Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Zjištění závady lab. zdroje ze stavebnice 0-30V 3A
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
kybrex



Založen: Jul 26, 2007
Příspěvky: 300

PříspěvekZaslal: pá květen 22 2020, 10:02    Předmět: Zjištění závady lab. zdroje ze stavebnice 0-30V 3A Citovat

Zdravím,

dostal se ke mě laboratorní zdroj (hezká stavebnice), ale "neseje to". Smile

Zkusil jsem jít po cestě podle schématu a měřit na jednotlivých uzlech, jestli něco nezjistím. Od síťového vstupu a vypínače se držím dál a měření jsem začal až za výstupem trafa, kde má být 32V a 8V. To tam je (AC). Na velkým kondenzátoru C20 je 42.3V, ale na displejích U a I, co měří výstup, je 0,01-0,02 náhodně to kolísá. Pot1 a Pot2 se můžou točit zleva doprava a nic. Trimmry na kalibraci taky nic moc nedělají kromě zmíněného 0,01-0,02 a zpět. Včera jsem při nějakých zoufalých pokusech udělal plamínek z T1, když jsem si blbě brnknul zespodu z desky o nějakej jinej vývod, protože jsem byl nešikovnej. Je proraženej a vyměním ho, ale než jsem to takhle dojebal, tak se dost hřál, že na něm po chvíli nešel udržet prst, což podle mě určitě nebylo v pořádku. V návodu ke stavebnici je jediná rada a sice "někde bude zkrat na desce", což by ukazovalo na ten hřející se T1, ale víc jsem nezjistil.

Před zničením KC 637 (T1):
- na C20: 42V, na U a I displejích skoro nula bez ohledu na stavení trimmrů a POT1 a 2
- Ledka proudového omezení pořád zhasnutá.
- R38 na sobě měl 42V. Všechny tranzistory v obvodu se zdály být zavřený.
- Na napájení LM324 (4x OZ) bylo 1.1V (čekal bych tam tak 5V a víc).
- C28 na sobě neměl nic.

Po zničení T1:
- C28 má na sobě 42V

Na výstupu zdroje je stále prd, jak správně ukazují ty digitální měřáčky ze sedmisegmentovek.

Zdroj stavěl můj známý, co mi ho dal, že si ho můžu dodělat. Vypadá to sestavené precizně, ale bohužel nemůžu přijít na to, co je špatně. Moh bych poprosit o nějakou radu, která by mě nakopla a vyvedla ze slepý uličky? Po spálení T1 jsem nějaký pokusy zastavil, abych nenapáchal víc škody, než užitku Smile Rád bych se zase něco přiučil.

Přikládám fotky schématu a zdroje. Wink




https://www.kybrex.com/zdroj/soucastky.jpg
https://www.kybrex.com/zdroj/zadni.jpg
https://www.kybrex.com/zdroj/zadni2.jpg
https://www.kybrex.com/zdroj/deska.jpg
https://www.kybrex.com/zdroj/panel.jpg


Díky.
K.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
jurajmojzis



Založen: Sep 15, 2019
Příspěvky: 29

PříspěvekZaslal: pá květen 22 2020, 10:29    Předmět: Citovat

Povodna zavada bola sposobena T1.Kc 637 je na tejto pozicii neadekvatny(nevhodne puzdro ,zaverne napatie),nahradit KD 139 a pridat chladiace kridielko.Po tom skrate co si sposobil bude vadny aj LM324 ,takze vymenit.
Pouzite 2N3055 su takmer urcite Fake,takze pred tym ako odidu vymenit za nieco od ON ,alebo Tesly. MJ15003,MJ15022KD503,KDY56,KDY 74,KD3773
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kybrex



Založen: Jul 26, 2007
Příspěvky: 300

PříspěvekZaslal: pá květen 22 2020, 11:52    Předmět: Citovat

Díky za tip.

Ta stavebnice je vcelku stará, pokud vím, tak jsem si říkal, že tam budou ještě kvalitní součástky. Rolling Eyes Jak si poznal, že ty velký T4 a T5 (2N3055) jsou nějaký falešný šmejdy? Sad

Jak poznám, že to zahřejvání T1 byl vadnej T1 "sám o sobě" a nebylo to způsobený spíš nějakou chybou v zapojení těch ostatních věcí a kvůli tomu ten T1 hřál? Rád bych nějak zjistil, kde je/mohl být před spálením T1 zakopanej pes, abych věděl, proč to nefunguje a neměnil metodou pokus omyl všechny součástky na desce a nakonec to třeba stejně nerozchodím kvůli nějaký neodhalený chybě. Neutral
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
samec



Založen: Dec 19, 2017
Příspěvky: 4081

PříspěvekZaslal: pá květen 22 2020, 12:59    Předmět: Citovat

T1 musí vydržať
maximálne napätie Uce max = napájacie napätie UC20 (U na C20),
maximálny prúd Ic max = UC20 / (R48 + R40 + POT2),
maximálny príkon P max = 0.5 Ic max * 0.5 Uc max

Treba rátať so skutočným možým napájacím napätím, ktoré je závislé od napätia v sieti. A samozrejme treba poťítať aj s nejakou rezervou.

OPRAVA: beriem späť, viď moj príspevok nižšie


Naposledy upravil samec dne pá květen 22 2020, 13:55, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Milan



Založen: Apr 02, 2012
Příspěvky: 1332
Bydliště: Vysočina

PříspěvekZaslal: pá květen 22 2020, 13:07    Předmět: Citovat

Odkud má ten (LM324) operák napájení ? Má povolených 32V, na hlavním kondu bude bude naprázdno přes 40V . Jestli je napájen ten operák přímo
z toho plusu 40V , může se dít všelico.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samec



Založen: Dec 19, 2017
Příspěvky: 4081

PříspěvekZaslal: pá květen 22 2020, 13:53    Předmět: Citovat

Aha. Dobrá poznámka. Pozri plošak, tam to je.
IO4 je napájaný z T1. Takže beriem späť, čo som napísal v predchádzajúcom príspevku. Uc a Ic na T1 závisí od IO4. A to už sa nedá len tak jednoducho odhadnúť.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: pá květen 22 2020, 15:04    Předmět: Citovat

KC637 má dovolené Uceo nejméně 60V, mívají to i ty nejhorší kusy.
Tranzistor hřát mohl, má dovolenou poměrně velkou ztrátu 0,7W a pak na něm prst opravdu udržet nelze.
Po Tebou uvedené havárii, bude už nutně zapotřebí pečlivě změřit VŠECHNY polovodiče. Některé mohly být vadné už před havárií, něco mohlo odejít při ní.
Každopádně si dej nový LM324 do patice. Po změření všech aktivních součástek /vč. diod/ a některých odporů i trimrů, bude před vložením IO do patice potřeba, změřit pečlivě jeho napájení.
To schéma je dost neúplné. Není tam například vůbec vidět, odkud a jakým napětím je IO napájený.
Výkonové 2N3055 nemusí být nutně pajcované. S tímto vzhledem dodával 2N3055 výrobce ST Microelectronics.
Bude dobré je také přeměřit, včetně budicího KD140/BD140.
Pokud se ukáže být BD140 vadný, doporučil bych jej vyměnit za vhodnější BD238.
Tranzistory KC637 nejsou vývodově kompatibilní s BC637-BC639, elektricky ano. Mysli na to při náhradě.
KC637 je přímo na desce a bezpečně nahraditelný jen typem KC639.

Dávej pozor - vzápětí přiběhne uživatel masar a začne pičovat, jaký jsme diletanti.


Naposledy upravil sinclair dne pá květen 22 2020, 15:25, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
samec



Založen: Dec 19, 2017
Příspěvky: 4081

PříspěvekZaslal: pá květen 22 2020, 15:19    Předmět: Citovat

sinclair napsal(a):
To schéma je dost neúplné. Není tam například vůbec vidět, odkud a jakým napětím je IO napájený.
+Ucc je z emitoru T1, -Ucc je na zem (-pol C20).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: pá květen 22 2020, 15:26    Předmět: Citovat

Kde přesně to vidíš?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: pá květen 22 2020, 15:52    Předmět: Citovat

Otevři si vodivý obrazec:
https://www.kybrex.com/zdroj/deska.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12339

PříspěvekZaslal: pá květen 22 2020, 16:55    Předmět: Citovat

kybrex napsal(a):

- Na napájení LM324 (4x OZ) bylo 1.1V (čekal bych tam tak 5V a víc).
- C28 na sobě neměl nic...
To si přece odporuje. Napájení LM324 = UC28.
Tranzistor T1 by příliš hřát za normálních okolností neměl, výkonová ztráta do 100mW. Tvoří společně s IO a D8 stabilizovaný zdroj napětí cca +27V (spíše o něco méně, jest-li jsem to spočítal blbě, tak mě opravte), který napájí i samotný IO a referenci regulačního obvodu. Zesílení regulátoru je cca 2x (R35 a R30).
TAKŽE je v prvé řadě třeba vyměnit IO a T1 a ověřit napětí tohoto zdroje.
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kybrex



Založen: Jul 26, 2007
Příspěvky: 300

PříspěvekZaslal: út květen 26 2020, 12:58    Předmět: Citovat

U toho C28 jsem to napsal špatně. Bylo tam taky 1.1V jako na tom napájení LM.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
kybrex



Založen: Jul 26, 2007
Příspěvky: 300

PříspěvekZaslal: út květen 26 2020, 13:11    Předmět: Citovat

sinclair napsal(a):

KC637 je přímo na desce a bezpečně nahraditelný jen typem KC639.


A když jsem KC nesehnal a mají jen BC639, můžu ho tam dát? Resp., proč je to nebezpečná náhrada? V čem je jiný?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
samec



Založen: Dec 19, 2017
Příspěvky: 4081

PříspěvekZaslal: út květen 26 2020, 14:03    Předmět: Citovat

KC637 má bázu v strede, BC637 na kraji.
Podľa fotky je plošak navrhnutý pre BC637. Osadený KC637 je pootočený, aby sedeli vývody.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kybrex



Založen: Jul 26, 2007
Příspěvky: 300

PříspěvekZaslal: st květen 27 2020, 10:24    Předmět: Citovat

Jasně, o tom vím, dokonce ten, co je tam teď je právě otočený. Myslel jsem nejdřív, že to je špatně, ale když jsem ho vypájel, přečetl potisk na pouzdře a změřil si to, bylo to tam pootočené správně. Díky za objasnění. Dám na to pozor Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.13 sekund