu.
Chytám odrazem 6km vzdálený Radhošť o výkonu pouhých 100W a ještě k tomu odrazem o panelák. Největší problém bylo odraz najít a zjistit, že s tím rozbočovačem jež byl součástí zesilovače si ani nešktrnu.

V podstatě chytám na složený prut o délce 120cm.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19434
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po duben 05 2021, 15:50    Předmět: Citovat

Takto si dokážeme poradit my, ale mezi prodejci to pravidlem není. Hlavně, když zákazník koupí, dál už je to jeho starost. A naprostá většina těch, kdo si tu anténu koupí, o tom taky neví vůbec nic. Překvapivě mnohé slepé kuře zrno najde, a ta anténa mu službu splní.
Až na jeden případ, kdy si zákazník zkroutil v konektoru plášť koaxiálu s jádrem do zkratu, a po třetí výměně antény začal shánět někoho, kdo mu to rozchodí, byli tu v okolí za poslední půlrok naštěstí jen čtyři, kteří by takovou anténu sami nezprovoznili, ale trvali na tom, že sousedovi to na ni hraje. Ve všech případech, ačkoliv měli anténu i napájení zapojené správně, pomohla výměna napájecího zdroje za přepínatelný a nalezení napětí, při kterém z antény lezl akceptovatelný signál. Obvykle ale měla ta anténa v tom stavu zisk ne o mnoho vyšší, než pasivní devítiprvková Yagi nebo síto.
Při hledání kompromisu mezi představou majitele nemovitosti a vhodným umístěním antény už jsem také chtěl prohlásit Český ráj na pohled za očistec anténáře.
Ještě mě ještě čeká jedna taková anténa v Podkrkonoší, čekám na zrušení meziokresních kontrol. Anténa má přímý výhled na Krásné, prý v DVB-T fungovala, pak ji asi tři roky nepotřebovali, a teď nic, tak předpokládám jinou kulišárnu...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8803
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: po duben 05 2021, 17:06    Předmět: Citovat

Mira_A napsal(a):
Chytat se dá i na kus drátu. Tam kde je dobrý signál. A když né, tak silný zesilovač to vyřeší. Já např. ze zesilovače s rozbočovačem který bylo nutno vykuchat.
...
Shocked
A já že jsem vždycky četl, že nejlepším zesilovačem je dobrá anténa - ty dáváš na prdel i takovému Českému . . .
A taky ten tvůj problém řešíš v nejednom vlákně Sad

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Mira_A



Založen: Apr 06, 2013
Příspěvky: 1005
Bydliště: RpR

PříspěvekZaslal: st duben 07 2021, 11:06    Předmět: Citovat

kokun napsal(a):
Mira_A napsal(a):
Chytat se dá i na kus drátu. Tam kde je dobrý signál. A když né, tak silný zesilovač to vyřeší. Já např. ze zesilovače s rozbočovačem který bylo nutno vykuchat.
...
Shocked
A já že jsem vždycky četl, že nejlepším zesilovačem je dobrá anténa - ty dáváš na prdel i takovému Českému . . .
A taky ten tvůj problém řešíš v nejednom vlákně Sad


To nepopírám, ale vzhledem k tomu, že chytám signál odrazem z převaděče o velmi malém výkonu a potřeboval bych na to anténu o zisku 40dbi jsem to nakonec řešil zesilovačem. Mít lepší podmínky, tak bych zesilovač nedával.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12024
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: st duben 07 2021, 12:37    Předmět: Citovat

Mira_A napsal(a):
a potřeboval bych na to anténu o zisku 40dbi

. . . teda, takovou zázračnou anténu bych taky chtěl . . .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mira_A



Založen: Apr 06, 2013
Příspěvky: 1005
Bydliště: RpR

PříspěvekZaslal: pá duben 09 2021, 9:54    Předmět: Citovat

ok1hga napsal(a):
Mira_A napsal(a):
a potřeboval bych na to anténu o zisku 40dbi

. . . teda, takovou zázračnou anténu bych taky chtěl . . .


Šlo by to řešit soustavou více antén.
Např. zde https://i.iinfo.cz/urs/anteny2-115979319442533.jpg
Ale kdo by si to umístil na balkón nebo před okna bytu. Laughing

Já tam mám zatím anténu podle 4. s plnou odraznou plochou za anténou.
Stranu jsem udělal 16 cm a vzdálenost od odrazné plochy mám asi 6 cm.
https://www.digitalnitelevize.cz/images/201005/bez-nzvu-7178.png

Po snížení napětí na zesilovači na 6,8V je výsledek super.
síla signálu 86 až 91% většinou 90%
kvalita signálu 96 až 100% , pokud začalo sněžit na jehličnatý strom na který anténa míří šlo to na 100% jinak strom panelák 96% Laughing
dal bych tu fotky, ale nechce se mi je zmenšovat na 300kb.

Hlavní je výsledek.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
FERYACT



Založen: Apr 20, 2005
Příspěvky: 2285
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: st duben 21 2021, 16:18    Předmět: Citovat

Mám vykrývačku asi půl kilometru. Potřeboval bych typ na antenu na parapet.
Když jsem dal na okno náznak anten dalo to 29 stanic. Nemám vůbec znalosti kolik by měly být rozměry. Knihy o antenách jsou ve sběru. Díky za typ.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19434
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: st duben 21 2021, 20:04    Předmět: Citovat

Každopádně, když ti to jede na pletací jehlici za oknem, tak na anténu BU117 od Alcadu před oknem to pojede samo. Bez zesilovače.
Když to může na 70 km hrát na anténu Iskra P2845 pod střechou, tak by mohla vyhovět i ta.

U vás spustili nějakou vykrývačku? Že v žádné databázi není.
Ale třeba ji tam jen ještě nevložili.
Nebo si jen myslíš, že vykrývač je v provozu, ale chytáš něco jiného, tak na směr k němu radši nespoléhej. Najdi směr, přivrtej podle toho nasvislo krátkou trubkovou konzoli pro lezení z vany, na ni ta anténa jde pěkně připevnit, a pak už jen dostat kabel dovnitř.

Lukáš Polák na ČS DX klubu napsal(a):
Cesty elektromagnetických vln jsou nevyzpytatelné...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
FERYACT



Založen: Apr 20, 2005
Příspěvky: 2285
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: čt duben 22 2021, 13:29    Předmět: Citovat

Hille. Mluvím o městské vysílačce. Možná že nespadá do kategorie vykrývaček.A není všude zaregistrovaná. Zkus mi tipnout, prosím tě, hlavní rozměry a průměr vodiče anteny. Když to budu dělat, tak ať je to nejlepší co se dá.Už mám vyzkoušeno že svod bez problémů projde oknem. Díky.FERY.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
FERYACT



Založen: Apr 20, 2005
Příspěvky: 2285
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: pá duben 23 2021, 8:24    Předmět: Citovat

Hille.Původně měl Krnov signál z rozhledny na kopci nad Cvilínem. Pak začala rozhledna padat,vyžadovala velkou opravu. A tak se postavila antena na hraničním kopci s Polskem.
A přesto jsem si myslel, že se něco dozvím.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19434
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá duben 23 2021, 12:21    Předmět: Citovat

Nespěchej na mě, o Cvilínu vím, však jsme se tam něco nablbli s anténami, aby šly Katowice i Cvilín. Ale to byly ty analogové osmdesátky, a už tehdy jsme vzpomínali na "ty krásné roky, kdy všechno stálo za howning"...
Ale teď není Bezručák za Cvilínem v seznamu ani dokrývačů.
Každopádně nemám doma už žádnou ze samo domo antén, abych je vyfotil, tak jsem překresloval aspoň jednu z nich. A ještě jsem použil jako základ cizí výkres. Ta má smyčky spojené paralelně a žádný symetrizační člen nepotřebuje, většinou není ani třeba zabývat se rozdílem impedance dipólu a koaxiálu.
Ty další měly smyčku zářiče z šestnáctky hliníku vcelku až dozadu do krabice se symetrizačním členem, tedy smyčky v sérii, a reflektor z košíku pod kočárek, chytili jsme je tu v doprodeji po asi 47 korunách. Výkonově byly srovnatelné, drobnou změnou vzdálenosti zářiče od reflektoru se dalo najít maximum citlivosti pro na konkrétní kanál, ale to šlo jen o desetinky dB, a teploměr na settopboxu ten rozdíl ani neukázal.
Doporučil jsem ti hotové antény, které mám vyzkoušené jako pro většinu míst zcela vyhovující a už bych váhal, jestli koupit nebo vyrábět.



DQA_580M.gif
 Komentář:
Kresleno v poloze pro vertikálně polarizovaný signál.
 Velikost:  24.71 kB
 Zobrazeno:  108 krát

DQA_580M.gif




Naposledy upravil Hill dne so duben 24 2021, 19:26, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8803
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: pá duben 23 2021, 18:23    Předmět: Citovat

FERYACT napsal(a):
Mám vykrývačku asi půl kilometru. Potřeboval bych typ na antenu na parapet.
Když jsem dal na okno náznak anten dalo to 29 stanic. Nemám vůbec znalosti kolik by měly být rozměry. Knihy o antenách jsou ve sběru. Díky za typ.

Dnešní doba už nenahrává výrobě antény samo-domo, když je jich na trhu dostatek.
Vystačit bys mohl třeba i s LP mini:


Anténa Vaten - LP mini

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jopo166



Založen: Nov 30, 2008
Příspěvky: 1257
Bydliště: Michalovce

PříspěvekZaslal: pá duben 23 2021, 19:10    Předmět: Citovat

Skus tu antenu ktoru ti radi kokun mohla by stačiť aj ja mam podobnu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mira_A



Založen: Apr 06, 2013
Příspěvky: 1005
Bydliště: RpR

PříspěvekZaslal: so duben 24 2021, 18:49    Předmět: Citovat

Hill právě tuhle anténu mám (biquad), ale v trochu jiné modifikaci

https://sites.google.com/site/dtamater/04-antena.jpg
Mám ji podle výše uvedeného odkazu. Udajně má větší zisk až 12dBi.

Místo těch tyček bych tam hodil za anténu plechy z narovnaných plechovek od píva. Bere dobře odrazy.
Nebo hustší síto jako tady https://imgur.com/gallery/qv7Cuja
A pozor na to na zmíněném obrázku je vertikální polarizace
u horizontalu je ji třeba dát jakoby na výšku.

Horizontal je tedy třeba zde https://jeroen.steeman.org/Images/dual-bi-quad-antenna.png


Pro výrobu samodomo se pak hodí ještě tenhle typ antény co se vejde za okno:
http://cosinekitty.com/hdtv/hdtv_antenna_small.jpg

Nebo v případě dobrého signálu jednodušší verze
https://img.17qq.com/images/kmlkgnpcndv.jpeg

Na internetu je spoustu modifikací těchto antén.
např. tady
https://cdn.itsoverflowing.com/spai/w_720+q_lossy+ret_img+to_webp/https://www.itsoverflowing.com/wp-content/uploads/2020/02/Modern-Homemade-Powerful-HDTV-Antenna.jpg


Naposledy upravil Mira_A dne so duben 24 2021, 19:28, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Příjem DVB-T, DVB-C, DVB-S, IPTV a dalších Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Strana 2 z 6

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund