Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Brainstorming: možnosti navádění vozítka

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Trlis



Založen: Feb 22, 2021
Příspěvky: 3

PříspěvekZaslal: po únor 22 2021, 22:09    Předmět: Brainstorming: možnosti navádění vozítka Citovat

Ahoj,

začínám se zajímat o navádění vozítka (řekněme dětského autíčka) po limitované ploše. Mým cílem by bylo, aby se autíčko navádělo za pomocí detekce co se nachází pod ním. Jsem si vědom možnosti, kdy je možné jej navádět pomocí detekce čáry a následné koordinace pohybu dle její polohy. Oč bych měl nicméně zájem je, jestli Vás napadá možnost, jak mít třeba pod zmíněnou plochou nějaký obvod a v autíčku modul, který by jej dokázal detekovat a řídit se podle něj. Tím obvodem by mohl být klidně i měděný pásek tvořený z menších drátků. Autíčko musí být schopno tuto dráhu detekovat i přes možnou vrstvu - ku příkladu, že by byl obvod pod čistě papírovým kartonem nebo kobercem. Předem děkuji za brainstorming.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: po únor 22 2021, 22:17    Předmět: Citovat

Jak dalece sahaji tve znalosti v elektronice? Umis narhnout nejaky obvod, vyrobit a zapajet desku, naprogramovat MCU?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Trlis



Založen: Feb 22, 2021
Příspěvky: 3

PříspěvekZaslal: po únor 22 2021, 22:55    Předmět: Citovat

termit256 napsal(a):
Jak dalece sahaji tve znalosti v elektronice? Umis narhnout nejaky obvod, vyrobit a zapajet desku, naprogramovat MCU?


Co se elektroniky týče, tak jsem rád, že nahodím pojistky Very Happy (možná jsem jí měl tak 2 roky kdysi na střední ale z 90% teorie). A u programování jsem měl nějaké základy - né přímo zaměřené na elektroniku ale setkal jsem se s assemblerem a pak Cčko a jeho odnoše.

Nečekám, že bych to zbastlil hned z hlavy ale pokud by mě někdo dokázal nasměrovat z jakých komponent by se to mohlo potenciálně skládat, tak už bych měl být schopný ten zbytek dohledat a vše zbylé si nastudovat. Spíše mi ve finále jde o to se vyhnout vyhledáváním nepřesných/milných výrazů, které by ve finále mohly vést k několika hodinám researche s nízkou kvalitou výstupů Smile. Takže za mě lepší poprosit profíky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Yarda1



Založen: Feb 11, 2009
Příspěvky: 2555

PříspěvekZaslal: po únor 22 2021, 23:08    Předmět: Citovat

Určitě se něčím podobným už někdo zabýval - hledal bych na nějakých stránkách robotiky, asi by se daly najít i hotové moduly co by se k tomu daly použít.
Kdysi mne napadlo - no možná nenapadlo, ale něco se mi doneslo - že by nebylo tak složité zbastlit vozítko co by se drželo čáry namalované křídou na tmavé podlaze. Ale nijak jsem to nerozvíjel.

_________________
Ve strojovně je voda a na palubě se tančí.


Naposledy upravil Yarda1 dne po únor 22 2021, 23:28, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33750
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: po únor 22 2021, 23:24    Předmět: Citovat

Sledovanie ciary na podlahe byvala bezna uloha v sutaziach robotov.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Trlis



Založen: Feb 22, 2021
Příspěvky: 3

PříspěvekZaslal: po únor 22 2021, 23:39    Předmět: Citovat

Yarda1 napsal(a):
Určitě se něčím podobným už někdo zabýval - hledal bych na nějakých stránkách robotiky, asi by se daly najít i hotové moduly co by se k tomu daly použít.
Kdysi mne napadlo - no možná nenapadlo, ale něco se mi doneslo, že by nebylo tak složité zbastlit vozítko co by se drželo čáry namalované křídou na tmavé podlaze. Ale nijak jsem to nerozvíjel.


Jo, s těmi vozítky co se pohybují na základě čáry pod nimi už jsem se taky setkal ale to by mi nesplňovalo tu mou ideu. Rád bych, aby člověk mohl samotnou trasu, podle které se bude pohybovat schovat. Neboli hodím přes tu trasu koberec a to vozítko musí vědět že na tom stojí i přes ten koberec.

Dále jsem se díval i na projekty co používají zase malou kameru k autonomní identifikaci cesty ale to taky není ono.
https://www.youtube.com/watch?v=BBwEF6WBUQs
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samec



Založen: Dec 19, 2017
Příspěvky: 4081

PříspěvekZaslal: út únor 23 2021, 1:54    Předmět: Citovat

To by šlo. Dvojlinka produkujúca striedavé magnetické pole namiesto čiary a dve snímacie cievky namiesto fotosenzorov. Po detekcií signálu z cievok by nasledovala logika rovnaká ako u autička s fotosenzormi a bielou čiarou.


A čo tak robotický vysávač zamaskovaný väčším autíčkom?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4038
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: út únor 23 2021, 7:14    Předmět: Citovat

V modelařině se to dělá tak, že je pod podložkou ocelový drát a autíčko má na řiditelné přední nápravě magnet.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Olchor



Založen: Nov 18, 2009
Příspěvky: 1632
Bydliště: Blansko

PříspěvekZaslal: út únor 23 2021, 8:06    Předmět: Citovat

Jeden drát, protékaný střídavým proudem, nejlépe vyšší frekvence. Dvě cívky detekují polohu podle intenzity mag. pole.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bum



Založen: Sep 04, 2011
Příspěvky: 237

PříspěvekZaslal: út únor 23 2021, 10:45    Předmět: Citovat

Podobné ovládání jsem kdysi dělal podle knížky OD KRYSTALKY K MODELŮM S TRANZISTORY, v místnosti se natáhla smyčka z dvoulinky a předělané pásové vozidlo jezdilo uvnitř této smyčky podle povelů. Vysílač NF signálu byli dva tranzistory.
_________________
www.mojeelektronika.mzf.cz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31643
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: út únor 23 2021, 10:50    Předmět: Citovat

Olchor napsal(a):
... Dvě cívky detekují polohu podle intenzity mag. pole.
Hlavičky do magneťáku, zešilovač, pásmovej filtr nastavenej na danou budicí frekvenci, detektor absolutní hodnoty a rozdílovej zesilovač. Výslednej signál může komandovat pohonem tak, aby byl rozdíl mezi signálama z obou cívek minimální až nulovej (vysílací drát mezi cívkama)...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
hobbyrobot



Založen: Jun 17, 2015
Příspěvky: 126

PříspěvekZaslal: út únor 23 2021, 20:23    Předmět: Citovat

V průmyslu se používá magnetická páska:
https://silnemagnety.cz/produkt/magneticka-paska-20x1-5/
a dva hallovy detektory.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jirkati



Založen: May 21, 2008
Příspěvky: 1409
Bydliště: near Liberec (JO70MT)

PříspěvekZaslal: út únor 23 2021, 20:50    Předmět: Citovat

Obdobný systém se už mnoho let používá ve firmách pro dopravu zboží na naprogramovaných vozíčkách řízených ze smyčky zalité v betonu. Navíc ty vozíky mají indikaci čehokoliv v cestě, včetně člověka. Snímání řídícího signálu provádí složitý systém cívek těsně nad podlahou. Zkoušeli jsme v Boleslavi třeba vytlačit vozík z trasy. Stačilo 100 mm a vozík se zastavil, zeptal se svého dispečera co se děje a vrátil se na trasu. Současně zpomalily všechny vozíky, které mu měly už podle základního schématu pohybů dát po trase přednost. Schválně jsme vozíkům vstupovali do dráhy. Poprve jen zastavily a zatroubily, podruhé nás napráskali na dispečinku vozíků.
Pro dané hobby použití by se dala použít řada snímacích cívek s porovnáním síly signálu z řídícího kabelu pod podlahou. Výsledným signálem napájet poháněcí elektromotory v bočních kolečkách s částečnou, elektronicky řízenou, svorností. Zadní kolečko jen vlečené.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MetalGod



Založen: May 30, 2006
Příspěvky: 6556
Bydliště: Seč

PříspěvekZaslal: st únor 24 2021, 4:50    Předmět: Citovat

termit256 napsal(a):
…naprogramovat MCU?
Ty na takovou trivialitu musíš programovat MCU?! Shocked Tohle se dá udělat s jedním OZ…
_________________
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: st únor 24 2021, 7:15    Předmět: Citovat

Ja se ho ptal protoze se mi zdalo ze elektronice moc nerozumi. Aby mu lidi neradili neco co nebude schopen postavit. Ale kdyz je "rad ze nahodi pojistky", tak to stejne nema vyznam resit.
Ono je mnohdy jednoduchsi postavit neco s MCU a nasledne jednoduse ladit soft, nez to lepit s OZ a pri ladeni neustale vyndavat desku z auticka, pajet neco na tistak, shanet soucastky, zamontovavat zpet (pokud se to tam nasledne vleze) apod. I nasledne upravy jsou jednoduchsi. Kdyz bude po chvili chtit, aby se napriklad auticko pri dojeti na konec drahy otocilo a jelo zpet, mas u zapojeni s jednim OZ podstatny problem Smile
U MCU jen opravis program bez zasahu do HW.

Ono s tim kanonem na vrabce to byva jen zdanlive. Ja treba ted delam univerzalni obvod ktery snizi proud relatka po pritahnuti. Da se to udelat s tranzistory, 555, OZ apod, ale obvodove a rozmerove nejjednoduchsi to je s ATTINY a jednim mosfetem. Dve pouzdra SOT23 a nic vic.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund