Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Astra/Narcis 4206U-2 - řádkový rozklad
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7411

PříspěvekZaslal: ne březen 21 2021, 8:28    Předmět: Citovat

vofo napsal(a):
Takže odpověď asi už znáš, záviťák v řádkovém trafu...
Přečti si to celé, hlavně tento příspěvek: http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=1162275#1162275 Zkoušel tam trafo z Ametystu, který mu jede, a výsledek byl ten samý. To záviťák v trafu dost vylučuje.
Podle toho, co se ohřívá nejdřív, se to chová jako kdyby bylo přesyceno jádro trafa. Průběh na katodě PL ukazuje zvýšený odběr hned od začátku, tak vypadá proud pulzního zdroje, ne VN v TV. Po výměně všech součástek kolem, elektronek, trafa, vychylovaček, si ale nedovedu představit, co ten odběr způsobuje. Mohla by to být ještě cívka šířky obrazu, ale ta je součástí bloku, takže předpokládám, že při té náhradě trafem z Ametystu byla odstavena. Pak už jen nějaká zátěž na pomocném vinutí L58, ale tu po výměně součástek taky nečekám. Ještě můžeš zkusit nahradit PY83 PY88.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jarda-k



Založen: Feb 16, 2011
Příspěvky: 138
Bydliště: Kaznějov

PříspěvekZaslal: ne březen 21 2021, 9:11    Předmět: Citovat

Už se zažínám chytat i stébla. Vyměnil jsem patice elektronek PL81 a PY83. Dokonce jsem zkusil dát nový přívod účinnostního napětí od VN trafa ke kondenzátoru, nic nepomáhá.

Než jádro VN trafa vychladne trvá poměrně dlouho, ty výsledky co tady popisuju jsou vždy od studené TV.

Ta zkouška VN trafa tím měřením tlumených kmitů ale není úplně směrodatná. Probíhá totiž při malém rozkmitu - když jsou pak na anodě PL81 3KV může být vše jinak.

Je fakt, že to jádro se začne ohřívat dřív. Jak jsem zkoušel to Trafo z Ametystu, tak tam to bylo znát nejvíc. Vinutí teplý, jádro horký. A navíc byla znatelně teplejší ta půlka toho jádra co je primární cívka.

Na tom pomocným vinutí je 0,25W odpor a slídový kondík. Kondík je nový. Odpor nenese známky přetížení.

To pomocný vinutí na regulaci šířky jsem zkusil odpojit, včetně vychylovacích cívek. Účinnostní napětí šlo hodně nahoru, ale VN napětí vůbec nenaběhlo. Myslím, že už jsem to tady psal.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7411

PříspěvekZaslal: ne březen 21 2021, 9:30    Předmět: Citovat

Zkus odpojit jen to pomocný vinutí, ale s vychylovačkama připojenýma. Bez nich VN není.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jarda-k



Založen: Feb 16, 2011
Příspěvky: 138
Bydliště: Kaznějov

PříspěvekZaslal: ne březen 21 2021, 12:42    Předmět: Citovat

Při odpojeným pomocným vinutím na regulaci šířky vyleze účinnostní napětí na 730V a po 50 minutách spadne na 660V. Pokles je o něco pomalejší.
Jenže jádro opět horké a vinutí primáru teplé.

Co když to nechám v provozu s odpojenýma vychylovačkama? Sice nepojede VN, ale sníží se zátěž VN trafa a pokud by byl mezizávitový zkrat, tak by se VN trafo mělo hřát i tak, ne? A účinnostní napětí by taky mělo padat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tornado6



Založen: Mar 09, 2007
Příspěvky: 1406
Bydliště: Piešťany okolie

PříspěvekZaslal: ne březen 21 2021, 13:44    Předmět: Citovat

A čo tak C206,C208 to su tie elity, su merane? Prípadne zmeraj zvlnenie napájacej vetvy označenej ako "C" či to nerobí neaký filtrák v zdroji tejto vetvy. Vychádzam len zo schemy čo je v tomto vlákne.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jarda-k



Založen: Feb 16, 2011
Příspěvky: 138
Bydliště: Kaznějov

PříspěvekZaslal: ne březen 21 2021, 14:43    Předmět: Citovat

Filtrační kondenzátory jsou vyměněny za změřené 100 M místo 64 M. Zvlnění měřeno přes kondenzátor je na C306 0,9V na C308 0,5V.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7411

PříspěvekZaslal: ne březen 21 2021, 15:51    Předmět: Citovat

Jarda-k napsal(a):
Co když to nechám v provozu s odpojenýma vychylovačkama? Sice nepojede VN, ale sníží se zátěž VN trafa a pokud by byl mezizávitový zkrat, tak by se VN trafo mělo hřát i tak, ne? A účinnostní napětí by taky mělo padat.
Dle teorie to není nejlepší nápad. Ber to tak, že rozklad funguje na základě toho, že připojuješ zdroj napětí k indukčnosti a tou pak pomalu roste procházející proud. Když tu indukčnost snížíš, proud poroste rychleji. VN sice bude malé, protože díky nízké indukčnosti bude malá i uložená energie, ale proud trafem a PL může růst. Elektronky to přežijou, ale radši si to vyzkoušej s odporem v katodě PL a změř si proud.
Jak je na tom ta PY, ta se nehřeje a zkoušel jsi jinou? A jak vypadal proud katodou PL s tím trafem z Ametystu, pořád spíš obdélník než pila? Ještě můžeš zkusit dát bokem závit pro žhavení DY86, jestli to nemá problém někde v soklu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jarda-k



Založen: Feb 16, 2011
Příspěvky: 138
Bydliště: Kaznějov

PříspěvekZaslal: ne březen 21 2021, 16:04    Předmět: Citovat

Jinak pokračují v pokusech.
Z VN trafa jsem demontoval VN cívku a žhavicí smyčku. A raději jsem připojil žhavení obrazovky. Žádná změna nenastala.

Když jsem ale z VN trafa odpojil i vychylovací cívky, tak účinnostni napětí dosáhlo 890V a za hodinu provozu se nezmenilo. Primární cívka zůstala chladna a jádro lehce ohrate. Pokud by byl v primáru mezizavitovy zkrat, tak by se přece muselo hrát i tak a účinnostni napětí by šlo dolů, ne?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7411

PříspěvekZaslal: ne březen 21 2021, 16:25    Předmět: Citovat

To je zvláštní. Taky si myslím, že mezizáviťák by se měl projevit aspoň ohřevem. Jedině že by se objevoval průrazem, VN impulzy jsou bez vychylovaček nižší. Jaký byl průběh proudu katodou PL?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jarda-k



Založen: Feb 16, 2011
Příspěvky: 138
Bydliště: Kaznějov

PříspěvekZaslal: ne březen 21 2021, 17:20    Předmět: Citovat

Proud katodou byl o hodně menší asi 45 mA. Průběh viz obrázek:

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vofo



Založen: Oct 24, 2010
Příspěvky: 265
Bydliště: Morava , SPZ M-ko,OL

PříspěvekZaslal: po březen 22 2021, 18:49    Předmět: Citovat

Nechci zakládat nové téma, tak to se zeptám tady.

Protavil se mi teplem VN kabel ve smyčce pro žhavení VN diody. Je to ten starý teslácký s průhlednou izolací o průměru cca 4,5 mm.
Na webu marně hledám náhradu . Poradíte jak z tento kabel nahradit?

_________________
V této republice je hodně věcí na zlepšení i ta Nutella není to co má být.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jarda-k



Založen: Feb 16, 2011
Příspěvky: 138
Bydliště: Kaznějov

PříspěvekZaslal: po březen 22 2021, 19:01    Předmět: Citovat

Žhavící smyčka jde nahradit běžným vysokonapěťovým kabelem. Pokud původní obsahuje odporový drát, tak stačí dát příslušný odpor pod patici VN diody. Třeba na Kriváňi jsem to takhle řešil, pod patici jsem dal odpor 1ohm/1W. Například Ametyst to má takhle řešený už z výroby. Výhoda je, že žhavící smyčka pak netopí a drát se nemůže protavit.

A jen tak mimochodem, jaká je běžná teplota feritového jádra VN trafa, třeba po hodině provozu? Nemáš to náhodou nějak odsledovaný?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vofo



Založen: Oct 24, 2010
Příspěvky: 265
Bydliště: Morava , SPZ M-ko,OL

PříspěvekZaslal: po březen 22 2021, 19:45    Předmět: Citovat

Na Lotosu cca 45st.C. Řešil jsem tam podobný problém jako ty. Trafo žhavilo. Nakonec byl záviťák v primáru.
Ten "bežný VN kabel" je co? na webu není nic k dispozici U vodičů se silikonovou izolací je uvedeno zkušební napětí 2kV, pro vodiče neonových reklam pak 6kV.

_________________
V této republice je hodně věcí na zlepšení i ta Nutella není to co má být.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jarda-k



Založen: Feb 16, 2011
Příspěvky: 138
Bydliště: Kaznějov

PříspěvekZaslal: po březen 22 2021, 20:27    Předmět: Citovat

Použil jsem na to kabel přívodu VN z vyřazený crt televize. Po novým na netu jsem taky pátral marně.

Co se týče té teploty feritového jádra. Napadlo mě si na něj sáhnout po hodině provozu u Ametysta. Překvapilo mě, že je docela ohřátý, ruku jsem na něm dlouho neudržel. Primární cívka ale byla jen vlažná. Přitom může běžet celý den a účinnostní napětí se nehne, stejně jako šířka obrazu je zcela stabilní.

U tý Astry asi nebude vyloženě mezizávitový zkrat, ale asi jen zhoršená kvalita izolace, která se ohřátím ještě víc zhoršuje. Volal jsem p. Pancovy do Blatné jestli to dokáží převinout a tvrdí že ano. Tak mu tam tu primární cívku pošlu a uvidíme.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MiraSt



Založen: Apr 19, 2008
Příspěvky: 1454
Bydliště: Fryčovice

PříspěvekZaslal: út květen 18 2021, 23:08    Předmět: Citovat

Pořád čekám jak to dopadlo.
_________________
Posílal jsem elektřinu horníkům. Už dofárali. Důl Staříč - Paskov. Gravidity se nekoná. Na jaře 2023 zásyp. 20.4.2023 vyjel z dolu poslední vozík. 2.5.2023 se zastavuje hlavní ventilátor.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Strana 4 z 6

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund