Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

HLADINOVÝ SPÍNAČ PRAČKY

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Nartelian



Založen: Aug 23, 2017
Příspěvky: 15

PříspěvekZaslal: po březen 29 2021, 11:51    Předmět: HLADINOVÝ SPÍNAČ PRAČKY Citovat

Zdravím,
chtěl bych se zeptat jestli někdo neví jak funguje tento hladinový spínač z pračky, žádné schéma na netu k nalezení není.

Spínač umí nastavit dvě hladiny, ale šroubky má 4. Na obrázku jsem označil, na co jsem už přišel proměřováním, ale nemohu přijít na to co dělají ty dva šroubky v modrém kolečku. Při povolení šroubků kontakty méně cvakají, ale zdá se, že spínají pod stejným tlakem. Díky za rady.

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
keemo



Založen: Sep 10, 2007
Příspěvky: 5202
Bydliště: Ostrava, Bratislava

PříspěvekZaslal: po březen 29 2021, 12:01    Předmět: Citovat

nejjednodussi bude rozrezat u obruc co drzi dva dily dohromady a podivat se. vzhledem k tomu ze tyhle veci se neopravuji tak zadne schema neexistuje kor na dily z tatramatky z dob davno minulych.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
miroja



Založen: Feb 28, 2006
Příspěvky: 1803
Bydliště: SK, Liptov/Tekov

PříspěvekZaslal: po březen 29 2021, 12:30    Předmět: Citovat

Podla vyrobcu snimaca (Rudi Cajavec) odhadujem, ze sa jedna o hladinovy spinac z pracky Tatramat, alebo Tamat. Aj ked mam este kdesi servisne navody na taketo pracky, nevybavuje sa mi, ze by v nich bol aj popis ako hladnovy spinac nastavovat. Bol tam spomenuty v suvislosti s funkciou, zakresleny so schemy ...
Mozem skusit pohladat, no najskor cez vikend. No mozno ma niekto detailnejsie informacie a poskytne ich skor.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5998
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: po březen 29 2021, 12:58    Předmět: Citovat

Princip je na obrázku: vzduch tlačí na membránu, která působí na mžikový spínač. Střední šroub reguluje mez tlaku pro přepnutí, krajní citlivost (hysterezi). Dvojitý spínač funguje stejně, pouze jsou dva v jednom pouzdře.


Tlakový spínač.jpg
 Komentář:
 Velikost:  51.46 kB
 Zobrazeno:  97 krát

Tlakový spínač.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jardafiala



Založen: Jun 20, 2010
Příspěvky: 1719
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: po březen 29 2021, 13:11    Předmět: Citovat

DĚKUJU, KONEČNĚ vím k čemu je ten druhý šroubek. Teď už to není aktuální ale přesto jem rád, že to vím. Hystereze - to mě nenapadlo (ale mělo), Někde mám určitě jeden uložený, teď bych pro něj mohl najít použití, třeba jako havarijní pro kalové čerpadlo v sudu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5998
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: po březen 29 2021, 13:57    Předmět: Citovat

Spínače pro dvě hladiny můžou mít dvě samostatné membrány, nebo jednu společnou se dvěma tlačnými hroty.

Stejný typ spínače jako na úvodní fotce mám v Tatramatce 245.2, s logem EATON. V RVHP je mohli vyrábět licenčně. Označení na plastu je MOD (el?) PD/4. Proud 16 A / 250V, nebo 10A / 380 V.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Petr-II



Založen: Dec 10, 2008
Příspěvky: 393

PříspěvekZaslal: po březen 29 2021, 16:46    Předmět: Citovat

Jen pozor, zde popsaná moje zkušenost:

"Měřák hladiny z pračky nelze použít!

Chvilku fungoval OK, ale nádrž jsem v průběhu sezóny nikdy nevypustil do dna a tim pádem se neobnovoval vzduch v hadičce spínače. Vzduch se rozpouštěl ve vodě, tlak klesal a spínač nevypnul a nádrž přetékala. Nemohl jsem dojít na to proč, až na netu jsem našel zmínku o rozpouštění vzduchu do vody. Tím se to vysvětlilo. Pračka asi vypustí vodu až pod připojení tlakového spínače - nezjišťoval jsem. Proto jsem přešel na plováky a jiné řešení až jsem skončil u výše popsaného.

http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=951057&highlight=#951057"



spinac.JPG
 Komentář:
 Velikost:  26.94 kB
 Zobrazeno:  89 krát

spinac.JPG


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Nartelian



Založen: Aug 23, 2017
Příspěvky: 15

PříspěvekZaslal: po březen 29 2021, 19:12    Předmět: Citovat

Achab napsal(a):
Princip je na obrázku: vzduch tlačí na membránu, která působí na mžikový spínač. Střední šroub reguluje mez tlaku pro přepnutí, krabí citlivost (hysterezi). Dvojitý spínač funguje stejně, pouze jsou dva v jednom pouzdře.


Paráda, přesně tohle jsem potřeboval vědět. Jen jak přesně se nastavení citlivosti projeví na samotném spínání kontaktu? Nějak si to nedovedu představit. Na mojí testovací soupravě skládající se ze spínače a injekční stříkačky spínají kontakty stále ve stejném bodu ať s těmi krajními šroubky hýbu jak chci.

A ano, je to z Tatramat 245.2.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Nartelian



Založen: Aug 23, 2017
Příspěvky: 15

PříspěvekZaslal: po březen 29 2021, 20:48    Předmět: Citovat

Petr-II napsal(a):
Jen pozor, zde popsaná moje zkušenost:

"Měřák hladiny z pračky nelze použít!

Chvilku fungoval OK, ale nádrž jsem v průběhu sezóny nikdy nevypustil do dna a tim pádem se neobnovoval vzduch v hadičce spínače. Vzduch se rozpouštěl ve vodě, tlak klesal a spínač nevypnul a nádrž přetékala. Nemohl jsem dojít na to proč, až na netu jsem našel zmínku o rozpouštění vzduchu do vody. Tím se to vysvětlilo. Pračka asi vypustí vodu až pod připojení tlakového spínače - nezjišťoval jsem. Proto jsem přešel na plováky a jiné řešení až jsem skončil u výše popsaného.

http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=951057&highlight=#951057"


To dává smysl, čerpadlo v pračce vodu vždy vypustí pod úroveň odbočky k spínači. Ale v mém případě to je fuk, já to čidlo mám do pračky.

Mám doma fungl novou Tatramatku 245.2, byla ještě v krabici, a ten spínač na fotce je z druhé pračky kterou mám leta rozebranou v krabici.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EL34



Založen: Sep 21, 2009
Příspěvky: 619
Bydliště: Chrast u Chrudimi

PříspěvekZaslal: út březen 30 2021, 6:02    Předmět: Citovat

Když už se to tu řeší. Ví někdo jak nejjednodušeji odstranit to, že při programu B - je to ten delší na 60 stupňů pračka napustí na začátku méně vody než by měla? Asi do toho prvního cvaknutí hladinového spínače. Pračka je 246V která má vstup i pro teplou vodu. To ale nevyužívám a oba vstupy mám propojené téčkem na studenou a vodu vždy dopustím programem I, který to napustí správně, tedy cca 12l vody.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
keemo



Založen: Sep 10, 2007
Příspěvky: 5202
Bydliště: Ostrava, Bratislava

PříspěvekZaslal: út březen 30 2021, 6:32    Předmět: Citovat

Ten program je tak udelan z vyroby... viz davkovani pracich prostredku


img011.jpg
 Komentář:
 Velikost:  237.09 kB
 Zobrazeno:  121 krát

img011.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18664
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: út březen 30 2021, 7:20    Předmět: Citovat

Nastavení a popis jsem sem kdysi dával , asi neumím hledat ....
Je zde dlouhé vlákno o měření hladiny .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5998
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: út březen 30 2021, 9:31    Předmět: Citovat

Nartelian napsal(a):
Na mojí testovací soupravě skládající se ze spínače a injekční stříkačky spínají kontakty stále ve stejném bodu ať s těmi krajními šroubky hýbu jak chci.

Přepínací tlak se nastavuje středovým šroubem. Spínače T245 jsou přizpůsobené na postupnou změnu tlaku, vstup má redukovaný průměr. Při plynulém fouknutí do hadičky musí být slyšet dvojí přepnutí, stejně tak při uvolnění tlaku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Nartelian



Založen: Aug 23, 2017
Příspěvky: 15

PříspěvekZaslal: út březen 30 2021, 10:34    Předmět: Citovat

EL34 napsal(a):
Když už se to tu řeší. Ví někdo jak nejjednodušeji odstranit to, že při programu B - je to ten delší na 60 stupňů pračka napustí na začátku méně vody než by měla? Asi do toho prvního cvaknutí hladinového spínače. Pračka je 246V která má vstup i pro teplou vodu. To ale nevyužívám a oba vstupy mám propojené téčkem na studenou a vodu vždy dopustím programem I, který to napustí správně, tedy cca 12l vody.


Tvoje pračka funguje správně. T245 při praní napouští cca 8l vody, při předpírce a máchání 12l vody. Není důvod při programu B připouštět další vodu, prádlo se při praní nemusí topit ve vodě, stačí trocha na dně bubnu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Nartelian



Založen: Aug 23, 2017
Příspěvky: 15

PříspěvekZaslal: út březen 30 2021, 10:41    Předmět: Citovat

Achab napsal(a):
Nartelian napsal(a):
Na mojí testovací soupravě skládající se ze spínače a injekční stříkačky spínají kontakty stále ve stejném bodu ať s těmi krajními šroubky hýbu jak chci.

Přepínací tlak se nastavuje středovým šroubem. Spínače T245 jsou přizpůsobené na postupnou změnu tlaku, vstup má redukovaný průměr. Při plynulém fouknutí do hadičky musí být slyšet dvojí přepnutí, stejně tak při uvolnění tlaku.


Tak to taky funguje. Při postupném fouknutí do hadičky jsou slyšet s určitým odstupem dvě po sobě jdoucí cvaknutí, to stejné při uvolnění tlaku. To že se tlak/mez přepnutí nastavuje středovým šroubem vím. Nevím ale jak funkci spínače ovlivňuje nastavení krajního šroubu, neboť při jakémkoli otočení tímto šroubem spínač reaguje stále stejně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund