Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Talisman 308U
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Ender



Založen: Jan 26, 2021
Příspěvky: 9

PříspěvekZaslal: út leden 26 2021, 13:42    Předmět: Talisman 308U Citovat

Nazdar. Jako nový uživatel těchto stránek bych měl jeden dotaz. Dostalo se mi do rukou staré rádio Talisman 308U. Některé kondenzátory jsou vizuálně špatné - i měření kapacity moc neodpovídá popisu. Vím že je nutné dát pozor na kondíky - C40, C43, C26, C29, C44, C42 - viz schéma http://www.oldradio.cz/talisman.gif (to jsem tak nějak našel i tady na fóru). Nicméně jsem už nenašel, čím je to možné nahradit. Poradí někdo jaké kondíky použít místo stávajících? Jde hlavně o to, že takové kapacity se už nevyrábí (např 0.64u, 5000p - daly by se složitz více kusů, ale nebylo by to moc estetické).... Náhrada by byla 0.68u, 4700p... Ale jaké... Pak je tam dvojitý vyhlazovací kondík 2x32uF - má poloviční kapacitu na obou vývodech. Ten nahradit čím? S náhradami starých součástek nemám moc zkušeností. Rádio sice po vyčištění, výměně některých styřelých drátů a opětovné přilepení a přípájení upadlé cívky L34 hraje, ale nechtěl bych aby díky "načatým" součástkám se zničilo.
Dík za případné odpovědi...


Naposledy upravil Ender dne st leden 27 2021, 19:01, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
microlan



Založen: May 09, 2017
Příspěvky: 1647
Bydliště: Kósek vod Brna

PříspěvekZaslal: út leden 26 2021, 14:10    Předmět: Citovat

Při tvých zkušenostech se obávám, že svými zásahy uděláš víc škody než ony zestárlé komponenty. 308ka je docela nebezpečná hračka.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5998
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: út leden 26 2021, 14:24    Předmět: Citovat

Ukázky oprav na Radiohistorii, jsou tam další odkazy.

Elektrolytické a blokové kondenzátory
Svitkové kondenzátory
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Ender



Založen: Jan 26, 2021
Příspěvky: 9

PříspěvekZaslal: út leden 26 2021, 16:25    Předmět: Citovat

mircrolan: Pokud neznáš odpověď, tak prosím nepiš zbytečnou odpověď. Dělám spíš s novými věcmi. Elektronkové záležitosti jsou specifické a určitě náročné. Taky by ses třeba ptal na něco co já dělám denně, ale ty bys to měl jako novinku o které jsi max slyšel...

Achab: Díky za odkazy. Tady o těch opravách jsem si už něco našel - aby to vypadalo jako původní součástka. Nicméně mi to krom elektrolitů bohužel moc nepomůže.

Krom elektrolitu, který je tam teda jen jeden dvojitý (už vím jak ho "opravit"), by to měly být svitkové kondíky MKT. Jsou nějak zásadní ty napětí na 1000V?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7396

PříspěvekZaslal: út leden 26 2021, 17:01    Předmět: Citovat

Je to elektronkové rádio. Takže na anodách máš skoro 300V. Kondenzátory se dělají tak, že nejbližší vhodné vyšší napětí je na 630V nebo 1kV. Stačí se řídit tím, na kolik V je navržen ten původní.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19482
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: út leden 26 2021, 17:29    Předmět: Citovat

Ano, jsou. Napěťové špičky v síti, i když jsou velmi krátké, přesahují i 800 V.
Rádio má kostru galvanicky spojenou se sítí, bez jakékoli indukčnosti "cestou". Nespoléhej na to, že to elektrolyte "sežerou". I na inndukčnostejm jako primár výstupního trafa, můžou impulsní průběhy vyvolat napěťové špičky, jakkoli zapojení vypadá nezákeřně.
Microlan tě ale upozornil právě na to, že právě ta ořehlednost a jednoduchost zapojení klame a může překvapit, třeba už tím, že jednou máš na kostře ostrou fázi, a podruhé ne, podle toho, jak zasuneš vidlici do zásuvky. Nejjistější bylo při opravách napoájet přístroje řady ###U přes bezpečnostní oddělovací trafo, pak se dalo šasi uzemnit přímo, a ne přes C45, který uzemňuje jen vf proudy, ne však síťový kmitočet.
Další záludností bývá svod v C40 (před ním asi +40 V, za ním kolem -7,5 V proti kostře.
S jádry cívek nehýbej, leda bys musel měnit některý z kondenzátorů u nich. Ty laděné obvody obvykle desítky let nepotřebují doladit.
A žárovičky 6,3 V / 300 mA slouží jako pojistky.

Nejspíš jsem ještě něco zapomněl, ale to hlavní tu máš.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EM88



Založen: Jul 10, 2016
Příspěvky: 81
Bydliště: Pardubický kraj

PříspěvekZaslal: út leden 26 2021, 18:10    Předmět: Citovat

Kondenzátory nahradit s pomocí nejbližší nové kapacity např. místo 640N použiješ 680N a za 64N použiješ 68N. Napětí musí mít stejné nebo vyšší jako ty původní. Vhodné jsou například TC209, TC219 apod. Elektrolyt sehnat buď jiný nebo ho nahradit s pomocí dvou 33uF na 300 až 400V. (uzemnit na stejné místo jako ten původní). Případně ho ještě můžeš zkusit naformovat (zapojit před něj odpor 10k několik W nebo do serie s fází zapojit klasickou žárovku cca 40W) Ten C35 500pF nahradit třeba s TC210 510pF.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mikras



Založen: Sep 04, 2019
Příspěvky: 534
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: út leden 26 2021, 18:10    Předmět: Citovat

Podívej se i na toto vlákno. Jeden by neřekl, že i u neelektrolytických svitků je nutné hlídat polaritu. Někde jsem viděl video, jak pomocí osciloskopu zjistit vnitřní a vnější fólii, pokud není značena proužkem nebo délkou vývodu.
V principu šlo o to, že se kondenzátor vezme do ruky a sondou se dotkne jednoho a pak druhého vývodu. Ten, na kterém se nakmitá větší amplituda, je vnější fólie. Možná je to někde tady na ebastlírně a třeba si někdo i vzpomene a doplní ti to sem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Ender



Založen: Jan 26, 2021
Příspěvky: 9

PříspěvekZaslal: út leden 26 2021, 19:45    Předmět: Citovat

Díky za další rady. Našel jsem kondíky ještě z tesla výroby http://racvonka.cz/kondenzatory/svitkove-axialni-25-az-6300-v.html, kde snad už najdu co potřebuju, i když ne ty přesné kapacity. Pokud ale budu počítat s tolerancí cca +-20%, která tehdy byla, tak budou vyhovovat i ty menší nebo větší kapacity... Jediný kondík pak tedy zůstane ten elektrolit 2x32uF, který nejspíš rozeberu a dám tam dva nové odpovídající hodnotě a napětí. Pak kuknu i na to upozornění ohledně "polarity" ostatních kondíků. Uvidím co mi ukáže osciloskop a zda to půjde poznat dle dodaných informací...
Co se pak týká toho "nebezpečí" u šasi rádia, tak o tom vím... Proto mám na konci klasickou 3 pin zásuvku aby byl nulák na "kostře". Nicméně nejde zaručit, jestli jsou tak i všechny zásuvky v baráku... Už jsem jich musel několik předělat. No a o nových "rozdvojkách" snad nemá cenu ani mluvit...
Jak budu mít součástky, tak pak nafotím ty "repase" a přidám sem fotky. Třeba to pak pomůže někomu dalšímu...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
radioelectrum



Založen: Nov 11, 2011
Příspěvky: 2119
Bydliště: Oslavany

PříspěvekZaslal: út leden 26 2021, 20:16    Předmět: Citovat

mám nějaké svitky na prodej. Jsou vhodné i do Talismanů a dalších elektronkových rádií.


kondiky leden 21.jpg
 Komentář:
 Velikost:  44.46 kB
 Zobrazeno:  73 krát

kondiky leden 21.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
radioelectrum



Založen: Nov 11, 2011
Příspěvky: 2119
Bydliště: Oslavany

PříspěvekZaslal: út leden 26 2021, 20:18    Předmět: Citovat

Ender napsal(a):
Jediný kondík pak tedy zůstane ten elektrolit 2x32uF, který nejspíš rozeberu a dám tam dva nové odpovídající hodnotě a napětí...
proč jej rozebírat a dávat tam elyty co je za 30-50 let odejdou ? Dejte je pod šasi, pohodlně se tam vlezou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Ender



Založen: Jan 26, 2021
Příspěvky: 9

PříspěvekZaslal: út leden 26 2021, 21:01    Předmět: Citovat

radioelectrum: Vím, že tam vlezou, ale bude to jako pěst na oko. Vím, že to nikdo nikdy neuvidí, ale jelikož to má být autentické, tak to není vhodné. Dělám veterány (auta) a tam by taky nebylo OK dát třeba místo původních sedaček sedačky SPARCO s tím, že to udělá stejnou službu. SPARCo sice OK ale s původním veteránským designem... Je to sice extrémní přirovnání, al snad je jasné oč mi jde... Design rádia i součástek pokud možno ponechat jak je... A za těch 30-50 let tu už nejspíš ani nebudu, takže jestli to vydrží i tuto dobu, tak supr... Smile Nehledě na to, že v tom analogu nebude nejspíš už nic vysílat...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5998
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: st leden 27 2021, 11:17    Předmět: Citovat

Padesát let snad mohly vydržet ty původní, od současných bych to nečekal ani u kvalitnějších značek.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: st leden 27 2021, 11:21    Předmět: Citovat

Ender napsal(a):

Co se pak týká toho "nebezpečí" u šasi rádia, tak o tom vím... Proto mám na konci klasickou 3 pin zásuvku aby byl nulák na "kostře".

Nevím jestli problematiku ochrany před nebezpečným dotykovým napětím správně chápeš.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Ender



Založen: Jan 26, 2021
Příspěvky: 9

PříspěvekZaslal: st leden 27 2021, 12:02    Předmět: Citovat

Crifodo: ano chápu. Je to psáno ve zjednodušené formě... Wink

Jinak jsem nakoupil "nové" kondíky řady TC 208 a TC 209. Ten "velký" elektrolyt udělám z domácích zásob. Elektrolity mám dostupné značkové "Siemens, Nippon, Mallory...).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund