Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Domovní telefony Tesla
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Linkové telefony, faxy, tel. ústředny včetně domácích
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
sr71



Založen: Apr 10, 2004
Příspěvky: 2474
Bydliště: severovýchodní čechy

PříspěvekZaslal: so květen 23 2020, 13:40    Předmět: Domovní telefony Tesla Citovat

Chystám se měnit v naší bytovce zvonková tabla. Nyní tam jsou cca 20let tabla typu TT85 z Tesly Stropkov. Budu tam dávat typ Karat od stejného výrobce. I když se za úplného laika v oblasti elektro nepovažuji tak tyto domovní systemy a jejich zapojení jsem nikdy úplně nechápal (nikdy jsem se v tom nijak hlouběji nehrabal, ale vždycky mi to přišlo složitý).
Na co přesně se využívají 2 napájecí napětí které tam jsou? AC 8V je pouze pro elektromagnet v zámku dveří a pro podsvětlení tabla?
A DC 8V je pro napájení telefonů (audio části)? Bytové zvonky jsou napájeny AC?
K čemu přesně je svorka G? Měl by to být vyzváněcí signál, ale ne vždy se to asi využívá.
Pro to aby fungovala audio komunikace mezi domácímí telefony a zvukovým modulem dole u tabla stačí 3 vodiče? (svorky 2, 4+ a 6)
Označení svorek původního s novým skoro souhlasí takže zapojit asi "stejně" jako to bylo? (vím že k tomuto je k dispozici u výrobce spousta dokumentace ale mě přijde nepřehledná)


Naposledy upravil sr71 dne so květen 23 2020, 14:13, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cowley



Založen: Feb 04, 2005
Příspěvky: 3268

PříspěvekZaslal: so květen 23 2020, 14:10    Předmět: Citovat

A staré přístroje v bytech po stisku tlačítka na table zvoní?

Anebo zvoní bytové zvonky, ať od vchodu, tak od bytu?

Svorka G je generovaný tón a je určen pro domofony, kde vyzvání sluchátko pokud je zavěšeno.

Tablo musí být napájeno plusem i mínusem, ten mínus je tam oproti starým tablům navíc.

Pro komunikaci směrem k domofonum pak stačí vodiče 2 a 6 a v přístrojích se předpokládá společná "zem" na svorce 3.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sr71



Založen: Apr 10, 2004
Příspěvky: 2474
Bydliště: severovýchodní čechy

PříspěvekZaslal: so květen 23 2020, 14:19    Předmět: Citovat

Zvoní vždy bytový zvonek (v bytovém telefonu je sice elektromagnet ale nikdy nebyl v žádném bytě zapojený)
Původní tablo má připojeny svorky "minus", "G" a "AC", přičemž svotka G je se svorkou AC proklemována (zbytek jsou vývody od zvonků v table)
Zvukový modul ve starém table je připojen 3 vodiči na svorkách označených "2", "4+", a "6"



domácí telefon 3m.jpg
 Komentář:
 Velikost:  48 kB
 Zobrazeno:  330 krát

domácí telefon    3m.jpg



tablo - zapojení 4m.jpg
 Komentář:
 Velikost:  59.42 kB
 Zobrazeno:  311 krát

tablo - zapojení    4m.jpg




Naposledy upravil sr71 dne so květen 23 2020, 14:27, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cowley



Založen: Feb 04, 2005
Příspěvky: 3268

PříspěvekZaslal: so květen 23 2020, 14:22    Předmět: Citovat

Na fotce je pod svorkou 4 nějak narváno Smile

Slouží tedy jenom jako jakási spojka pro dvoulinku, která vede do bytového zvonku.

Ten je tedy připojen mezi svorky 4 a 3.

A možná sem taky přichází dvoulinka ze zádveřového tlačítka, které bylo připojeno mezi 8VAC a svorku 4.

Těch 8VAC by mohla být ta zaizolovaná spojka dole.

Fotka z tabla je klasika.
G a střídavina je proklemovaná, protože se nepoužívá generovaný tón, ale zvoní se pomocí 8VAC.

V rozvaděči předpokládám staré trafo s horní pojistkou, provedení SN17.

Pokud je na svorce MINUS v table skutečně 0V, máš vyhráno.

Taky by ti mělo fungovat na starém table podsvětlení žárovkami po stisku podsvetlovaciho tlačítka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sr71



Založen: Apr 10, 2004
Příspěvky: 2474
Bydliště: severovýchodní čechy

PříspěvekZaslal: so květen 23 2020, 14:38    Předmět: Citovat

Ano podsvětlení na tlačítko ve stávajícím funguje a trafo je tam už "moderní" 4FP672 (od r.1999)
Takže DC napájení se využívá jen pro napájení zvukového modulu, svorka 4+, je to tak?
Takhle vypadá sběrnice v nových tablech - takže přepojit vše na stejné svorky, jen mě mate svorka GT (která asi nahrazuje svorku G ve starém tablu), pro svorku GT je tento popis v návodu:
"„GT“ vstup vyzváňacieho signálu, pripája sa na svorku „G“ alebo „T“ v SN, pre vyzváňanie bzučiakom (u DT 4FP 210 51 (36)) na svorku „~“
Měl bych teda tu svorku GT taky proklemovat na AC?



sběrnice.jpg
 Komentář:
 Velikost:  56.8 kB
 Zobrazeno:  270 krát

sběrnice.jpg



zdroj_m.jpg
 Komentář:
 Velikost:  47.17 kB
 Zobrazeno:  266 krát

zdroj_m.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cowley



Založen: Feb 04, 2005
Příspěvky: 3268

PříspěvekZaslal: so květen 23 2020, 14:43    Předmět: Citovat

AC je na tomto modulu vstup pro podsvětlení.
Pokud budeš zvonit střídavinou, proklemuješ AC a GT a ve zdroji připojiš na AC.
Důležitá je "nová" svorka 3, která se musí proklemovat v table na MINUS, a ve zdroji připojit na 0V.

Zdroj koukám je o generaci novější 4FP 672 38.
Dnes je aktuální 4FP 672 54
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sr71



Založen: Apr 10, 2004
Příspěvky: 2474
Bydliště: severovýchodní čechy

PříspěvekZaslal: so květen 23 2020, 16:00    Předmět: Citovat

a jaký je vlastně důvod pro to že jsou dveřní elmag. zámky ovládané střídavinou?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cowley



Založen: Feb 04, 2005
Příspěvky: 3268

PříspěvekZaslal: so květen 23 2020, 16:24    Předmět: Citovat

Nechápu tvůj dotaz.
Doposud jsme se bavili o table.

Pokud máte ve dveřích střídavý el.zamek něco jako BeFo 1211 apod., napojí se jedním pólem na 8V AC a druhým na vodič 1, někdy značený jako "Z".

Jaký zámek máte ve dveřích přece nerozhoduje výrobce komunikátoru, ale výrobce dveří (co se mu tam vejde apod.)
Jsou zámky i na 24V AC, elektromotorické zámky na 12V nebo 24V DC apod.
Vždy máš možnost osadit místo zámku relé a přes jeho kontakty otevírat z telefonu třeba garážová vrata.

V table je zvlášť rozvod pro podsvětlení ("střídavina" a MINUS) a zvlášť pro tlačítka (vstupem je GT a výstupem jednotlivá tlačítka k bytům A,B...).
Zvlášť je hovorová jednotka se svorkami 2,6,3,4.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dobrman



Založen: Aug 12, 2012
Příspěvky: 1511
Bydliště: J H

PříspěvekZaslal: so květen 23 2020, 17:29    Předmět: Citovat

sr71 napsal(a):
a jaký je vlastně důvod pro to že jsou dveřní elmag. zámky ovládané střídavinou?


není to aby bylo slyšet, že jsou dveře odblokovaný?

_________________
........Nedůvěřuji velbloudům a obecně nikomu, kdo dokáže týden nepít........
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cowley



Založen: Feb 04, 2005
Příspěvky: 3268

PříspěvekZaslal: so květen 23 2020, 17:36    Předmět: Citovat

Pokud je dotaz vedený tímto směrem jde jednoznačně o odběr a s tím ruku v ruce úbytky na vedení (a tak i vzdálenost dveře-telefon)
Zámek BeFo 1211 pro napětí 8-12V AC bere 600mA na AC, ale už 1.1A na stejnosměrné napětí. Navíc nemůže být pod napětím nepřetržitě.
Oproti tomu zámek ryze stejnosměrný na 12V=, BeFo 11211, bere jenom 220mA, ale jak psal Dobrman - jen cvakne a nebzučí.
Zato může být pod napětím trvale.
Stejně jako zámek reverzní, např. BeFo 31211, který se bez napětí naopak odjistí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18639
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: ne květen 24 2020, 10:11    Předmět: Citovat

Jde o to , že z jednoho trafa byl společný vodič pro st i ss . Takže pro obé stačí 3 dráty . Ano 2 6 hovorové . Zrovna u nás v panelu byl bzučák zapojen , aby jsi rozlišil , zda někdo zvoní od vchodových do baráku či bytových dveří . Tam zvonil zvonek v risce .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sr71



Založen: Apr 10, 2004
Příspěvky: 2474
Bydliště: severovýchodní čechy

PříspěvekZaslal: pá červen 12 2020, 21:54    Předmět: Citovat

Zkušebně jsem připojil nové zvonkové tablo (typ Karat z Tesly Stropkov) namísto původního cca 21 let starého tabla (typ TT85 taky z Tesly Stropkov). Domácí telefony jsou původní typu DT93.
Ale mám nějaké problémy s přenosem zvuku mezi DT a tablem. Zatím jsem zkoušel se dvěma DT a s jedním zvuk jakoby funguje ale na obou stranách velmi slabě a trochu píská i nějaká zpětná vazba asi.
Když jsem zkoušel spojení s druhým DT tak se celá ta soustava dost hlasitě ropískala. Zatím moc nechápu proč se to chová s každým DT jinak. Na zvukovém modulu nového tabla jsou nastavovací prvky zesílení mikrofonu a zesílení repro, zatím jsem s nimi nehýbal. Máte s tímhle někdo zkušenosti?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cowley



Založen: Feb 04, 2005
Příspěvky: 3268

PříspěvekZaslal: so červen 13 2020, 7:53    Předmět: Citovat

DT 93 se dělaly ve dvou provedeních.

S uhlíkovým mikrofonem 4FP110 51 a s elektretovým mikrofonem (na základní desce pak byl i tranzistorový zesilovač) 4FP210 51.

Určitě se nevyhneš hýbání s trimry.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sr71



Založen: Apr 10, 2004
Příspěvky: 2474
Bydliště: severovýchodní čechy

PříspěvekZaslal: út červen 16 2020, 21:54    Předmět: Citovat

Zkoušel jsem tedy hýbat se dvěma trimry které na zvukovém modulu v tablu jsou (zesílení Mic, a zesílení Repro), mají výrazný vliv na hlasitost na obou koncích, ale když dosáhnu uspokojivé hlasitosti tak to začne celé pískat (zpětná vazba), potřeboval bych znát nějaký systém jak postupovat při seřizování, chvíli jsem si s tím hrál ale ty nastavovací prvky jsou dost citlivé a náhodnými pokusy se mi to seřídit zatím nepodařilo. (když jsem volal na technickou podporu výrobce tak mi tam pán tvrdil že je tam ještě třetí trimr "ZV - zpětná vazba", ale ten já tam teda nikde nevidím a ani v návodu o něm není zmínka )
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18639
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: st červen 17 2020, 5:45    Předmět: Citovat

Byly i sestavy , kde se jeden z komponentů musel vyměnit za jiný kus , prostě to hvízdalo . Vliv má totiž na ten analog i prostor vestavění tabla s kecafonem , různě jsem ladil molitan a tak .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Linkové telefony, faxy, tel. ústředny včetně domácích Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund