Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Odsávání při vrtání DPS
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Dílenské vybavení, nářadí, pomůcky, přípravky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: so březen 06 2021, 23:21    Předmět: Citovat

Sezenes to nejspis i u nas, ale za dvojnasobnou cenu.
200W staci na male diry s prehledem, ale slabsi vretena cinani proste nedelaji. Kdyz budes vrtat diry pro sroubky, prijde vyssi vykon vhod. Ty modelarske motorky nestoji za nic, hazou, maji mizerne loziska, odchazi uhliky, jsou hlucne, nevyvazene apod. Tohle opravdu funguje. Nevim jestli jsem mel jen stesti, ale ani na jednom ze 2 kusu co mam jsem nenameril stovkovyma hodinkama zadnou hazivost.

Tomu co pise gepard se urcite vyhni. Je to delane na praci v ruce. Neda se to poradne presne kolmo upnout do stojanu a to sklicidlo je naprosta tragedie.
Netvrdim ze na tom nejde delat, ale vreteno s ER11 je i v cinskem provedeni o tridu vys nez tohle.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
gepard



Založen: Feb 05, 2007
Příspěvky: 1721
Bydliště: Liberec - tam na severu Čech

PříspěvekZaslal: so březen 06 2021, 23:50    Předmět: Citovat

Ten 200W motor pro CNC s tou lepší kleštinou typu ER11 je fakt jinde, o tom žádná. Právěže kvůli tomu pořádnému uložení je to předurčeno k malým CNC mašinkám. Už vidím, jak k tomu doma bastlí stojan... Kdyby se k tomu dal sehnat slušný stojan, asi bych uvažoval taky o upgradu. Jinak ten proxxon ve stojanu je úplně v pohodě, nemůžu si ho vynachválit. Jen pro upřesnění, vrtám s ním ve stojanu cuprextit - díry do Ø 3 mm max. Z 95 % jsou do 1,5 mm. Vše převážně s karbidovými vrtáčky.
_________________
-- Gepard --
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17691
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: ne březen 07 2021, 0:06    Předmět: Citovat

termit256 napsal(a):
Ty modelarske motorky nestoji za nic, hazou, maji mizerne loziska, odchazi uhliky, jsou hlucne, nevyvazene apod.

Tos asi zamrzl u DC motorků. Já mám na frézce modelářskou AC oběžku průměru 48 mm a délky 50 mm, má vysokootáčkový ložiska a výkon 800W při 22000 ot/mim. Žene to přes gumovou spojku čínskou kleštinu ER11 a na "kukuřice" frézy od 1,2 do 3,15 mm naprosto v pohodě.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
makak



Založen: Jul 28, 2019
Příspěvky: 506

PříspěvekZaslal: ne březen 07 2021, 1:41    Předmět: Citovat

Jak máš tu kleštinu uloženou ? Nějaký motorky mám, jde jen o to, kde vzít kleštinu a jak jí napojit na motor...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17691
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: ne březen 07 2021, 10:28    Předmět: Citovat

makak napsal(a):
Jak máš tu kleštinu uloženou ? Nějaký motorky mám, jde jen o to, kde vzít kleštinu a jak jí napojit na motor...

Kleština + hřídel z Číny. Přes ložiska je v trubce, co má na konci přírubu na motor. Hřídel a motor je spojenej opletenou gumovou hadicej na benzín. Ta je na prasáka na hřídelích zalepená řídkým vteřiňákem. Jede to tak už přes 2 roky, spojka, co se používá na 3D tiskárnách se na 18 tisících ot/min roztrhla.
Protože se v tom hřejou ložiska, tak je na trubce vřetena chladič s ventilátorem, co zároveň chladí modelářskej "frekvenčák" pro pohon motoru vřetena vlevo. Vpravo a dole je odsávání bordelu.



vřeteno.jpg
 Komentář:
 Velikost:  207.01 kB
 Zobrazeno:  187 krát

vřeteno.jpg



_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jezevec
Hlavní moderátor


Založen: Jun 13, 2004
Příspěvky: 5651
Bydliště: Břeclavsko

PříspěvekZaslal: ne březen 07 2021, 11:26    Předmět: Citovat

Pro vrtání do DPS používám podobnou sestavu jako gepard. Stojánek jsem doplnil lupou a LED osvětlením vrtaného místa.


P1070202a.jpg
 Komentář:
 Velikost:  116.7 kB
 Zobrazeno:  138 krát

P1070202a.jpg



P1070204a.jpg
 Komentář:
 Velikost:  108.09 kB
 Zobrazeno:  155 krát

P1070204a.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: ne březen 07 2021, 12:46    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
termit256 napsal(a):
Ty modelarske motorky nestoji za nic, hazou, maji mizerne loziska, odchazi uhliky, jsou hlucne, nevyvazene apod.

Tos asi zamrzl u DC motorků. Já mám na frézce modelářskou AC oběžku průměru 48 mm a délky 50 mm, má vysokootáčkový ložiska a výkon 800W při 22000 ot/mim. Žene to přes gumovou spojku čínskou kleštinu ER11 a na "kukuřice" frézy od 1,2 do 3,15 mm naprosto v pohodě.


No ja mu to doporucoval hlavne z duvodu asi nejlepsiho pomeru cena/jednoduchost/uzitna hodnota. Proste pridela vretynko na kousek linearniho vedeni a ma za odpoledne vyrobenou dobrou vrtacku na desky. Zbytek muze zbouchat treba z preklizky. Tohle monstrum s bldc motorem, spojkami, vetraky na chlazeni lozisek... je pro vrtani desek uz trochu moc Smile
To uz bez pristupu k soustruhu nezbastli. A ten ma v domaci dilne malokdo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
makak



Založen: Jul 28, 2019
Příspěvky: 506

PříspěvekZaslal: ne březen 07 2021, 14:54    Předmět: Citovat

Celeron:
Dík za fotku, je to nádherný monstrum, klobouk dolů. Ale trochu moc složitý a náročný jak na výrobu, tak na prostor. Taky nemám 3D tiskárnu, tipuju že některé díly (žlutý plast) jsou 3D tisk.
Tak asi zatím zůstanu u toho Proxxona. Akorát jsem mu vyměnil ložisko a vyhodil síťový regulátor, který dost topil. Napájím to přímo ze stabilizovaného zdroje a celkem to funguje. Mimochodem, to sklíčidlo, i když není špatný, se dá vyšroubovat a použít kleštiny. Dají se dokoupit nebo u některých provedení jsou v příslušenství.



Kleština.jpg
 Komentář:
 Velikost:  54.17 kB
 Zobrazeno:  113 krát

Kleština.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17691
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: ne březen 07 2021, 15:37    Předmět: Citovat

Taky to není vrtačka na plošáky ale CNC 2D router na překližku, balzu, plasty. Tedy přepážky, žebra a podobný kokotiny v modelařině. I když by to plošáky z excellon vrtačkovýho souboru převedenýho do DXF souboru mělo umět vyvrtat. Teda 3D ze souboru STL pro 3D tiskárny to má umět taky ale zatím nebyla potřeba. To šedý a žlutý je opravdu 3D tisk.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
makak



Založen: Jul 28, 2019
Příspěvky: 506

PříspěvekZaslal: ne březen 07 2021, 15:50    Předmět: Citovat

Dělal jsem převážně jen házedla, ale tuším, na co všechno se to může hodit. Hezká věcička!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vladimir



Založen: Mar 20, 2004
Příspěvky: 379

PříspěvekZaslal: po březen 08 2021, 23:58    Předmět: Citovat

Dík všem za odpovědi a pěkné fotky, nakonec jsem se rozhodl opravit "šrot" Mini Worker, kde je jen vadný vypínač a zatím používat jako odsávání běžný vysavač. Mám to po ruce a bez nákladů. Od Proxxonu koupím vrtačku s rychloupínáním a k tomu kleštiny. Stojan a zdroj zvládnu. A dokoupím samozřejmě karbidový vrtáčky. Novou vrtačku jsem schopen využít i jinak a řešení s použitím čínskejch komponentů by finančně ohrozilo mé další projekty na delší dobu. Navíc asi zbytečná investice při výrobě cca 1 ks DPS/měsíc.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Dílenské vybavení, nářadí, pomůcky, přípravky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund