Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Problematika OPTICAL AV výstupu

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> DVD, VHS, SAT
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17509
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: čt září 10 2020, 19:16    Předmět: Problematika OPTICAL AV výstupu Citovat

Mám tady Digital to Analog Audio Converter. Vstup má koaxiální Cinč a nebo optickou kostku SPDIF, výstup analogovej L a R na Cinčích. Napájení 5V z USB redukce.
Připojil jsem to na L a R vstup věže, kabel OK,oba živý při doteku bručí. Ledka napájení na Convertoru svítí ale z repráků věže ani na doraz hlasitosti žádnej šum, brum, lautr nic. Připojil jsem to na Optical out Sencor DVD Playeru SDV-6101 a dal přehrávání. A opět nic. Hledal jsem v menu, jestli se nemusí Coaxial nebo Optical out aktivovat, nic jsem nenašel. Osciloskopem na kabelu žádnej signál.
Zkusil jsem Optical kostku. Když vemu k Convertoru přiloženej optickej šlahoun, tak do Convertoru jde nacpat ale do Sencora ne. Ta zkosená kostka je stejná, ale uvitřek je jinej. U Convertoru je Ledka, nebo co to je, utopená asi 10 mm hluboko a ta kostka má sklápěcí dvířka . V Sencoru je v hloubce asi 5 mm vidět ze dna trčící trubička průměru menšího než má trn na optickým šlahounu a jako záslepka je gumovej špunt.
Měl bych tři dotazy.
1/ Jsou na podobných DVD přístrojích součastně aktivní všechny vývody audia jak AV tak Coaxiál tak SPDIF a nebo se to musí přepínat?
2/ Není náhodou tahle kostka používaná taky na přenos jiných signálů, třeba kompletního digi videa se zvukem něco alá HDMI? Mate mě ten jinej vnitřní tvar. Nebo se měnila norma jak má připojovací konektor vypadat? Ten Sencor je cca 10 let starej. Manuál Sencora jsem nenašel, možná je na webu.
3/ Pokud se kouknu přes digifoťák do výstupního konektoru SPDIF, je tam nějakej náznak světla jako třeba u DO?
Díky!

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dj_Paul



Založen: Sep 19, 2004
Příspěvky: 2394
Bydliště: Laškov

PříspěvekZaslal: čt září 10 2020, 19:39    Předmět: Citovat

Optickej výstup běžně svítí červeně. Jde přes to jen audio.
Nejsem si jistej, jestli na to nemá vliv formát výstupních dat
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7348

PříspěvekZaslal: čt září 10 2020, 19:57    Předmět: Citovat

Máš na tom DVD nastavený, aby posílal ven dekódovanou PCM? Pokud tam pošle AC3, tak to ten převodník nepobere.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hubert_79



Založen: Dec 24, 2017
Příspěvky: 7504
Bydliště: Praha 6 - Petřiny

PříspěvekZaslal: čt září 10 2020, 20:02    Předmět: Citovat

Když do DVD vrazí CD, tak by z toho mělo lézt PCM nezávisle na nastavení, ne?
_________________
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7348

PříspěvekZaslal: čt září 10 2020, 20:03    Předmět: Citovat

Jo
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kvicala_r



Založen: Jan 19, 2005
Příspěvky: 3358
Bydliště: Haná / N.J.

PříspěvekZaslal: čt září 10 2020, 20:35    Předmět: Citovat

1, Ano bývají výstupy aktivní všechny
2, pravděpodobně ne, vždy sem viděl jen audio
3, klasická krásná rudá tak 620nm Smile

Na telce sem musel nastavit PCM jako výstupní formát. Tento konvertor neumí multikanál - umí pouze stereo. Při puštění nějakého prologic to neudělá nic (nechrčí)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17509
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: čt září 10 2020, 22:12    Předmět: Citovat

xsc napsal(a):
Máš na tom DVD nastavený, aby posílal ven dekódovanou PCM? Pokud tam pošle AC3, tak to ten převodník nepobere.

Na tom DVD jsem prošel veškerý nastavení a volba výstupního formátu tam nikde není.
Je to divný, na konektoru Coaxiál oscilem nic není, digitál červeně nesvítí a navíc nemá kompatibilní vnitřek SPDIF konektoru. Kdoví, jestli ten DVD Sencor je v cajku. Analogový výstupy ze scartu jdou, komponent, RBG a L+R na Cinčích taky.
Zítra zkusím STB, co má výstup digitálního zvuku.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dred



Založen: Apr 08, 2007
Příspěvky: 1701
Bydliště: Handlová

PříspěvekZaslal: pá září 11 2020, 5:38    Předmět: Citovat

Oni tie konektory idú do seba niekedy celkom ztuha - niekedy hrozí až vyvalenie z plošáku...
1. U DVD - zatial som sa nestretol s tým,že by boli aktívne naraz audio aj SPDIF. Koakxiál s optikou idú naraz. "Protokol" signálu je u oboch rovnaký, rozdiel je len metal kábel - optika. Dorábal som si tak optiku na satelite z koax.výstupu kvôli zemnej slučke a ide to.
Volba bola vždy v menu, ale ten Sencor mohli spraviť aktívny až pri 5.1 zvuku, alebo CD.
2. Ako píšu... signál je len zvukový.
3. foťákom uvidíš to isté čo okom... musí svietiť červená LED
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17509
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: pá září 11 2020, 16:01    Předmět: Citovat

Dnes zkouška s připojením na STB DI-WAY 2020. Po připojení Convertoru přes Coaxiál hraje věž na první šlápnutí ani se na STB nemuselo nic štelovat. Kupodivu na ČT 24 zprávy žádný zpoždění klapání hubou proti obrazu ani na Scartu ani na HDMI.
Udělal jsem aktualizaci FW Sencora a po ní se objevilo v Setup položce nastavení zvuku "SPDIF výstup". No a po volbě "SPDIF zap" přes Coaxiál zvuk L+R z Convertoru leze, takže paráda.
No a taky jsem zjistil, proč nešel narvat optickej kabel SPDIF do výstupu Sencora. Na tom optickým šlahounu byly od výroby na vláknový koncovky nasazený prťavý plastový čepičky. Embarassed
Optika zabrala už pár cm od konektoru ještě před zasunutím.
Ten Convertor má taky suprovou vlastnost, při připojení přes optiku a Coaxiál je Coaxiál prioritní. Stačí vypnout zařízení, co posílá data do Coaxiálu tak se přepne na Optical.

Tak teď koupit 1,5m dlouhej HDMI kabel abych to mohl zabudovat jak je potřeba.
Aby šlo z STB poslat HDMI na PC monitor, potřeboval bych nějakej signálovej "přepínač" nebo "slučovač" dvou HDMI do jednoho.
Minivěž má jen jeden AV vstup, do kterýho teď jde zvukovka z PC. Nemáte někdo tip na nějakej audioslučovač 2-3 vstupy na jeden výstup kterej by podle zdroje signálu spínal patřičnej směr? Nejde o žádný HiFi, možná by stačil mosák MM4053. Nebo možná jen na surovo ručně přepínač 2 x 3 polohy.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7348

PříspěvekZaslal: pá září 11 2020, 16:31    Předmět: Citovat

Podle zdroje signálu na tom audiu se přepínat v podstatě nedá, když je ticho, nebude tušit kam. Podle HDMI taky většinou ne, tam je těch pomocných 5V i v módu SB. Pokud to nepojede dohromady, tak by to stačilo sloučit přes odpory nebo tedy přepínat ručně.
Nešlo by ale použít ten HDMI přepínač pro všechna požadovaná zařízení a zvuk si oddělit pro věž až za ním tím konvertorem? Pokud nevadí, že nebudou moct běžet obrázky z TV a hudba ze zvukovky...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17509
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: pá září 11 2020, 18:17    Předmět: Citovat

xsc napsal(a):
Podle zdroje signálu na tom audiu se přepínat v podstatě nedá, když je ticho, nebude tušit kam.

