Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Kúpim EPROM 2708, MHB8708, alebo kompatibilnú - KÚPENÉ
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Sháňka po přístrojích, součástkách nebo náhradních dílech
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Habesan



Založen: Jan 12, 2009
Příspěvky: 7070
Bydliště: Plzeňsko

PříspěvekZaslal: pá květen 08 2020, 22:01    Předmět: Citovat

Zrovna teď to vypadá, že jednu kartu, která je mimochodem starší, než já, čekají lepší časy, kdy bude součástí muzeálního kusu, který má být uveden do funkčního stavu.

A to se ke mně dostala, když ležela v hromadě na vyhození.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Heno



Založen: Mar 21, 2015
Příspěvky: 1900

PříspěvekZaslal: so květen 09 2020, 9:59    Předmět: Citovat

nokijec napsal(a):
Těch střepů není žádná škoda naopak je paráda, že o to někdo stojí. Ono totiž
těžit zlato ze šrotu je výnosnější než devastovat někde přírodu převoráváním obrovského množství zeminy a používáním jedovatých látek. Jedna firma před lety otrávila Dunaj.
Kdysi tu někdo psal, že používal tuhle keramickou technologii v nějaké malovýrobě a velká část se mu vrátila. Problém právě v těch čipech. Musel použít jejich plastové ekvivalenty.


Do plastu sa to nikdy nepúzdrilo, keď tak do termosetu (bakelitu) tak ako sa 99% IO všetkých výrobcov púzdri do dnes.
Tesla robila bakelitovú verziu EPROM pod označením MHB8608 samozrejme bez možnosti vymazania (takže vlastne PROM).
Avšak všetky EPROM a to všetkých výrobcov sa vždy robili len v keramike.

Pre Potpalo:
S ruskými som mal dobré skúsenosti, ale treba dodržať datasheet.
Modul 2708 od elnecu, ktorý mám to dodržiava a už je mi na nič...

Keď som rozbehával PMD85-2, tak v biose boli tuším 4ks MHB8608 a po asi 30min jednej z nich začalo hrabať od tepla, najprv som obsah opakovane napálil tým istým, ale po 3 dňoch sa závada zopakovala, tak som zálohoval a zmazal 4 ks ruských z BASIC-G modulu a napálil obsahom BIOS a odvtedy bol pokoj.
PMD už ale nemám, takže s EPROM ti nepomôžem, len s tým modulom môžem.
Áno poriadne zmazanie ruských trvalo aj trojnásobne dlhšie v porovnaní s MHB8708C a to len za predpokladu, že germicídna trubica ešte nebola po životnosť, inak to trvalo ešte dlhšie. Na kvalitu zmazania mala vplyv aj čistota sklíčka, preto sme použávali pri hromadnom mazaní EPROM toluén na umývanie sklíčok a na mazanie 50ks naraz germicídnu trubicu UV-C veľkosti klasicke dlhej žiarivkovej trubice.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PotPalo



Založen: May 13, 2009
Příspěvky: 4914
Bydliště: BA-Petržalka :(

PříspěvekZaslal: so květen 09 2020, 12:02    Předmět: Citovat

Ja PMD tiež nemám, mám Didaktik M. Smile
Možno som sa zle vyjadril, ale nevyrábam komplet programátor, ale iba "modul 008" k najstaršiemu programátoru od ELNEC.

A ešte mi vŕtala v hlave myšlienka vyrobiť programátor 2708 pre Didaktik, pripojiteľný na interface. Tam stačí niekoľko napäťových modulov z číny, pár tranzistorov ktoré to budú zapínať, a už iba napísať software. Ale to asi zapadne medzi ďalšie neuskutočnené projekty.

_________________
Silou vybrať peniaze od ľudí a následne za ne spraviť niečo proti ľuďom, s čím nesúhlasia, to je civilizácia?! Tento systém je chorý a vedie do záhuby.
Ideológie developerov niesu kompatibilné so šťastným životom.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
nokijec



Založen: Feb 01, 2011
Příspěvky: 293

PříspěvekZaslal: so květen 09 2020, 20:19    Předmět: Citovat

Psal jsem o keramickém pouzdření obecně ne pouze o epromkách. Co týká toho ostatního v té zlacené keramice se dělaly různé přístrojové IO.Já jsem třeba měl C520D v plastu i v keramice. Jinak i epromky se dělají v plastu v provedení OTP bez okénka.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
VASEK_W



Založen: Dec 11, 2017
Příspěvky: 774
Bydliště: Pelhřimov

PříspěvekZaslal: so květen 09 2020, 22:16    Předmět: Citovat

Například na této desce je zlata dost. Dlouhé FRB plně osazené, hromada precizních patic a nějaké ty poptávané FR5-ky. Dokonce jsou tam i elyty 4u7/100V v počtu 10 kusů co shání ve vedlejším vláknu jjilek, ale nejsou bohužel nové Sad, takže ty ani nenabízím. Ještě šoupnu do vlákna "Sháňka po 37C65 a 16x50 chipech" fotku jiné desky, kde jsou nějaké SRAM-ky a další zajímavý materiál.

Vašek



P5090045.JPG
 Komentář:
 Velikost:  255.76 kB
 Zobrazeno:  95 krát

P5090045.JPG



P5090046.JPG
 Komentář:
 Velikost:  185.49 kB
 Zobrazeno:  71 krát

P5090046.JPG


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Heno



Založen: Mar 21, 2015
Příspěvky: 1900

PříspěvekZaslal: ne květen 10 2020, 14:17    Předmět: Citovat

nokijec napsal(a):
Psal jsem o keramickém pouzdření obecně ne pouze o epromkách. Co týká toho ostatního v té zlacené keramice se dělaly různé přístrojové IO.Já jsem třeba měl C520D v plastu i v keramice. Jinak i epromky se dělají v plastu v provedení OTP bez okénka.


Tak som to aj myslel, že EPROM v prevedení OTP je bez okienka a teda už je to PROM a nie EPROM...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Heno



Založen: Mar 21, 2015
Příspěvky: 1900

PříspěvekZaslal: ne květen 10 2020, 14:19    Předmět: Citovat

PotPalo napsal(a):
Ja PMD tiež nemám, mám Didaktik M. Smile
Možno som sa zle vyjadril, ale nevyrábam komplet programátor, ale iba "modul 008" k najstaršiemu programátoru od ELNEC.

A ešte mi vŕtala v hlave myšlienka vyrobiť programátor 2708 pre Didaktik, pripojiteľný na interface. Tam stačí niekoľko napäťových modulov z číny, pár tranzistorov ktoré to budú zapínať, a už iba napísať software. Ale to asi zapadne medzi ďalšie neuskutočnené projekty.


Ten modul je original Elnec a je teda určený pre programátory elnec ako prídavné zariadenie na prácu s 2708 a derivátmi.
Či to ide aj s tvojím najstarším Elnecom, to mi môžeš zodpovedať len ty ak napíšeš aký vlastne máš.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Heno



Založen: Mar 21, 2015
Příspěvky: 1900

PříspěvekZaslal: ne květen 10 2020, 14:42    Předmět: Citovat

No ale ak je to PREPROM01, tak tam ten môj modul fungovať nebude.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PotPalo



Založen: May 13, 2009
Příspěvky: 4914
Bydliště: BA-Petržalka :(

PříspěvekZaslal: ne květen 10 2020, 17:04    Předmět: Citovat

Áno, je to PREPROM-01, a modul 008 je určený pre PREPROM-xx, takže by mal fungovať. Oporu v softvéri to má. Modul 2708 je pre novšie programátory, ten by mi už nefungoval.
_________________
Silou vybrať peniaze od ľudí a následne za ne spraviť niečo proti ľuďom, s čím nesúhlasia, to je civilizácia?! Tento systém je chorý a vedie do záhuby.
Ideológie developerov niesu kompatibilné so šťastným životom.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
PotPalo



Založen: May 13, 2009
Příspěvky: 4914
Bydliště: BA-Petržalka :(

PříspěvekZaslal: pá květen 15 2020, 14:07    Předmět: Citovat

Tak EPROMiek už mám dosť, zatiaľ ďakujem.
_________________
Silou vybrať peniaze od ľudí a následne za ne spraviť niečo proti ľuďom, s čím nesúhlasia, to je civilizácia?! Tento systém je chorý a vedie do záhuby.
Ideológie developerov niesu kompatibilné so šťastným životom.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
jjilek



Založen: Mar 29, 2009
Příspěvky: 3987
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: út květen 26 2020, 14:03    Předmět: Citovat

Heno napsal(a):

PMD už ale nemám, takže s EPROM ti nepomôžem, len s tým modulom môžem.

Jestli dobře rozumím, tak máš volný ROM modul bez pamětí. Měl bych zájem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
PotPalo



Založen: May 13, 2009
Příspěvky: 4914
Bydliště: BA-Petržalka :(

PříspěvekZaslal: čt červen 18 2020, 0:22    Předmět: Citovat

Hlásim že modul 008 pre programátor PREPROM-01 je hotový a dokonca aj funguje. Very Happy Ale niektoré tie epromky sú naozaj mršky:

Tie ruské sa mažú do 20 minút, TESLA MHB8708 sa maže 30 minút. Pre istotu som im doprial dvojnásobný čas. A mám tu od každej jednu, ktorej to nestačilo a nejaké byty tam ostali nezmazané aj po tomto dvojnásobnom čase. Ostatným značkám stačilo 20 minút.

Nejako sa strácam v dokumentácií k epromkám 2708. V jednej píšu programovací cyklus minimálne 100 ms (N x Tw), v druhej (tesla) je to zasa maximálne 100 ms. Navyše tesla tam má zrejme aj druhú chybu, udáva programovací impulz 0,1 až 1 us, ale zrejme tam malo byť ms, ako to má TI.

Software pre programátor to robí tak, že naprogramuje jeden cyklus, overí či je všetko naprogramované, ak nie, opakuje, ak áno, naprogramuje to ešte 2 krát toľko krát, koľko bolo treba pre prvé programovanie. Dokopy maximálne 100 cyklov. Vyzerá to ako jeden algoritmus pre všetky typy 2708.



modul 008 foto1.jpg
 Komentář:
 Velikost:  177.67 kB
 Zobrazeno:  68 krát

modul 008 foto1.jpg



modul 008 foto3.jpg
 Komentář:
 Velikost:  89.61 kB
 Zobrazeno:  67 krát

modul 008 foto3.jpg



TI.png
 Komentář:
 Velikost:  52.93 kB
 Zobrazeno:  50 krát

TI.png



TES.png
 Komentář:
 Velikost:  22.89 kB
 Zobrazeno:  56 krát

TES.png



_________________
Silou vybrať peniaze od ľudí a následne za ne spraviť niečo proti ľuďom, s čím nesúhlasia, to je civilizácia?! Tento systém je chorý a vedie do záhuby.
Ideológie developerov niesu kompatibilné so šťastným životom.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
jef111



Založen: May 27, 2006
Příspěvky: 2131
Bydliště: okr. Olomouc

PříspěvekZaslal: út červen 30 2020, 12:53    Předmět: Citovat

Pánové zlatokopové, neblázněte!!!
Sběratelská poptávka po starých 8 a 16-bit počítačích opět stoupá ode dna, stejně jako se to před pár lety stalo s gramofony, magnetofony, škodovkami Rapid apod. (teď nemluvím o nejlevnější spotřebce své doby) Takový studer A80 ve stereu v roce 1990 stál okolo 100tis. tehdejších Kčs. V roce 2005 se daly koupit mezi 5-10tis. Kč a v té době to byla hranice ceny v kovošrotu, a tak se v ČT a ČRO rozbíjely palicí a volzily do šrotu. Dnes je cena opět okolo těch 100tis. Kdo v kritické chvíli použil palici, ten se s ní dneska může tak akorát trefit do hlavy.

Já jsem těch počítačových "šrotů" měl jako děcko hory, táta mi ty desky v 90. letech tahal z práce z vyřazených CNC a robotů, minipočítačů, kalkulaček atd. Některé byly ještě z počítačů druhé generace (DTL). Já jsem se na nich učil pájet a vytahovat integráče z prokovených desek, KSY apod, no bylo to peklo, většina jich nepřežila. Dnes bych si vyrval vlasy. Těch pár "zachráněných" TTL integráčů je mi celkem k prdu, výkupní cena např. i těch MHB8708 je 26Kč/kus (6500Kč/kg a 4gramy/kus), to furt není nic moc zajímavého. Zato kdybych ty desky měl teď celé, mohl bych dnes mnohem snadněji a časově nesrovnatelně efektivněji opravovat některé tyto stroje které ještě z různých důvodů vydržely v provozu nebo se do provozu vrací. A teď ztěžka paběrkuju poslední zbytky co někde omylem zapadly v období mojí zlaté horečky. Prosím, nedělejte stejnou chybu!

_________________
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet Very Happy
www.sigmaphon.cz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
PotPalo



Založen: May 13, 2009
Příspěvky: 4914
Bydliště: BA-Petržalka :(

PříspěvekZaslal: pá červenec 10 2020, 1:53    Předmět: Citovat

Kedysi (30 rokov naspäť, predinternetová doba) som na smetisku našiel plnú krabicu nových konektorov TESLA WK..., také tie ako ISA sloty, úplne nová krabica ako dodávka z výroby. Vtedy mi to bolo na nič, tak som zobral tak dva a ostatné tam nechal. Dnes by sa mi zišli, o cene vo výkupe ani nehovorím. Dnes je problém zohnať jeden. Lenže ono je problém to skladovať, nemá každý stodolu, a v jednej multifunkčnej izbe v paneláku kde je už dielňa toho miesta na dlhodobé skladovanie moc nieje. To je smola tejto doby. Keby bolo kde, toľko vecí sa odloží, že ďalšie generácie by mohli žiť iba z ich predaja.
_________________
Silou vybrať peniaze od ľudí a následne za ne spraviť niečo proti ľuďom, s čím nesúhlasia, to je civilizácia?! Tento systém je chorý a vedie do záhuby.
Ideológie developerov niesu kompatibilné so šťastným životom.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Sháňka po přístrojích, součástkách nebo náhradních dílech Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3
Strana 3 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund