Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Daňové úlevy 2

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Co je nového?
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15490
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: po listopad 23 2020, 11:49    Předmět: Daňové úlevy 2 Citovat

Dovolím se vrátit k tématu, které založil dvorak:
citace:
Pokud tomu rozumím, tak daně ze mzdy zaměstnanců by měly být dle návrhu parlamentu ve výši 15% (u běžných příjmů) počítány z hrubé mzdy.
Pokud si ale pamatuji, před zavedením superhrubé mzdy byla daň počítána teprve po odečtení sociálního pojištění (myslím že to bylo 13.5 %). Nebo bude v těch 15% i to sociální ? V těch uváděných příkladech totiž vůbec není právě toto pojištění zohledněno.

Doufejme, že do toho někdo nebude zase strkat tu svou politiku.

Proč to sem dávám? Protože jsem měl zkreslenou informaci o zrušení Super hrubé mzdy.
Počítejme pro lepší výpočty s číslama 35000,- a 46830,-.
To první je asi tak průměrná hrubá mzda, kterou asi bere každý podle této vlády a jejich statistiky. To druhé je k tomu daná superhrubá mzda, což jsou opravdové náklady zaměstnavatele na mzdu zaměstnance. Pro výpočet nebudeme počítat se zálohou daně (vypočítané ze základu zaokrouhleného na stovky nahoru), ale opravdovou vypočítanou daní. Nebudeme počítat se žádnou daňovou slevou.

Rok 2020:
Super hrubá mzda = 46830,-
Hrubá mzda = 35000,-
Daň 15% z SHM na celé koruny nahoru = 7025,-
Celkem odvod zdravotní = zam + firma = 1575 + 3150 = 4725,-
Celkem odvod sociální = zam + firma = 2275 + 8680 = 10955,-
(Odvody zdr : zam=4,5% + firma=9% = 13,5%)
(Odvody soc: zam=6,5% + firma=24,8% = 33,3%)
Čistá mzda = SHM - DAŇ15% - ZDR - SOC = 46830 - 7025 - 4725 - 10955 = 24125,-

Rok 2021:
Super hrubá mzda = zrušeno
Hrubá mzda = 35000,-
Daň 15% z HM na celé koruny nahoru = 5250,- (základ daně = 35000) .... JAKOÚLEVA?=-1775,-
Celkem odvod zdravotní = zam = 1575,-
Celkem odvod sociální = zam = 2275,-
(Odvody zdr : zam=4,5%)
(Odvody soc: zam=6,5%)
Čistá mzda = HM - DAŇ15% - ZDR - SOC = 35000 - 5250 - 1575 - 2275 = 25900,-

Takže zaměstnanec opravdu bude platit méně na dani o 1775,- Kč, protože se mu vypočítá z opravdové hrubé mzdy, jelikož vše (opravdu vše) bylo nad hrubou mzdu zrušeno.
A to i odvody od zaměstnavatele, takže zaměstnanec bude platit odvody stejně v hodnotě 1/3 jako doteď, ale bude mu počítáno jen toto. Co to znamená? Že se mu bude na důchod opravdu počítat jen 1/3, aby po x letech nebyli překvapeni.
Toto vše jsem vyčetl z internetu pro výpočty čisté mzdy ze stejné hrubé mzdy pro rok 2020 a 2021. Je možné, že to mají popletené a já kopíruji jejich špatnou informaci. Pokud by to bylo špatně, tak platí pro rok 2021 výpočet pro rok 2020 s tím, že SHM se promění na HM a vše zůstane stejné.
Při tom výpočtu (novém) pro rok 2021 by měli z toho nejvíc zaměstnavatelé, protože by měli náklady na zaměstnance jen ve výši jejich opravdové hrubé mzdy (stejná jako v roce 2020) a ne ve výši superhrubé mzdy.

Co mi ale opravdu vrtá hlavou (a to nižší důchody zaměstnanců nejsou), tak je právě to, proč by se stát okrádal o 2/3 odvodů na zdr. a soc. pojištění???
Nakonec z toho asi vyleze opět MALÁ CHYBIČKA s tím, že to zůstane podle výpočtu pro rok 2020, sleva na daních nebude, ale zmizí jen pojem superhrubá mzda a místo odvodů od zaměstnance (1/3) a od zaměstnavatele (2/3) vznikne jen jedna položka od zaměstnance (3/3).
A nula od nuly pojde.

Omlouvám se za dlouhé psaní, ale nedalo mi to nevykecat se. Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18639
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: po listopad 23 2020, 17:04    Předmět: Citovat

Méně státu ,méně služeb státu . Bylo jasně řečeno tak cca před třemi týdny . Stát nepotřebuje nic , jenom lidi .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Ruprecht



Založen: Sep 28, 2005
Příspěvky: 1271
Bydliště: ZČ + JM

PříspěvekZaslal: po listopad 23 2020, 17:47    Předmět: Citovat

citace:
jelikož vše (opravdu vše) bylo nad hrubou mzdu zrušeno

A to jsi vzal kde? Odvody zaměstnamatele na soc. a zdr. zůstávají, jen stávající 15% daň z příjmu zaměstnance se nově bude počítat jen z hrubé mzdy a ne superhrubé.
citace:
by měli z toho nejvíc zaměstnavatelé, protože by měli náklady na zaměstnance jen ve výši jejich opravdové hrubé mzdy

tak to ani náhodou Very Happy

_________________
Kampaň, účelovka, nepodepsal, Palermo, ODS, Kalousek, je líp a jsou na to čísla, nastudujte si to.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15490
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: st listopad 25 2020, 18:12    Předmět: Citovat

No, kde jsem to sebral? Vyčetl z toho bordelu na internetu.
Takže OSVČ si vydělá (zisk) rovnající se superhrubé mzdě zaměstnance. Spočítá se daň z příjmu 15% (odvede se jako záloha na daň), spočítá se zdravotní a sociální pojištění, zaplatí se toto a zůstane čistá mzda zvětšená jen o odpočet na poplatníka.
Nemá přitom nárok na zaplacenou dovolenou, nesmí marodit a na důchod mu budou počítat jen 50% zaplacené sociální pojištění i když je stejné jako celý odvod od zaměstnance. Fakt se mi líbí jak ten OSVČ okrádá ty zaměstnance. Laughing
Jo a zaměstnanci se odvod na soc. a zdr. dá asi jako nákladová položka a odečte se od základu daně? Takže potom platí jen tu daň 15% z toho menšího základu? Něco tady smrdí. Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kejki



Založen: Nov 10, 2009
Příspěvky: 2450
Bydliště: u Velvar, mezi D8 a R7

PříspěvekZaslal: st listopad 25 2020, 19:55    Předmět: Citovat

Někdy rýpeš a někdy máš nápady jako malé děcko.
Vyměřovací základ soc. a zdr. pro OSVČ není celá hodnota rozdílu příjmů a výdajů. Proto je tam ta minimální hranice, aby lidi neplatili 500,- měsíčně.

Odvody zaměstnavatele jsou procenta z hrubé, nic se nemění, ten zákon zůstal stejný. Povinnost zaměstnavatele platit dovolenou je daná zákonem a musí si na ní vydělat. OSVČ má svobodu - může si udělat dovolenou jakou chce, za peníze, které si může vydělat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kejki



Založen: Nov 10, 2009
Příspěvky: 2450
Bydliště: u Velvar, mezi D8 a R7

PříspěvekZaslal: st listopad 25 2020, 20:00    Předmět: Citovat

Když to potřebuješ, tak ti obrání o 23% nemůže vadit!
Říká Ferjenčík
Aha, týká se to jen multimilionářů, tak to většině nebude vadit...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15490
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: st listopad 25 2020, 20:15    Předmět: Citovat

Laughing že ty jsi zaměstnanec? Taky bych ti dal dovolenou až si na ni vyděláš. Laughing
Opravdu nechápu, co sem pleteš minimální platby. Nebo už jsi viděl OSVČ, co měl např. 35 tisíc měsíčně zisku, že by platil minimální platbu pro soc. a zdr. pojištění? To si tak nějak odporuje, že?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kejki



Založen: Nov 10, 2009
Příspěvky: 2450
Bydliště: u Velvar, mezi D8 a R7

PříspěvekZaslal: st listopad 25 2020, 20:34    Předmět: Citovat

35 tis. zisku. Vyměřovací základ je 200 tis. Tak tam nějaké peníze pošle. Furt je to půlka. Jsem OSVČ od roku 92 a dělám daňovou evidenci nejen sobě, ale i firmám se zaměstnanci.
Dělat sám na sebe je možnost, není to nutnost. Naházel jsi tu spoustu nepravdivých domněnek a točíš se na osobní rovině, co já jsem, nebo nejsem.

Takže si přečti něco jiného, než bordel na internetu. Jako živnostník platíš sociálku z půlky zisku. Když chceš. Můžeš si platit i víc. Můžeš si platit nemocenskou a dostat nemocenskou, když marodíš. Tedy kromě prvních 14 dnů.
Můžeš si založit společnost a platit na sebe jako na zaměstnance.
A pak můžeš taky plácat blbosti o věcech, o kterých víš houby.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
witt



Založen: Apr 01, 2018
Příspěvky: 527

PříspěvekZaslal: pá listopad 27 2020, 12:09    Předmět: Citovat

p32 napsal(a):
No, kde jsem to sebral? Vyčetl z toho bordelu na internetu.


A to je ten problém Smile

Odvody firem za zaměstnance se neruší, jen z nich zaměstnanec nebude odvádět daň z příjmů.

btw takhle to bylo původně vymyšlené, když se superhrubá mzda zaváděla. Jenže ta sekere do rozpočtu byla tak velká, že to nešlo realizovat. A jelikož volební slib zněl 15 %, tak se vymyslela konstrukce se superhrubou mzdou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
witt



Založen: Apr 01, 2018
Příspěvky: 527

PříspěvekZaslal: pá listopad 27 2020, 12:17    Předmět: Citovat

A jen pro doplnění trocha teorie, kterou asi každý podnikatel chápe, ale pro jistotu:

vyměřovací základ OSVČ: minimálně 50 % zisku
vyměřovací základ zaměstnanec: 100 % hrubého příjmu
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15490
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: pá listopad 27 2020, 13:56    Předmět: Citovat

Teď jsem se tady k tomu dostal. Původně jsem to sem dával kvůli tomu "bordelu", co byl kolem toho napsán v tisku a spol. Ano, jak byly mzdy předtím a jak se měnily, tak to vím. Asi proto, že jsem na to dělal programy.
O 50% odvodu za OSVČ ví samozřejmě každý, ale nikdo nechce slyšet o tom, že OSVČ nemůže platit víc, protože podle zákona mu to vrátí jako přeplatek a basta. Takže povinně! polovinu a dostaneš jen polovinu. Ale všude se bude vykládat, že si OSVČ platí málo. Neplatí, odvody má každý dané zákonem a pokud zaplatí méně, tak je tam hranice minima a pokuty při kontrole. Takže abych dal dodatečnou informaci odborníkům, co sice podnikají kratší dobu, ale vědí to lépe, tak stačí si počkat na výměr do důchodu a potom bycha honiti.
A proč se každému daň z příjmu počítá z něčeho jiného? Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15490
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: pá listopad 27 2020, 14:01    Předmět: Citovat

kejki napsal(a):
35 tis. zisku. Vyměřovací základ je 200 tis. Tak tam nějaké peníze pošle. Furt je to půlka. Jsem OSVČ od roku 92 a dělám daňovou evidenci nejen sobě, ale i firmám se zaměstnanci.
To sis teď vymyslel, že? Firma jede pod podvojným účetnictvím. Pouze OSVČ se zaměstnanci má daňovou evidenci, ale to není firma, protože ta je v obchodním rejstříku s povinností PÚ a platby DPH. Mám dojem, že si pleteš i základní pojmy, nebo si vymýšlíš.

A k té první větě, roční vyměřovací základ je 200 tisíc? KOHO? OSVČ musí počítat těch 46830,- Kč měsíčně ke zdanění, protože to je ta zaměstnancova SHM. 35 tisíc je HM, z které bude zaměstnanec platit daň z příjmu. Takže OSVČ má roční daňový základ je 562 tisíc a zaměstnanec má jen těch 420 tisíc? Zaměstnanci se počítají odvody z těch 562 tisíc a pro OSVČ je to polovina a dostane jen polovinu. Ale určitě ne 200 tisíc. Pokud takhle vedeš obyčejnou základní daňovou evidenci dalším živnostníkům se zaměstnanci, tak se k tomu raději nebudu vyjadřovat. A to bych nechtěl vidět tu skladovou evidenci, fakturaci, mzdové listy apod.

15% z 562 tisíc je 84300,-
15% z 420 tisíc je 63000,-
Samozřejmě obě skupiny uplatní daňové odpočty a platí méně, ale to je pouze jejich soukromá věc. Už má i OSVČ daňové bonusy?

Mimochodem, zajímalo by mě, jestli aspoň polovina zaměstnanců věděla, kolik ZA NĚ odvádí ten vyděrač zaměstnavatel. Teď se budou hrózně moc divit, proč se to musí platit. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kejki



Založen: Nov 10, 2009
Příspěvky: 2450
Bydliště: u Velvar, mezi D8 a R7

PříspěvekZaslal: pá listopad 27 2020, 17:52    Předmět: Citovat

Točíš se na slově firma, no dobře, jedná se o OSVČ, nezapsané v rejstříku firem.
Pokud nechápeš zbytek, nebudu ti to vypočítávat přesně, jako jsem to neudělal před tím. Píšeš o OSVČ s 35tis. zisku a teď hrneš zaměstnance s 35 tis. hrubého.
Takže o OSVČ píšu já a witt - vyměřovací základ je 50% zisku.
Zaměstnanec - vyměřovací základ je hrubá mzda.
A jestli se to píše na výplatní pásce, nebo ne, je úplně buřt.
Účetnictví jsem studoval a výpočet odvodů z mezd je v podvojném účetnictví stejný.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Ruprecht



Založen: Sep 28, 2005
Příspěvky: 1271
Bydliště: ZČ + JM

PříspěvekZaslal: pá listopad 27 2020, 19:11    Předmět: Citovat

Tak ve slušné společnosti se pronájem otroka platí přímo otrokáři, otrok to nájemné nemá a nesmí dostat do ruky (aby to nebylo tak zřejmé, tak to pojmenovali jako pojištění).
_________________
Kampaň, účelovka, nepodepsal, Palermo, ODS, Kalousek, je líp a jsou na to čísla, nastudujte si to.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15490
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: pá listopad 27 2020, 21:06    Předmět: Citovat

kejki, ach jo. Furt to pleteš dokola. To nemá smysl, já účetnictví jen nestudoval, ale mám z toho i maturitu a to další tady psát nebudu. Neumíš napsat správně základní pojmy a svádíš to na jiné. Nezlob se, ale když už to děláš, tak snad máš pojmy už vžité.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Co je nového? Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund