Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Boombox JVC RC-680, praskání v tuneru
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19434
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá leden 01 2021, 20:51    Předmět: Citovat

Mezi piny 6 a z propojku nemám, jsou tam R10 a R11, oba jsou spojené na pin 9.
Jestli to bereš podle katalogového listu, tak tam je v aplikačním schématu chyba - pin 8 je pouze blojovaný C35 na kostru, s ničím jiným spojený není.
R10 jde přímo z pinu 9 na pin 6 (vstup 455 kHz) , R11 z pinu 9 na pin 8 (vstup 10,7 MHz)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
milavla



Založen: Sep 03, 2008
Příspěvky: 302

PříspěvekZaslal: so leden 02 2021, 9:45    Předmět: Citovat

Tak už to hraje. Vytáhnul jsem ten AM filtr, tu bílou kostku TOKO, ven zapnul na FM a už to jede Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19434
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so leden 02 2021, 11:09    Předmět: Citovat

o tom jsem přece už v neděli napsal(a):
...filtry bych viděl tak 50/50, protože nepamatuji, že by odešly současně na AM i FM. Jenže pořád není jasná vnitřní struktura obvodu, takže nelze vyloučit možnost, že při zkratu v jednom filtru se nerozhodí pracovní bod celé mezifrekvence a neprojde ani druhý mf kmitočet.

Takže tak možnost se potvrdila, že se vstupy pro oba mf kmitočty na pinech 6 a 7 AN7222 vzájemně stejnosměrně ovlivňují a zkrat kterémkoli z nich na kostru vyřadí z funkce celý mf zesilovač.
Jestli ti to tak stačí, tím líp.
Pokud bys trval i na funkčním příjmu v pásmech AM, nejspíš najdeš náhradu v některém z těchto katalogů. Na to, jaký je v tom přijímači typ (a s jakým mf kmitočtem) jsem se nekoukal, a už se mi nechce to znovu otevírat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
milavla



Založen: Sep 03, 2008
Příspěvky: 302

PříspěvekZaslal: so leden 02 2021, 12:11    Předmět: Citovat

Slyšel jsem, že dlouhé vlny se teď budou vypínat, takže to tak asi nechám... asi bych to stejně moc nepoužíval.
Ještě jednou velký dík hlavně Hillovi za jeho cenné rady a zkušenosti!
Akorát je zvláštní, že jsem tu závadu neodhalil tím multivibratorem, že ten signál přes ten vadný filtr prošel...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12024
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: so leden 02 2021, 12:56    Předmět: Citovat

ok1hga napsal(a):
hlavně kolem filtrů, ty když jsou vadné reagují i na otřesy, nebo mechanické namáhání nožiček.
a můžou mít i svod, který má za důsledek rozhození stejnosměrného nastavení funkce MF IO (AN7222N).

schválně se podívej, ve kterém přispěvku jsi dostal tuto radu . . .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
milavla



Založen: Sep 03, 2008
Příspěvky: 302

PříspěvekZaslal: so leden 02 2021, 13:14    Předmět: Citovat

ok1hga dík patří samozřejmě i tobě. Neměl jsem s takovou opravou zatím žádnou zkušenost. Ale říkám je to zvláštní, že to neodhalil ten multivibrátor.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12024
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: so leden 02 2021, 13:46    Předmět: Citovat

je to divný, ale i to se stává . . .
tato závada "svod filtrů a tím rozhození pracovních bodů celé MF" se dá diagnostikovat jen odsátím cínu kolem vstupní a výstupní nohy filtru a kontrolou "na svody".
Setkal jsem se s tím mnohokrát, nejen u rozhlasových přijímačů, ale hlavně u CB radiostanic, které nejdříve ztrácely citlivost a zmenšoval se jim "šum na prázdno" až postupně příjem úplně utichl . . .
oprava byla celkem jednoduchá, buď vyměnit zmíněný filtr, nebo obvykle stačilo zmíněný vývod připojit k IO přes oddělovací smd kondík 1n.
Ten filtr přestože má stejnosměrný svod jinak normálně funguje a "filtruje".
. . . takže asi tak.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19434
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so leden 02 2021, 16:40    Předmět: Citovat

milavla napsal(a):
Slyšel jsem, že dlouhé vlny se teď budou vypínat, takže to tak asi nechám... asi bych to stejně moc nepoužíval...

Ony se budou vypínat nejen dlouhé vlny. Do konce roku 2021 je v plánu vypnout i střední, na nichž pak zbudou jen soukromé stanice malého výkonu,tedy i dosahu. A všude naladíš víc zdrojů rušení, než rádií.
A na FM končí licence za pět let, je otázka, jestli jejich prodloužení mezitím projde, nebo ne. Přece jen už teď mezi námi běhá spousta těch, které jednosměrný příjem rádia nikdy nezajímal a nejspíš ani zajímat nebude.
Jestli přesto chceš ještě AM rozsahy rozběhat, pak tip od OJ1HGA je nejlepší cesta. Na shánění jiného filtru je čas, leda, že by to po úpravě dál hrálo jen na FM.
Jenže ten sériový kondík tam už je (C35, jestli se nepletu), možná by stačila výměna jen toho kondíku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
milavla



Založen: Sep 03, 2008
Příspěvky: 302

PříspěvekZaslal: ne leden 03 2021, 12:59    Předmět: Citovat

Zrovna včera jak jsem poslouchal rádio, tak o tom vypínání mluvili. Ano máte pravdu říkali, že se budou vypínat i střední vlny. Mě to celkem nevadí já jsem vždycky poslouchal jen FM. Ale, že by se mělo za pět let vypnout i FM to si vůbec nedokážu představit. Vždyť mezi lidma je tolik rádií a jsem přesvědčený, že drtivé většině kvalita zvuku na FM plně dostačuje, včetně mě. Já jediné co poslouchám je Český rozhlas 2 nebo Olomouc a když jsem na internetu, tak si pouštím rádio Beat. Naši dab rádio mají, ale moc mě to neohromilo i když chápu, že pokrok nejde zastavit. Tady u nás na Moravě tam kromě stanic Českého rozhlasu nic jiného není.

Na ten kondenzátor C35 se podívám...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
milavla



Založen: Sep 03, 2008
Příspěvky: 302

PříspěvekZaslal: st leden 06 2021, 18:10    Předmět: Citovat

Měřil jsem ten vadný AM filtr a na CF4 na těch posledních dvou pinech to skáče až na 2 mA. Z tama to vede na IO na PIN 6 a tam má být, jak jsme to měřili s Hillem stejnosměrné napětí 9,4V. Já teda nevím proč a k čemu tam je, ale kdybych tam dal ten oddělovací kondik 1n tak ten to nepropustí ne?

A ten C35 vede jen z pinu 8 na zem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31646
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: st leden 06 2021, 18:27    Předmět: Citovat

milavla napsal(a):
... Naši dab rádio mají, ale moc mě to neohromilo i když chápu, že pokrok nejde zastavit. ...
Vůbec nejde o pokrok - těm, co prosazujou zrušení analogovýho vysílání včetně FM se vůbec nejedná o zlepšení kvality příjmu nám, lidem - na to zapomeň. Jim jde o jediný - o to, aby se do omezenýho frekvenčního pásma nacpalo co nejvíc různejch komerčních stanic a to digitální modulace umožňuje. No a víc stanic znamená i víc vysílacího prostoru pro reklamu neboli cílenýho ohlupování populace a tím i vyšší zisky provozovatelů stanic a vysílačů. Počkej - až se ten DABilní vynález nuceným vypínáním analogu ještě víc rozšíří, určitě v tom nebudou žádný HDR multikanálově vysílající stanice s vysokým datovým tokem, který by dokázaly přenášet muziku s vysokou kvalitou a multikanálovým zvukem, ale bude to 5x víc chrchlátek zprasenejch digitální kompresí, vysílajících monofonně reklamní bloky občas proložený něčím, co před zprasením kolikrát i mohla bejt relativně poslouchatelná muzika ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: čt leden 07 2021, 2:31    Předmět: Citovat

Jak je to teda s tím DABem? Už to dosáhlo aspoň FM kvality, nebo je to pořád jen chrchel?
Telka jde pomalu do kytek, a teď už i rádio...
Abych se pomalu začal ohlížet po nějaké jeskyni.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
milavla



Založen: Sep 03, 2008
Příspěvky: 302

PříspěvekZaslal: čt leden 07 2021, 7:31    Předmět: Citovat

EKKAR asi máš pravdu, je to jako se vším problém není ani tak v technice, ale v lidech. To samé třeba cdčka ta stará z 80tych let mají většinou perfektní zvuk, ta dnešní se skoro nedají poslouchat (loudness war atd.) škoda se rozčilovat. Ale to už jsme maličko odbočili od tématu...

Ještě k tomu vadnému filtru nepadlo mě, že bych ho mohl opatrně rozřezat napůl a použít jenom část T1, která je v pořádku a nahradit jenom část CF4 Smile Mám tady po ruce zrovna jednoho "jezevčíka" ve kterém je filtr 455kHz...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12024
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: po leden 11 2021, 10:32    Předmět: Citovat

milavla napsal(a):
Ještě k tomu vadnému filtru nepadlo mě, že bych ho mohl opatrně rozřezat napůl a použít jenom část T1, která je v pořádku a nahradit jenom část CF4 Smile Mám tady po ruce zrovna jednoho "jezevčíka" ve kterém je filtr 455kHz...

nejdříve sem dej detailní fotky toho filtru,
teda celé té kostičky jak je to vlastně udělané . . .
a už jsi zkusil ten vývod co jde z toho filtru oddělit kondíkem 1n ???
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19434
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po leden 11 2021, 13:48    Předmět: Citovat

Milavla mě vyhecoval k tomu, abych ten stroj znovu otevřel a změřil mf kmitočet. Teda, s tou řízenou nosnou se fakt blbě měří, když máš na výstupu filtru 2 - 6 mV efektivní hodnotu, dál už AM mezifrekvenční signál přístupný není, a máš zasynchronizovat osciloskop tak, aby čítač při maximální úrovni ukázal nejvyšší kmitočet. Pro jiné vybavení teď dlouho nedosáhnu, takže maximální improvizace *)
Podstatné je, že při rozladění tak, aby to naměřilo 452 kHz, už úroveň nestačila. A na vysílač Liblice jsem na oscilátoru naměřil mezi 1088 a 1089 kHz.
Tedy filtr je tam skoro určitě na 450 kHz.
Podle přílohy jde nahradit filtrem TOKO PCFMA-027 (konečně ten je doporučený i k AN7222N). Z označení na pouzdru původního propouštěný střední kmitočet nevyčteme (to je snad ještě tajnější, než rozměry řemínků do magneťáků), což by při použití nesprávného mezifrekvenčního kmitočtu vedlo k nutnosti přeladění do souběhu na všech AM rozsazích. A do toho bych se už dnes nepouštěl ani já.

*) moc hluboko do trucovny se teď nějakou dobu nedostanu, slouží jako jeden ze skladů nábytku a jeho obsahu, v důsledku vládních nařízení se nudící se roupy přemiklíkovaly do přípravy na výměnu podlahy ve dvou místnostech; tak jsem dosáhl jen pro osciloskop; jeden multimetr a nějaké to nářadí s sebou tahám v kufrjošce, ta se zarovnat nesmí.



filtr_AM_nahrada.jpg
 Komentář:
 Velikost:  267.7 kB
 Zobrazeno:  63 krát

filtr_AM_nahrada.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další
Strana 6 z 8

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.19 sekund