Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Detekce opačné polarity napájení při PWM regulaci.

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Stehnak



Založen: Mar 18, 2021
Příspěvky: 6

PříspěvekZaslal: čt březen 18 2021, 10:31    Předmět: Detekce opačné polarity napájení při PWM regulaci. Citovat

Zdravím ve spolek, a prosím o pomoc.
Mám 3S Li-Po baterii (cca 12 V) jako zdroj, kterým napájím ss „kartáčový“ motorek a jako regulátor otáček (a měnič směru / polarity jeho napájení) je použit PWM regulátor (1700 Hz) Traxxas XL5 HV. Potřebuji detekovat stav, kdy se motorek otáčí „na opačnou stranu“ = když je jeho opačné napájení. Potřebuji ale, aby detekce fungovala již od jeho minimálních otáček…
Poradíte mi prosím, kde sehnat takovýto výrobek který by měl být co nejmenší? Děkuji, Miloš.
Pozn.:
Touto detekcí budu spínat zátěž – jak přesně (přímo/nepřímo přes 12 V relátko), to ještě nevím:
- napájení LED 3 V / cca 2 W napřímo
- napájení LED 6 V / cca 2 W napřímo
- napájení LED přes mini relé 12V, jehož cívka bude odhadem do 150 mA

Pozn.: asi by se to dalo řešit napojím přímo k napájení motorku (na výstup PWM regulátoru), dané LED ale mají napájení max 7 V a navíc jejich zapnutí bude ještě podmíněno sepnutím jiného relátka (kontaktu tohoto relé budou zapojeny do série se systémem který zde popisuli)...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pocitujlasku



Založen: Dec 12, 2005
Příspěvky: 2155

PříspěvekZaslal: čt březen 18 2021, 10:59    Předmět: Citovat

taky napad: co takto na motor dat odpor+zenerku a optoclen? ten spina uz od 1-2V, kedy sa motor este ani nerozbieha, takze info budes vediet este skor, nez sa vobec motor pohne. A mas to oddelene, takze spinat mozes cokolvek a akym napatim chces.
_________________
No vidis, a tak si sa bal
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Stehnak



Založen: Mar 18, 2021
Příspěvky: 6

PříspěvekZaslal: čt březen 18 2021, 11:09    Předmět: Citovat

dát, jako fyzicky položit.... ? Cool
Omlouvám se za vtípek Wink , ale do elektroniky moc "nevidím", mám jen obecný přehled = vím že zenerka existuje (stejně tak jako usměrňovací dioda, tranzistor apod.), ale už se moc neorientuju v tom co a jak elektrony a díry v daných součástkách přesně dělají.
Dokážu si naprojektovat a zapojit "makro" elektro, ale pokud jde o "mikro-elektroniku", tak tam jsem nahraný...
Jakýkoli nápad který minimalizuje nároky na místo je samozřejmě vítaný, jen bych poprosil o detailnější popis (odkaz na podobný výrobek), díky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jova1



Založen: Dec 20, 2007
Příspěvky: 1249
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora

PříspěvekZaslal: čt březen 18 2021, 11:10    Předmět: Citovat

Předpokládám, že se jedná o klasický modelářský regulátor, který má na výstupu nulové napětí při délce impulsu 1,5ms. Pokud tomu tak je, tak bych použil servospínač, zapojil ho paralelně k tomu regulátoru. Ten pak sepne po překročení, nebo bude sepnutý, dokud nedosáhne této hodnoty. Dá se postavit na bázi procesoru, IO obvodů, nebo zakoupit. U té kupovaná verze, to možná bude chtít ještě znegovat délku těch vstupních impulsů, aby byl sepnutý při chodu zpět, tedy pokud zrovna tohle potřebuješ.
https://2114988612.s1.eshop-rychle.cz/Servospinac-10A-d1481.htm
https://www.houska-modelar.cz/shop/product_info.php?cPath=1301_121&products_id=15134&osCsid=3d1kk1610q8e4ppis0pttrgbd1


Naposledy upravil jova1 dne čt březen 18 2021, 12:36, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Stehnak



Založen: Mar 18, 2021
Příspěvky: 6

PříspěvekZaslal: čt březen 18 2021, 12:17    Předmět: Citovat

Bingo!
Díky, to je v kostce přesně co (servospínač) a na co (spínání couvacích světel) potřebuju a jakým směrem půjdu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12040
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: čt březen 18 2021, 13:53    Předmět: Citovat

proč tak složitě ?
stačí na to dvě obyčejné diody . . .
teda obecně . . .
záleží na poměru odběru motoru a odběru světýlek.
pokud bude mít motor cca 20W a světýlka 2W, tak ty diody budou stačit.
jaké jsou celkové parametry toho zařízení ?
kdysi jsme měl vláčky, kde mašinka vždy svítila jen tam kam jela . . .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZVUK2000



Založen: Apr 22, 2012
Příspěvky: 4013
Bydliště: Karvinsko

PříspěvekZaslal: čt březen 18 2021, 14:08    Předmět: Citovat

Také mně napadla dvoubarevná LEDka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Stehnak



Založen: Mar 18, 2021
Příspěvky: 6

PříspěvekZaslal: čt březen 18 2021, 14:25    Předmět: Citovat

mám tam motor: Traxxas Titan 550 21T, kde jsem vygůglil max 91 W. No na zpátečku jezdím stěží max na 1/3 výkonu, ale mělo by to snést i ten max odběr kdyby náhodou tomu člověk dal...
Světýlka teprve jdou (budou zapojené 2 paralelně), můžu změřit jejich odběr až dojdou, ty 2W jsem pouze odhadl:
https://www.ebay.com/itm/LED-Light-Headlight-Spotlight-for-1-10-RC-TRX4-TRX6-SCX10-90046-Redcat-RR10-MST/133471621741?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&var=432925204773&_trksid=p2057872.m2749.l2649

Zbytek osvětlení (včetně tlumené/dálkové) mám vyřešen včetně dálkového zapínání, potřebuji nějak elegantně dořešit ty couvačky Wink .
Tzn.: aby svítily konstatní svítivostí při jakékoli "zpětné rychlosti" a rozsvícených alespoň potkávacích světlech (nechci aby se couvačky zapínaly pokaždé když jedu dozadu). Tu podmínku zapnutí alespoň potkávacích světel si vyřeším, problém mám s první částí problému Laughing


Díky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Stehnak



Založen: Mar 18, 2021
Příspěvky: 6

PříspěvekZaslal: pá březen 19 2021, 7:46    Předmět: Citovat

Myslíte, že by místo použití servoreverzu stačilo:
- přeprogramovat daný kanál ve vysílači (udělat jeho revers softwareově)
- prohodit napájecí kabely k motorku
?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Stehnak



Založen: Mar 18, 2021
Příspěvky: 6

PříspěvekZaslal: st březen 24 2021, 19:24    Předmět: Citovat

Stehnak napsal(a):
Myslíte, že by místo použití servoreverzu stačilo:
- přeprogramovat daný kanál ve vysílači (udělat jeho revers softwareově)
- prohodit napájecí kabely k motorku
?

Odpovím kdyby to někdo řešil: myšlenka to je dobrá, funkční s jednou velkou nevýhodou.
Nastavení/naprogramování ESC pro jízdu vpřed platí pro jízdu vzad a opačně což je například u nastavení síly elektrické brzdy problém.
V mém případě se např.: reverz řadí na 2x, jakoby "přes neutrál", jízda vpřed je ale aktivní okamžitě při výchylce plynu pro jízdu vpřed. Při prohození drátů vše funguje naopak...

Servospínač + servorevers.
Pořídil jsem tedy levnější servorevers na zkoušku:
https://2114988612.s1.eshop-rychle.cz/Reverz-seva-d807.htm
Servospínač: https://2114988612.s1.eshop-rychle.cz/Servospinac-2A-d485.htm

Zapojení samostného servo-spínače paralelně ke kanálu ESC funguje parádně pro rozsvěcení předních světel = výstup servo-spínače je aktivní pouze při jízdě vpřed. Co mě ale překvapilo je, že nepomohlo předřazení toho servoreversu před servo-spínač. V tomto zapojení je servo-spínač přerušovaně aktivní při jízdě vpřed i vzad.

Myslítem že pořízení servoreversu s potenciometrem na doladění neutrálu by pomohlo? Přeci jen už to není za stovku a nechci aby mi tu pak ležel bez využití.
Moc se nevyznám v té modulaci signálu, takže moc nevím co se vlatně v servoreversu děje...

Díky Stehnak.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.13 sekund