Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Šňůrák - aneb polský šmejd...
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> "Čínský" a jiný šmejd
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Mysteri



Založen: Mar 12, 2008
Příspěvky: 2925
Bydliště: Považie - Vorošilovo

PříspěvekZaslal: pá leden 10 2020, 18:39    Předmět: Citovat

Na rušenie TV stačilo pustiť aj robot ETA025 (používam do dnes), alebo vysávač, fén, atď. Len v súčasnosti je už tá elektronika voči rušeniu odolnejšia, rádio všetci počúvajú na FM...ak vlastne počúvajú, ja napr. od r. 2000 rádio doma nepočúvam.
OT: Nútenému počúvania rádia som vystavený akurát v práci, kde každý týždeň počúvam 3xTublatanku (jednu a tú istú pesničku, tú s tým vokálom, ktorá je dobre odprezentovaná v druhej časti serálu MOST! pochcaným automechanikom...), 3x Fernando od ABBY, 2x Dancing Queen od ABBY, 4x Holubý dum od Schelingera, 2x Šípkovú Ruženku od Schelingera, 4x Bohemian... od Queen, 3x Slzy tvojej matere od Olympicu atď, atď, atď Evil or Very Mad To za týždeň. Tých týždňov bolo už vyše 70! To rádio bliaka na pol výrobnej haly a blondínam ťažko budete vysvetlovať, nech tam raz za mesiac preladia niečo iné. Ono by to bolo aj tak zbytočné, lebo všetky stanice rotujú rovnaké skladby. Pritom poplatky sú rovnaké za každý song, čiže napr. od Queen, Olympic atď môžu každý deň dať úplne iný, tiež známy hit. Kuva, zisťujem, že za toho boľševika, za tej sku.venej cenzúry, bolo počúvanie hudby na HVIEZDE, napr. Mikrofórum oveľa pestrejšie, dokonca aj hudby z imperialistického bloku, než je v rádiach dnes Twisted Evil
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: pá leden 10 2020, 19:13    Předmět: Citovat

No jasně. Někteří z nás mají ještě furt doma v provozu špičkové FM tunery, co uměly 1,5uV na dobré mono, 10uV na dobré stereo a ve své době stály fakt nechutný ranec.
Dneska na nich fakticky není CO poslouchat. A když, tak jsou to buď sračky, občas k nim jako bonus mono. Většinou je to u komerčních stanic optimodama tak zpráskaný, že se to nedá poslouchat. Úplně to v mezihrách dýchá.
Radiožurnál 1 a 2 má dneska subjektivně nejkvalitnější signál.

Když jsme v tom čínským šmejdu:
Koupil jsem začátkem 90. párek takových větších noname radiostanic, stálo to tehdy přes 2 klacky. Velikostně asi o polovinu vyšší, než VKP050.
Bylo mi to kolegou doporučený, že to umí s vytaženým prutem i přes kilometr. Cpe se do toho šest AA tužkovek, má to 4 či 5 kanálů a skutečně se tím dalo spolehlivě domluvit z centra města až ke mně. Takže nejmíň na ten kilometr. Jenomže na jednom z kanálů to umělo zahlušit skoro celé FM pásmo pro minimálně celou ulicu!
Používal jsem to asi jen půlrok, všude s tím byly problémy. Někde jsem s tím mrsknul, ale určitě jsem to nevyhodil.
Dochází mi, že to muselo mít docela páru, ale hlavně myslím žádný filtry.
Síbíčkáři na tom byli občas slyšet, na některém kanálu, asi by mi po nějaký době nakopali řiť.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
weed_smoker



Založen: Dec 02, 2011
Příspěvky: 2676
Bydliště: Jaroměř

PříspěvekZaslal: pá leden 10 2020, 20:32    Předmět: Citovat

Povedlo se mi jednou způsobit rušení dokonce obyčejnym LED blikadlem na 5V.Na to,že celý blikadlo nebralo ani 15W(výkon 5V větve,ta 2x12 měla 30W) to doletělo 5km daleko,co jsem zkoušel tranzistorákem,hlavně na AM to bylo domrtě(na FM občas slabě poznat.
Mělo to v sobě plechovej DIL generátor pár MHz(pod 10),sadu 4040 a nějaký efekty(nějaký 4017,74164,7493,7447,jedna EPROM 2764 se dvouma 4040 a další),výstupy do LED byly z obvodů 7437 a 38,u rušících efektů se používalo 5V i na LED ,12V bylo jen pro několik obvodů s páskama(tam byly konce ne s 7437/8,ale s tranzistorama 4xTIP122+3xBD241+4xBD136) a ty zrovna nerušily.
To rušení se projevovalo přepínáním několika tónů takovou divnou "morseovkou",jako kdybych pustil na magiči MC kazetu se hrama k DIDAKTIKu.Taková "hudba z jiný galaxie" a bylo to v rytmu problikávání těch LED,co ovládala EPROMka.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9659
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: pá leden 10 2020, 20:48    Předmět: Citovat

pamatujete se na první kalkulačky (Qualitron, Polytron, Elka, Privileg...) s LED displejem ?
přiblíženo AM tranzistoráku vyhrávaly podivné sci-fi melodie, když se zadala těžší výpočetní úloha jako odmocnina, arcus nebo faktoriál

těch 1000m na občanskou ručku je docela reálných, VKP050 měla v papírech 800m na 6 tužek AA 1.5V no a součástky byly z konce 60. let, všechny Tesla
pro FM 27 MHz (CB) byla anténa nemožně dlouhá, snad 1300mm ne krátký pendrek PMR jak dnes...

_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17512
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so leden 11 2020, 18:11    Předmět: Citovat

Sice to není polskej ani čínskej šmejd ale mexickej.
I Dremelácká bruska někdy onemocní. Rolling Eyes A to jsem si myslel, že to je skoro "značkový zboží".
Zajímavý je, že jsem v žádný zásuvce ten ulomenej špaček nenašel. Vono to časem někde někam spadne a vylítne jistič. No dal jsem jinou dvoukolík flexu, sice bílou ale zase o půlku delší než byla původní.



Bolavá Dremela.jpg
 Komentář:
 Velikost:  295.09 kB
 Zobrazeno:  233 krát

Bolavá Dremela.jpg



_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33753
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: so leden 11 2020, 18:48    Předmět: Citovat

Nahradne zastrcky som kupil tusim v Hornbachu, nemusi sa menit cely kabel.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: so leden 11 2020, 19:34    Předmět: Citovat

Já pěkné rozebírací dvoukolíky koupil v Brodě, černý i bílý a poměrně slušný, přestože polský Solight. Na šroubky, s dobrým záchytem káblu a celkově to vypadá slušně. 13,-Kč/ks.
Měli tam po 10,-Kč i rozebírací přístrojovou osmičku /uvnitř je pájecí/ a osmičkový soklík na panel, 2 šroubky.
Po pár kusech jsem si osmičky vzal taky. Občas je to potřeba, úplně běžně to v elektrokrámech nebývá a objednávat samostatně se to nevyplatí.
A potřebuju to zpravidla vždycky, když zrovna nemám nic dalšího k objednání..Very Happy
Ještě kdyby tam měli čtyřnásobný a šestinásobný 90° cinche do DPS, byl bych šťastný, jak blecha ve psí boudě Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33753
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: so leden 11 2020, 21:22    Předmět: Citovat

Tie z Hornbachu su nerozoberatene, ked sa zacvaknu. Teda jednu sa mi "podarilo" zacvaknut bez kabla a bol dost velky problem ju zase otvorit. Nakoniec sa to nejako podarilo, ale pre potreby normy to je nerozoberatelne.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17512
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: ne leden 12 2020, 0:34    Předmět: Citovat

Dík za info. Vůbec jsem netušil, že existujou samostatný dvoukolíkový zástrčky.
Jsou ty z Hornbachu plochý a nebo kulatý s proříznutím na PE kolík na obou stranách?

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: ne leden 12 2020, 0:45    Předmět: Citovat

Jestli jsou to tyto, tak ploché. Šroubovatelné jsem koupil v Hadexu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: po leden 27 2020, 14:47    Předmět: Citovat

Občas se teda najdou věci Very Happy
Tomuhle strojku žádný rejžák nesahá ani po kotníčky Very Happy
Ten kolík je bakelitový, mosaz je mosazí a fíbr fíbrem. Šroubky jsou z Fe, nejsou ani moc zrezlé, mají čistý, nezrezlý závit s W stoupáním.
Na nic si to nehraje, před lety to lakování nemuselo dřevo vůbec připomínat. Dokud se to neotevřelo - což ale uživatel dělat nemusí, pokud to visí a funguje.
Spíná to dvojitě, ten otáčející se, oválný mosazný dvojplíšek.
Furt spolehlivě, aretace funguje taky spolehlivě a kontaktní plíšky furt pruží.
Nebál bych se spínat tím šedesátku žárovku.
Nebýt té strategické mosazi, tipnul bych si výrobu někdy během-koncem 2.SV. Možná to ani není tuzemský "výrobek".



drevak_01.jpg
 Komentář:
 Velikost:  83.91 kB
 Zobrazeno:  148 krát

drevak_01.jpg



drevak_02.jpg
 Komentář:
 Velikost:  117.84 kB
 Zobrazeno:  160 krát

drevak_02.jpg



drevak_03.jpg
 Komentář:
 Velikost:  109.43 kB
 Zobrazeno:  153 krát

drevak_03.jpg



drevak_04.jpg
 Komentář:
 Velikost:  88.05 kB
 Zobrazeno:  174 krát

drevak_04.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Thales



Založen: Nov 26, 2006
Příspěvky: 1163
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st říjen 21 2020, 19:53    Předmět: Citovat

Těchto dřeváků měli hodně děda s babi v bytě. Žádný z nich nebyl vadný, ještě nějaké někde mám.

Potvrzuju nekvalitu žárovek Tes-lamps a odvozenin. Když praskne tak velmi často vyhodí jistič (to Philipsy, Tesly, ani Osramy nedělají) a rovněž často to upálí kus závitu v místě vnitřního nabodování. Někdy vznikne jen díra, někdy se to upálí tak blbě že se to z některých objímek blbě dostává ven. zabrat za to nejde protože pak se vylomí baňka z tmelu. Životnost mizerná. Nebrat.

Problém je co dneska brát? Zásoby Tesel už došly, už mám jen dvoustovky a ty si do lampičky fakt dávat nebudu.

Jo a sháním svíčkové žárovky E14 40W a 25W s mosaznou paticí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: út říjen 27 2020, 8:03    Předmět: Citovat

tvrdé zkraty v mignon žárovkách způsobuje absence ztenčeného vodiče v zátavu, už se to někde na EB víckrát řešilo.
Sice to nemám vypozorováno, ale možná jsou lepší co do zkratů žárovky v halogenu https://www.svet-svitidel.cz/stmivatelna-halogenova-zarovka-e14-18w-230v-2800k-attralux/
je tam jiná geometrie vlákna.
Sinclair: ten dřevěný vypínač by stál za renovaci... už proto, že je z doby kdy asiat nevěděl co je žárovka a oral dřevěným hákem s párem buvolů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: út říjen 27 2020, 10:54    Předmět: Citovat

Maximálně tak znova nalakovat pouzdro - systém je plně funkční!
Na Fe šroubkách jsou nepatrné tečky rzi, ty by se asi daly dostat pryč, ale ten rozcapený hřebík, coby hřídelka spínacího segmentu, je netknutý.
Kvůli tomu zatemovanému fíbru bych to nerad do něčeho máčel, to by nemuselo dopadnout dobře.
Ten šroubek, co slouží k zaháknutí nosného provázku v kabelu /odlehčení tahu na žíly/ je taky mosazný.
Spolehlivě je to i podle jiných obrázků 2. polovina 20.let, možná levnější konkurenční výroba z počátku 30.let.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> "Čínský" a jiný šmejd Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5
Strana 5 z 5

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund