Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Talisman 308U
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15490
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: st leden 27 2021, 19:58    Předmět: Citovat

Právě u těch by dnes bylo vhodné tam dát to trafo a nastavit provoz na 120 V. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8799
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: st leden 27 2021, 20:10    Předmět: Citovat

patrikvarga napsal(a):
kokun napsal(a):
Ender napsal(a):
Vofo: To mě taky dost vadí, že jde zapnout jen 220/120V jiní "veteráni" mají i možnost 240V co jsem sledoval. Nicméně by mělo stačit přidat pár Ohmů tomu srážecímu vstupnímu odporu ne?
...

Ano, ale tito "vetráni" mají všichni síťové trafo (a k němu "síťový volič)!

Všetci nemali.

No tak mě nemusíš chytat za slovíčko - myšleno obrazně: (téměř) všichni.
A schéma (co jsi tu dal) je zase univerzál - tedy bez trafa Wink

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Ender



Založen: Jan 26, 2021
Příspěvky: 9

PříspěvekZaslal: st leden 27 2021, 20:54    Předmět: Citovat

kokun: já hledal, ale tady to vyhledávání je naprosto mimo... Našel jsem něco na google, co mi hodilo i odkazy sem, jinak bych se tu ani neregistroval. Ale viděl jsem, že bych tu mohl dostat odpovědi na mé otázky. No jak ale vidím, tak se tu řeší úplně jiné věci než na které se ptám. Je tu cca snad ani ne 50% procent odpovědí na dané téma. Nikdo nenpsal, kup takový a takový kondenzátor, tady na něm moc nezáleží, tady by měl být dodržený... Stejně tak u toho vstupního odporu - můžeš smažit vajíčka na bakelitu... To rozhodně pomůže něco pořešit... Většina tu jen machruje, ale nic neporadí... Takové fórum je dle mě víceméně naprd...
Nicméně díky aspoň těm co poradili... Tímto i končím s tímto fórem... člověk se tu něco zeptá, napíše že něco málo už našel, ale chce konkrétnější info a co... Nic... Jen hromada prázdných keců...

Škoda... Připadalo mi to jako seriózní fórum, než sem se tímto mým příspěvkem dostal do toho "špatného" soukolí... Sad



Screenshot_20210127_204305.png
 Komentář:
 Velikost:  141.9 kB
 Zobrazeno:  94 krát

Screenshot_20210127_204305.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Habesan



Založen: Jan 12, 2009
Příspěvky: 7070
Bydliště: Plzeňsko

PříspěvekZaslal: st leden 27 2021, 21:04    Předmět: Citovat

Ender napsal(a):
Většina tu jen machruje, ale nic neporadí...
Takové fórum je dle mě víceméně naprd...
Nicméně díky aspoň těm co poradili...
Tímto i končím s tímto fórem...
člověk se tu něco zeptá, napíše že něco málo už našel, ale chce konkrétnější info a co...
Nic...
Jen hromada prázdných keců...

Škoda...
Připadalo mi to jako seriózní fórum, než sem se tímto mým příspěvkem dostal do toho "špatného" soukolí... :(
Bohužel, máš pravdu.
Ale je vidět, že chápeš rychle.

_________________
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8799
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: st leden 27 2021, 21:37    Předmět: Citovat

Ender napsal(a):
kokun: já hledal, ale tady to vyhledávání je naprosto mimo... Našel jsem něco na google, co mi hodilo i odkazy sem, jinak bych se tu ani neregistroval. Ale viděl jsem, že bych tu mohl dostat odpovědi na mé otázky. No jak ale vidím, tak se tu řeší úplně jiné věci než na které se ptám. Je tu cca snad ani ne 50% procent odpovědí na dané téma. Nikdo nenpsal, kup takový a takový kondenzátor, tady na něm moc nezáleží, tady by měl být dodržený... Stejně tak u toho vstupního odporu - můžeš smažit vajíčka na bakelitu... To rozhodně pomůže něco pořešit... Většina tu jen machruje, ale nic neporadí... Takové fórum je dle mě víceméně naprd...
Nicméně díky aspoň těm co poradili... Tímto i končím s tímto fórem... člověk se tu něco zeptá, napíše že něco málo už našel, ale chce konkrétnější info a co... Nic... Jen hromada prázdných keců...

Škoda... Připadalo mi to jako seriózní fórum, než sem se tímto mým příspěvkem dostal do toho "špatného" soukolí... Sad

Vím, že vyhledávání tu na fóru, není až tak úplně jednoduché.
Ale nesmíš chtít být tím chytrým hned (nejlépe ještě včera) - právě tím hledáním a pročítáním vláken, získáš mnoho informací.
Dal jsem ti návod, jak se dopídit k 82 vláknům na téma "Talisman". Pročtením řady z nich bys získal odpověď i na (téměř) všechny tvé dotazy - jen to není hned, trochu to trvá.
A nemůžeš čekat, že všechny příspěvky (byť v "tvém vlákně") budou nutně k věci.
Ale nezatracuj tohle fórum hned v začátcích tvého působení tady. Časem mu přijdeš "na chuť" i ty Wink

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sis2



Založen: Oct 07, 2012
Příspěvky: 1249
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt leden 28 2021, 10:10    Předmět: Citovat

Jo, milý tazateli - pozdravuj tam, kam půjdeš! Tady ses moc nepředvedl...
A hoši, co jste měli snahu poradit - příště si dávejte pozor, abyste dalšího nově příchozího mistra světa zas hned nena*rali! On vám jasně určil, co je potřeba a vy nechápete...!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15490
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: čt leden 28 2021, 11:08    Předmět: Citovat

Jako obvykle slyšel i to, co nechtěl slyšet. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vofo



Založen: Oct 24, 2010
Příspěvky: 265
Bydliště: Morava , SPZ M-ko,OL

PříspěvekZaslal: čt leden 28 2021, 11:18    Předmět: Citovat

Možná to myslel dobře, já bych ho nezatracoval, ale ti mladší chtěj své info hned a ne pátrat na těchto fórech. No tak trochu vypěnil. No však jsme taky byli mladí a poráželi jsme svět. Very Happy
Ale jak tazatel psal ,nějákou ránu již dostal Very Happy tak ví do čeho jde, snad maj doma v zásuvkovém rozvodu chrániče, tak až bude laborovat skončí to jen vybavením chrániče.

Jinak předpokádám, že už pochopil na co je u talismanu ta izolační podložka pod elytem a kde a proč vzniká to předpětí na těch odporech...

Taky bezmyšlenkovtě měnit kondíky není nutné, ale změřit na nich svodovej proud by bylo dobré...snad na to má nějákej měřák a nebo zapátrá zde na fóru jak si ho z trafa, odporů a doutnavky jednoduše zbastlit....přeji všem bezva den .

_________________
V této republice je hodně věcí na zlepšení i ta Nutella není to co má být.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19434
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: čt leden 28 2021, 12:51    Předmět: Citovat

Kdo se chce něco přiučit, měl by byát současně s požadovanými informacemi upozorněný na záludnosti a rizika, zvlášť, když z dotazu je zřejmé, že o nich neví, nebo ví, ale podceňuje je.
Zvýšení napětí v síti z 220 V na 230 V ale není nic, co by zrovna Talismanu tak vadilo, aby potřeboval nějakou úpravu. Ani tehdy, když je v zásuvce 240 V, pořád to je v toleranci ±10%, kterou vzhledem ke stavu tehdejších sítí musel přístroj spolehlivě zvládat. Kdo nepamatuje, jak ten drátový odpor topil, nejspíš se lekne, jak žhavý může být bakelit nad ním.
Nás, komu Talismah hrál 16 hodin denně, nechává ta teplota bakelitu chladnými a žádným voličem napětí na 240 V se nezabýváme. Samostabilizační účinek tepelnou závislostí srážecího odporu i vláken elektronek zmenšuje vliv změny napájecího napětí (z 220 na 240 V) dost výrazně, nějaké zvýšení žhavicího proudu o 4 - 5% těm lampám neubíží, naopak starým se sníženou emisí zlepší vlastnosti, i když třeba o něco ukrátí život, jakkoli už stejně lampy stříhaly metr..
Jistě, to by ušetřilo hromadu příspěvků. Ale kdopak s tím začal?
A, jsetli sem někdo nový přijde o radu, aniž by řešil souvislosti, a očekává ji na stříbrném tácku přesný návod?
Kdyby ji dostal bez ničeho dalšího, za chvíli by tu byl s dalšími dotazy a stejně by nic nepochopil. Chce odejít, jeho volba.
Udělám si kafe, nejspíš si kvůli tomu ani nepopláču.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vofo



Založen: Oct 24, 2010
Příspěvky: 265
Bydliště: Morava , SPZ M-ko,OL

PříspěvekZaslal: čt leden 28 2021, 13:18    Předmět: Citovat

Add napětí v síti. Za dob ,kdy se v ní "vlnilo napětí 220V, jsem spíše narazil na podpětí v síti...., na vsi u mých prarodičů, kde elekrifikace proběhla před válkou, když jezeďáci zapli sušičku, klesalo napětí i na 185V a nebo utíkala frekvence.
Jak píše Hill, Talisman snese i 230V ale dost topí.....

_________________
V této republice je hodně věcí na zlepšení i ta Nutella není to co má být.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19434
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: čt leden 28 2021, 13:22    Předmět: Citovat

Na zimu se přepínaly odbočky na trafech. Když vypnuly akumulačky a boilery, bývalo na konci sítě i 245 V. Talisman ustál i to.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lubos1961



Založen: Jul 20, 2010
Příspěvky: 384
Bydliště: Nový Jičín

PříspěvekZaslal: čt leden 28 2021, 17:58    Předmět: Citovat

Já napájím Talismany v přívodu předřazenými dvěmi sériově zapojenými autožárovičkami 12V / 4W a hned je na vstupu napájení akorát 220V. Používám to takto již dlouho jako taková sťová prodlužka a ještě to indikuje zapnutý stav.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3
Strana 3 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.36 sekund