Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Část LED pásku zeslábla
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Osvětlovací technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31646
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne květen 17 2020, 14:40    Předmět: Citovat

Tam hraje roli poměrnej obsah toho IR v celým spektru. U slunečního záření atmosféra při západu slunce filtruje světlo Slunce tak, že z něj "vyžere" krátkovlnnou část a nechá procházet jen dlouhovlnnější část spektra. Ta prochází prakticky bez omezení - takže odpovídajícím způsobem působí na sítnici a její světlocitlivý buňky. Otevřenej oheň, i když má stejnou barvu, pravděpodobně nedosahuje stejnou intenzitu záření, jako sluneční kotouč, i když spektrální složení je podobný - a zase jsme u toho, že lidský oko neumí rozpoznávat rozdíly v intenzitě, pokud nejsou přímo porovnávaný mezi sebou.
Když to přeženu, nepozná jestli zdroj vyzařuje intenzitou 1W/cm² nebo 100W/cm², dokud není u toho silnějšího zdroje pozdě.
Každopádně, na to čumákování do ohně, kde předpokládám že jde o nějakou tavicí nebo aspoň žíhací pícku, doporučuju používat svářečský brejle s filtrem s intenzitou zatmavení v rozmezí č.5 až č.7 (pro svařování plamenem) - pro ilustraci, skla do kukly pro svařování elektrikou mají číslo 13 nebo 14.

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Cowley



Založen: Feb 04, 2005
Příspěvky: 3268

PříspěvekZaslal: ne květen 17 2020, 17:29    Předmět: Citovat

Kolovrátku, kde jsi?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12024
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: ne květen 17 2020, 18:13    Předmět: Citovat

. . . lekl se chytrých odpovědí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
FHonza



Založen: Nov 20, 2012
Příspěvky: 1453
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: ne květen 17 2020, 20:26    Předmět: Citovat

Kremik napsal(a):

...
Vysvětloval to tím, že v oku jsou pouze svaly, které čočku zplošťují, vybouluje se prý uvolněním těch svalů sama.
S tímto jsem se tedy neztotožnil, protože v tom vidím dva rozpory.
...


Ale je to opravdu tak. Je tam řasnaté těleso. Jeho stahem se čočka zploští. Po uvolnění se vlastní pružností vyklene.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33753
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: ne květen 17 2020, 20:28    Předmět: Citovat

Problem nastava, ked klesa (s vekom) jej pruznost.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12024
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: ne květen 17 2020, 21:44    Předmět: Citovat

rnbw napsal(a):
ked klesa (s vekom) jej pruznost.

a pozvolna přichází vetchozrakost (presbyopie) . . .
a na práci potřebuji troje brýle,
na různou vzdálenost různé . . .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kolovratek7



Založen: Nov 09, 2015
Příspěvky: 125

PříspěvekZaslal: po červen 01 2020, 13:25    Předmět: Citovat

Tak, že se toho tolik dozvím jsem nečekal. Problém s LED páskem vyřešen a vy klidně pokračujte.

Nakonec to byl problém u připojení LED pásku k napajení, jak tu někdo psal. Dle barvy zemnící vodič byl minimálně o 1 centimetr kratší a nějak se úplně odpojil. Na první fotce už možno vidět s prodlouženým vodičem, který jsem pak zaizoloval.
Bohužel žádné koncovky tam nebyly, tak jsem si zem prodloužil a začal boj s připájením na LEDpásek. Ležel jsem na lince, pájení téměř směrem nahoru a nulový prostor ještě s mojí retro trafo pájkou. Na ten konec to nechytlo, tak jsem to připájel k první LEDce, čímž jsem ji odpálil(první blok tří ledek nesvítí) a vy mě za to asi nepochválite, ale je to akceptovatelné řešení, poznat to téměř nejde.
Dávat nový pásek je zbytečné a zkracovat původní se mi nechtělo, protože bych ho musel odlepit od lišty, posunout a znovu přilepit a pak se to pokusit na ten kraj připájet a znovu v bojových podmínkách, takže naštěstí to šlo takto.
Jako nejlepší by bylo si udělat místečko a pěkně v klidu, ale rozebrat půl kuchyně se mi zrovna nechce. Very Happy
Taky se divím, jak si to původní zhotovitel vytvářel, protože v tom rohu jsou oba pásky tak napěchované, že to šlo sotva zavřít.

Každopádně díky. Nakonec to nebylo komplikované.







Naposledy upravil kolovratek7 dne po červen 01 2020, 14:09, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33753
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: po červen 01 2020, 13:34    Předmět: Citovat

Fuj.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31646
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: po červen 01 2020, 13:37    Předmět: Citovat

Ten soudruh zhotovitel byl asi pjekný hovádko a prasátko ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: st červen 03 2020, 9:47    Předmět: Citovat

FHonza napsal(a):
Kremik napsal(a):

...
Vysvětloval to tím, že v oku jsou pouze svaly, které čočku zplošťují, vybouluje se prý uvolněním těch svalů sama.
S tímto jsem se tedy neztotožnil, protože v tom vidím dva rozpory.
...


Ale je to opravdu tak. Je tam řasnaté těleso. Jeho stahem se čočka zploští. Po uvolnění se vlastní pružností vyklene.

Ano, co je v oku se všeobecně ví už ze školy, to nerozporuju. V rozporu s tímto byl ovšem fakt z praxe, že silou do dálky zaostřit nedokážu, do blízka ano.

Trošku jsem to sledoval a asi už vysvětlení mám. Jen je s podivem, že to musím vyslovit já, laik, a ne někdo z lékařského spektra. Ale to je jedno.
Svaly (zmíněné řasnaté tělísko) opravdu tahají za čočku, čímž ji zplošťují, roztahovat ji nemá co. Jsou ovšem tak titěrné, že jejich napínání člověk obvykle nijak nepociťuje.
Ovšem lidský organismus když nemá jak zploštit čočku se hned tak nevzdává. Pokud potřebuje zaostřit do blízka, zřejmě napne - protáhne celou bulvu! Asi jediné, čím by to mohl udělat, jsou svaly pohybující celým okem. Pokud tahají za oko "z obou (více) stran zároveň", oko se nepootočí, protože síly se vzájemně ruší, ovšem jejich součet oční bulvu nějak zdeformuje, protáhne, čímž posune sítnici (stačí její část) do ohniska a člověk pak vidí co potřebuje. Protože tyto svaly jsou podstatně muhutnější než řasnaté tělísko, je i jejich napětí mnohem více znát. Tak mnohokrát více, že napětí řasnatého tělíska je v porovnání s nimi už pro člověka jen stěží rozeznatelné.
Nemůžu říct, že to tak nutně musí fungovat u všech. Pokud se to někdo (třeba již v dětství) nenaučil, možná mu to teď ani nepůjde, kdyby to chtěl zkusit.


Text kurzívou je neplatný, protože je to přesně naopak - stahem řasnatého tělíska se čočka VYKLENE.
Tím je celá záhada vyřešena.

O utajených či méně známých schopnostech oka jsem se přesvědčil, když mi jednou při řezání dřeva skočila maličká tříska do oka. Vůbec nebyla vidět, ale oko dráždila řádně. Snažil jsem se ji před zrcadlem vytáhnout, ale marně. Jediné, co jsem viděl bylo to, že se bulva v postiženém místě zvlnila! Jako když se vyfukuje balón! To mě docela polekalo, tak jsem zanechal pokusů a jel na pohotovost. Ovšem než jsem tam dojel a vzali mě, oko si to zřejmě vyřešilo samo. Doktorka už tam nic neviděla, tak jsme jen pokecali. Zvlněné části bulvy nevěřila. Brala to jen jako že pacoš mele nesmysly. Napsala mi jakousi mast, kterou jsem ani nevyzved a tím to skončilo. Samotnému mi to bylo záhadou, ale teď už je to asi jasné. Svaly zatáhly protisměrně, čímž na sebe převzaly napětí z povrchu oka, který se tím pádem uvolnil a zvlnil. Jak prosté a přitom dokonalé!
Pokud se teda nepletu. Klidně se k tomu vyjádřete jak chcete.

Editováno na základě nově zjištěné informace, viz příspěvek na další straně.


Naposledy upravil Kremik dne po červen 22 2020, 3:28, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PotPalo



Založen: May 13, 2009
Příspěvky: 4914
Bydliště: BA-Petržalka :(

PříspěvekZaslal: st červen 03 2020, 10:36    Předmět: Citovat

Môže byť.

Stále riešime fokus, ale čo clona? Aj tá má vplyv na ostrosť, viac svetla=väčšia ostrosť. Alebo naopak, moc svetla=slabá ostrosť. Pri rozmazanom videní do diaľky za jasného dňa stačí prižmúriť. Kedysi som mal také dierkované okuliare, skrátka ako by som pozeral cez cedník, a naozaj to zlepšovalo ostrosť do diaľky. Pritom žiadna optika, iba kus plastu s dierkami.

_________________
Silou vybrať peniaze od ľudí a následne za ne spraviť niečo proti ľuďom, s čím nesúhlasia, to je civilizácia?! Tento systém je chorý a vedie do záhuby.
Ideológie developerov niesu kompatibilné so šťastným životom.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: st červen 03 2020, 17:28    Předmět: Citovat

Požadovanou clonu dělá přece panenka a problémy s ní asi moc nejsou, nebo o nich nevím. Přimhouření nebo děrované brýle jsou jen náhradní řešení nesprávného zaostření.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: pá červen 05 2020, 11:34    Předmět: Citovat

Nikdo nic? Všichni tedy souhlasíte s tím, že oko zaostřuje pouze do dálky, když koukáme do blízka, čočka je v uvolněném stavu?
Dobře, jenže z toho plyne jeden již dříve zmíněný důsledek:
Buď
a) koukání přiliš z blízka oku nijak nevadí, protože oko nemá čím čočku více vyboulit než je její klidový stav. Potom tedy celé generace rodičů zcela zbytečně napomínaly své ratolesti ať při čtení nebo psaní úkolů zvedají hlavy a nedívají se z pár centimetrů,
nebo
b) koukání na předměty z kratší vzdálenosti než by odpovídala ostrému vidění při uvolněné čočce způsobuje, že původně kulatá oční bulva postupně ale trvale mění svůj tvar do tvaru ragbyového míče. Jak by ale k tomu docházelo, když oční tlak se snaží udržovat oční bulvu neustále kulatou?
Co je tedy správně? a), nebo b) ???
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
FHonza



Založen: Nov 20, 2012
Příspěvky: 1453
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: pá červen 05 2020, 12:13    Předmět: Citovat

Kremik napsal(a):
... koukání přiliš z blízka oku nijak nevadí, protože oko nemá čím čočku více vyboulit než je její klidový stav ...


Koukání zblízka namáhá oko úplně jinak (s čočkou nijak nesouvisí). Jsou namáhány oční svaly, které hýbou celou oční bulvou. Čím blíže je sledovaný předmět, tím více se musí vyrovnávat paralaxa (paralaxa se zvětšuje).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7348

PříspěvekZaslal: pá červen 05 2020, 13:13    Předmět: Citovat

Kremik napsal(a):
Nikdo nic? Všichni tedy souhlasíte s tím, že oko zaostřuje pouze do dálky, když koukáme do blízka, čočka je v uvolněném stavu?
A proto když člověk stárne a čočka tuhne, vidí dobře do dálky a ne nablízko Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Osvětlovací technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Strana 4 z 5

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund