Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

DAB - digitální rádio
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 28, 29, 30 ... 36, 37, 38  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Digitální rozhlas
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: po říjen 19 2020, 3:53    Předmět: Citovat

Jak to tak čtu, je to zajímavé novátorské pojetí fungování firmwaru.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8819
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: so listopad 21 2020, 23:54    Předmět: Citovat

Můj dotaz pro "zasvěcené".

Přestože je pokryto MUXem ČRo DAB+ 95% území ČR, jenže my jsme "zase" mimo pokrytí (úplný východ ZL kraje) Sad
Takže vlastní zkušenosti s DAB+ bohužel nemám.

Jak se řeší v rozvodu STA zakončení v bytech účastníků? Když klasická úč. zásuvka rozbočuje signál do TV; R; a příp. SAT zdířky.
Jenže v tomto případě je DAB+ radio ve skutečnosti v III. TV pásmu a končilo by v zásuvce TV obojí - jak TV (dnes jen UHF) tak i DAB+ (BIII).
Předpokládám, že při instalaci DAB+ antény bude nutná výměna těch úč. zásuvek ve všech bytech (nás je 40), anebo aspoň v těch, kdo se budou chtít na DAB+ připojit (máme hvězdicový rozvod).
Já jen (kdyby na nás nedejbože "omylem" posvítili - jen nwm, jestli na nás dříve neposvítí Slováci), jestli už mám objednávat stěhováky - mám tu zásuvku za nábytkem Laughing
A připravený bych byl - asi před měsícem jsem v LIDLu koupil toto kuchyňské radio.

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7411

PříspěvekZaslal: ne listopad 22 2020, 0:01    Předmět: Citovat

Asi bych to neřešil. Zásuvky se nikomu vyměňovat nebude chtít a ani nevím, že by nějaká DAB byla. Ono do té R něco proleze a když ne, prostě bych to vzal rozbočovačem z TV. Akorát konektor bude opačně, ale kolik DAB rádií má vůbec vstup pro anténu?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8819
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: ne listopad 22 2020, 0:19    Předmět: Citovat

xsc napsal(a):
Zásuvky se nikomu vyměňovat nebude chtít a ani nevím, že by nějaká DAB byla. ...

Zatím jsem moc nepátral, ale zřejmě už se nějaké vyrábějí - namátkou:
citace:
Parametry (některé)

frekvenční rozsah vstup: 5 - 862 MHz
frekvenční rozsah TV výstup: 5 - 862 MHz
frekvenční rozsah FM/DAB výstup: 5 - 232 MHz
...

Budu muset zapátrat, protože já bych potřeboval i "zdířku" SAT Wink

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8819
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: st listopad 25 2020, 8:45    Předmět: Citovat

xsc napsal(a):
Asi bych to neřešil. Zásuvky se nikomu vyměňovat nebude chtít a ani nevím, že by nějaká DAB byla. Ono do té R něco proleze a když ne, prostě bych to vzal rozbočovačem z TV. Akorát konektor bude opačně, ale kolik DAB rádií má vůbec vstup pro anténu?
Toto řešení také nebude to "pravé - ořechové":

https://www.digitalnitelevize.cz/forum/televizni-rozvody-dvb-t/zasuvka-tv-fm-dab-sat-195495/?kotva=zasuvka-tv-fm-dab-sat-195501
citace:
Zasuvka TV/FM/DAB/SAT
host - xxx.xxx.204.11 (?), 28.11.2017 23:49, počet návštěv: 3170
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu)
Dobry den,

koupil jsem si DAB/FM radio a pripojil k STA - zasuvka TV/R/SAT pres kterou dosud prijimam televizi a FM stanice. Zjistil jsem, ze FM mi funguje pokud radio pripojim na zdirku R ale DAB funguje pokud pripojim na zdirku TV. Existuje nejaka TV/R/SAT zasuvka pro STA, kde bude pod jednou zdirkou mozne prijimat FM a DAB? Radio ma samozrejme jen jeden vstup pro externi antenu fungujici soucasne pro FM i DAB, ted kdyz chci poslouchat FM i DAB musim prohazovat kabely od zasuvky. Zjistil jsem ze DAB se vysila v III. TV pasmu proto mi to leze pres vystup TV, pak se ale musi otrocky rozbocit TV vystup (pro TV a DAB) a pak jeste slucovat s FM, abych to mel v jednom kabelu pro vstup do radia. Predpokladam, ze tim ale prichazim o kvalitu prijmu, jsem amater ale prijde mi to fuserske to takto delat. Pamatuji si pri analogove televizi se vysilalo v I.,III.,IV. a V. TV pasmu vsechno to lezlo z jedne zdirky TV. Proto bych ocekaval, ze budou existovat zasuvky, kde bude pod zdirkou R fungovat FM i DAB. Poradi mi nekdo jestli takato zasuvka existuje? V kamen. kramech sem nenasel. Dekuji.

Nezbývá, než výměna té zásuvky.
Našel jsem i zásuvku s (mnou požadovaným) SAT výstupem.
Trochu mě ale zaráží, že oba výstupy (TV i FM/DAB) jsou tak širokopásmové, na rozdíl od té: viz příspěvek výše Shocked

https://www.televizniweb.cz/2019/05/prakticky-prijem-digitalniho-rozhlasu-dab-vcetne-dalkoveho-a-pridani-do-spolecne-anteny/
citace:
...
U klasické účastnické zásuvky musíme digitální rádio připojit na TV výstup.

Až v poslední době některé typy účastnických zásuvek (např. od firmy Alcad) oddělují VHF pásmo i na R výstup, na trhu je jich ale bohužel menšina a využití rozbočovače pro zapojení digitálního rádia na TV zásuvku tak bude většinou nutností i nadále.


Anténní vstup lze i k levnému rádiu snadno dodělat a docílit tak s venkovní anténou perfektního příjmu a snadného připojování a odpojování antény. Přijdeme ale o záruku na přijímač.

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali


Naposledy upravil kokun dne st listopad 25 2020, 9:33, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7411

PříspěvekZaslal: st listopad 25 2020, 9:13    Předmět: Citovat

Je to divné, proč by FM rádio nemělo fungovat v zásuvce TV. Kvůli I-II pásmu jde ještě níž než FM, viz udávané parametry, takže FM pásmo ten výstup standardně obsahuje.
kokun napsal(a):
Parametry (některé)
frekvenční rozsah vstup: 5 - 862 MHz
frekvenční rozsah TV výstup: 5 - 862 MHz
frekvenční rozsah FM/DAB výstup: 5 - 232 MHz
...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8819
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: st listopad 25 2020, 9:45    Předmět: Citovat

Ten můj odkaz už byl ale na nový typ zásuvky, s FM/DAB zdířkou.

Ale ve stávajících zásuvkách nebude FM rádio z TV zdířky fungovat - v ní je FM "potlačeno":
https://shop.atoselektro.cz/zasuvka-satelitni-koncova-satsd3_d32259.html
citace:
Útlum na jednotlivých frekvencích:

IN-TV: 5 - 68 MHz < 2,5 dB
120 - 160 MHz < 5,5 dB
161 - 860 MHz < 2,5 dB

IN-RADIO: 87,5 - 108 MHz < 2,0 dB
109 - 129 MHz < 5,5 dB

IN-SAT: 950 - 2150 MHz < 2,5 dB
2151 - 2400 MHz < 2,8 dB

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7411

PříspěvekZaslal: st listopad 25 2020, 10:34    Předmět: Citovat

Zjevně je těch zásuvek víc typů a každý to dělá trochu jinak. Nakonec u staré Tesly mi i TV ve VHF pásmu fungovala zase ve zdířce R.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19522
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: st listopad 25 2020, 17:41    Předmět: Citovat

Komu se doma neválí nějaký už dlouho nepotřebý slučovač/rozbočovač VHF+UHF, a máte DAB na zásuvce TV, pořiďte si nějaký. Je totiž k mání i přímo slučovač DAB+DVB-T, nebo to samé od Ivo nebo vyhoví i tento. Ony ty slučovače totiž stejně dobře poslouží i jako rozbočovače. A je i jedno, zda má dolní propust pro celé VHF pásmo, nebo pásmovou pro samotné III.TV (dnes DAB) pásmo, většina účastnických zásuvek má stejně "vykousnuté" pásmo VKV a vyvedené na vlastní konektor.
Jeden příklad funkčního zapojení je v příloze - samozřejmě platí jen pro ty rozvody STA, v nichž už signál DAB je.
A tento to taky zvládne, některé z uvedených lze koupit u Satana, v Anténě (ale tam si s touto stránkou v e-šopu nedali moc práce, všechno je REST, i když není), i u jiných dobrých prodejců.

A jen tak na okraj: dodnes nevím, jestli existuje vložka Alcad řady ZG pro celé DAB pásmo, se ziskem do 36 dB by úplně stačila, dostupné kanály jsou tu ausgerechnet na jeho opačných koncích a neraf bych to řešil dvěma vložkami pro nějaké dva tři účastníky, kteří to možná budou využívat. Ostatní stejně vystačí s prutovkou.



rozboceni_DAB-DVB_v_STA.gif
 Komentář:
 Velikost:  20.89 kB
 Zobrazeno:  88 krát

rozboceni_DAB-DVB_v_STA.gif


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8819
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: st listopad 25 2020, 18:35    Předmět: Citovat

Tady ale nejde jen o samotný příjem DAB - rozbočit signál DAB a TV (ze zdířky TV) jde "čímkoliv", třeba i širokopásmově (např. i starým PBC21), ale o to, co jsem postl výše - tedy o příjem jak DAB, tak i FM do jediného vstupu přijímače:

https://www.digitalnitelevize.cz/forum/televizni-rozvody-dvb-t/zasuvka-tv-fm-dab-sat-195495/?kotva=zasuvka-tv-fm-dab-sat-195501
citace:
Zasuvka TV/FM/DAB/SAT
host - xxx.xxx.204.11 (?), 28.11.2017 23:49, počet návštěv: 3170
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu)
Dobry den,

koupil jsem si DAB/FM radio a pripojil k STA - zasuvka TV/R/SAT pres kterou dosud prijimam televizi a FM stanice. Zjistil jsem, ze FM mi funguje pokud radio pripojim na zdirku R ale DAB funguje pokud pripojim na zdirku TV. Existuje nejaka TV/R/SAT zasuvka pro STA, kde bude pod jednou zdirkou mozne prijimat FM a DAB? Radio ma samozrejme jen jeden vstup pro externi antenu fungujici soucasne pro FM i DAB, ted kdyz chci poslouchat FM i DAB musim prohazovat kabely od zasuvky. Zjistil jsem ze DAB se vysila v III. TV pasmu proto mi to leze pres vystup TV, pak se ale musi otrocky rozbocit TV vystup (pro TV a DAB) a pak jeste slucovat s FM, abych to mel v jednom kabelu pro vstup do radia. Predpokladam, ze tim ale prichazim o kvalitu prijmu, jsem amater ale prijde mi to fuserske to takto delat. Pamatuji si pri analogove televizi se vysilalo v I.,III.,IV. a V. TV pasmu vsechno to lezlo z jedne zdirky TV. Proto bych ocekaval, ze budou existovat zasuvky, kde bude pod zdirkou R fungovat FM i DAB. Poradi mi nekdo jestli takato zasuvka existuje? V kamen. kramech sem nenasel. Dekuji.

Takže se jedná nejen o rozbočovač, ale následně ještě i o slučovač (DAB + FM), protože "všechny" DAB radia disponují oběma pásmy.
Jak nejtechničtějším, tak zřejmě i nejekonomičtějším řešením je pak ta výměna úč. zásuvky za novou s výstupy: TV + FM/DAB + (příp.)SAT Wink

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8819
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: čt listopad 26 2020, 8:33    Předmět: Citovat

xsc napsal(a):
Asi bych to neřešil. Zásuvky se nikomu vyměňovat nebude chtít a ani nevím, že by nějaká DAB byla. Ono do té R něco proleze a když ne, prostě bych to vzal rozbočovačem z TV. Akorát konektor bude opačně, ale kolik DAB rádií má vůbec vstup pro anténu?

Takhle bys to řešil ty (a většina z nás tu na EB) - tedy zasvěcený technik, navíc z oboru.
Ve výše uvedeném článku:
https://www.televizniweb.cz/2019/05/prakticky-prijem-digitalniho-rozhlasu-dab-vcetne-dalkoveho-a-pridani-do-spolecne-anteny/
má v komentářích velkou pravdu jeho autor:
citace:
Jakub Melín napsal:
14.5.2019 (17:08 )
Většina posluchačů, kteří nikdy neřešili slučovače, VF techniku a podobně si u zásuvky, kde je TV/R, bude myslet, že rádio je na R a logicky tak rádio nebudou zapojovat do TV výstupu.

Proto je v článku ten odstavec, jelikož naprostá většina zásuvek má VHF odděleno na TV výstupu.

Už pro toto má výměna úč. zásuvky svoje opodstatnění Wink

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19522
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: čt listopad 26 2020, 9:36    Předmět: Citovat

Jasně, jestli se někde nebudou zásuvky měnit, protože se společenství vlastníků nedohodlo na hromadné výměně, ačkoli signál DABu do rozvodu STA si odhlasovali všichni, i to se může stát. Ono se u nás při propagaci novinek často řekne jen to "A", ale to "B" už ne, nebo se i řekne, ale tak nenápadně, že si toho málokdo všimne. Navíc, jestli přijímače DAB+ vesměs nemají přípojku pro venkovní anténu, a u okna hrají, nejsou lidi naklonění tomu, souhlasit i s výměnou zásuvek. Zvlášť ne ti, kdo věří, že dalších pět deset let provozu VKV FM rozhlasu není posledních.
Jak se to neudělá najednou (tedy úprava STA a výměna účastnických zásuvek například za BM111, u jiných výrobců se někdy těžko zjišťuje, na který z konektorů je vlastně signál III.TV pásma vyvedený, prodejci v tom mají obvykle ještě větší hokej a opisují jeden od druhého), nedodělá se to vůbec.

Kde je signál DAB vysílání tak slabý, že prutovka nepostačí a bude třeba napojení na venkovní anténu, moc na výběr zatím není. Vyměnit zásuvku není problém, to větší je, vyměnit ji správně a za správnou. To je lepší nechat si ji vyměnit od někoho, kdo přesně ví, co dělá.
Nebo zásuvku nechat tak a pomoci si bastlem. Signálu na zásuvce musí být dost, aby to zvládly dva hybridní slučovače/rozbočovače, ale úrovně se hlídají jen pro televizi a digitální rádio. Pro rozhlas se ručně nebo automaticky nastavuje úroveň signálu jen podle nejsilnějšího vysílače v pásmu VKV. V případě zájmu o nějaký slabší FM vysílač už by přiložené zapojení nemuselo na výstupu poskytnout dostatečnou úroveň signálu. V tom případě je účelnější použití selektivních slučovačů/rozbočovačů, ty mají v propouštěném směru výrazně nižší útlum. A propojit je navzájem úseky kabelu délky aspoň 60 cm, aby se omezilo vzájemné ovlivnění vlastností vstupními a výstupními impedancemi selektivních obvodů.
Ano, vyjde to dráž, než výměna účastnické zásuvky, ale do té doby to může v pohodě sloužit....



rozboceni_a_slouceni_DAB+FM_v_STA.gif
 Komentář:
Když si s tím člověk pohraje, může to vypadat i docela hezky. Někde za skříní to je stejně jedno. A na F-konektor se dá našroubovat jak samec, tak samice od IEC.
 Velikost:  29.31 kB
 Zobrazeno:  105 krát

rozboceni_a_slouceni_DAB+FM_v_STA.gif




Naposledy upravil Hill dne čt listopad 26 2020, 9:49, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hafca



Založen: Jul 27, 2004
Příspěvky: 4486
Bydliště: 25km na západ od Prahy

PříspěvekZaslal: čt listopad 26 2020, 9:48    Předmět: Citovat

Asi to sem moc nepatří, ale zkusím to.
Jak správně připojit signál ze společného rozvodu k rádiu, které nemá anténí konektor?

_________________
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7937
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: čt listopad 26 2020, 10:18    Předmět: Citovat

Pokud nemá anténní konektor, tak správně nijak. Když už, tak omotám středový vodič koaxu na teleskopickou anténu.
_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8819
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: čt listopad 26 2020, 13:17    Předmět: Citovat

Nečtete Sad
Oba způsoby napojení se na STA popisuje autor výše odkazovaného článku.
Bez zásahu do přijímače (o něco horší, než při zabudování ant. vstupu dodatečně):
citace:
U levnějších přenosných rádií, ale i u mnohých stolních typů bohužel narazíme na to, že jim chybí konektor pro připojení externí antény a mají pouze zabudovaný teleskop. I k takovému rádiu lze celkem snadno externí anténu napojit, a to za použití dvou řešení. V prvním případě lze využít nikoliv stoprocentní, ale ve většině případů dostačující neinvazivní napojení koaxiálním kabelem, kterým do přijímače nijak nezasáhneme a nepřijdeme o záruku. Střed kabelu odizolujeme a omotáme kolem základu teleskopické antény, přičemž stínění kabelu „zapojíme“ (tak, aby se dotýkalo) např. na stínění konektoru na sluchátka nebo jiného vstupu/výstupu, který rádio má. I s tímto jednoduchým postupem docílíme relativně dobrého přenosu signálu z externí antény do přijímacího modulu rádia.
Má to tam i s obrázky:



Jednoduché napojení externí antény k rádiu bez anténního vstupu za pomoci koaxiálního kabelu –
adaptér a jeho připojení k přijímači.

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Digitální rozhlas Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 28, 29, 30 ... 36, 37, 38  Další
Strana 29 z 38

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.20 sekund