Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Párovaní tranzistorů BC560
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
jef111



Založen: May 27, 2006
Příspěvky: 2131
Bydliště: okr. Olomouc

PříspěvekZaslal: čt červenec 09 2020, 17:13    Předmět: Citovat

No myslel jsem měření napětí na C6, nedá se to moc zatížit ani v tomto místě. Ze začátku jsem tomu nevěnoval pozornost ale pak mi zdechly dvě kapsle, tak jsem to začal zkoumat podrobněji a zjistil, že ve skutečnosti je tam skoro o 20V víc než jsem původně naměřil...

No a jestli máš 50ks origo NOS 2N3819, tak to jsi za vodou! Laughing

2SK373 se mi osvědčil spíš v jiné aplikaci - harmonic exciter. Dají se vybrat kusy které produkují (téměř) dokonale čistou 2. harmonickou, tím je tento typ výjimečný. Možná že v tomto mikráku by to taky mohlo mít pozitivní přínos. Ale ta kapacita - no - každý pikofarad navíc je poznat Sad
Dobrý je ještě 2SK596 ale už se dost blbě shání.

K tomu ideálnímu zapojení. Vyzkoušel jsem všechno možné a dopadlo to jako obvykle - vytvořil jsem vlastní Laughing
Tak tady je nástřel. Na první pohled je to složité jak elektrárna, ale když si to rozeberete na jednotlivé funkční bloky, zjistíte že už se to moc zjednodušit nedá, aniž by se něco pokazilo Smile Zapojení měniče je stejné jako zde probíraný Schoeps.


A několik příkladů praktické realizace:





Leoši, já bych nějaké slušné P-JFETy taky potřeboval ale nemám nic. I to málo co se dřív vyrábělo už je dnes prakticky nedostupné Sad

_________________
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet Very Happy
www.sigmaphon.cz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
vacek11



Založen: Nov 19, 2014
Příspěvky: 118

PříspěvekZaslal: čt červenec 09 2020, 18:37    Předmět: Citovat

Perfektni, tak si predstavuji konstruktivni odpoved. Ty 2n3819 se daji sehnat i aktualne. Minuly tyden mi z mouseru prislo 20ks. Maji je skladem, tak staci objednat nad 50 euro a postovne je zdarma.

Jinak jsem postavil hodne veci od Neumannu, konkterne kopii u87i (3ks), taky km84 (7ks) a i lampovou m49c (2ks) a m49b (1ks). Asi 5ks lampovych tuzek (pouzivam na tomy a akustiku).

Aktualne delam na u67, kopii Schoeps cv60 a laboruji s elektretovymi kapslemi.

Nejake fotky zde:
https://vacek.rajce.idnes.cz/

Jsem vsak vice zvukar nez elektrotechnik.

Diky.

M.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jef111



Založen: May 27, 2006
Příspěvky: 2131
Bydliště: okr. Olomouc

PříspěvekZaslal: pá červenec 10 2020, 0:57    Předmět: Citovat

Hehe tak já se cítím zatím spíš víc elektrotechnikem než zvukařem, i když v poslední době se to nějak vyrovnává Very Happy
Když jsme u těch Neumannů, taky bych nějaké měl Wink ale převážně originály, replika je jen jedna.
https://postimg.cc/gallery/ChBjb7t
Dokonce i tebou zmíněný KM84 ale nějak ho nevidím na fotkách, už jsem ty fotgalerie dlouho neaktualizoval.
Ale našly by se i lepší chuťovečky...
https://postimg.cc/gallery/H50QZSC
https://i.postimg.cc/JhN8LxpY/DSCF1383.jpg
https://i.postimg.cc/pVq2r0Rg/DSCF1384.jpg
No nechci ti to tady zasírat svejma krámama. Stejně toho většinu nemám dobře nafocené.

2N3819 u Mouserů už Vishay ani ON nemají, jenom druhovýrobce Central Sad Už datasheet napovídá, že to úplně stejný čip nebude. Řek bych, že do jejich specifikací se vleze už kdeco levnějšího.

S elektretem jsem si taky před časem pohrál, byl to Behringer C-1 a dal jsem mu stejná střeva jako těm klasickým kondíkům ale nebyla to velká sláva. Citlivostí, šumem i celkovým zvukem za klasickými kondíky těžce zaostával. Už jsem ho chtěl zahodit a navždy zavrhnout a pak mě napadla strašná věc - vnutit mu taky polarizační napětí. No nebylo co ztratit, tak jsem to zkusil. A ono to fungovalo! Shocked Zvedal jsem napětí ze zdroje, myslím že tak okolo 30V citlivost vylítla nahoru, zvuk se rozjasnil a zlepšovalo se to asi do 50V, dál už moc ne, tak jsem to z obavy o život takto "znovuzrozené" kapsle už nechal. Udělal jsem tak 2 kusy. Měl jsem obavy jak to bude s životností, přece jenom to není dělané na žádné větší napětí. Ale vozím je s sebou defakto na každou akci už minimálně 5 let a vždycky fungovaly na 100%. Dokonce i v sychravém počasí mi párkrát zachránily pr... takové ty Vánoční vopruzy s dětským sborem u stromečku kdy chvíli sněží pak to přejde do mrholení a dětičky jenom kuňkají kňourají, tak na tohle jsou tyhle elektrety nepřekonatelné Smile

A jinak používám elektrety běžně na akustická měření v terénu, ale i ty lepší 4-6mm kapsle vyžadují ekvalizaci (pro měření kalibrační křivku importovanou v SW). Třeba panasonic VM-61 je super, zvlášť s linkwitz-modem, ale ani modovaná nezvládne nějaký extra velký tlak. Chtěl jsem ji na klip na dechy ale moc se to neosvědčilo. Navíc origo Panasonic je už problém sehnat, svět je totálně zaplavený čínskými napodobeninami.

_________________
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet Very Happy
www.sigmaphon.cz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
vacek11



Založen: Nov 19, 2014
Příspěvky: 118

PříspěvekZaslal: pá červenec 10 2020, 7:37    Předmět: Citovat

Pekna sbirka! Cvm563 nebo um57 s m7 by se mi do studia hodila, skoda ze jsem v casech, kdy se toho ve velkém zbavovali prozil jako decko....

Jj, tech 20 novych kousku 2N3819 jsem jeste nemeril. Ty starsi co mam maji vsechny idss od 6 do 12... prumer kolem 8.

M.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lesana87



Založen: Sep 20, 2014
Příspěvky: 3327

PříspěvekZaslal: pá červenec 10 2020, 8:56    Předmět: Citovat

Číňan už dávno přišel na to, že Idss změří i malé děcko, takže dodává padělky level 2, kde Idss sedí s datašítem, ale to je tak všecko. Uvnitř je nějaký spínací J-FET, který má strmost třeba 40 mS a na lineární aplikace se vůbec nehodí. Takže mnohem víc než Idss napoví převodní charakteristika. Viz přiložený graf, bílé jsou staré dobré 2N3819 od ON, žluté je to žluté svinstvo, které prodává Číňan a přeprodává Němčour, Anglán, Řek, Ital...


2N3819.png
 Komentář:
 Velikost:  3.44 kB
 Zobrazeno:  50 krát

2N3819.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jef111



Založen: May 27, 2006
Příspěvky: 2131
Bydliště: okr. Olomouc

PříspěvekZaslal: pá červenec 10 2020, 12:30    Předmět: Citovat

Lesana Agree je to přesně jak píšeš.
Nedávno se nám na firmě stalo, že do pytle origo součástek zamíchali polovinu padělků. A přebírej popelko.... Nebo FTDI - jedna štangle origo, druhá padělky. Kdybychom přesně nevěděli jakou chybu v sobě padělky mají, na nic bychom nepřišli, jenom bychom se divili proč to někdy blbne. Na pohled jsou prakticky identické, i proudový odběr a ostatní základní vlastnosti stejné.
To pak ani velkopřeprodejce typu Mouser vůbec nemusí odhalit. A přiznejme si, že když toho má plný sklad, tak nebude mít ani kdovíjak velkou snahu ty padělky dodatečně objevovat. A i když s reklamací člověk uspěje, k čemu to je, když to co potřebuje prostě nemá kde koupit.
Ďábel je stále více skrytější a sofistikovanější. Evil or Very Mad

Vacku, kdybys měl zaručeně origo vzorek toho 3819, mohl bych to hodit na kurvetracer a hned bychom věděli. Svůj Neumann se mi fakt kuchat nechce Confused

_________________
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet Very Happy
www.sigmaphon.cz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
vacek11



Založen: Nov 19, 2014
Příspěvky: 118

PříspěvekZaslal: pá červenec 10 2020, 14:09    Předmět: Citovat

Mohu zaslat 2 kusy - jeden z poslední objednávky z tohoto roku, druhý někdy z období 2015-2017. Obojí z Mouseru...

M.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jef111



Založen: May 27, 2006
Příspěvky: 2131
Bydliště: okr. Olomouc

PříspěvekZaslal: pá červenec 10 2020, 15:33    Předmět: Citovat

No ono je nejlepší to srovnat s referenčním vzorkem, proto jsem chtěl ten origo kus. Srovnávat neznámý s neznámým případně hádat něco z katalogu je trocha ošidné. Prostě tak, abych mohl vyrobit podobný obrázek jak tady ukazuje Lesana. Akorát na to nemám PC ale analogový curvetracer...
_________________
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet Very Happy
www.sigmaphon.cz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund