Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Tyristor to-92
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1300
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: út prosinec 15 2020, 16:52    Předmět: Citovat

Apropos - 99% klasických zdrojů AT nepremává bez spotřebiče. Na to se nesmí zapomenout! Já při zkoušení používám starý HDD, to postačuje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pdp7



Založen: Sep 15, 2014
Příspěvky: 210

PříspěvekZaslal: út prosinec 15 2020, 17:12    Předmět: Citovat

Zátěž tam samozřejmně dávám. Je to Astec AA19100 RT94A 210w AT Power Supply AA-19100 158-050771-000

Na spínacím švábu jsem zjistil nedostatečné napětí. Ale těžko soudit když se to hned vypíná, kde mám hledat problém. Už začínám nabývat dojmu že to třeba postavila nějaká lopata a ani to fungovat nemá. Evil or Very Mad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pdp7



Založen: Sep 15, 2014
Příspěvky: 210

PříspěvekZaslal: út prosinec 15 2020, 20:47    Předmět: Citovat

Mám už druhý tyristor P0102 který převádí mezi A,K jako dioda i jen tak vyletovaný z DPS. To je jako normální? Nezdá se mi Rolling Eyes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
misocko



Založen: Jun 26, 2009
Příspěvky: 1286
Bydliště: Hlohovec (Sk)

PříspěvekZaslal: út prosinec 15 2020, 21:17    Předmět: Citovat

vypajkuj ho a skus zdroj zapnut, nepretazuj ho
vecsinou tie tyristory iba skratuju budenie v pripade prudoveho pretazenia zdroja
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: út prosinec 15 2020, 22:18    Předmět: Citovat

Ne, je to normální tyristor, jako každý jiný, jen citlivější.
Myslím, že zrovna tyhle tyristory P0102DA mám, výroba STMicroelectronics. Zbyly mi z něčeho jiného.
Můžu nafotit, jestli jsou ještě potřeba
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33980
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: út prosinec 15 2020, 22:28    Předmět: Citovat

Dost pochybujem, ze by bol problem prave v nom.
Ako uz napisal misocko, vyskusat sa to da bez neho. Samozrejme s nahradnou zatazou (nejaky vadny disk a pod.).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pdp7



Založen: Sep 15, 2014
Příspěvky: 210

PříspěvekZaslal: st prosinec 16 2020, 0:04    Předmět: Citovat

Vyzkoušeno, beze změny. Když odpojím zpětnou vazbu tak se to rozkmitá. Když připojím tužkovku na optočlen tak to nenaběhne vůbec. Změřeny všechny polovodiče, kondenzátory, vyměněn uc3842, vyměněny komparátory LM311 a 339, měl jsem venku všechny usměrňovací shottky byly ok. Na vstupu zdroje je triak BT137 a ten spíná 230 vlastně společně s hl. vypínačm zdroje. Jak už jsem psal byly špatné ty dva P0102 a po výměně opět beze změny. Zdroj se prostě na 1s rozeběhne a končí. Napájecí napětí na uc3842 je cca 12V což mi příjde divný když jsou u něj zenerky 18 a 20V a ty jsou taky dobré, vyzkoušeno na laboratorním zdroji s omezením proudu. To napájení se bere snad z pomocného vinutí a za usměrňovací diodou je též jen 12V, proč to nevím. Teda co stihnu změřit v té 1 vteřině.
Tohle je opravdu bomba práce jen co je pravda Mad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
misocko



Založen: Jun 26, 2009
Příspěvky: 1286
Bydliště: Hlohovec (Sk)

PříspěvekZaslal: st prosinec 16 2020, 9:41    Předmět: Citovat

Takze zjavne je nieco v obvode spetnej vezby , co zatvori (uvedie do vodiveho stavu, tak ako to robis tou tuskovkovkou) optocnen a stopne zdroj. Co vsetko je pripojene na vstup toho optocnenu? To je optoclen pre pomocny alebo hlavny zdroj. Ktory vlastne nebezi?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: st prosinec 16 2020, 10:44    Předmět: Citovat

Je tam startovací zdroj se srážecím kondenzátorem?
Jestli jo, tak bych určitě začal u toho kondu, nebo pozpátku tam, odkud je to při startu živený.
To, že srážecí kondenzátor ukáže na multimetru třeba statických 470nF, ještě vůbec neznamená, že potom při 50Hz propustí tolik, co má - resp. že se bude chovat jako zhruba 6k8 odpor.
Obecně - na čínské svitkové kondenzátory je třeba dávat asi tak stejný pozor, jako na jejich elektrolyty - už se naučili dokonale ojebávat i svitky, Jirka Celeron by mohl vyprávět.

Taky bych řekl, že tyristory, kór dva, jestli odešly, tak neodešly jen tak, že tam nejsou pro srandu králíkům.
Mohou impulsem něco spouštět /jsou dosti citlivé/, nebo chránit.

Začni měřit odpory, které jsou připojené buď na síťové, nebo spíše na vyšší dc napětí, případně schytávají nějaké nárazové nabíjecí proudy. Nemusí být velké, zato ale při každém startu.
Ujetý odpor nemusí být vůbec nijak přismahlý, jen má dlouhodobým působením vysokého napětí hodnotu třeba o řád jinde.
Bude to s měřením oser, ale jestli to fakt chceš rozchodit, nic jiného nezbyde. A často bude muset jedna nožka ven.

Napřed ale zjisti, proč a co oddělalo ty tyristory.
To není zrovna součástka, co se dá oddělat jen křivým pohledem, jako KF521. Jsou tuším na 0,8A.

Některý druhy moderních, metaloxidových odporů prostě nesnášejí dlouhodobé působení vyššího napětí.
Čínské druhy pak jsou v tomto naprosto nevyzpytatelné. Mívají chování, které jsme dřív u odporů, vyrobených bělochy, neznali.
Je to třeba pomalé, nenápadné zvyšování hodnoty mtox proudovými rázy. Pomalu, postupně, každým dalším to leze nahoru, až to vysadí zcela, pokud se zvýšená hodnota neprozradí jinak.
To u klasického uhlí neexistuje, buď funguje, nebo hoří.

Stává se to i v zesilovačích, často u odporů řádu vyšších desítek kilo, přes které z celého součtového napájení krmí proudové zdroje.
Je na nich trvale třeba 150-180V a metalové odpory velikosti 0207 tohleto ustojí jen časově omezeně. Po výměně za fyzicky větší 1W velikost, na vyšší dovolené napětí, je už pak pokoj.


Naposledy upravil sinclair dne st prosinec 16 2020, 11:11, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33980
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: st prosinec 16 2020, 10:58    Předmět: Citovat

Ked to ma cenu, tak by to chcelo dat do ruk niekomu, kto uz nejaky zdroj opravil. Nie naslepo menit IO, tyristory a teraz dokonca odpory.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: st prosinec 16 2020, 11:06    Předmět: Citovat

Nepsal jsem měnit, psal jsem měřit.
A jen ty, které jsou na vyšším napětí, nebo nižší hodnoty a schytávají rázy.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33980
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: st prosinec 16 2020, 11:33    Předmět: Citovat

V zdrojoch s UC3842 byva takyto odpor presne jeden, a to na napajanie IO pocas startu. Keby bol vadny, tak je zdroj uplne mrtvy.
Ked zdroj bezi, napaja sa IO z pomocneho vinutia trafa. Je tam elyt, ktory je prave pri zdrojoch s UC384x velmi casto vadny...

Tento zdroj ma dost silnu 3,3V vetvu. Mas ju zatazenu?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pdp7



Založen: Sep 15, 2014
Příspěvky: 210

PříspěvekZaslal: st prosinec 16 2020, 13:50    Předmět: Citovat

To je právě to. Nejdřív mi bylo divný proč přiměření těch velkých diod měřím nějakých 5ohmů a myslel jsem si že jsou v tahu. Pak jsem zjistil že na nich visí dva 10R rezistory paralelně. Takže 3.3V větev je zatížená tímto. Jinak k tomu připojuju funkční HDD abych zatížil i těch 5 a 12V. Na napájení 3842 jsou kondíky 33uF co kapacitu mají, jeden z nich má ESR 2 druhý 7ohmů. Zkusmo jsem tam připojil další paralelně. Prd platný.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pdp7



Založen: Sep 15, 2014
Příspěvky: 210

PříspěvekZaslal: st prosinec 16 2020, 20:01    Předmět: Citovat

Je tam odpor (vyndán změřen OK) z vyhlazených 325V a zároveň pomocné vinutí na trafu a z toho se napájí 3842. Našel jsem tam vadnou zenerku (teda asi) je na ní napsáno C34 (usoudil jsem 34V) a nahradil jinou. Zdroj teď stále zapíná a vypíná. Napětí na vývodu 7 švábu je necelých 13V a trochu lítá nahoru dolu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pdp7



Založen: Sep 15, 2014
Příspěvky: 210

PříspěvekZaslal: čt prosinec 17 2020, 17:16    Předmět: Citovat

Vyřešeno Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund