Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Můstek nebo diody
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Teorie
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
wlezley



Založen: Mar 05, 2006
Příspěvky: 672
Bydliště: Strachotín

PříspěvekZaslal: so září 26 2020, 21:04    Předmět: Citovat

Stávající adaptér je levný, nerozebiratelný čínský šunt, samozřejmě spínaný. Původní skončil bůh ví kde, tento "funguje dobře". Než jsem si nasadil sluchátka já, ani bych to netušil. Je to brum, takový holící strojek na steroidech. Mám volný střídavý zdroj 12V (naprázdno) 38W. Zalitý trafo, jen usměrnit a přidat baterii kondenzátorů. Vše bude lepší než ten číňan. Mám 4A můstek i diody, jen jsem se nemohl rozhodnout. Bastlím na dálku, proto nemůžu vyzkoušet.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
dred



Založen: Apr 08, 2007
Příspěvky: 1739
Bydliště: Handlová

PříspěvekZaslal: so září 26 2020, 21:33    Předmět: Citovat

Na ten použitý adaptér by možno stačilo pridať nejakú záťaž. Je to zrejme len nejaký "samokmit", preto tak zlostne vrčí Laughing
Klasickým trafom určite nič nepokazíš... teda pokiaľ nebude vadiť vyššie napätie po usmernení a vyfiltrovaní.
Či dáš mostík, alebo sólo diódy je jedno..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
wlezley



Založen: Mar 05, 2006
Příspěvky: 672
Bydliště: Strachotín

PříspěvekZaslal: so září 26 2020, 21:43    Předmět: Citovat

Na tom něco bude. Při normálním provozu jsem to neslyšel (možná jen nevnímal) ani v pauzách. Jak jsem ale snížil hlasitost, okamžitě to drnčelo do uší. Otec má roky, on to tam nepozná ale z principu mě to štve.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33861
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: so září 26 2020, 22:16    Předmět: Citovat

Mozno by stacilo vymenit ten adapter za kvalitnejsi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
wlezley



Založen: Mar 05, 2006
Příspěvky: 672
Bydliště: Strachotín

PříspěvekZaslal: so září 26 2020, 23:10    Předmět: Citovat

No, právě to chci udělat Smile Nebo bude koupený, za tři stovky, lepší než ubastlený?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
dred



Založen: Apr 08, 2007
Příspěvky: 1739
Bydliště: Handlová

PříspěvekZaslal: so září 26 2020, 23:28    Předmět: Citovat

Určite nekupuj nejaký do 1A... to bývajú väčšinou tie samokmity. Radšej nejaký 2-3A, ten bude mať skôr PWM. Kupoval som pár kusov z alíka 12V/2A a sú super.. napájam s tým SAT prijímač a audio na terase - bez známok rušenia.
Od vlani trošku podraželi, ale 3,51€ je fajn cena.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18664
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: ne září 27 2020, 8:11    Předmět: Citovat

Nenapísal , máš recht . Ale rušení komutací u sluchátkového zesilovače se "vzdáleným" zdrojem pro seniora je zvláštní třešnička . V některých jezevčících kdysi , když majitel používal AM , se neodrušení diod projevovalo cvrkotem . Byl jsem líný , většinou u těch pár kusů stačilo přemostit sekundár .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: ne září 27 2020, 10:22    Předmět: Citovat

Koupě spínaného adaptéru za 4€ může přinést ještě horší stav.
U číňana není pravidlo ani záruka, že Tvůj adaptér bude mít stejný střeva, jak ten dredův, třebaže stejný model.
Nejvíc se u této spotřebky šetří právě na tom odrušení, protože z hlediska základní funkce není nutné a je drahé.
Zákazník na rušení přijde, až je zkasírován, přičemž kvůli 4 é se pak nevyplatí ani vstávat z gauče skrz vrácení.
Rušení se zpravidla projeví interakcí s nf elektroakustickým přístrojem, jako se právě děje Tobě.
Koupě jiného, zase spínaného adaptéru, pro sluchátkový zesilovač je...Z bláta do louže, se kdysi říkalo.

Pokud máš trafo, 4x slušné diody 1N5401, či slušný můstek 4A /sám mám radši diody/, tak vzhůru do toho.
Ke každé diodě přiletuj co nejblíž dobrou keramiku 22-47n/100V, nebo dobrý svitek téže hodnoty na 100V.
Do napětí asi 25V/50Hz používám k diodám tuto řadu keramiky na 100V:
https://www.ecom.cz/ck0-022uf-2-5-x7r-100v-k-a/
Napětí naprázdno se neboj, psal jsi, že zesilovač má vlastní stabilizaci, takže mu nějakých 16-17V nevadí.
Filtrace, je-li kvalitní, stačí na 25V. Bude-li na 35V, jde životnost nahoru.
Pokud je v krabici místo, pak je technicky lepší, složit celkovou filtrační kapacitu z několika menších.
Třeba ze 4 // kusů těchto:
https://www.ecom.cz/cera-2200-25-12-5x25-a-kya/
Přijatelné rozměry vs. kapacita, nízká impedance, 105°C, Nippon.
Paralelně k filtrační kapacitě připoj ještě jeden keramický, neb svitkový kondenzátor 100-220n/100V, třebas:
https://www.ecom.cz/ck0-1uf-5-x7r-100v-k-a-1/
nebo svitek:
https://www.ecom.cz/c24-0-22uf-5-100v-j-21/
Má-li trafo výkon, cos napsal, tak nezapomeň na primární i sekundární jištění. S navrženou filtrací do primáru T315mA, do sekundáru T4A.


Naposledy upravil sinclair dne ne září 27 2020, 10:59, celkově upraveno 4 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33861
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: ne září 27 2020, 10:31    Předmět: Citovat

Zdroje z cinskych e-shopov nekupovat, ak nechces vyhoriet alebo niekoho zabit. Nikdy nevies, co je vnutri - ci tam je vobec poistka, filter a ci je dostatocne oddeleny sekundar od primaru.

Kup si aspon SUNNY, to je ceska firma. Vyroba je sice v Cine, ale uz som mal par kusov otvorenych a je to OK. Akurat elyty su, samozrejme, smejdy.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: ne září 27 2020, 10:54    Předmět: Citovat

Potřebuje k tátovu sluchátkovému zesilovači postavit kvalitně filtrovaný, netopící, nerušící a bezpečný zdroj.
Tato 4 kritéria nesplňuje z levných rejžáckých ani jeden. Ne za 4 babky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
wlezley



Založen: Mar 05, 2006
Příspěvky: 672
Bydliště: Strachotín

PříspěvekZaslal: ne září 27 2020, 12:28    Předmět: Citovat

Děkuji za podněty, zvláště ZX81 za vyčerpávající odpověď. Mám 6800uF/25V-2ks Nichicon nebo 4700uF/25V-4ks Aishi. Bohužel jen 100n polštářky tak bude nákup v TME. Už proto, že na pojistky jsem nepomyslel a pouzdro ani jedno.Díky
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31801
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne září 27 2020, 14:09    Předmět: Citovat

Tu filtraci klidně poskládej z vícero kusů paralelně - je to dokonce výhodnější z hlediska menší vnitřní imprdelance ve srovnání se stejně velkou kapacitou "v jednom kuse". Doplňoval jsem takhle filtraci napájení do starýho Paňáka RX-CW55 - "rozdal" jsem po celým vnitřku 8ks elytů 2200µF/25V (původní byla tuším pouhejch 2x3300µF/16V hned u zdroje) a jak to najednou panečku šlapalo bez předčasný limitace ... Akorát že tu kapacitu odskákaly během krátký doby usměrňovací diody - původní byly 1N4007 a ty se rozkřáply snad při třetím zapnutí (nabíjecí proud tak velký kapacity jim nesvědčil), ale naštěstí tam byl dostatek prostoru, takže na jejich místo šly P600D a je pokoj ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: ne září 27 2020, 19:21    Předmět: Citovat

Pokud použiješ 3A diody 1N5401 od slušného výrobce /aspoň Diotec/, tak v pohodě ustojí nabití všech uvedených.
Ty pojistky jsou u trafa tohoto výkonu a zkratových proudů už potřeba.
Keramický kondy k diodám musejí být aspoň na těch 100V, schytávají špičky. Není-li 100V keramika, pak 100V svitky.
Na DC výstup je pak asi šikovnější ten svitek, má asi stejný RM5, jako ty elyty. Bude se líp škrabat destička Very Happy
Pamatuj i na slušný, dvoupólový a svítící vypínač Arcoelectric či jiný, podobně slušný.
Kdybys to chtěl mít jó vyšperkovaný, tak /za vypínač a pojistku/ si zapoj paralelně k primáru ještě CFAC svitek 47-100n/275VAC a ještě k němu 12-15mm velký varistor na 250-275V.
Ten svitek zabrání prásknutí zesilovače při vypínání sítě, varistor škodám při bouřce, pohltí i část rušících špiček ze sítě.

Kompaktním můstkům nové výroby, včetně značkových, ty psaný ampéry moc nevěřím. Asi před 5 lety se mi "povedlo" doslova rozstřelit dva 25A kusy KBPC2506 s logem DC Components.
Ta epoxidová zálivka i s fastony z obou vyletěla, jak štupl ze sodovky - nabíjecím proudem dvou profi elytů 22.000uF/80V.
Už jim moc nevěřím, těm KBPC50006 těch 50A nevěřím taky. Možná ještě ty Diotec, kdyby byly běžně k dostání.
Ty dnešní prcky jsou zatracený rozdíl, oproti fyzicky dvojnásobně velkým můstkům Motorola řady MDA.
Dva zmíněné elektrolyty, už přes 5 let, totiž naprosto v pohodě obsluhuje pouze 12A můstek Motorola MDA980-6. Použitý kus, ze sálového počítače z počátku 80.let...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
wlezley



Založen: Mar 05, 2006
Příspěvky: 672
Bydliště: Strachotín

PříspěvekZaslal: ne září 27 2020, 21:54    Předmět: Citovat

Nebe a sakra velké dudy! Ubastlil jsem to na vrabčáka, můstek KBU8M (bo je mám, no), asi 15k uF/25V jsem poskládal a zbytek jak popsal Sinclair. Pojistka do DPS zatím v prostoru, svitky vytěžené+LED, že to funguje a pro zichr LM340. Při zatížení 680mA bylo na výstupu 15,4V, tak ať to neprotápí stabil v tom zesilovači. Nikdy bych nevěřil, že to je takový rozdíl! Nejen, že zmizel brum ale zdá se mi, že to má lepší přednes. Ale to i auto když se uklidí, jede líp Smile Ještě jednou díky za váš čas a pomoc. p.s. Při hledání v zásobách jsem narazil na SB540 schottky 40V/5A. Má v usměrňovači i jiný význam než menší úbytek napětí. Myslím klasiku, nic VF ani měnič.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
dobrman



Založen: Aug 12, 2012
Příspěvky: 1511
Bydliště: J H

PříspěvekZaslal: ne září 27 2020, 22:10    Předmět: Citovat

A kdybys to dal do krabičky z orgonitu, to by bylo ještě 1000x lepší .... Very Happy Very Happy
_________________
........Nedůvěřuji velbloudům a obecně nikomu, kdo dokáže týden nepít........
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Teorie Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.13 sekund