Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Germaniový zesíček
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 36, 37, 38 ... 59, 60, 61  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6086
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: po říjen 05 2020, 14:58    Předmět: Citovat

No nevím, stavěl jsem to v roce 72 a hořelo to a zakmitávalo v limitaci stejně.
Stavěl jsem jen jeden kousek a ten pár KU605 už lecos vydržel, i spínaný konec, ale při 80V napájení lineárně do 8R šel do kytek.



TW50S.jpg
 Komentář:
 Velikost:  271.89 kB
 Zobrazeno:  129 krát

TW50S.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: po říjen 05 2020, 15:13    Předmět: Citovat

Mám v replice jen jinak Boucherot a myslím ještě jeden kondík. Jinak je všecko stejný a umí to hrát i do trafáku.

Jeden konec Boucherotu jsem nechal na spoji C-E konců, zem Boucherotu jsem odškrábl od původní a je vedená ve svazečku samostatným drátem co nejblíž středu filtráků - a je pokoj.
Sám budič byl taky neklidný, když měl KU601 i ostatní tranzistory z novější výroby hodně vysokou betu. To jsem pořešil nějakým kondíkem navíc, musel bych se podívat.
Po stránce zemí a s tak rychlými tranzistory, není ten plošák udělaný moc chytře. A namísto TC937a 2G/50V jsou tam TE924 4G7/40V.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: po říjen 05 2020, 15:29    Předmět: Citovat

OT: Ještě do nedávna jsem vůbec neměl tušení o tomto vláknu. Do audia moc nelezu.

Každopádně mně to připomíná léta, kdy jsem jako malej kluk zkoušel podobný zesilovače stavět, protože jsem toužil po "výkonu". Samozřejmě z toho, co jsem našel doma + ručně motaný trafo. Hrůza. Hrálo to, ale o to víc to hřálo a žralo. No naštěstí jsme nevyhořeli, neměl jsem pořádnej zdroj.

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: út říjen 06 2020, 13:47    Předmět: Citovat

To budicí trafo není žádná tragédie. Pokud je to správně navinutý a je to aspoň EI20x20 nebo tak podobně, na slušném plechu, tak to chodí výborně.
Velký plus je tu nízký Rbe buzených tranzistorů.
U takových 2N3055 to ještě mělo velký význam, u modernějších typů už tolik ne.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6086
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: út říjen 06 2020, 14:30    Předmět: Citovat

Trafo stačilo i menší, nebylo dc sycený.
Hlavní chyba byla v tom, že bylo 1:1:1, takže odporový A budící stupeň musel dávat plný budící proud a 200mA ty KU605 pořádně nevybudí.
Kromtoho tam buzení vytopilo 10W z pomocného zdroje, který byl jednocestně usměrněn. Barbařina !
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: út říjen 06 2020, 14:38    Předmět: Citovat

Ano ano, to mě sralo jako jedna z prvních věcí. Dtto vývody docela rychlých tranzistorů, nadrátovaný k pojistkám a zase zpátky.
Však jsem už psal, že bez starých provedení KUček už to zreplikovat nejde, s typy, vyrobenými v 80.letech to není rozchoditelný. Teda je, ale výsledek má vlastnosti lepšího modulátoru pro AM.

Jenže když stavíš repliku a chceš slyšet, jak původně hrála, musíš ji holt postavit 1:1, pokud možno z původního materiálu, ne "po svém" Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
TubeGuru



Založen: Dec 21, 2011
Příspěvky: 514
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: út říjen 06 2020, 14:47    Předmět: Citovat

Zdar pánové, taky jsem se o podobný silič kdysi dávno pokoušel. Podle původního článku v RK od p. Jandy. Skončilo to neúspěšně a s poměrně velkou finanční ztrátou - dva koncové 7NU74 odsmrděly do kopru. S germaniáky v konci to i přes později zdokonalenou stabilizaci pracovního bodu zkrátka odmítalo fungovat. Ic se zvyšoval velmi rychle, rostla teplota 7NU74 až to vzdaly. Později ještě vyšlo schema s KD503, to mohlo možná fungovat, ale už jsem neměl odvahu to zkoušet a vydal jsem se léty osvědčenou elektronkovou cestou (2xEL34).


Koncový zesilovač se dvěma 7NU74 z RK.pdf
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Koncový zesilovač se dvěma 7NU74 z RK.pdf
 Velikost:  236.12 kB
 Staženo:  77 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6086
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: út říjen 06 2020, 14:53    Předmět: Citovat

Po svém jsem si to předělal už v tom r.72, když jsem tam viděl všechny ty prasárny.
A KU605 mám různý a nijak významně se neliší.
BG, BH, co je to za datecode ?


Naposledy upravil danhard dne út říjen 06 2020, 14:58, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17858
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út říjen 06 2020, 14:54    Předmět: Citovat

Proč do toho budiče rvali tak strašný napětí? Vyhrabaný typový trafo z něčeho jinýho nebo se zrovna nedaly ukrást telefoní žárovky na 48V? Smile
A ty pojistky, pamatuju na můj první zesák s OC26, co jsme stavěli s kámošem na základce, tam byly pojistky pájený přímo zespoda plošáku.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17858
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út říjen 06 2020, 15:03    Předmět: Citovat

TubeGuru napsal(a):
Zdar pánové, taky jsem se o podobný silič kdysi dávno pokoušel.

Tohle je přeci ten známej "vařič", co fungoval jen s vodním chlazením, lépe zasypanej suchým ledem. Jestli jsi to takhle nechladil, není se čemu divit že šly NU-čka do kopru. Wink

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6086
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: út říjen 06 2020, 15:05    Předmět: Citovat

Jediný co chodilo spolehlivě, když se budily Ge koncáky přímo z trafa a budící vinutí přemostěný 3R3 bylo ze vstupu na výstup.
Budicí zesilovač musel dávat asi 0,5A a plnej rozkmit, ale to už nebyl tak neřešitelnej problém z 5NU74 a KU601.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: út říjen 06 2020, 15:16    Předmět: Citovat

Fungovalo to naprosto v pohodě. Jediný a docela zásadní problém byl, že klidový proud u původního zapojení z RK2/65, hodně lítal se síťovým napětím a nesměl se nastavit vyšší, než asi 15-20mA. Kdo měl hodně kolísající síť, měl holt smůlu.
Tranzistory musely být kvůli své tepelné stabilitě na pořádným fatrcu materiálu. U mě to byly dva 30cm kusy měděné, sběrnicové pásoviny 80x10mm, na každém kusu té pásoviny, bylo ještě přišroubované frézované Al žebro. To celé izolovaně na protilehlých stranách kusu texgumoidu asi 30x30cm, protože slída nebyla. Tenkrát mi to pomáhal financovat, po mechanický stránce složit táta.
Uprostřed vzadu síťové trafo z Rubína 102A, přesně uprostřed dva elyty jak kráva, co jsem sháněl snad půl roku, vpředu o 90° otočené budicí trafo.
To budicí trafo jsem tehdy navinul na velkorysé plechy a cívku z dráťákového, 30VA blokového uličního trafa. Velikost myslím EI25x32, hafo odboček a v bakelitový kastli.
Chlapi od dráťáku mi jich pár použitých dali s tím, že jsou sice původní vinutí asi navlhlý /krabice měly zpuchřelý těsnicí gumy/, ale že jsou v nich výborný plechy, kvůli malým ztrátám při přenosu RPD výkonu, že jsou určitě lepší, než v síťových typech.
Ty plechy byly opravdu výborné, další kusy jsem použil na navinutí 50W síťáků a byly úplně studené. Jeden z nich později skončil i v rok a půl budované TW3. Ničeho nebylo k sehnání a všecko na dlouhý lokte, když jste sopel a ještě nejsou správný kontakty.
Když se to přepojí do podoby z TW100G /je to stejný, jen diody navíc a jinak připojená zátěž/, tak to funguje naprosto v pohodě.
Nefungovalo to, anebo velice blbě a s kmitáním, když se použil idiotsky namotaný budicí trafák, s velkou rozptylovou indukčností. Tuhle chybu jsem u prvního trafa udělal i já - prostě jsem namydlil 4 vinutí na sebe, bez ladu a skladu - a nahovno, kmitalo to tak, že to vyráželo 6A pojistky, nepomohly ani kondenzátory a Boucherot. Ale 6NU74 se nikdy nic nestalo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6086
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: út říjen 06 2020, 15:22    Předmět: Citovat

Proto mám rád křemík v B-čku, tam chladič snáší bod varu vody velmi dobře Very Happy

Funguje to i na pivo, spotřeba minimální Laughing


Naposledy upravil danhard dne út říjen 06 2020, 15:25, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: út říjen 06 2020, 15:23    Předmět: Citovat

BG-BH je duben-květen 75. To jsou ještě "starý", se kterými by TW50S s mírnými zákroky chodil.

Rozdíl "stará-nová" KU605 je překrásně vidět např. na velice rozšířených, výkonových kinomodulech AKW216, 15W/15R.
Tam jsou/byly používaný starý sedmdesátkový, pečlivě spárovaný KU605, buzený KU602.
Když se to při výjimečné poruše, kdy fakt odešly, osadilo novějšími kusy, třebas i vybranými, spárovanými, vše na servisem požadovaná kritéria, tak smůla. Nahradit šly jen kterýmsi typem KDY na 120V, se kterým to už nekmitalo.
Dtto výkonové moduly studiového monitoru ARS641, to jsou vlastně tytéž AKW216, ale pracují v ss můstku do 15R a bez jazýčkového relé blokování vstupů, nutné v kinotechnice.
Výkonový zesilovač od monitoru ARS635/636 je totéž, je to i případ staré-nové u KU607, ze zesilovačů monitorů ARS651.
Zesilovač se zapojením AKW216 a tedy koncovými KU605, má i jedna z 16mm promítaček Meopty, ke kterým dělal zesilovače ValMez.
S novějšími typy z osmdesátek, to všecko prostě neodstranitelně kmitá a jediná pomoc jsou pak KD607.


Naposledy upravil sinclair dne út říjen 06 2020, 15:42, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31990
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: út říjen 06 2020, 15:41    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
....
A ty pojistky, pamatuju na můj první zesák s OC26, co jsme stavěli s kámošem na základce, tam byly pojistky pájený přímo zespoda plošáku.
Jirko, tady jde pravděpodobně o dýlku drátovýho přívodu mezi trafem, pojistkou v Remoskovým pouzdru na zadním panelu a výkonovýma trandama - uvědom si jakou to má indukčnost a kapacitu proti okolí a to co popisuje Leoš - starší trandy s menším Ft versus novější RYCHLEJŠÍ trandy se stejným typovým označením. Pojistka napájená přímo na DPS je ideál, proti kterýmu jsou ty dráty dlouhý jak Lovosice "héééle hóóóp sem - hóóóp tam" přímo taháním kmitavýho tygra za vocas ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 36, 37, 38 ... 59, 60, 61  Další
Strana 37 z 61

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund