Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Oprava úsporky ???
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 22, 23, 24, 25, 26, 27  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Osvětlovací technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33750
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: út březen 09 2021, 21:16    Předmět: Citovat

Preco by to nejako zlozito lepil? Kvalitne zlepene byvaju len kvalitnejsie LED ziarovky. "Echt" cinske (predavane cez cinske weby) sa robia tak, aby to aspon trochu drzalo pokope do momentu predaja.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
RayeR



Založen: Aug 02, 2009
Příspěvky: 1294
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st březen 10 2021, 1:00    Předmět: Citovat

Jj, znackove mivaji silikonem vyplneny cely vnitrek patice kolem menice, u tech obyc bejva jen zatmeleny po obvodu ten hlinikovy disk s LEDkama, ktery byva na sroubky a konektor, takze se da vyndat. Prenos tepla z toho disku do patice ci okoli pak stoji za h0vno... Ty lepsi maji na obvodu patice zebrovany hlinik, na nejz by se to teplo melo prenaset.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: st březen 10 2021, 8:02    Předmět: Citovat

Nerozeznám značkové od neznačkových, pokud je to z toho nebo onoho čínského hnízda. Tohle (foto) má vyšisovaný maličký text těsně pod baňkou už nečitelný, tak asi výrobce tak netrval na šíření věhlasu. Po výměně elytu to svítí jak blázen.

Výrobci píšou životnost LED v řádu 10⁵ hodin a přitom to osadí elytem s životností 1500 hodin. Pak se to snaží napravovat různé bruselské deklarace o obnovitelné planetě. Proč, to je mimo moje chápání.
Aby to nešlo opravit, by stačilo zalít lukoprenem nějakou indukčnost s tenkými přívody, tady to výrobci nestojí za to, ale jinde to třeba dělá.



led.jpg
 Komentář:
 Velikost:  295.24 kB
 Zobrazeno:  136 krát

led.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7864
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: so březen 13 2021, 0:35    Předmět: Citovat

Hydrawerk napsal(a):
Mám v lustru jakousi úsporku Philips Ecotone 18W. Kdy byla koupena, si už nikdo nepamatuje. Mohlo to být klidně roku 2002. Prvních 10 let byla používaná jenom občas ve stojací lampě. Vypadá docela hnusně a opotřebovaně, ale furt neúnavně svítí. Kouzlo bude v pomalém náběhu. Asi tam taky bude nějaký řídicí IO. Zatím jsem ji nikdy neopravoval.
Jako nová mohla stát hodně peněz... Je od pohledu divná, takovejto tvar jsem snad nikdy v obchodě neviděl.
Popisky jsou nebývale kvalitní, skoro vůbec neblednou.

Tak se nám dnes pokazila. Když jsem ji rozebral, tak je vidět spálený SMD rezistor, vybuchlý IO a naměřil jsem přerušené vlákno.
https://memristor.rajce.idnes.cz/Philips_Ecotone_18W_Economy
Takže jo, je to moje první úsporka s řídicím integrovaným obvodem! Proto měla vždycky pomalý šetrný start a vydržela tak dlouho.



philips ecotone01.jpg
 Komentář:
 Velikost:  187.64 kB
 Zobrazeno:  142 krát

philips ecotone01.jpg



philips ecotone03.jpg
 Komentář:
 Velikost:  258.57 kB
 Zobrazeno:  146 krát

philips ecotone03.jpg



_________________
01 02 03
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Otkundes



Založen: Mar 14, 2010
Příspěvky: 1664

PříspěvekZaslal: so březen 13 2021, 8:57    Předmět: Citovat

Zajímavá konstrukce. K čemu vlastně sloužily ty čtyři kontakty u protilehlých zátavů trubice? Nejsou pod tím plastovým krytem ukryty nějaké další části elektroniky?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7864
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: so březen 13 2021, 18:40    Předmět: Citovat

Pod tím plastovým krytem jsou jenom spoje. Ta konstrukce je celkově nezvykle poctivá.
_________________
01 02 03
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33750
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: st listopad 17 2021, 20:05    Předmět: Citovat

Velka 20W gulova usporka IKEA GSU420. Kedysi som ju opravoval (vadny foliovy kondenzator a jeho nasledkom spalene tranzistory), bez gule potom sluzila dalej.

Teraz tam vraj nieco srsalo a potom buchlo. Elektronika smrdi, tranzistory zase v prdeli. Pricina neobvykla - uhnity vyvod z trubice. Skusil som pohybat aj ostatnymi a na druhom konci trubice odpadol tiez jeden Shocked

BTW. Elyt Panasonic TC na 130°C.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7864
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: st listopad 17 2021, 22:45    Předmět: Citovat

Ale vydržela dlouho, ne?
_________________
01 02 03
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33750
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: st listopad 17 2021, 23:04    Předmět: Citovat

Ano, opravoval som to v roku 2014. Ale nejaku dobu potom sa nepouzivala.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
houmr



Založen: Nov 01, 2016
Příspěvky: 974
Bydliště: Dřísy nedaleko Staré Boleslavi

PříspěvekZaslal: pá listopad 19 2021, 13:15    Předmět: Citovat

Před lety jsem tu možná velebil ty OSRAMácké tlusté "volanty", myslím 32W. Před 15 lety jsem jich dostal cca 10, už hodně jetých. Jejich zvláštností bylo, že několik cm od konců se dělaly takové ty prstence, kdysi dávno známé z klasických sovětských trubic. Tři jsem tehdy hned umístil na dojetí do třípatrového činžáku na schodišťák a je to neuvěřitelné, jsou tam dodnes. Ty ostatní jsem postupem doby nastrkal do jiných méně používaných míst a také jsem žádnou neměnil.

Teď jsem se s radostí dostal k vyhozené krabici dalších vyřazených OSRAMáckých volantů, podle špinavosti bych typoval nějaké venkovní osvětlení. Asi nebyly moc jeté, plasty nejsou nijak zažloutlé, na trubici nejsou žádné prstence. Jejich provedení je nepatrně odlišné. Ale kupodivu nesvítil ani jeden. Dva jsem rozchodil (vadný graetz s přepálenou tenkou cestička na tišťáku - zřejmě místo pojistky), všechny ostatní mají ztrátu plynu, byť nejsou nikde mechanicky poškozené. V krabici bylo i dalších deset klasických úsporek OSRAM pozdějšího provedení (trubice nejsou s tišťákem spojeny přes napružené kontakty, ale už jsou na tišťák připojeny přes omotané trny) a mají stejný problém. Vrtá mi hlavou, jak k tomu "hromadně" může dojít? Již chybou výroby, nebo až nějakou příčinou v místě používání?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7864
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: ne leden 23 2022, 23:59    Předmět: Citovat

Zkoumal jsem vadnou úsporku Philips MASTER PLE-R 27W. V provozu byla od února 2016 asi do listopadu 2021. Přitom měla dle výrobce vydržet 20 000 hodin a 50 000 cyklů zapnuto / vypnuto.
https://memristor.rajce.idnes.cz/Philips_MASTER_PLE-R_27W/
Kvůli hůře rozebíratelné konstrukci se mi ani moc nechce hledat závadu. Zatím jsem našel jenom připálený termistor. Ještě se uvidí. Vlákna po zapnutí žhnou, ale nechce se zapálit výboj.

_________________
01 02 03
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: po leden 24 2022, 5:57    Předmět: Citovat

Ta teorie o ztrátě plynu se opírá o co?
U trubic bych předpokládal ztrátu emise katod, pak hůř zapaluje výboj, no a vyčerpání luminoforu, výboj potom sice v UV probíhá, ale trubice navenek nesvítí, jen tak mžourá.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33750
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: po leden 24 2022, 8:34    Předmět: Citovat

Hydrawerk: Skontroluj kondenzator medzi vlaknami.

Vsetky usporky, co som vyhadzoval, tak kvoli prerusenemu vlaknu.

A ziarivky T5 preto, ze zacali zhasinat (so starterom a tlmivkou).

Rozdiel v svietivosti medzi pri opotrebovanej trubici som videl - v kupelni som mal dve usporky, ale vacsinou pouzival len jednu. Ta druha po rokoch svietila viditelne silnejsie. Ale aj ta slabsia svietila dostatocne, tak som to neriesil a nechal ju dozit (kym sa neprerusilo vlakno).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7864
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: po leden 24 2022, 23:05    Předmět: Citovat

rnbw napsal(a):
Hydrawerk: Skontroluj kondenzator medzi vlaknami.

Jo, to bývá běžná závada, že je zkratovaný kondenzátor mezi vlákny, ale tento zkratován není. Možná se proráží až při vyšším napětí. Někdy ho vyměním a uvidíme...

_________________
01 02 03
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33750
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: so leden 29 2022, 13:17    Předmět: Citovat

Mam tu zahadnu 20W gulu IKEA ES0808G20. Nesvieti, vlakna su OK a nenasiel som ziadnu vadnu suciastku.

Gulu som odrezal malym lamacim nozom, je prilepena silikonom.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Osvětlovací technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 22, 23, 24, 25, 26, 27  Další
Strana 23 z 27

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund