Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

tesla aso 500
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: so březen 06 2021, 16:48    Předmět: Citovat

Nedá.
Je to bohužel daň za zvolené řešení ochran a jejich napájení.

Vráble to topení vyřešili až později ve výkonovém modulu AUJ636, samostatnými vinutími na trafu a samostatnými usměrňovači, ale toto řešení se do řady Studio už bohužel nedostalo.

Nezapomeň pořádně dotáhnout šrouby na KD503 i na těch zenerkách.
Někdy bývají uvolněné i ty nýtovací očka, kterými se na chladiče zenerek připojuje drát.
Opálenou izolaci u topících drátových odporů oloupej, nahraď silikonovou bužírkou, konce oškrábej na čistou měď a pořádně zaletuj.
Bývá to tam škaredě vypálené.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kubbecc



Založen: Mar 18, 2017
Příspěvky: 409

PříspěvekZaslal: so březen 06 2021, 17:07    Předmět: Citovat

je to tak je to škaredo opálene... meral som tie diódy iba zapnutí zosik bez hudby a jedna ma 15.5v a druha 16.1v
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: so březen 06 2021, 17:24    Předmět: Citovat

Oprav to, co je viditelně opálené a potom podle SM znova nastav ochrany.
Bez korektně nastavených ochran Ti při prvním zkratu, nebo přetížení výstupu odejdou KD503.
V tomto konkrétním zapojení, běží dvě KD503 opravdu na krev.

Pozor na uhnilé vývody tranzistorů KF508 a KF517B na desce ochran.
Je možná výměna za přibližně spárované KFY18/KFY46 takto:
KF517B -> KFY18, KF508 -> KFY46, u obou beta mezi 150-220.

Je dobré taky změřit svitky 39n, pokud jsou použity polyesterové TGL38159. Některé horší, bývaly z boku špatně vf zavařené a natahovaly vlhkost - to se pak projevuje jejich svodem a běžný multimetr ukáže kapacitu až o 50% vyšší.

Zkontroluj taky ty dva cermetový trimry 470R na desce ochran. Mívají uvolněné nýty krajních vývodů dráhy.

Pokud půjde ochrana nastavit, tak to nechej tak.
Pokud nepůjde, tak bude nutné ty zenerky KZ710 vyměnit za nové, aby měly aspoň 17V každá.

S časem a velkým tepelným zatížením, napětí těchto velkých zenerek pomalu klesá až ke konečnému průrazu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kubbecc



Založen: Mar 18, 2017
Příspěvky: 409

PříspěvekZaslal: so březen 06 2021, 17:36    Předmět: Citovat

ďakujem
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: so březen 06 2021, 17:38    Předmět: Citovat

Na letovacích očkách výstupního trafa, je naletovaný sériový RC člen z odporu 3R3/2W a kondíku 220n/250V.
Ten kondenzátor musí být typu TC280, odpor je buď TR224, u starších modelů TR636, nebo TR506. V případě TR224 nesmí být jeho hodnota vyšší, než asi 4R. Pro měření je třeba je rozpojit.
Dobře prověř stav obou. Tento RC člen má dost zásadní vliv na stabilitu celého zesilovače.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kubbecc



Založen: Mar 18, 2017
Příspěvky: 409

PříspěvekZaslal: so březen 06 2021, 17:40    Předmět: Citovat

ďakujem pozriem
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MiraSt



Založen: Apr 19, 2008
Příspěvky: 1451
Bydliště: Fryčovice

PříspěvekZaslal: so březen 06 2021, 19:35    Předmět: Citovat

sinclair napsal(a):

Tak by mě v této souvislosti docela zajímalo, jak dlouho to s těmi 7815/7915 úpravcům fungovalo a hlavně jak reagovala nadproudová ochrana, při těch 2x15V...
.
Tak ta otázka byla nejspíš vedená na mě jelikož já tam tu úpravu mám. Funguje to doteď a jestli to má vliv na ochrany... Mám to v garáži a nikdy to neprovozuju na max výkon. Takže nevím co na to ochrany. V každém případě to nehřeje. A hraje. Smile
_________________
Posílal jsem elektřinu horníkům. Už dofárali. Důl Staříč - Paskov. Gravidity se nekoná. Na jaře 2023 zásyp. 20.4.2023 vyjel z dolu poslední vozík. 2.5.2023 se zastavuje hlavní ventilátor.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: so březen 06 2021, 20:07    Předmět: Citovat

Na to Ti můžu odpovědět leda tak to, že tento druh zapojení koncového zesilovače, bezvadně hraje i s úplně vytaženou deskou ochran a zcela odpojeným napájením té desky - tj. bez zenerek a odporů.
Jinak ale platí, co jsem napsal.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7936
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: so březen 06 2021, 20:26    Předmět: Citovat

Jo, to hraje do chvíle, než vytočený vstup připojíš a nějakou linku s nabitým vazákem nebo dokud někdo nešlusne výstupy. Leoši, proč rozpojuješ Boucherot při měření jeho odporu?
_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
MiraSt



Založen: Apr 19, 2008
Příspěvky: 1451
Bydliště: Fryčovice

PříspěvekZaslal: so březen 06 2021, 20:27    Předmět: Citovat

Toho jsem si všiml té funkčnosti bez ochran. Ale já tam tu úpravu udělal už nejmiň před patnácti léty právě z důvodu, že to dost hřálo. No, pohráli jsme na tom dost a dost nahlas a nezakouřilo se z toho. Smile Ale pak se to dostalo ke mě jako záchrana před sešrotováním a od té doby to provozuju s bídou na 50% takže to už nechám tak. Po mě to nemá kdo zdědit a případný nový bastlíř pokud se v pozůstalosti k tomu dostane, si to může upravit do původního stavu. Smile
_________________
Posílal jsem elektřinu horníkům. Už dofárali. Důl Staříč - Paskov. Gravidity se nekoná. Na jaře 2023 zásyp. 20.4.2023 vyjel z dolu poslední vozík. 2.5.2023 se zastavuje hlavní ventilátor.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: ne březen 07 2021, 13:05    Předmět: Citovat

Boucherot nerozpojuju kvůli odporu, ale kvůli měření toho terylenu.
Dostává tam opravdu pěkně po prdeli a občas bývá některý probitý, nebo upálený, přestože jde o nejkvalitnější kondy u nás - kvalitnější, než řada TC205.
Probití je vždy signalizováno shořelým 3R3, upálení vevnitř pak brutálním kmitáním celého konce.
Občas Vráble improvizovali a dávali tam teryleny TC279 jenom na 160V, ale už jsem v mnoha AUJ635 našel i hovňák TC183 0,22uF/400V.

Dokud nedojde ke zkratu výstupu při plném buzení, nebo k masivnímu rozkmitání, jsou i stabilizátorama dojebané zesilovače v relativním bezpečí Very Happy

I tohle bych měl vysvětlit:
Každý má právo, svůj vlastní přístroj si dojebat podle vlastního uvážení.
Ale hrozně nerad vidím, když potom takovou dojebávku někdo vydává za příklad ostatním, aby si i oni svůj přístroj dojebali taky tak.

I z tohoto důvodu jsem se radši nezapojil v Audiotechnice do diskuse o Mono 50 a shořelém odbručovači.
Spálení toho TP680 má jen jednu jedinou příčinu - a přes dvě stránky se spoustou keců okolo, ji tam nikdo exaktně nepopsal.

Jen pro info :
Výstup tohoto druhu zapojení koncového stupně /první 100W řada Studio a AUJ635/ "vidí" při 1kHz primár výstupáku jako indukčnost od asi 23 do 26mH s velmi malým Rs, asi jen 0,5R.
Při plném zatížení kteréhokoli sekundáru, zesilovač na 1kHz vidí ten primár jako impedanci asi 2,5Ω.
Proto je nezbytně nutné, aby ta elektronická ochrana co nejrychleji a kdykoli omezila max. proud KD503 na cca 8-9A a to za jakýchkoli okolností. Ať už je to velké impedanční přetížení, nebo rovnou tvrdý zkrat.

Mezi námi - v libereckých vidlicích 6AF897.02, kterými se odvádí výkon z výstupů vrábelských komerčních zesilovačů, nebyl zkrat nic zvláštního.
Při montáži dvojlinky např. 2x0,75, nebo dokonce CYSY kablíku 2x1, už totiž nešla použít ta původní, chatrná a úzká záchytka tahu kabelu, určená původně jen pro max. 5,5mm stíněné kabely MK a ROs, používané na přepojovací šňůry. Tak se tam prostě záchytka nedala.
No a pak stačilo takový kabel k bednám tak 20x-30x smotat a rozmotat a zkrat na očkách nožů toho liberce byl hotov.
Zkroucené a roztřepené žíly licny, hned za pájeným spojem tom v konektoru, to bezpečně zařídily.
Používám na připojování silnějších kabelů do liberců už dlouho jinou fintu.
Není ani tak žádoucí, zadržovat či odlehčovat tah kabelu, konektor je po stránce nožů docela robustní.
Není to žádoucí spíš proto, že silný kabel, opatřený nějakým alternativním jištěním, obvykle vytrhl celou "prdel" toho konektoru i se šedou vývodkou, nebo kryt odzadu praskl až po závit a sletěl dolů.
Je ale třeba bezpodmínečně zabránit sebemenšímu "protočení" toho silnějšího kabelu v liberecké vidlici.
Právě to protočení pak způsobuje zkrucování a odlamování pramenů licny hned za pájeným místem, to pak způsobí zkrat mezi očky nožů liberce a zkratuje buď celý, nebo část sekundáru výstupáku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund