Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

koncový stupeň domácího kina LG HB45E

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
dury2



Založen: Nov 22, 2009
Příspěvky: 127

PříspěvekZaslal: út leden 05 2021, 21:18    Předmět: koncový stupeň domácího kina LG HB45E Citovat

Ahoj, jako koncový stupeň je zde použito TAS5611, jsou zde dva. Kino má výstup na dva kanály plus sub. Jeden kanál mi nehraje. Jde mi o to, že jsem nikde tento konocvý stupeň nenašel, pouze na čínaněch, nestojí nic závratného, akorát se obávám, že jejich pojetí originálu bude mít nižsí výkon. Nemá někdo s tímto zesilovačem zkzšenosti. Našel jsem, že se dá koupit celý modul zesilovač za necelých 1 tis Kč, ale radeji bych to řešil cestou výmeny pouze toho jednoho vadného obvodu. Bohužel jsem jej nikde nedohledal. Děkuji za reakce
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
misocko



Založen: Jun 26, 2009
Příspěvky: 1283
Bydliště: Hlohovec (Sk)

PříspěvekZaslal: út leden 05 2021, 21:33    Předmět: Citovat

len tak zo srandy som dal do googlu "TAS5611 cena" a vyhodilo mi mouser
ked das "price" isto to vyhodi viac poloziek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kovka



Založen: Nov 26, 2006
Příspěvky: 564
Bydliště: Brumovice

PříspěvekZaslal: út leden 05 2021, 23:51    Předmět: Citovat

Jen jestli je vadnej šváb, nebo něco okolo...
Máš oměřeno, nebo spoléháš na častou praxi, nehraje to - vyměním koncák.
Ale tento šváb jsem v pazourech neměl
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: st leden 06 2021, 4:52    Předmět: Citovat

Jsem zde známý - svým nechvalným postojem k čínské třetivýrobě, faktickým pajcům.
VŽDY tomu tak bylo například u dlouho solidně nevyráběných, hybridních výkonových obvodů SANYO, budičů NEC i Toshiba, nebo u sofistikovaných hybridních výkonových celků Technics.
Všechny dále uvedené skutečnosti vycházejí jen z dlouholeté praxe.
Vezměme to tedy bod po bodu, protože na HIO různých firem se zde vyptávalo již docela dosti spoludiskutérů.

1./
Oproti originálům zmíněných firem, mívají ony pajcy jiné, silně zjednodušené, zredukované vnitřní zapojení, s jinými čipy. Zapojení, ač takto dokurveno, je ale šikovně pinově "napasováno" na ta nejčastější, aplikační zapojení originálních HIO tak, aby to i s ojebanými pajcy prostě "nějak" fungovalo, aby to aspoň chvíli hrálo.
2./
Vzhled, velikost, počet a funkce pinů, povrchová úprava, potisk - naprosto k nerozeznání od originálů. Potisk stejným fontem, stejné barvy, jako origoše 40 let staré, ale acetonový test přežijí.
Kdo náhodou vlastní/vlastnil firemní katalogy například firem Sanyo/Technics/NEC, které obsahovaly i detailní zapojení struktury, hodnoty pas. součástek i typy čipů - tak číselného kódu, obsahujícího d/w/m/y výroby prvku, byl dokonale zblbnut tím, že onen kód výroby přesně odpovídá kódům z časů, kdy prvek stále vyráběli Japonci, či jimi pověřená, spolehlivá firma.
Kupující tak mohl být unesen štěstím, jak s tím vyjebal, že za pár šušňů od číňana koupil origoš..
S touto myšlenkou a počáteční radostí - tedy kdo přesně a s kým vyjebal, k tomu se dostaneme. Pěkný to není..
3./
Další rozdíl je v tom, že např. hybridy Sanyo, šly poměrně snadno otevřít a po poruše tak zkontrolovat spoušť uvnitř.
čínský pajc, ze zcela evidentního důvodu (aby se nepřišlo na to, co je uvnitř za ojeb a hnus) nešel otevřít ani majzlíkem. Vždy byl zalit neprůhledným, bílým, modrým tvrdým sajrajtem neznámého složení, co držel základnu a kryt tak pevně, jako víra Židy.
Prosím o prominutí kvůli délce - píše tu ze mne dlouholetá praxe. Ostatně - k některým, zvláště dozlatova vypečeným kouskům až do pajcovaných STK4048 a STK4050, lze na netu dohledat i ilustrační obrázky stejně, jako k pajcům obvodů Technics RSH/RSN/RSC.
4./
Pokud to tedy, po podezřele levné koupi v číně, začalo s tím pajcem žít a nějak fungovat, tak se ona, již dnes pověstná, tradiční a legendární čínská šetrnost projevila zhruba takto:
Po připojení regulérního napájení přístroje obvod sice ihned neodešel, ale začal odebírat vysoký klidový proud, který původním prvkem v zapojení /trimr/ nešel nijak snížit na předepsaných 35-40mA ani po čarování s jeho hodnotou. Jsou-li takové HIO, s takovou klidovou spotřebou, v přístroji dva či více, tak to klade dosti zvýšené nároky na filtraci zdroje.
V signálu se objeví nepříjemný 100Hz brum značné úrovně.
Jeho přítomnost ale nebyla vždy způsobena velkým klidovým odběrem z kompromisně filtrovaných zdrojů. Často bylo těch 100Hz, přítomných v signálu, způsobeno i odfláknutou, silně zjednodušenou vnitřní strukturou HIO, v duchu čínské šetrnosti pak chybějícím obvodem, potlačujícím SVR napájení aspoň o 50dB.
Uznejte sami, že při napájení běžných dvou HIO Sanyo, napájecím napětím asi ±35V, je klidový proud až 250mA, pro obvod s výkonem 40W/8R vážně trochu přes čáru - a to byly i horší!
Někdy to bylo u budičů NEC a Toshiba až tak, že klidových např. 0,25A svištělo koncovými tranzistory, které vytápěly zesilovač až tak, že vypínala bimetalová tepelná pojistka.
Vysoký ss ofset výstupu, často až 0,3V a někdy i shazující ochrany, to je jen taková lapálie..
5./
Vysokým zkreslením (někdy o 2 řády vyšším, doslova v procentech), zvláště markantních v případech, kdy se měnil jen jeden HIO a druhý zůstal původní...
Zásadní problémy s HIO byly v zapojeních, kde byly plynulé kmitočtové korekce zapojeny ve smyčkách ZV koncových stupňů.

Sám se přiznám, že asi 3-4, přesně takto koncipované přístroje, jsem po výměně originálních výkonných HIO Sanyo už nerozchodil.
Měl jsem nařízeno vyměnit HIO nikoliv za ty s prověřenou kvalitou, které bych za asi 900,-Kč/ks /v tehdejší devadesátkové koruně ranec/ vybral ku opravě sám, ale musel jsem instalovat ty, které dodal majitel přístroje a co už na pohled vypadaly, no řekněme divně.

Tak jistě, po uzavření celé té anabáze jsem byl za největšího a neschopného kokota já To mě nijak nemrzelo v předtuše toho, co bude dále s opravou té věže následovat. Ke komu se majitel skutečně velmi solidní věže Dual vrátí, aby to někdo už konečně dal dokupy podle sebe Very Happy

Uzavřel bych to asi tím, že pokud ten integráč prodávající firma označí za originál /byť s vysokou cenou/ a dává záruku na funkci, tak bych se jinými, zvláště pak čínskými prodejci nenechal nalákat ani na třetinovou cenu...
Myslím, že spousta kolegů ze servisního ranku, mi v plné míře potvrdí to, co jest psáno výše.
A počet a sortiment těch čínských omrdů stále stoupá.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6607
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st leden 06 2021, 10:33    Předmět: Citovat

Má ho Farnell i Mouser.
_________________
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33919
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: st leden 06 2021, 11:16    Předmět: Citovat

Z Ciny bude asi recyklovany z odpadu - takze fungovat moze ale nemusi. Kupujem vzdy viac kusov ako potrebujem, keby nahodou niektory nefungoval. Nema velmi bezne puzdro, takze to asi nebude nieco uplne ine preznacene.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
RadekB



Založen: Mar 03, 2005
Příspěvky: 2057
Bydliště: někde mezi Brnem a Prostějovem

PříspěvekZaslal: st leden 06 2021, 14:07    Předmět: Citovat

Driv jsem ho menil dost casto, braval jsem ho u Farnelu. Mozna na dilne jeden kus jeste bude. Kdyz tak vecer mrknu. Ted jsem v terenu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
dury2



Založen: Nov 22, 2009
Příspěvky: 127

PříspěvekZaslal: st leden 06 2021, 18:17    Předmět: Citovat

Díky za odpovědi. Číně jsem se chtěl vyhnout, taky s tím mám již své zkušenosti a zrovna u koncáku. I když v poměru výkon cena na tom byl ten z číny lépe Very Happy . Za 1/3 ceny jsem měl 1/2 původního výkonu, takže po ekonomické stránce se to vyplatilo. Ale nekupuji si přeci drahý zesilovač, abymi pak hrál o půlku méně! O kvalitě přednesu z tohoto zesilovače, opatřeného číněnam se nemá smysl bavit. Každopádně uméte hledat lépe než já. Když jsem zadal holý "TAS5611! do gůglu v nákupech, tak mi vypadl akorát ebay s číňaněm.
Po pravdě jsem ten koncák ještě netestoval, protože jsem úplně viděl toho uživatele, jak si zapojil kabely nejdřív do zapnutého kina a tepra připojoval reprák Confused
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dury2



Založen: Nov 22, 2009
Příspěvky: 127

PříspěvekZaslal: út leden 12 2021, 0:00    Předmět: Citovat

Tak se naplnily mé obavy, koncový stupeň je v pořádku. jsou zde dva, jden pro subwoofer a druhý pro oba kanály. Do vstupu pro zesilovač mi nejde signál. Proměřil jsem zpětně cestu až k předzesilovači DRV603. Ty jsou zde opět tři.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: út leden 12 2021, 5:34    Předmět: Citovat

Tak to prostě dej opravit někomu, kdo tomu opravdu rozumí.
Ale opravdu a má k tomu vzdělání - ne jen, že říká, že tomu rozumí.
Dát to opravit někomu, kdo tomu skutečně rozumí, je nejrychlejší, pro přístroj nejbezpečnější a ve svém výsledku, pro peněženku majitele nakonec nejlevnější cesta.

Ten, kdo ROZUMÍ, VÍ jak na to a skutečně UMÍ, tak nebude zběsile měnit součástky, jednu po druhé, až se to za nějaký konečný objem peněz rozběhne. Pak se zjistí, že to na těch výměnách stálo tolik, že.....

Odborník vymění jen to, co je skutečně vadné a dovede to identifikovat, popř příčinu "odchodu".
Opravdu je potřeba nějakých znalostí a zkušeností - internet i při té své všemocnosti fakt nestačí!!

Teď se to stalo hotovou módou, když jsou od číňana všecky součástky tak dostupné a levné.
Kdekdo, kdo má v prdeli díru, někde ve škole či u kámoše si může půjčit páječku, tak dneska mění a "opravuje".
Je to ostatně vidět i v dalších rubrikách tohoto webu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
workhard



Založen: Jul 07, 2006
Příspěvky: 5131
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: út leden 12 2021, 7:21    Předmět: Citovat

Chápu neochotu dávat to zkoumat někomu, kdo si vrkne 500 jen za sundání deklu. Se v tom povrtám sám, no a kdyžtak se to holt vyhodí a koupí nové...
_________________
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dury2



Založen: Nov 22, 2009
Příspěvky: 127

PříspěvekZaslal: út leden 12 2021, 10:37    Předmět: Citovat

workhard a sinclair, moc děkuji za radu. Děkuji taky, že jste mi připoměli, že naučit se dá něco jenom ve škole.
Dát někomu 500 Kč se nebráním, ale ten požitek z toho, že se mi něco podaří si opravit sám si za to nekoupím. Kdo to zná, jistě pochopí Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund