Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Klíšťata - boj s "větrnými mlýny"?
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8799
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: po duben 05 2021, 8:45    Předmět: Klíšťata - boj s "větrnými mlýny"? Citovat

Zdravím všechny ve sváteční den.
Poslední roky strávím hodně času v lese při houbaření. S tím je spojeno, kromě záliby v jejich hledání i nebezpečí ze strany klíštěte obecného. Proto bych se zde chtěl s vámi podělit o mé zkušenosti a zároveň vyslechnout ty vaše.
Že je infikovaných klíšťat každým rokem víc a víc, slyšíme z medií neustále. Nebezpečí s nimi spojená jsou rovněž všeobecně známá. Rady typu: nechodit do vysoké trávy, či křovisek jsou u houbaření tak "na dvě věci".
Přímo za barákem máme zahrádky a hned za nimi je fotbalový stadion. Hlavní zatravněný; treningový s umělkou i s umělým osvětlením. Když "jdu na houby na to hřiště", určitě žádného klíšťáka na tom trávníku s kanadským sestřihem nechytnu. Zato jsem tam neviděl ještě jediného hřiba Surprised Laughing

Takže nezbývá, než že se budu muset v lese proti nim nějak chránit. Přestože už léta používám různé repelenty (jak na bázi chemické, tak na přírodní), stejně se jim nevyhnu. Za několik minulých suchých let byl jejich průměr tak cca 4÷5 ročně. Poněvadž byl ale minulý rok vlhkostně nadprůměrný (alespoň tedy u nás) - pršelo rozhodně daleko více, než za předchozích 5, či 6 let, tak jsem jich vloni přinesl dokonce 11 Shocked Scared
Takových (a podobných) repelentů jsem už minul mraky. Poslední dobou používám (a sám si míchám) rovněž repelenty na přírodní bázi. K výrobě používám především bylinek typu rozmarýn, či levandule, dále hřebíček, ocet, ... (receptů je hafo).
Všechny ale mají jeden nedostatek - výdrž max. tak 2 hod.; za mokra, či aspoň vlhka se jejich doba účinnosti ještě zkracuje. Je to způsobeno tím, že se nohavice kalhot "zrouchají" (smočí-namočí) a je po repelentu. Přesto nosím i malý mech. rozprašovač s sebou do lesa pro obnovení nástřiku na oděv.
Rady typu: strč nohavice od kalhot do gum. holínek, jsou taky na dvě věci - choďte v holínkách, když je třeba "jako v prádelně" (25 a víc a k tomu vlhko). Za sucha, když třeba 3 týdny neprší, zase "houby roste" Shocked
Takže nosím (vždy) vyšší, kotníkové boty (abych měl pevnou nohu i v členitém, u nás horském, terénu), ale někdy třeba i "plandavé" nohavice u kalhot (pracovní montérky, pokud nejdu v maskáčích - ale v těch jen při chladnějším počasí). V kraťasech nechodím takřka nikdy - v našich lesích bych pak byl samý škrábanec.

Částečným řešením je třeba i očkování - ale opravdu jen částečným. Naočkovat jsem se nechal jen jednou - před deseti (vlastně už 11-ti lety; v r. 2010). Navedl mně na něj můj obvoďák - kromě toho, že jsem tehdá vypláznul za 3 dávky vakcíny 1.740,-Kč (3 x 580) - když mně jeho manželka (současně zdr. sestra) řekla, že mně VZP větší část vrátí. Což se ovšem nestalo - baba na VZP mně řekla: "Pan ministr rozhodl, že se proplácet nebude" (bodejť - zbylo by málo na jejich prémie) Sad
A částečným taky proto, že očkování je jen proti klíšť. encefalitidě - proti lymské borelióze vakcína neexistuje.
Když se bavím se sousedem Tondou (taky houbaří a je to mj. expert na chytání krtků holýma rukama), tak říká: "Já už měl tolik klíšťat, že mám protilátek až, až").
Takže se už taky očkovat nenechávám.

Jak a čím se proti nim chráníte vy, kromě toho, že do lesa nechodíte třeba vůbec?

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31641
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: po duben 05 2021, 9:00    Předmět: Citovat

Na Lymeskou boreliózu už by se snad vakcína měla testovat, ale protože samozřejmě daleko větším ohrožením je číňanosračka, dostala přednost vakcína proti ní. Tenhle sviňskej prvok bohužel taky zavinil, že jsem od roku 2006 doživotně distancovanej od dárcovství krve, protože si do mě jeden nakaženej parazit bohužel zarazil svoje sosavý hlodavý tlamoústrojí a "naprcal mě", takže jsem strávil tři neděle na antibiotikách, který se ordinujou mimo jiný taky na syfla. Kupodivu mě můj Mengele přitom ani neposlal na neschopenku, zatímco jiní boretici tvrdí, že byli PN i víc než čtvrt roku ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12023
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: po duben 05 2021, 9:20    Předmět: Citovat

ultrazvukový odpuzovač klíšťat, máte s ním někdo nějaké zkušenosti ?
. . . šlo by to vyrobit ? zkoušel jste to někdo ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
LojzaFernet



Založen: Jan 14, 2017
Příspěvky: 125
Bydliště: Brno jako Brno

PříspěvekZaslal: po duben 05 2021, 9:47    Předmět: Citovat

Taky trávím hodně času v hustých lesních porostech Orlických hor a tak jako ostatní, borelióza mne neminula. Na klíšťata obecně platí konzumace droždí, česneku, anýzu a jiných aromatických radovánek, ale to zase pak i zvěř cítí na míle daleko a zdrhá, dokonce i líní mufloni raději ukončí pastvu, člověk se pak cítí jako prašivec. Tak raději riskuji klíště.
Loni jsem pak taky díky přemnožení jelenů měl tu čest seznámit se s klošem, který mne kousl do boltce ucha. I když jsem se ho rychle zbavil, tahle malá potvůrka podobná klíštěti nejde rozmáčknout nebo jinak zlikvidovat, tak následky cítím do dnes. Kus botce ucha mi divně ztvrdnul, když na něm v noci ležím, tak ráno pak docela nepříjemně bolí a pořád se tak divně loupe. Kdoví, kdy to skončí.
Takže klíště v lese je jen jedno z ohrožení, při hledání informací jsem se dočetl, že klošové se na našem území rychle šíří od prašivejch polskejch (jeleních) bratrů a za chvíli jich bude všude plno. Máme se na co těšit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8799
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: po duben 05 2021, 9:54    Předmět: Citovat

Já toto téma otevřel po shlédnutí včerejšího TV pořadu na téma: "Jak před klíšťaty (a taky blechami) chránit domácí mazlíčky - psy a kočky".
Předváděli tam (mj.) taky elektronický repelent:


Arpalit Dog Elektronický repelent

https://www.arpalit.cz/wp-content/uploads/2020/09/Arpalit_pribal_V38____02.pdf

Chci se zeptat někoho, kdo jej u svého psa používáte, na vlastní zkušenost.
V recenzích jsou vesměs kladné vyjádření.
Jeho použití má být výhodné především u psů, kde jsou v rodině třeba malé děti, anebo u psů určených ke canisterapii - výhodou je nepoužití žádné chemie.
Protože účinný dosah by měl být do 3m, tak si říkám jestli to nekoupit a vyzkoušet i při houbaření (je to přívěsek - připnout třeba k opaskovému poutku).
Jak už nám tady KUBO dokazuje, houbařská sezóna začíná - tak se chci připravit Wink



0328716_arpalit-dog-elektronicky-repelent-1-ks_510.jpeg
 Komentář:
Arpalit Dog Elektronický repelent
 Velikost:  16.36 kB
 Zobrazeno:  63 krát

0328716_arpalit-dog-elektronicky-repelent-1-ks_510.jpeg



_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali


Naposledy upravil kokun dne po duben 05 2021, 10:19, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7348

PříspěvekZaslal: po duben 05 2021, 10:16    Předmět: Citovat

Trochu mě zaráží, že by zrovna ultrazvuk psa neštval...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
badoch



Založen: Feb 23, 2005
Příspěvky: 592
Bydliště: SM

PříspěvekZaslal: po duben 05 2021, 10:17    Předmět: Citovat

Na psa bych to nikdy nedal, jako člověk bez přítomnosti psa bych to třeba zkusil. Jinak funguje hodně vitamínu B (v pivu) a doutníček.
Je zajímavé, že ze psa během procházky a doma oberu klidně 5-10 klíšťat za procházku, u sebe najdu vyjímečně a to chodím převážně v kraťasech.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: po duben 05 2021, 10:32    Předmět: Citovat

Asi dostanu vylágoš od místního hřibařského hardcore, ale já v lese kúřím tak, jako jinde, akorát si dávám majzla s vajglama, když je hodně sucho.
Za nějakých 10, možná i 15 roků zpátky, fakt nepamatuju z lesa klíště - občas se mnou jde do stejné lokality ségra - a ta si donese za jedno takové odpoledne i dvě.
Používá nějaký repelent, co intenzívně smrdí po octu a na lahvičce rozprašovače je obrázek listu konopí.
Asi jim to smrdí, nebo jim nechutná nikotin v krvi, čert ví Very Happy


Naposledy upravil sinclair dne po duben 05 2021, 10:34, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8799
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: po duben 05 2021, 10:33    Předmět: Citovat

badoch napsal(a):
Na psa bych to nikdy nedal, jako člověk bez přítomnosti psa bych to třeba zkusil. Jinak funguje hodně vitamínu B (v pivu) a ...

Polopatě - představení produktů Arpalit, elektronický repelent

O vitaminu B (v pivu) taky vím. Zato o psech nwm nic.
Jeden můj bývalý soused (ještě za svobodna) - dnes bydlíme cca 500m od sebe - já na sídlišti v činžáku; on v řadovém RD.
On má nádherného a přítulného "zlatého retrívra" - jmenuje se BEN. Denně s ním chodí on (anebo manželka) do přírody.
Prý mu kupuje nějakou tabletu (za 800,-; není to ani na celou sezónu). Když se vrátí z venku, klíšťata po něm pouze lezou, ale nepřisají se Surprised

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hubert_79



Založen: Dec 24, 2017
Příspěvky: 7503
Bydliště: Praha 6 - Petřiny

PříspěvekZaslal: po duben 05 2021, 10:42    Předmět: Citovat

sinclair napsal(a):
Asi dostanu vylágoš od místního hřibařského hardcore, ale já v lese kúřím tak, jako jinde, akorát si dávám majzla s vajglama

Nebudeš sám, taky při procházce po lese hulím jak komín. Klíšťata mívám (z různých lokalit) max tak pět do roka.
Občas si všimnu, že po mně leze, tak ho cvrnku do dáli a je pokoj. Je ale pravda, že se rozhodně nevyhýbám vysoké trávě, hvozdům a podobně. Když se mnou jde do lesa dcera, tak ta má klíšťata furt a to se kropí repelentem.
Co mě však překvapilo, teď ve čtvrtek jsem byl v Brdech a na bývalé dopadové ploše (cca 650 m nadmořské výšky) jsem se usadil na pařez a koukal jsem do dálky. No a pak jsem koukl na kalhoty a tam potvora lezla... Už takhle brzo.

_________________
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8799
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: po duben 05 2021, 10:47    Předmět: Citovat

sinclair napsal(a):
Asi dostanu vylágoš od místního hřibařského hardcore, ale já v lese kúřím tak, jako jinde, akorát si dávám majzla s vajglama, když je hodně sucho.
Za nějakých 10, možná i 15 roků zpátky, fakt nepamatuju z lesa klíště - občas se mnou jde do stejné lokality ségra - a ta si donese za jedno takové odpoledne i dvě.
Používá nějaký repelent, co intenzívně smrdí po octu a na lahvičce rozprašovače je obrázek listu konopí.
Asi jim to smrdí, nebo jim nechutná nikotin v krvi, čert ví Very Happy

Asi se budu muset na stará kolena naučit hulit Laughing
Už 3 roky sleduju na YT jiného hřibařského guru - Kryšota - tomu nesahám ani po paty. I když se vloni poněkud odmlčel - všichni už se obávali nejhoršího. Je mu jen nějakých 45, ale už prodělal infarkt, . . .
Má už druhého (opět nádherného) psa - houbaří převážně i s ním.
Sám se válí nejen v trávě, ale i ve starém listí a tvrdí, že na něj klíšťáci nejdou (nwm, jak chrání psa?) Wink

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Sandal



Založen: May 22, 2006
Příspěvky: 2537
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

PříspěvekZaslal: po duben 05 2021, 10:49    Předmět: Citovat

Jestli se nebojíš, nastříkej na oblečení antiparazitikum pro zvířata. Funguje přípravek Frontline spray.
Na sobě jsem to nikdy nezkoušel, protože jsem nikdy v životě neměl klíště Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jardafiala



Založen: Jun 20, 2010
Příspěvky: 1686
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: po duben 05 2021, 10:50    Předmět: Citovat

Chodím do lesa dost často, též jezdím v lese na kole, občas se díky cestám necestám prodírám houštím a brodím v bažinách i trávě. Takže o klíšťata nějak není nouze. Problém však nemám já s klíšťaty ale ona se mnou. Když už se klíštěti podaří zakousnout, tak ho najdu mrtvé. Živé zakousnuté klíště má snahu hýbat nožičkama, moje klíště ne. Když se mi to stalo poprvé tak jsem si toho nějak nevšímal, u dalších mi to přišlo divné ale je to tak. Takže zřejmě na klíšťata zabírá nemírné pití piva a kouření (?) Za nemírné pití piva považuji při jízdě na kole cca 1pivo na 15-20km a po návratu doplnění dalších tekutin, takže výlet 60km znamená cca 6 (někdy i víc)piv, min. dvakrát až třikrát týdně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PotPalo



Založen: May 13, 2009
Příspěvky: 4914
Bydliště: BA-Petržalka :(

PříspěvekZaslal: po duben 05 2021, 10:55    Předmět: Citovat

Ale kdeže. Cyklista sa intenzívne potí a slaná voda kliešťa spoľahlivo zadusí.
_________________
Silou vybrať peniaze od ľudí a následne za ne spraviť niečo proti ľuďom, s čím nesúhlasia, to je civilizácia?! Tento systém je chorý a vedie do záhuby.
Ideológie developerov niesu kompatibilné so šťastným životom.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8799
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: po duben 05 2021, 10:56    Předmět: Citovat

Tak do lesa si s sebou pivo nenosím - zato nacházím hafo plechovek (nejen od piva, ale i RedBullů apod.).
Zato když přijedu domů, tak ve mně (většinou) jen zasyčí Laughing

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund