Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Vianocny svietnik - ziarovky 14-15V
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Osvětlovací technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33860
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: so prosinec 12 2020, 13:06    Předmět: Citovat

Ziarovky prisli, ale situacia sa mierne skomplikovala. Samozrejme, ze nove drziaky ziaroviek tam nepasuju, s tym som pocital. Ale ze budu nove ziarovky vacsie (asi o pol milimetra) a do povodnych drziakov nevojdu, to som necakal.

Takze som prebrusil povodne drziaky na vacsi priemer.

Cez 4x 470R odpor (53-54mA) to svieti pekne, teple svetlo ako zo sviecky. Ked jeden odpor vynecham (58mA), tak je to horsie.
Sice takmer polovica prikonu skonci na odporoch... Kupim 4x 5W odpor, bude vyhrievany podstavec Very Happy



svietnik.jpg
 Komentář:
 Velikost:  61.51 kB
 Zobrazeno:  143 krát

svietnik.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31799
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: so prosinec 12 2020, 13:12    Předmět: Citovat

Dej tam kondíky = kapacitní předřadník a budeš to mít bez výhřevu. Těch cca 50mA tam dostaneš s ještě poměrně malou kapacitou ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
workhard



Založen: Jul 07, 2006
Příspěvky: 5116
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: so prosinec 12 2020, 13:16    Předmět: Citovat

A nabíjecí proud kondíku při zapínání mu bude žárovičky pěkně odpalovat, nehledě na to, že kondík bude za chvíli bez kapacity.
_________________
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31799
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: so prosinec 12 2020, 13:34    Předmět: Citovat

No a to je takovej problém tam dobastlit sériovej odpor s daleko menším zatížením, kterej jen omezí nabíjecí proud kapacity případně termistor NTC? V každým případě se dá výkonová ztráta dost podstatně omezit, nemusí z toho mít přímotop - i když se s tím svítí v ročním období, kdy venkovní teploty o mnoho nevylejzají nad 0°C a nějakej ten vyzářenej wattík tepla v interiéru je spíš vítanej než nežádoucí ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
workhard



Založen: Jul 07, 2006
Příspěvky: 5116
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: so prosinec 12 2020, 13:39    Předmět: Citovat

Já bych to nekomplikoval. Životnost kondíku nezvýší ani přidaným odporem.
_________________
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33860
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: so prosinec 12 2020, 13:46    Předmět: Citovat

Alebo vymenit vidlicu za americku a pouzit autotrafo 230V/110V Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: so prosinec 12 2020, 13:51    Předmět: Citovat

Kdysi moje ex shodila při vysávání podobný svícen. Protože samozřejmě svítil, vlákna se nárazem vytáhly a podotýkaly, tudíž se zkrátily a začaly svítit jako o život. Protože jsem neměl náhradní žárovky, vrazil jsem do svícnu pár kondů paralelně, aby žárovky svítily tak nějak akorát. Vydrželo to několik let a pak jsem na ty žárovky někde náhodou narazil. Za celou tu dobu žádný problém.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kbulda



Založen: Oct 23, 2007
Příspěvky: 1524
Bydliště: u Mělníku

PříspěvekZaslal: so prosinec 12 2020, 16:31    Předmět: Citovat

https://www.svetzarovek.eu/zarovicky-do-retezu-a-svicnu/
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33860
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: so prosinec 12 2020, 16:53    Předmět: Citovat

14V nasuvacie tiez nemaju, rovnako ako vsade.
12V maju, takze uprava na 12V je krok spravnym smerom Smile

[edit]
Uz som ho nasiel. Je to VD-AXX211070, dodavatel bol City Illuminations s.r.o.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mluno



Založen: Apr 18, 2011
Příspěvky: 234
Bydliště: Benešov (u Prahy)

PříspěvekZaslal: pá prosinec 18 2020, 15:14    Předmět: Citovat

Před časem jsem povídal, jak jsem předělal řetěz luceren na LED. Zkusím přidat nějaké podrobnosti, podařilo se mi totiž najít potřebné soubory. Tyto soubory vznikly dodatečně, plánoval jsem výrobu pro druhý řetěz, který má ještě žárovky. První exemplář jsem zadrátoval (dost titěrná práce, pokud se to mělo vejít do lucerny), pro duhý jsem plánoval tišťák (až na spojení s objímkou a propojku vrstev žádné drátování), toto mělo být namnožené kolikrát se to jen vejde na polotovar (měl jsem spočítané, že 10x to bude v pohodě i na nejmenší prodávaný 50x100 mm kousek).

K zapojení samotnému. Začal jsem od ledek, jistě by stačila jediná, ale co se zbylým napětím, nechtěl jsem moc topit (ze stejného důvodu jsem nepoužil barevné, které mají menší úbytek). Tak jsem zapojil 4 do série, víc se mi tehdy nevešlo. Koupil jsem 1W (3V, 300 mA ) teplé bílé autoled (s co největším vyzařovacím úhlem) s tím, že je budu provozovat při zlomku proudu (počítal jsem 10-20 mA). Pro tento proud svítí podle mě dost. Testoval jsem to nejdřív stejnosměrným proudem (počítal jsem aspoň 30V, tj. desetinu amplitudy), tehdy jsem taky ověřil velikost a dimenzování odporu. Odpory vycházely 2x 330 v každém přívodu jeden a musely být aspoň na 0,6W (i když je na nich výkon pod 100 mW, ty 1/4W dost topily). A nakonec jsem si říkal, co se stane, když se něco přetrhne, tak jsem přidal zenerku 37V a ověřil jsem, že moc netopí, když přerušim ledky. (Zenerka zároveň chrání závěrný směr ledek, kdyby náhodou se tam něco dostávalo ať už poruchou usměrňovače nebo parazitními jevy.) Každý z těchto testů jsem dělal na laboratorním zdroji minimálně den. Posledním krokem byl usměrňovač, nedalo se jinak než SMD (DIP by se nevešel), což zkomplikovalo sestavování brabčího hnízda a tišťák se mi dělat nechtělo (tehdy jsem ještě neuměl fotocestu). Obvod neobsahuje žádný střadač energie, odpadají teda problémy s nabíjením (jako když se použije kondenzátor). To že ledky věrně přenáší blikání 100 Hz je u osvětlení stromku nepodstatné. Při proudu 10 mA očekávám životnost ledek navěky.
Proud jsem trefil tak dobře, že když to visí na stromku, neni možné poznat, které jsou které. Jediný rozdíl je, že ty ledkové jsou na šáhnutí studené, ty žárovkové horké. Co mě trápí jsou kontakty, tak jako u žárovek, i tady se stává, že se některá v objímce uvolní. A při dotahování jsem několik těchto bastlů (asi dva) už zničil a musel dělat nové (zejména smd usměrňovač s připájenými drát(k)y je opravdu hloupá věc).

Snad se moje zkušenost, dalo by se říct vývojová práce někomu hodí, je to sice zapojení jednoduché, ale ne všechny detaily jsou úplně jasné. Toto je dimenzované na 10 v sérii k náhradě namísto původních 24V žárovek. Přiložené podklady vychází ze schématu, ale nemám je ověřené (třeba jak se vejdou, a jak půjdou napasovat do vybrakované patice E10 po žárovce, tišťák zatím jsem nedělal, a do těchto Vánoc to zcela jistě neudělám).
Nemusím snad zdůrazňovat, že zapojení je galvanicky spojené se sítí a je potřeba provést to v souladu s bezpečnostními předpisy (aby se zbytek rodiny nemusel bát přiblížit se ke stromku).



stromek.png
 Komentář:
Schéma zapojení
 Velikost:  18.39 kB
 Zobrazeno:  133 krát

stromek.png



stromek_svetla.zip
 Komentář:
Zabaleno i s bpodklady eagle (netestováno)

Stáhnout
 Soubor:  stromek_svetla.zip
 Velikost:  80.28 kB
 Staženo:  371 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MajklR



Založen: Feb 16, 2006
Příspěvky: 379
Bydliště: Olomouc 9

PříspěvekZaslal: út prosinec 29 2020, 19:49    Předmět: Citovat

Také mi donesla sousedka Ledkový řetěz bez známek života. (Made in Poland). Po delším hledání jsem objevil v přívodu k jedné Ledce upadený přívod, špatně připájený ve smršťovací bužírce. Tak jsem to zalátal, zaizoloval, vyzkoušel, svítilo to. Smotal jsem to do krabičky, pro jistotu ještě zapnul a nic. Znova hledání toho kiksu, už jsem ale věděl co to je, opravil a opatrně vložil do krabičky, po zapnutí řetěz svítil. Poláci zřejmě šetří na cínu. Vrátil jsem ho sousedce s tím, že už je po Vánocích a nemá cenu to rozbalovat. Zatím nepřišla. Majkl. Fuck
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31799
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: út prosinec 29 2020, 22:19    Předmět: Citovat

Takhle jsem před pár létama kompletně předělával jeden řetěz od větví - šáhnul jsem na jeden pájenej spoj a upadnuly dva další. Byl ještě žárovičkovej a na každou žárovku byla nasazená taková opalizující tvarovka jako by ze silikonový gumy - vypadalo to docela hezky, tak jsem se to po upadnutí asi čtvrtý žárovky od přívodů radši rozhodnul pozkracovat tím, že ty spoje přepájím a přeizoluju smršťovačkou komplet. Sice jsem si pak za to nadával, protože mi to trvalo snad půl dne a ještě jsem si párkrát přidělal zbytečnou práci, bo jsem u několika žároviček samozřejmě zapomněl na ten kábl navlíct kousek smršťovačky dřív, než jsem zapájel spoj a musel jsem to znovu rozdělat, ale ten "řetěz" známí od tý doby věšejí na stromek každej rok a zatím svítí ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33860
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: so leden 23 2021, 13:28    Předmět: Citovat

Kedze sa GME podarilo uz za mesiac a pol vybavit objednavku, dokoncil som vianocny darcek. Dal som tam nakoniec 6 odporov 330R/5W. Spodok sa teda mierne hreje, ale nic hrozne, plast sa netavi.


svietnik_odpory.jpg
 Komentář:
 Velikost:  61.18 kB
 Zobrazeno:  123 krát

svietnik_odpory.jpg



svietnik_hotovy.jpg
 Komentář:
 Velikost:  119.71 kB
 Zobrazeno:  124 krát

svietnik_hotovy.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
josef_novak



Založen: May 06, 2017
Příspěvky: 812

PříspěvekZaslal: so leden 23 2021, 15:02    Předmět: Citovat

Čekali, než jim to přijde z Aliexpressu Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Osvětlovací technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3
Strana 3 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.23 sekund