Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

E-ink displeje - zkusenosti
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: ne září 13 2020, 6:28    Předmět: E-ink displeje - zkusenosti Citovat

Pouzivate nekdo tuto pomerne zajimavou technologii?
Ceny sjely dolu a tak jsem se rozhodl ze ji pouziju v projektu jednoducheho pocitadla napajeneho z baterii. Objednal jsem tento 3barevny displej https://www.buydisplay.com/red-1-54-inch-e-ink-display-module-200x200-for-arduino-raspberry-pi a nez mi prijde tak by mne zajimalo:
Jak dlouho tam vydrzi obraz bez napajeni? (tydny mesice, porad)
Je to schopne fungovat i v mrazu, rekneme do -20C?
Jak je to s refreshem u 3barevnych displeju? Asi ponekud zbrkle jsem objednal 3barevny a ted jsem zjistil podle videi na youtube ze refresh cervene trva asi 15 sekund. Da se provozovat i v cernobilem rezimu ktery je podstatne rychlejsi, nebo se obnovuji vzdy zdlouhave vsechny 3 barvy?
Ta cervena udajne pomerne relativne rychle bledne, takze se musi pravidelne obnovit pokud se displej par dnu nepouziva.
Jsou tam jeste nejake dalsi zaludnosti neobvykle u LCD technologie?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Ondra2



Založen: Mar 19, 2014
Příspěvky: 535

PříspěvekZaslal: ne září 13 2020, 7:29    Předmět: Citovat

Neodpovim na vše, ale aspoň něco. Před 6 lety jsem si v práci hral s těmi nejlevnějšími, které jsou teď vidět v Albertu jako cenovky. Tehdá to mělo být do pokojových termostatu bez baterek, třeba se solárním panylkem nebo jiným energy harvesterem. Rychlost refreshe lze dokonce nastavovat přičemž vyšší rychlosti jsou na úkor artefaktů předchozích obrazců. Černobílý režim je rychlejší, pokud při něm nechceš mazat barvu z předchozího obrázku (pokud tam nějaká byla). Jak dlouho vydrží barva nevím, ale nevidím důvod proč by vydržela méně než černá. Černobílý obrázek zobrazeny na displeji, který jsem odpojil a dal na nástěnku tam drží už 6. rokem a nezdá se že by se ztrácel.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samec



Založen: Dec 19, 2017
Příspěvky: 4082

PříspěvekZaslal: ne září 13 2020, 7:55    Předmět: Citovat

Zrejme to súvisí s interfejsom a spôsobom vykresľovania, adresovania jednotlivých pixelov.
200 x 200 = 40 000 pixelov
15s / 40000 ≈ 0,4ms na jeden pixel
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: ne září 13 2020, 7:57    Předmět: Citovat

Takze to problikavani displeje pri refreshi vytvarim ja softwarove? Ja myslel ze se o to automaticky stara radic displeje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: ne září 13 2020, 8:10    Předmět: Citovat

samec napsal(a):
Zrejme to súvisí s interfejsom a spôsobom vykresľovania, adresovania jednotlivých pixelov.
200 x 200 = 40 000 pixelov
15s / 40000 ≈ 0,4ms na jeden pixel


Rekl bych ze to bude spis fyzickou pomalosti zmeny barev danou principem. SPI sbernice toho modulu jede na 20MHz, takze interface bych jako uzke hrdlo netipoval.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samec



Založen: Dec 19, 2017
Příspěvky: 4082

PříspěvekZaslal: ne září 13 2020, 8:59    Předmět: Citovat

Jedno je zbernica medzi tvojiu MCU a vyrovnávacou pamäťoiu displeja, ale niečo iné je vnútorné prepojenie medzi vyrovnávacou pamäťou a jednotlivými pixelmi. Tam bude nejaky multiplex. Pochybujem, že každý pixel má pod sebou ešte nejaký pamäťový element. To by bola aj cena toho displeja niekde inde. Takže sa vykresľuje pixel po pixeli a keďže je to mechanická záležitosť, na každom pixeli to musí podržať napätie aspoň ten zlomok milisekundy, aby sa to prekreslilo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: ne září 13 2020, 9:04    Předmět: Citovat

Urcite to neni pixel po pixelu, co jsem se dival na videa z prekreslovani i vetsich displeju, menily barvu po cele plose stejnomerne, jen pomalu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33753
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: ne září 13 2020, 9:28    Předmět: Citovat

Kto mal v ruke nejaku citacku knih, tak to urcite videl - ked sa robi refresh celeho displeja, tak preblikne do negativu - cely v jednom momente.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Ondra2



Založen: Mar 19, 2014
Příspěvky: 535

PříspěvekZaslal: ne září 13 2020, 13:23    Předmět: Citovat

Je driver a driver. Pokud se s tím bavíš po SPI, tak tam máš oproti mě ještě nějaké chytro mezi displejem a interfacem. Já k ovládání malého displeje potřeboval asi 10 noh procesoru a vnější nábojovou pumpu. Bylo tam paralelni, pokud si dobře pamatuji 6 bitové rozhraní s hromadou příznakových pinů. Já totiž měl opravdu jenom to sklo. Na něm je nějaký multiplex a buffer, ale byl to opravdu low level.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: ne září 13 2020, 14:02    Předmět: Citovat

Ja mam v displeji driver SSD1681 https://www.buydisplay.com/download/ic/SSD1681.pdf
Co jsem se zbezne dival, tak je v driveru jen prevedeno to paralelni rozhrani na SPI pro usetreni noh a na modulu za displejem je menic napeti.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mikollar



Založen: Dec 26, 2004
Příspěvky: 1424
Bydliště: Košice - okolie

PříspěvekZaslal: ne září 13 2020, 14:09    Předmět: Citovat

3 farebne sa prekresluju rovnako dlho bez ohladu ake farby vykresluje.
3 farebne su vacinou dost pomalsie ako 2.

To preblikovanie robi radic. Je to dane technogiou eink.

Rychlost prekreslenis zalezi od typu. Daju sa zohnat aj s dobou prekreslenia pod 1s. Mam jeden taky 10inch grayscale.
Vsetko cez SPI. SPI v pohode stiha prenasat data.

Dalej existuju displeje ktore podporuju aj ciasticne prekreslenie danej casti displeja. Ale aj tam je obmedzenie ze po x ciastocnych prekresleniach by mal nasledovat celkove prekreslenie.

Ja vacsinou pouzivam eink od waveshare
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samec



Založen: Dec 19, 2017
Příspěvky: 4082

PříspěvekZaslal: ne září 13 2020, 14:55    Předmět: Citovat

Dobre, tak podľa tohto videa má farebný displej tri farby v jednom pixeli a cervená farba sa dosahuje zložitým časovaním a prepínaním polarity.
https://youtu.be/MsbiO8EAsGw
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Ondra2



Založen: Mar 19, 2014
Příspěvky: 535

PříspěvekZaslal: po září 14 2020, 10:53    Předmět: Citovat

Takto vypadá obrázek po téměř 6 letech


IMG_20200914_084338.jpg
 Komentář:
 Velikost:  87.4 kB
 Zobrazeno:  106 krát

IMG_20200914_084338.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: po září 14 2020, 12:44    Předmět: Citovat

Jo, to je v pohode. Oni zminovali ze vybledava jen ta cervena, pry je tvorena vetsimi casticemi nez cerna a bila a ze se nejak samovolne vzdaluji od povrchu displeje nebo co. Ty cervene castice se pohybuji v tom oleji pomaleji nez cerne a bile a nejakym komplikovanym casovanim se dostavaji na povrch a ty cerne a bile zustanou uvnitr displeje. Jestli jsem to dobre pochopil.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pepik9



Založen: Aug 31, 2010
Příspěvky: 2397

PříspěvekZaslal: po září 14 2020, 19:16    Předmět: Citovat

Ona obecně červená barva vyšisuje nejrychleji, například fasádní barvy nebo horší lak na autech.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.12 sekund