Proč ne? Pokud by šly vstupy každej do báze třeba emitorovýho sledovače, tak by se dalo na tý bázi třeba operákem s velkým zesílením a omezením detekovat, odkud jde zdroj AV signálu a podle toho přepnout 4053. Aby to neblblo v okamžiku ticha, tak by to mohlo být přes klopák, kterej by se přepnul až silným signálem na dalším vstupu. Něco podobnýho jsem v něčem viděl ale nevzpomenu kde, možná AR-PE.
xsc napsal(a):
Podle HDMI taky většinou ne, tam je těch pomocných 5V i v módu SB. Pokud to nepojede dohromady, tak by to stačilo sloučit přes odpory nebo tedy přepínat ručně.

HDMI přepínací automaty jsou třeba https://datove-prepinace.heureka.cz/premiumcord-khswit21a-hdmi-switch-2-1-automaticky/ V nejhorším to umí i ručně. Přepínat zvuk přepínačem, to jsem teď zkusil a málem to urvalo basáky věže, hrozná rána při přepnutí. Ještě zkusím 4053 jestli to nebude taky bouchat.
xsc napsal(a):
Nešlo by ale použít ten HDMI přepínač pro všechna požadovaná zařízení a zvuk si oddělit pro věž až za ním tím konvertorem? Pokud nevadí, že nebudou moct běžet obrázky z TV a hudba ze zvukovky...

To by nešlo, ten Convertor není pro vyzobávání zvuku z HDMI ale z Coaxial a SPDIF v STB či DVD. Nebo nerozumím, cos tím myslel.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7348

PříspěvekZaslal: pá září 11 2020, 19:07    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
Proč ne? Pokud by šly vstupy každej do báze třeba emitorovýho sledovače, tak by se dalo na tý bázi třeba operákem s velkým zesílením a omezením detekovat, odkud jde zdroj AV signálu a podle toho přepnout 4053. Aby to neblblo v okamžiku ticha, tak by to mohlo být přes klopák, kterej by se přepnul až silným signálem na dalším vstupu. Něco podobnýho jsem v něčem viděl ale nevzpomenu kde, možná AR-PE.
Máš pravdu. Ale pak si pípne PC, když budeš kopírovat soubor, a přepne se to na něj a pak zas zpátky.
Celeron napsal(a):
Přepínat zvuk přepínačem, to jsem teď zkusil a málem to urvalo basáky věže, hrozná rána při přepnutí. Ještě zkusím 4053 jestli to nebude taky bouchat.
Tohle je asi ten nejjednodušší problém a je jedno, jestli to přepínáš mechanicky nebo elektronicky. Musí tam být oddělovací elyt, odpor na zem, přepínač a za ním opět odpor na zem (a v případě blbého vstupu věže ještě další elyt). Pak to bouchat nebude, to bouchání je způsobeno vyrovnáváním potenciálů vstupů a výstupů.
Celeron napsal(a):
To by nešlo, ten Convertor není pro vyzobávání zvuku z HDMI ale z Coaxial a SPDIF v STB či DVD. Nebo nerozumím, cos tím myslel.
Jo, sorry, nějak jsem si myslel, že to umí deembedovat i z HDMI.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kvicala_r



Založen: Jan 19, 2005
Příspěvky: 3358
Bydliště: Haná / N.J.

PříspěvekZaslal: pá září 11 2020, 19:43    Předmět: Citovat

Ten monitor nemá žádný jiný vstup, kam bys třeba mohl případně zapojit kompa (VGA/D-port/USB-C) ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17509
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: pá září 11 2020, 22:53    Předmět: Citovat

Má krom HDMI taky VGA ale rád jsem se ho zbavil. Ač jsem vyzkoušel asi tři VGA kabely, vždy to víc nebo míň duchařilo. Dnes jsou ty kabely tlustý 6 mm a proti starejm, co měly kolem 10-12 mm pěkně uvnitř kolem stínění ošvindlovaný. Už jsem si říkal, že bych mohl tlustej VGA kabel uříznout od starýho CRT monitoru, zkrátit ho na akurátní dýlku a přípájet na patnáctipin ale zatím k tomu nedošlo.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> DVD, VHS, SAT Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.23 sekund